Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vopsire tamplarie PVC

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Salut,

Am tamplarie wenghe, maro, pana la urma nu conteaza culoarea vorbind in general, dar pe care la una, doua din ferestre doresc ca fata interioara (din camera, baie in speta) sa o vopsesc alb pentru a armoniza cu designul interior.

A incercat cineva?
Ce vopsea se preteaza, adera foarte bine pe plastic, mai ales in mediu umed cum e o baie?

Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Smirghel, apoi primer apoi spray cu vopsea ce culoare dorești.

Sau autocolant alb.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu recomand. Nu prea prinde nimic pe PVC.
Unii producatori pot oferi placarea cu aluminiu in culoarea dorita - dar asta trebuia facut de la inceput.

Daca mai dai si cu smirghel va trebui sa schimbi tamplaria, ptr ca orice vopsea dai se va jupui.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Autocolant atunci.

#5
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
De asta imi e si mie teama, ca vopseaua se exfoliaza, speram sa existe si vreun sortiment care sa adere mai bine pe plastic.
La autocolan nu m-a baga. Va incepe inevitabil sa se dezlipeasca de la marginea cu deschiderea ferestrei. E adevarat ca se poate inlocui usor, dar sa faci asta frecvent nu e ok.

Inca mai sper sa fie vreo anume vopsea care sa mearga.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Exista mai multe tipuri de plastic.
Unele pot fi vopsite. PVC-ul nu.

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Faptul ca ai deja Venghe, inseamna ca tamplaria ta are deja un autocolant pe ea. Daca ai si imitatia cu textura lemnului, mai mult ca sigur ca o ai deja colantata. Cam asta este procesul de imitatie lemn la PVC. Colantul este tot un PVC, care se aplica la cald si deasemenea vopsirea nu este indicata, mai ales daca vopsesti cu email atunci se va topii putin stratul de colant, iar in cazul vopsirii cu o vopsea pe baza de apa, ai nevoie de un primer in prealabil. Costurile cresc si ai nevoie de un meserias bun, daca vrei calitate. Cu toate astea nu ai siguranta durabilitatii.

Edited by costin001, 16 April 2019 - 11:52.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai simplu e termopanu alb. Posted Image

#9
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Se poate .... exista primer,vopsea pt plastic... un prieten vopsitor de meserie si-a luat albe second. Le-am dat cu smirghel fin primer si apoi vopsea cu pistolu nu cu pensula.Acum daca tu ai deja venghe nu stiu cum va aparea ca textura e diferita fata de  profil alb.Cauta o bucata de profil  si incearca pe el.

#10
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Multumesc pentru pareri si sugestii.
Ma apuc de cautat vopsea destinata plasticului si sa fac un test pe o bucata.

#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
https://www.dedeman....0-6-l/p/5013851

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Atentie - vopseaua ptr plastic nu prea se pupa cu PVC-ul.

Eu mai sterg ferestrele de PVC de la bucatarie de vreo 10 ani cu diluant de vopsea - ca mai se depun urme de grasime, fiind aproape de aragaz.

#13
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 eiffel, on 17 aprilie 2019 - 10:42, said:

Atentie - vopseaua ptr plastic nu prea se pupa cu PVC-ul.

Eu mai sterg ferestrele de PVC de la bucatarie de vreo 10 ani cu diluant de vopsea - ca mai se depun urme de grasime, fiind aproape de aragaz.
Nu stiu pe ce te bazezi, dar in descriere scrie clar ca si pentru FERESTRE PVC. E drept ca trebuie un meserias cu un pistol de vopsit si mana buna. Nu uita de primer, pe care il gasesti la spray.

LE. Citeste feedback-ul clientilor, de jos.

Edited by costin001, 17 April 2019 - 15:28.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Am citit feedback-ul. Dar melamina nu e PVC.

Ma bazez pe faptul ca am lucrat o vreme cu asa ceva.
Daca tinea vopsirea, nu se mai chinuiau producatorii cu laminarea la cald sau introducerea de colorant in interior.

#15
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu am lucrat indomeniu cam vreo 5 ani. Importam tamplarie Salamander in diverse culori si nuante, dar tot erau unii care isi faceau de lucru vopsindu-l. Vorbind de circa 13 ani in urma cand nu prea erau vopsele de azi. Trec pe langa o casa si in ziua de azi pe care eu am gestionat-o, cu ferestre gri, vopsite la pistol cu vopsea pe baza de apa. Dupa 13 ani inca rezista.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Există și vopsitorie specializată PVC, dar se face în faza premergătoare montajului. Ori se vopsesc ramele, ori profilele înainte de îmbinare.
https://vopsitoriepvc.ro/

#17
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Tocmai pentru ca wenghe e de fapt un colant peste masa maro a PVC-ului am retineri ca va merge. Poate ca celor ce le-a reusit vopsitul, au facut asta pe tamplarie alba.
Pana si un test pe o bucata nu va fi elocvent. Poate pentru moment o sa se prezinte bine, dar nu pot verifica comportamentul in timp.
Sa risc... sa nu risc... Grea dilema.

#18
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Colantul ala tot PVC este, dar aplicat la cald si are o textura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate