Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pareri Canon EOS M100

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !

Am gasit acest aparat foto - CANON EOS M100 -  in magazinele online din Romania emag, altex, f64.
Dar desi pare destul de accesibil pentru un aparat mirrorless, nu are review-uri foarte multe. L-a achizitionat cineva pana acum si ne poate impartasi cateva pareri ?
Sau aveti ceva recomandari de aparate mirrorless/DSLR in aceeasi gama de pret?

Alex

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Pai, e un Canon (producatorul numarul 1 de aparate foto) deci poti avea increderea ca va face poze bune si nu se va strica :).

Din pacate insa e un Canon EOS-M care e vazut ca un fel de compact glorificat de cei de la Canon (au lansat obiective putine, nu exista compatibilitate cu noile EOS-R samd) si e posibil ca la un moment dat sa nu mai ofere suport pentru EOS-M-uri. Iar daca mai tarziu vei dori sa treci la ceva mai serios, va trebui sa iei de la 0 totul.

Un Olympus E-M10 II, un Panasonic GX-80 sau un Sony A6000 sunt putin mai scumpe dar fac totul cel putin la fel de bine ca acest EOS-M100, au vizoare (utile pe timp de zi) si iti ofera acces la o gama mult mai variata de obiective.

Deci, eu unul, as zice pas seriei EOS-M :)

#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Dacă vrei neapărat să bagi bani într-un sistem mort e treaba ta.

Nu prea are un AF extrem de bun nici măcar pentru mirrorless. Nu prea ai obiective şi nici unul nu este peste nivelul decent. Senzorul e OK la M100 şi poate scoate poze bune şi cu obiectivele disponibile.

Prin 2015 am folosit cateva zile (uitasem să-mi iau cu mine aparatul şi asta avea cei din Rüsselsheim) un astfel de aparat din seria M (cred că era M3 că de abia şi-l luaseră şi n-avea vizor) şi calitatea foto era OK însă era o cameră extrem de lentă (până focaliza şi făcea poza puteai pierde momentul parcă era prima mea cameră digitală din 2005, Sony P100). Poate au mai îmbunătăţit viteza de răspuns între timp.

Dacă faci poze de vacanţă este perfect utilizabil.

Edited by baloo2009, 15 April 2019 - 13:32.


#4
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Multumesc pentru sugestii :)

Nu sunt foarte pretentios, nu imi doresc cine stie ce aparat pentru ca nu sunt fotograf profesionist si nu planuiesc sa devin.

Vreau doar sa fotografiez niste planse (lucari in pictura)

Doar sa faca pozele bine (si clipurile): Culorile de pe hartie sa fie cele pe care le vedem cu ochiul liber.
Am invatat cat de cat sa aranjez setup-ul de lumini in incapere.
Problemele pe care le-am intalnit cu vechiul meu Canon sunt strict legate de culori si contraste. Mereu trebuie sa le mai aranjez in Photoshop pt a corespunde cu realitatea.

Iar daca umblu la Levels le scade calitatea.

Voi mai cerceta despre Sony Alpha A6000.
Mai aveti alte recomandari ? :)
Multumesc

#5
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Dacă e chestiune de culori e dificil mai ales dacă ai o senzitivitate sporită. Tablourile "e" statice aşa că nu contează.
Problema ar fi obiectiv cu distorsiuni minime. Ştiu că un Sigma f/1.4 este foarte bun la asta.
Oricum foloseşte RAW şi calibrarea balansului de alb.

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
E groasa asta cu "Culorile de pe hartie sa fie cele pe care le vedem cu ochiul liber."

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
E groasa in sensul ca culorile le percepi in functie de lumina, una e soarele amiezii alta e neonul, ledul sau lumina lumanarii. Presupunand ca le captezi perfect (orice ar insemna asta), pe ce le vizionezi, pe tv, pe monitor pc, pe telefon, ca fiecare reda culorile cum vrea el.

#8
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Detin un Canon EOS M100 si nu reusesc sa activez Wi-fi.

Daca apas pe buton de activare apare mesajul ``BUSY``.

Am facut setarile de conexiune cu aplicatia Canon pe Android, se conecteaza prin bluetooth insa wi-fi ramane BUSY.
Aveti idee cum il pot activa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate