Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Idei concediu de revelion

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Asta este primul an care m-am decis ca nu mai doresc sa sarbatoresc revelionul cu familie sau prieteni si am decis sa plec impreuna cu partenera intr-o alta tara de revelion.

As dori o locatie unde sa fie cald si preferabil sa poti inota in piscina/mare. M-am uitat la Punta Cana, Phuket, Dubai, Kap Verde, Rio de Janeiro dar in momentul de fata (27./28.12 - 03./04.12) preturile la avioane sunt extrem de ridicate.

Ar fi ideal ca locatia sa nu fie in pustiu si de revelion macar sa vezi un artificiu, sa ai ce sa faci pe acolo sa nu te culci la 1 noaptea.

Va rog ceva experiente personale pe unde ati fost si ati facut revelionul (preferabil).

Multumesc mult.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Madeira are cele mai misto artificii din lume de revelion dar daca vrei cu adevarat cald Asia, Caraibe. Vezi oferta agentiilor germane si britanice pe holidaycheck.de de exemplu, ei au si chartere si au preturi ok.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Am citit si eu de Madeira ca ar avea super artificii, dar din cate stiu nu prea este cald iarna, nici macar vara nu prea poti face baie ca atlanticul este prea rece acolo.

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Anul trecut am vazut niste oferte chiar bune prin decembrie la Ryanair, zburai prin 20 si ceva dec. cu 10-20€ din multe orase germane pana in Maroc cu 50€ dus intors, ceva de genul. Am dat la intamplare pe kiwi cautare, plecare din Wien intre 26-29 dec inspre Africa, Asia SE si America Centrala, cel mai ieftin pare in Maroc (pana in 350€ / pers dus intors), apoi tot pe acolo ALgeria si Tunisia.
Asia incepe de la 537, Phuket, 28.12-6.01. Ai totusi ceva escala, vad ca dureaza 27h un dus.

In general preturile din Viena vad ca-s exorbitante, din Germania gasesti variante mult mai ieftine si mai variate.

#5
Agip_KCO

Agip_KCO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.04.2019
Phu Quoc Island. Zbor in Ho Chi Minh City si apoi zbor intern sau ferry. Temperatura din decembrie 27-30
Recomand minim 10 zile sa poti vizita. Cat despre Ho Chi Minh  de vazut sudul si delta Mekong.Strict focuri de artificii DaNang International Fireworks Festival.

Edited by Agip_KCO, 24 April 2019 - 15:47.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
@giuliani, prefer sa ezit tarile arabe in general, doar Dubai ce m-ar atrage, dar este cam ultimul pe lista.

@Agip, mersi pentru informatii, la Vietnam nu m-am gandit.

#7
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Ma tot gandeam daca poti sa combini Hong Kong pt noapte cu revelionul si altceva pt plaja...

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Un buget pentru transport si cazare ai?
Iti putem face multe recomandari dar putine care sa te si intereseze daca depasesc bugetul :)

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
3000 transport + cazare (2 persoane), este maximul care doresc sa il cheltui.

Ma uit la Thailanda, se parca ca ar fi cam singura sa intre in buget cum trebuie.

#10
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
La bugetul tau de 3000 euro, Cuba?Jamaica?Mexic?Brazilia?Africa de Sud?

Edited by max_01, 24 April 2019 - 18:13.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbusiness11, on 24 aprilie 2019 - 15:43, said:

Am citit si eu de Madeira ca ar avea super artificii, dar din cate stiu nu prea este cald iarna, nici macar vara nu prea poti face baie ca atlanticul este prea rece acolo.

Toata cosata de est a Atlanticului este rece si foarte rece,cu maxime de 22-23 de grade.
Pentru perioada craciunului/revelionului toate tarile cu deschidere la ocean situate la peste +5 si sub -5 fus orar sunt destinatii placute.De asemenea tarile Africii de Est.
Pentru orientare,iti recomand cu caldura agentia Aerocenter din Cluj.
Am fost de cinci ori cu ei.

View Postbusiness11, on 24 aprilie 2019 - 16:37, said:

3000 transport + cazare (2 persoane), este maximul care doresc sa il cheltui.
In 2017,am stat 17 nopti in Kenya de banii aia,cu plecare/sosire in Cluj,cu Turkish Airlines,una dintre cele mai selecte companii de zbor din lume.

Este adevarat ca nu de sarbatori s-a intamplat.Pentru perioada aia preturile sunt mai mari.Dar vreo 10 zile garantat ca gasesti de banii aia pentru revelion.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbusiness11, on 24 aprilie 2019 - 16:37, said:

3000 transport + cazare (2 persoane), este maximul care doresc sa il cheltui.

Ma uit la Thailanda, se parca ca ar fi cam singura sa intre in buget cum trebuie.

Pentru revelion preturile sunt marisoare, cel putin la zboruri, si nu stiu daca va incadrati in buget.
Plecare din Bucuresti sau din alt oras?

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
@adisz mersi

@AlexEn plecare se face din Viena.

#14
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Varadero - Cuba
Goa - India
Los Cabos - Mexic

Cateva recomandari...aici mi-am petrecut ultimele trei revelioane...iti recomand destinatile...nu ai sa regreti.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbusiness11, on 24 aprilie 2019 - 18:40, said:

@AlexEn plecare se face din Viena.

Cauta o oferta si pe la tour operatori. Ti-as recomanda Tui Travel, sunt mari si e posibil sa aiba ceva in bugetul vostru.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbusiness11, on 24 aprilie 2019 - 16:22, said:

@giuliani, prefer sa ezit tarile arabe in general, doar Dubai ce m-ar atrage, dar este cam ultimul pe lista.


Nici pe mine nu ma atrag deloc tarile arabe cu exceptia Marocului, Iranului. Am inteles ca si Oman e foarte fain si sigur. Si in Florida trebuie sa fie fain, vad ca exista zboruri sub 500€ dus intors de persoana.
Am cautat si eu in urma cu 2 ani ceva de genul si cea mai comoda locatie pt o iesire la caldura pe timp de iarna mi se parea Capul Verde. Nu am mai ajuns acolo insa mi se pare de luat in seama :)

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Exista zboruri sub 500 euro de persoana dar nu de revelion sau prin cine stie ce combinatii de linii aeriene de faci 2 zile la dus si inca 2 la intors.
Ar mai fi o varianta, dar riscanta, cu oferte last minute.

Edited by AlexEn, 25 April 2019 - 12:28.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
problema este ca in unele destinatii hotelurile sunt mult prea scumpe iar in altele zborurile sunt prea lungi. Vorbind de 7 zile si un zbor de 15-20 de ore (adica pierd 2 zile pe drum), cred ca sunt nevoit sa ma reorientez. Si cred ca o sa ma uit la ceva destinatii prin Europa. Londra sau Paris ar fi interesante de revelion din auzite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate