Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Caine lup se invarte in cerc

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Buna

Va cer parerea legata de un comportament al cainelui pe care il detin. Este vorba de un Ciobanesc german , in varsta de 9 luni, stam la curte.
Acum o luna am descoperit o capusa pe el, am fost la veterinar si i-a extras-o, i-a facut test la sange si i-a gasit microbul babsiozei.
I-a facut injectie cu Imizol si apoi tratament 15 zile cu Clindamicina.
La o saptamana dupa inceperea tratamentului a trebuit sa plec pentru o luna din tara iar catelul a ramas cu sotia.
Acum o saptamana sotia i-a descoperit o "galma" dupa ceafa, posibil o reactie alergica de la injectia cu .........
Medicul veterinar l-a toaletat, i-a bagat un ac pentru drenaj si a zis sa-l dea cu iod de cel putin 3 ori pe zi. Umflatura s-a mai redus, insa tot mai este.
Problema care ma ingrijoreaza este ca la aproximtaiv doua saptamani de cand i-a fost extrasa capusa, deci cam dupa ce am terminat tratamentul, a inceput sa-si schimbe comportamentul, in sensul ca se invarte in cerc si isi musca coada. Practic se invarte in cerc, adumelca doua rotocoale si apoi se repede la coada.
Sotia cand venea de la serviciu, venea la ea, o adulmeca si apoi incepea sa se invarta si sa muste coada. Cand il striga, nu reactioneaza, parca nici nu o aude.
Acum doua zile m-am intors in tara, s-a bucurat, dar are aceeasi reactie si fata de mine;  se invarte si isi musca coada, desi il strig , parca nu ma aude.
Cand ii pus lesa, merge drept.
Am fost la medic, i-a verificat reflexele, acestea sunt OK. L-a verificat in urechi, insa nu a gasit infectie.
Medicul a zis ca nu pare a fi sa aiba o problema neurologica, ci doar sa am rabdare , sa-i acord mai multa atentie si sa ma joc cu el; ca e posibil sa fie si din cauza ca am fost plecat mult timp.

Faptul ca nu are o problema neurologica m-a bucurat, insa ma ingrijoreaza sa nu se agraveze acest comportament, cu invartitul si "vanatul" cozii.
Sa nu fie totusi si ceva patologic.
Ca pareri aveti? Sa-l duc la un dresor? Aveti idee cam dupa cat timp ar trebui sa-i dispara umflatura dupa ceafa?

Edited by nikolas, 14 April 2019 - 21:33.


#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am un prieten care are tot asa un caine ciobanesc tinut in curte cu gard din metal prin care nu poti sa vezi.Cand trece cineva pe strada de care nu-i convine cum miroase sau simte alti caini vagabonzi,face la fel se invarte in jurul cozii  ca se enerveaza ca nu-i vede.Dar nu isi musca coada.Poate ar trebui dus undeva la plimbare cu mult spatiu verde si lasat liber.

#3
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
In timpul zilei il las liber si curtea e de 700 mp , teren liber.

#4
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

 nikolas, on 14 aprilie 2019 - 22:07, said:

curtea e de 700 mp , teren liber.

Ce noroc au unii în viață, cu sau fără pile/relații exclusiviste...

Așa, legat de câine...

1. Și-a revenit și așa se joacă el (are 9-10 luni, nu? e pui, mânca-l-ar stăpânu-so), că nu are un alt câine cu care să se joace. Câinii nu-s mâțe, mâțele nu-s câini. Nu e obligatoriu, evident, dar asta înseamnă că are nevoie și de interacțiuni cu alți câini, nu să-l ții izolat ca o găină amărâtă în cușcă metalică. Evită câinii sălbatici (că atunci vei avea alte probleme) dar ceva, caută un loc din ăsta unde s-ar aduna ăștia patrupedul lor. Dacă nu există, atunci faceți în așa fel ca, pe lângă joacă, să-l luați la plimbare (nu neapărat cu lesa), așa, să „călătoriți” din când în când în centrul orașului cu mașina sau pe deal sau prin pădure, ceva.

2. E posibil să aibă probleme cu sistemul vestibular, deși, n-ar trebui să aibă din moment ce e pui.

3. E posibil să fi avut un accident vascular sau să i se dezvolte tumoare pe creier.


Mai așteaptă, zic...

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bah , voi sunteti cu capul ...toti . Voi stiti cate capuse sunt pe cainii mei ? Ii duc la plimbare in padure si primavara vin ciorchine de capuse . Care la vad le scot eu , care nu le vad cad singure . Ce tratamente si injectii la caini care au capuse? Voi chiar credeti toate tampeniile pe care le auziti la televizor ? Omorati cainii si voi si veterinarii aia cretini care dau injectii animalelor muscate de capuse. Capusa este o lighioana atat de comuna ca este imposibil pentru orice fiinta cu sange cald ca pe durata vietii sa nu fi fost muscata de zeci de ori poate . Cina naiba va tot baga cretinitati in cap cu borelioze si alte cacaturi ? O intepatura de capusa este fix echivalentul unei intepaturi de tantar . O insecta suge sange de la un animal si dupa aia inteapa alt animal  ...si tot asa pana moare de batranete . Ca-i tantar , purice sau capusa , efectul este acelasi . Va vaccinati de cate ori va inteapa un purice sau un tantar ?
Asta este de fapt malpraxis . Sa minti pacientii ( oameni sau animale )  si sa raspandesti alarme false in scopul de a vinde medicamente care trateaza boli inchipuite .
Prietene , cainele tau are sau o chestie dureroasa ( se poate sa aiba ligamente scrintite , sau colici daca nu ai facut deparazitare corect ) sau lipsa de atentie . Cainii au asemenea manifestari cand ii doare ceva . Este un animal tanar , poate avea dureri de articulatii . Se prea poate sa-l fi " dereglat " injectiile veterinarului. Du-te si baga-i una in dinti si dupa aia fa-i lui o injectie cu ce a facut el cainelui tau absolut gratuit ...si vezi daca isi schimba comportamentul . Sunteti, unii proprietari de animale ,efectiv niste pericole pentru bietele lighioane pe care le aveti .

Edited by JurasikMan, 14 April 2019 - 22:58.


#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ai dreptate, profita veterinarii de ei si fac bani pe seama lor.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cum sa faci analize de sange unui caine ca l-a muscat o capusa bah nene ? Parca e un film cu retardati .

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
in viata urmatoare sa moara jana de nu stiu ce vreau sa ma fac sa le iau banii la fraieri. medic veterinar sau mecanic auto.

Edited by laffin, 15 April 2019 - 01:49.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cainii maidanezi nu au nimic daca-s plini de capuse, selectia naturala lucreaza, cei slabi mor de mici, rezista doar cei puternici si sanatosi. Cainiide rasa, nascuti si tinutiin puf, sunt mult mai sensibili la boli, capuse etc. Nu orice capusa transmite babesioza.

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 JurasikMan, on 14 aprilie 2019 - 23:00, said:

Cum sa faci analize de sange unui caine ca l-a muscat o capusa bah nene ? Parca e un film cu retardati .
Hmmm, e adevarat, nu toate capusele sunt purtatoare de Babesia dar ajunge sa fie una singura si aia sa-ti intepe cainele. Eu am pierdut un caine din cauza babesiozei.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 JurasikMan, on 14 aprilie 2019 - 23:00, said:

Cum sa faci analize de sange unui caine ca l-a muscat o capusa bah nene ? Parca e un film cu retardati .

 rumegus, on 15 aprilie 2019 - 06:22, said:

Cainii maidanezi nu au nimic daca-s plini de capuse, selectia naturala lucreaza, cei slabi mor de mici, rezista doar cei puternici si sanatosi. Cainiide rasa, nascuti si tinutiin puf, sunt mult mai sensibili la boli, capuse etc. Nu orice capusa transmite babesioza.

Eu zic ca priviti superficial situatia.
Capusele pot transmite Lyme disease, nu stiu cum se traduce, si da se poate descoperi in sange.
Nu toate capusele insa le transmit.
La maidanezi nu vezi asta pentru ca ... cui pasa de maidanezi?, sunt aruncati oricum de imbecili, aia mor si gata.

Insa in nici un caz nu e vreo legatura intre boala asta si faptul ca alearga dupa coada.
Ala poate fi si un simptom de plictis, e inca puiandru..

Umflatura aia poate fi de la vaccin.
Si la ciuoaia mea i-a ramas o umflatura de vreo 4 ani, de la vaccin, o simt la mana, nu creste, ni scade nu o deranjeaza, e okay.

Acum sunteti prea atenti la fiecare respiratie, parca as fi eu cand am luat ciobaneasca germana (acum muuulti ani, in 91)

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E si o vorba: te invarti in jurul cozii ca un caine!

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Este tinar si simte nevoia de joaca. Incearca sa te joci cu el citeva zeci de minute pe zi si sa-l obosesti cumva. N-ar strica lectii de dresaj ca mai tirziu sa poti iesi cu el fara lesa si sa fie ascultator. Daca il tii doar "de poza" chinui bietul animal.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Revin cu intrebarea : " va faceti analize de sange de cate ori va inteapa un purice sau un tantar ? "

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 JurasikMan, on 15 aprilie 2019 - 09:14, said:

Revin cu intrebarea : " va faceti analize de sange de cate ori va inteapa un purice sau un tantar ? "
Sincer, pe tine daca te musca un maidanez, te apuci sa-ti faci vaccinul contra rabiei?
De ce? E o zgarietura, barbat esti tu?

#16
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
umflatura este de la imizol,cainelui meu in momentul cand a avut babesioza i s-a facut o injectie cu imizol subcutanata,cred ca circa o luna a durat pana s-a absorbit umflatura,deci nu va faceti griji in privinta asta,partea mai proasta este invartitul in cerc,cred ca are unele probleme ce tin de natura psihica,bina ca nu a ajuns inca sa-si muste coada deoarece isi poate provoca rani serioase,incercati sa luati legatura cu un medic veterinar bun sau cu un dresor competent ca sa primiti niste sfaturi,incercati sa interactionati mai mult timp pe zi cu el eventual folositi o minge pentru comanda aport,aceasta stare nu se trateaza cu medicamente si numai cu apropiere mai multa de el.

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Trebuie examinat cu atentie sa nu aiba vreo iritatie sau rana sau chiar vreo capusa in zona cozii de incearca sa se scarpine

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,087
  • Înscris: 17.01.2012
1.cățeii mei „ară” dealul toată ziulica; inevitabil adună și căpușe - chiar dacă le-am stropit ceafa cu chimicale corespunzătoare
1.1. le scot căpușele vizibile
1.2. le dau și 2 șuturi că nu m-au ascultat să evite „discuțiile” cu insecte străine Posted Image (pamflet)
1.3. au beneficiat de vaccinul anual gigavalent și de cel antirabic - ATÂT!

2.învârtitul după coadă arată nevoia de atenție!
2.1. joacă-te cu el
2.2. jucați-vă cu el
...
2.n. jucați-vă-ntre voi Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate