Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Volkswagen ID

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3179 replies to this topic

#163
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Oricum mașinile de test pentru dealeri tot la precomenzi întra deci ai aproape 1000 dintr-un foc

#164
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014
E treaba lor cum se descurca. Ideea de baza era ca pretul la care ajunge e aberant, iar justificarea aluia din film asisderea. Putea la fel de bine face advertising la un Ford focus care sa fi costat 50k si sa fi spus la fel ca "yeah, sunt o gramada de bani, dar si seria 4 se vinde bine si nici aia nu e ieftina" Posted Image

#165
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Asta cu prețul cam asa e. Adică în gama aia de preț ai destule variante și trebuie sa vii cu ceva convingător sa ai clienți

#166
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 15 iulie 2019 - 16:11, said:

Pai si ti se pare mult 30 de mii de comenzi??? Probabil cam toate vor fi prima versiune, cu autonomie de 330km si foarte putini se vor mai atinge si de optiuni. Cati crezi ca o sa-l ia pe ala de 40k sau de 50 de mii?
Versiunea de bază va apărea în 2021, deci comenzile sunt pentru o versiune mai scumpă, cea care va fi livrată în 2020.

Mie mi se pare penibil să compari o mașină a cărei preț nu-l știi cu una care speri că va fi mai ieftină fiindcă speri că se va construi o fabrică în Europa. Eu zic să compari chestii reale, totuși. Uite, când va apărea VW ID.3, ia și fă o comparație cu competiția, ca să vedem ce și cum, altfel te cobori la nivelul guguștiucilor iubitori de Tesla.

Edited by Mr_nobody_, 15 July 2019 - 17:40.


#167
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014
Cand se va vinde in serie, vom vedea cat costa (si daca preturile vor diferi de astea anunatate) si discutam.. Dar acum am comentat un pret anuntat de un review (de fapt mai multe preturi, functie de versiune). Iar faptul ca (din nou, dupa review) pretul ar sari cu 10 mii de coco pentru fiecare suta de km adaugata la autonomie, fara nici un alt upgrade (pe unde citesti e anuntata o singura versiune de motor), e complet aberant. De asemenea felul in care a pus respectivul problema a fost aberant. Nu inteleg care a problema.

Banuiesc ca un film sau un link e postat pe aici ca sa fie vazut/citit si comentat, nu doar sa se adauge niste pixeli pe o pagina de comment.

View PostMr_nobody_, on 15 iulie 2019 - 17:15, said:

Versiunea de bază va apărea în 2021, deci comenzile sunt pentru o versiune mai scumpă, cea care va fi livrată în 2020.

Uite astia te contrazic:   https://www.adac.de/...eo-elektroauto/

"Der VW ID Neo heißt jetzt VW ID.3 und hat im September auf der IAA Premiere
Produktionsstart ist Ende 2019, die Auslieferung beginnt erst Mitte 2020
Drei Batteriegrößen sollen für 330 bis 550 km Reichweite sorgen
Der Basispreis soll bei unter 30.000 Euro liegen"


si toata sandramaua include si versiunea de baza.

PS: da, se pare ca pentru versiunea de 30k comenzile se vor face in 2020, cea de mijloc se va livra anul viitor pe baza comenzilor de anul asta.

"Deshalb müssen die Kunden bis Mitte 2020 warten, um das Basismodell mit 45-kWh-Batterie für rund 30.000 Euro bestellen zu können. Dann kommt auch noch die Top-Version mit 77 kWh großer Batterie dazu für bis zu 550 Kilometer Reichweite. Preis: noch unbekannt."

"Und Volkswagen hat bereits mit dem sogenannten Pre-Booking begonnen. Wer 1000 Euro anzahlt, kann sich auf der Pre-Booking-Seite des VW ID.3* für einen "frühen Produktionsslot" und das Sondermodell ID.3 1ST registrieren. Das wird mit der mittleren Batterie ausgestattet und soll eine Reichweite von 420 Kilometer nach WLTP schaffen. Der Preis für das Sondermodell soll bei unter 40.000 Euro liegen. Davon ab geht noch die staatliche Förderung für Elektroautos. Im Preis enthalten sind ein Jahr lang 2000 kWh Strom. Die ersten Fahrzeuge werden Mitte 2020 ausgeliefert."

Edited by SorinGT, 15 July 2019 - 18:49.


#168
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 15 iulie 2019 - 18:40, said:

De asemenea felul in care a pus respectivul problema a fost aberant. Nu inteleg care a problema.
Omul a zis prețurile la toate versurile apoi a zis că și Tesla Model 3 se vinde, deși nici ea nu e ieftină, nu mi se pare nimic aberant în remarca lui, fiindcă vorbim de mașini electrice, deci nu cred că contează atât de mult gama din care fac parte.

Eu cred că nici cei de la VW nu știu exact cât va costa mașina (depinde de prețul bateriilor), au zis doar: sigur nu va costa mai mult de... Totuși, e posibil ca ID.3 long range să fie mult sub 50.000 € în 2021, vom vedea, se anunță scăderi masive la prețul bateriilor, VW a luat scenariul cel mai groaznic, sunt sigur.

View PostSorinGT, on 15 iulie 2019 - 18:40, said:

da, se pare ca pentru versiunea de 30k comenzile se vor face in 2020, cea de mijloc se va livra anul viitor pe baza comenzilor de anul asta.
Danke. :)

#169
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMr_nobody_, on 15 iulie 2019 - 19:08, said:

Omul a zis prețurile la toate versurile apoi a zis că și Tesla Model 3 se vinde, deși nici ea nu e ieftină, nu mi se pare nimic aberant în remarca lui, fiindcă vorbim de mașini electrice, deci nu cred că contează atât de mult gama din care fac parte.

E aberant in perspectiva faptului ca justifica pretul de 50k prin prisma faptului ca o alta masina, mult superioara, din alta clasa de marime, care are pretul doar un pic mai mare, se vinde bine. Care e cioaca, care era pointul lui? Fara acel comentariu, era o pura informare asupra preturilor, o stire, daca vrei. Cu, a fost o scrematura gazetareasca.

Cu alte cuvinte inchipuie-ti ca intr-o anumita zona apartamentele cu 4 camre la 100mp se vand cu 100k de euro. Eu am un 2 camere la 50mp in aceeasi zona, acelasi tip de cladire/constructie si iti cer tie 90k. Si iti spun "yeah, stiu ca pare mult, dar sa stii ca si alea cu 4 camere se vand binisor si is scumpe". Ba iti mai bag si argumentul pe stilul unor argumente de aici " ce nevoie ai avea de 100mp, iti ajung astia 50, deci poti sa-mi dai 90 de mii". Te-as convinge sa mi-l cumperi?

View PostMr_nobody_, on 15 iulie 2019 - 19:09, said:

. Totuși, e posibil ca ID.3 long range să fie mult sub 50.000 € în 2021, vom vedea, se anunță scăderi masive la prețul bateriilor, VW a luat scenariul cel mai groaznic, sunt sigur.

daca e mult sub (nu cum vorbea tipul ala de 29.999, respectiv 39.999 si 49.999) aia e altceva. Atunci ramane de vazut.

Edited by SorinGT, 15 July 2019 - 19:25.


#170
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 15 iulie 2019 - 19:17, said:

daca e mult sub (nu cum vorbea tipul ala de 29.999, respectiv 39.999 si 49.999) aia e altceva. Atunci ramane de vazut.
Se cunosc prea puține lucruri. Tu ai auzit de o versiune de motor, ăștia zic că sunt două variante de motoare, eu am auzit că va exista un model cu două motoare (4x4), deci în total 3 variante.

#171
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Primele VW ID o sa le fabrice in pierdere. Nu va asteptati sa scada preturile prea curand.

https://www.thedrive...t-a-loss-report

#172
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postfigo1988, on 15 iulie 2019 - 20:13, said:

Primele VW ID o sa le fabrice in pierdere. Nu va asteptati sa scada preturile prea curand.
https://www.thedrive...t-a-loss-report
Nu ar fi ceva nemaipomenit. Șeful Fiat îi ruga pe potențialii clienți să nu cumpere Fiat 500 electric, că pierde 14.000 $ la fiecare mașină vândută.

“I hope you don’t buy it because every time I sell one it costs me $14,000,” he said to the audience at the Brookings Institution about the 500e. “I’m honest enough to tell you that.”
https://www.reuters....N0O71MS20140521

Tesla ar avea probleme mai serioase decât are deja dacă ar vinde numai Model 3 standard range chel.

Eu cred că VW nu ar produce mașini electrice dacă nu ar avea probleme cu normele de emisii. Ei sunt foarte conștienți că nu vor face profit din vânzarea lor, cel puțin nu în primii ani, nu au cum, volumul va fi prea mic și investițiile prea mari, dar se pregătesc pentru viitorul electric și poate evită niște amenzi.

#173
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSorinGT, on 15 iulie 2019 - 16:56, said:

E treaba lor cum se descurca. Ideea de baza era ca pretul la care ajunge e aberant, iar justificarea aluia din film asisderea. Putea la fel de bine face advertising la un Ford focus care sa fi costat 50k si sa fi spus la fel ca "yeah, sunt o gramada de bani, dar si seria 4 se vinde bine si nici aia nu e ieftina" Posted Image
Ala din film e doar un jurnalist de la o revista oarecare poate sa zica orice.
Lucrurile se pot schimba intre timp. Daca e mare pretul raman cu ele pe stoc si intra Vw-ul in faliment. Yeeeehhh!

#174
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 15 iulie 2019 - 19:17, said:

E aberant in perspectiva faptului ca justifica pretul de 50k prin prisma faptului ca o alta masina, mult superioara, din alta clasa de marime, care are pretul doar un pic mai mare, se vinde bine.
Comparația pe care majoritatea oamenilor o vor face va fi de genul: VW Golf vs VW ID.3. VW Golf, modelul de bază, chel, costă vreo 21.000 de euro în Germania, cred că îl poți cumpăra cu <20.000 de euro cu discount. Dacă modelul din 2020 va costa 40.000 de euro, îți dai seama câtă benzină poți cumpăra de 20.000 de euro? Dacă prețul benzinei e 1,5 euro/L, poți cumpăra vreo 13 tone de benzină cu banii ăia, care benzină ți-ar ajunge pentru vreo 260.000 km. :lol:

Deci, nu prea merită, să fim serioși.

#175
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Eu zic ca nu prea poti sa compari in mod direct Golf cu ID.3. Trebuie luat in calcul si diferenta de putere, confort si echipare intre cele doua motorizari

#176
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMr_nobody_, on 15 iulie 2019 - 19:47, said:

Se cunosc prea puține lucruri. Tu ai auzit de o versiune de motor, ăștia zic că sunt două variante de motoare, eu am auzit că va exista un model cu două motoare (4x4), deci în total 3 variante.

pai de varianta cu alea 2 motoare stiu si eu, unul de 150kw si altul de 80, care dau un output de 201cp si 350Nm. Cred ca aia vroiau totusi sa zica tot cp pentru fiecare din motoare. Altfel din 230Kw sa ai output doar 201cp, ar fi ciudat.

Edited by SorinGT, 15 July 2019 - 22:42.


#177
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMr_nobody_, on 15 iulie 2019 - 20:53, said:


Comparația pe care majoritatea oamenilor o vor face va fi de genul: VW Golf vs VW ID.3. VW Golf, modelul de bază, chel, costă vreo 21.000 de euro Ă®n Germania, cred că Ă®l poți cumpăra cu <20.000 de euro cu discount. Dacă modelul din 2020 va costa 40.000 de euro, Ă®ți dai seama câtă benzină poți cumpăra de 20.000 de euro? Dacă prețul benzinei e 1,5 euro/L, poți cumpăra vreo 13 tone de benzină cu banii ăia, care benzină ți-ar ajunge pentru vreo 260.000 km. :lol:

Deci, nu prea merită, să fim serioși.
Ma mir ca ai uitat sa iei in considerare unul din cele mai importante aspecte de la VW: completarea cu ulei, respectiv schimbarea uleiului :D

#178
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View PostMr_nobody_, on 15 iulie 2019 - 17:15, said:


Versiunea de bază va apărea Ă®n 2021, deci comenzile sunt pentru o versiune mai scumpă, cea care va fi livrată Ă®n 2020.

Mie mi se pare penibil să compari o mașină a cărei preț nu-l știi cu una care speri că va fi mai ieftină fiindcă speri că se va construi o fabrică Ă®n Europa. Eu zic să compari chestii reale, totuși. Uite, când va apărea VW ID.3, ia și fă o comparație cu competiția, ca să vedem ce și cum, altfel te cobori la nivelul guguștiucilor iubitori de Tesla.

Iar tu când comparai măreața producție viitoare a lui ID cu producția actuală a Tesla te incadrai in categoria guguștiucilor hateri de Tesla, nu-i așa :) ?

#179
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostFord4, on 15 iulie 2019 - 23:18, said:

Iar tu când comparai măreața producție viitoare a lui ID cu producția actuală a Tesla te incadrai in categoria guguștiucilor hateri de Tesla, nu-i așa Posted Image ?
E o mare diferență între comparații. Pe de o parte știm că fabrica din Zwickau are o capacitate de producție de 330.000 de mașini pe an, știm că Tesla a produs/vândut <250.000 de mașini în 2018. Pe de altă parte nu știm prețul și echipările de la ID.3. Eu nu am zis că VW va reuși să vândă cât și-au propus, deși și-au propus niște cifre modeste în comparație cu cele 10,8 milioane de mașini vândute în 2018.

#180
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Nu are rost sa te iei după capacitatea uzinei. De ex Kia are probleme cu bateriile, nu reușesc sa cumpere cât au nevoie și asta duce la luni bune de așteptare :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate