Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Eventratie laparoscop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ionelia90

Ionelia90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2019
Buna seara , mama mea de 51 de ani sa operat acum 6 luni de hernie inghinala la spitalul Militar din bucuresti . Din pacate a recidivat si suntem obligati sa o operam din nou , idea este ca prima operatie a fost cu bisturi iar acum am vrea sa facem laparoscop . A trecut cineva prin asa ceva ? Credeti ca se poate dupa bisturiu sa facem laparoscop?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
numai medicul chirurg poate sa-ti indice corect acest lucru. mai bine decat el, nu-ti poate oferi nimeni un raspuns concret. aceste operatii nu se fac dupa ureche, ci dupa analiza minutioasa a cazului si evident, a pacientului, cat si riscurile interventiei in sine.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIonelia90, on 14 aprilie 2019 - 21:58, said:

Credeti ca se poate dupa bisturiu sa facem laparoscop?
Depinde de marimea rupturii si starea tesuturilor, daca situatia e mai rea decat initial, nu prea, dar daca hernia e mica, da.
Fiecare caz se evalueaza in parte.

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
marii doctori ai herniilor din privat se lauda ca abordeaza aproape toate herniile pe cale laparoscopica.. acum cat o fi intervenții reusite si cate nu, nu am reusit sa alflu. apropo, ei recomanda plasa din prima. lucru care se cam bate in cap cu ce mi a spus chirurgul ce m a operat pe mine si anume ca plasa e ultima solutie. oricum indiferent de abordare 6 luni sa nu faca nici un efort ca iar recidiveaza..

#5
Ionelia90

Ionelia90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2019
Va multumesc foarte mult pt raspunsuri , am facut o programare la Regina Maria si mau trimis la doctor chirurg stefan bogdan la Euro clinic azi . Sper sa fie bine si sa nu fie nevoie de o a doua operatie . Va multumesc si revin cu informati .

#6
Ionelia90

Ionelia90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2019
Am fost la control si ni sa recomandat sa facem CT abdominal . Se pare ca plasa nu a fost pusa bine si trebuie operata din nou . Doctorul a spus ca este o operatie foarte complicata ca trebuie refacut tot peretele abdomenului . Ce ma fac ? a mai trecut cineva prin asa ceva . Imi este foarte frica pt mama

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la privat?
ia mai încearcă tu o opinie la un doctor din sistemul de stat  si vazi daca spune la fel. privații au prostul obicei sa te faca sa crezi ca situația e complicată rau pentru a te face de bani cât mai mult..
asa a încercat si pe mine să m a faca unu de bani acu vreo 12 ani.. cred ca daca era sa m a iau dupa el  m a operam de 5 ori pana acum. cât despre plasa pusa prost.. daca chiar a fost pusa prost, asa rămâne, aia nu se mai poate scoate.. asa mi o zis mie chirurgul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate