Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Conditionare Acces loc de munca date biometrice (amprenta/retina)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Sunt angajat de 10+ ani la o mare firma de constructii din Bucuresti. Lucrez 95% pe santier, dar cu biroul in baraca, nu am treaba cu executia (destul de rar contact cu santierul efectiv). Eu sunt la departamentul Comercial - contracte, facturi, analize financiare etc. Chiar daca tot inginer. In fine.

Pentru a supraveghea mai bine afluxul de muncitori, zilnic pe poarta, acestia isi scaneaza la intrare amprenta si/sau retina, aparat instalat de o firma obscura de paza, deci nu de angajatorul meu. Pana azi, noi, personalul TESA, intram doar pe baza cardului de acces sau pe poarta cu masina pe baza numarului de inmatriculare.

Tocmai am aflat ca de maine se returneaza toate cardurile si intreg personalul va avea acces exclusiv pe baza de date biometrice. Cu riscul de a periclita un job atat de longeviv, eu refuz din start de a lasa date biometrice la Tom & Jerry Security (nume fictiv, din motive evidente).

Intrebarea mea rapida - cat de legal este demersul lor, conditionarea si ce sanse de despagubiri am in cazul unui proces daca se renunta la mine dintr-o prostie?

LE: am verificat rapid si am intalnit sintagma "daca angajatorul are motive temeinice". Nu se aplica la personalul TESA, care are salariu fix si, mai mult, executa ore suplimentare fara a fi platite (nu se mai platesc ore suplimentare de vreo 2 ani). Culmea, aceasta masura vine dupa o perioada foarte aglomerata, au fost zile in care am stat chiar si 15-16 ore la munca, desigur, nici una platita in plus peste cele 10 oficiale.

Poate cineva sa-mi citeze ceva clar din lege/oug/reglementari legale oficiale?... Multumesc!

Edited by dimripper, 15 April 2019 - 16:05.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sint destule, toate legale 100%
Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
GDPR
Regulamente interne ale firmei - "motive temeinice"
Ce treaba au "motive temeinice" cu salariu fix si neplata ?!
Absolut nici una.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
In loc sa fiti fericiti ca puteti intra doar cu datele biometrice (pe care nu le puteti uita acasa)...
Spune-mi si mie un singur motiv bun pentru a nu accepta asta.

#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostAlice, on 15 aprilie 2019 - 16:14, said:

In loc sa fiti fericiti ca puteti intra doar cu datele biometrice (pe care nu le puteti uita acasa)...
Spune-mi si mie un singur motiv bun pentru a nu accepta asta.
Stimata doamna big boobs,

Nici cardul, nici capul nu le-am uitat vreodata acasa. Sunt bine organizat.

In rest, daca dumneavoastra sunteti din categoria "mie n-are ce sa-mi faca, nu ma ascund, ca n-am facut nimic ilegal", va invidiez ignoranta. Nu ma mai obosesc sa va prezint cateva scenarii ce pot rezulta din instrainarea datelor biometrice catre o firma cu care eu nu am semnat nici un contract.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Motiv temeinic: ce facem noi pe santier e secret, e nevoie de un control foarte strict al accesului. Nu vrem acces cu card pentru ca se poate falsifica.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postdimripper, on 15 aprilie 2019 - 16:22, said:

datelor biometrice catre o firma cu care eu nu am semnat nici un contract.
Pai, ori semnati acum, ori a semna firma unde lucrezi tu.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdimripper, on 15 aprilie 2019 - 16:22, said:

cateva scenarii ce pot rezulta din instrainarea datelor biometrice catre o firma cu care eu nu am semnat nici un contract.

Nu au ce să facă cu datele acestea.  Stai liniștit.

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgeorge_alexandru, on 15 aprilie 2019 - 16:27, said:

Motiv temeinic: ce facem noi pe santier e secret, e nevoie de un control foarte strict al accesului. Nu vrem acces cu card pentru ca se poate falsifica.

Zilnic intra zeci de colaboratori pentru un motiv sau altul, pentru o ora sau trei, doar pe baza cardului de identitate. CI-ul meu nu e bun? Mai precizez ca predarea finala e LUNA VIITOARE. I-a apucat vrednicia acum, santierul a inceput in urma cu 2 ani.

#9
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Posttomaso, on 15 aprilie 2019 - 16:31, said:

Stai liniștit.
Esti medic? Nu vezi ca omu' are "probleme"?Posted Image

#10
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Dimripper, fara accordul tau nu iti pot lua datele biometrice. Refuzi si daca nu le convine lasa-i sa te dea afara. Crede-ma, nu pierzi nimic, ba chiar or sa fie ei nevoiti sa te despagubeasca.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdimripper, on 15 aprilie 2019 - 16:32, said:


Zilnic intra zeci de colaboratori pentru un motiv sau altul, pentru o ora sau trei, doar pe baza cardului de identitate. CI-ul meu nu e bun? Mai precizez ca predarea finala e LUNA VIITOARE. I-a apucat vrednicia acum, santierul a inceput in urma cu 2 ani.

In cazul asta nu-i inteleg de ce se complica cu asta. Sau poate au contract cu firma aia si au nevoie de testeri pentru dispozitivele lor.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAlice, on 15 aprilie 2019 - 16:14, said:

In loc sa fiti fericiti ca puteti intra doar cu datele biometrice (pe care nu le puteti uita acasa)...
Spune-mi si mie un singur motiv bun pentru a nu accepta asta.

Pentru ca-i Semnul Fiarei, de aia...   Sa spunem ca un om e mai religios de felul lui .. ce faci.. faci caca pe credinta lui doar din motive de job si corporatie ???

E mai importanta corporatia si locul de munca decat respectul pentru om si pentru credintele lui fundamentale ??

Come on...   Trezirea !!!

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
firma Tom & Jerry Security are contract cu firma la care esti angajat tu. daca juristul firmei tale a fost satisfacut de conditiile de securitate a datelor oferite de Tom & Jerry Security, tu nu ai nevoie sa stii mai mult.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Post`Giovanni, on 15 aprilie 2019 - 16:39, said:

Dimripper, fara accordul tau nu iti pot lua datele biometrice. Refuzi si daca nu le convine lasa-i sa te dea afara. Crede-ma, nu pierzi nimic, ba chiar or sa fie ei nevoiti sa te despagubeasca.

Acordul nu e o problema ca ii baga un act aditional la contractul de munca care va respecta litera legii...  Aspectul etic fata de om, e problema...  Poti sa strangi un om cu usa pentru o astfel de chestie si sa-l ameninti cu concedierea,  cat timp omul a spus - "eu lucrez la birouri, nu lucrez cu materiale, nu am ce puii mei sa fur de pe santier cand ies din tura" ?

Parerea mea e ca e abuz clar chiar daca poate fi facut un aditional care sa nu incalce formal legislatia muncii, prin care angajatorul sa invoce nu stiu ce interese legitime, care se gasesc intotdeauna.

Eu, personal, poate cu scanarea amprentei degetului as fi, intr-o anumita masura de acord, dar cu scanarea irisului in niciun caz - da ce suntem la NASA, sau la Pentagon, platiti cu zece mii de euro pe luna, sa fim de acord cu asa ceva?  

Hai sa fim seriosi, mai...

Edited by Kres, 15 April 2019 - 16:51.


#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKres, on 15 aprilie 2019 - 16:44, said:

Eu, personal, poate cu scanarea amprentei degetului as fi, intr-o anumita masura de acord, dar cu scanarea irisului in niciun caz - da ce suntem la NASA, sau la Pentagon, platiti cu zece mii de euro pe luna, sa fim de acord cu asa ceva?
Stai linistit ca se va ajunge la cipare, exact ca la vite, nu o sa mai poti lucra nicaieri daca nu o sa ai cip implantat prin care vei fi monitorizat permanent.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdimripper, on 15 aprilie 2019 - 16:32, said:

Zilnic intra zeci de colaboratori pentru un motiv sau altul, pentru o ora sau trei, doar pe baza cardului de identitate. CI-ul meu nu e bun? Mai precizez ca predarea finala e LUNA VIITOARE.
I-a apucat vrednicia acum, santierul a inceput in urma cu 2 ani.
Cel mai probabil firma de securitate Tom & Jerry Security are contract cu firma la care esti angajat tu.
Daca zici ca mai e o luna de zile pana la finalizarea proiectului, ai de ales intre:
1) accepti ce impune angajatorul;
2) refuzi dar nu iti dai demisia ci astepti sa te concedieze ca sa ai beneficii in urma concedierii.

La o adica mai ai de lucru o luna, ce rost are sa te complici ?
Asa scapi mai devreme cu niste beneficii in plus si iti cauti in alta parte in domeniul in care esti calificat.

Vorba aia, "incearca sa vezi partea plina a paharului"  Posted Image

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Post`Giovanni, on 15 aprilie 2019 - 16:39, said:

ba chiar or sa fie ei nevoiti sa te despagubeasca.
Nu neaparat, cred eu.
Daca nu este de acord cu conditiile de munca, absolut rezonabile, va fi concediat si nu va primi nici somaj (presupun, din nou).

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Post`Giovanni, on 15 aprilie 2019 - 16:39, said:

.......lasa-i sa te dea afara. Crede-ma, nu pierzi nimic, ba chiar or sa fie ei nevoiti sa te despagubeasca.

si in afara de "am vazut eu intr-un film", ai vreun argument cu privire la despagubirile de care vorbesti?

@dimripper: discuta intai cu seful tau, explica-i ce probleme ai si vezi daca nu cumva se poate face o exceptie pentru tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate