Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lipsa Google Play

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Va salut! De vreo saptamana pe un telefon cu Android 6 nu imi mai merge nici o aplicatie care are legatura cu Google: Google Maps, Youtube, nici nu pot intra pe Google sa caut ceva. Dupa ce intru imi da mesajul "Din pacate, Google s-a oprit". Facebook merge. M-am uitat ca nu mai am aplicatia Google Play in telefon. Nu stiu cum am sters-o, intentionat sigur nu, poate cand am sters anumite aplicatii am selectat si Google Play.
Telefonul este un Oukitel C4. Va merge sa copiez Google Play de pe net si sa o pun in telefon cu cablul de date? Daca da, in care folder trebuie sa o pun?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu conteaza in ce folder, copiezi fisierul .apk, activezi surse necunoscute, apoi instalezi.
S-ar putea sa fie nevoie de Serviciile Google, in caz ca nu le mai ai.
Oricum, e o problema de soft, daca nu merge cu apk, iti salvezi datele si dai reset, s-ar putea sa mearga.
Daca nu merge, cauti un soft.

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu e nevoie de Google Play Store (Magazin Google Play) ci de google_play_services (Servicii Google Play), care nici nu poate fi dezactivat pe Android.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Fă-i o resetare completa și îl ai ca nou. Reinstalezi toate aplicatiile direct din cont.

#5
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Intra la aplicatii si vezi sa nu fie dezactivata/e.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Intra la setari > aplicatii > cauta in lista Play Store, Google Serices, Google framework.... tot ce tine de google > intri pe fiecare > clear data SAU manage data/clear data.....

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Cel mai bine, avand in vedere ca nu stii ce s-a intamplat, rescrie-ti firmware-ul pe telefon si gata.
Evident ca o sa trebuiasca sa refaci toate setarile si sa-ti reinstalezi si configurezi aplicatiile avute acum, dar macar esti linistit ca ai telefonul cu software-ul original si curat

#8
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Am instalat aplicatia si scrie "Servicii Google Play nu va rula decat daca actualizati serviciile Google Play", iar aplicatia nu este vizibila in lista.

Cum fac sa rescriu firmware-ul?

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai instalat CARE aplicatie ??
Probabil este versiune veche, cauta una mai noua.

Firmware se rescrie asa: google search > reflash android CUTARE MODEL DE TELEFON CA ESTE SECRET SI NU AI SPUS CARE ESTE ALA.
Eventual cauti, acelasi text, pe XDA Forum.

#10
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Trebuie sa faci actualizare la serviciile google.

Edited by menaloty, 16 April 2019 - 12:06.


#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Sunt mai multe site-uri, nu stiu care-i cel oficial al celor de la Okitel, pe care poti obtine informatii legate de: Oukitel C4 flash firmware.
Vezi spre exemplu pagina: Oukitel C4 Stock Firmware (Flash File) Download

Edited by Ciubex, 16 April 2019 - 15:35.


#12
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

View Postbuyonevideo, on 16 aprilie 2019 - 12:02, said:

Ai instalat CARE aplicatie ??
Probabil este versiune veche, cauta una mai noua.

Firmware se rescrie asa: google search > reflash android CUTARE MODEL DE TELEFON CA ESTE SECRET SI NU AI SPUS CARE ESTE ALA.
Eventual cauti, acelasi text, pe XDA Forum.
google-play-services-16-1-53-000300-242560017  aceeasi versiune am gasit-o si pe un telefon functional acelasi model CARE NU ESTE SECRET, AM SCRIS IN PRIMA POSTARE


View Postmenaloty, on 16 aprilie 2019 - 12:06, said:

Trebuie sa faci actualizare la serviciile google.

O sa incerc cum au spus colegii, aplicatia nu apare in lista aplicatiilor din telefon.

Edited by pisicuts, 17 April 2019 - 09:31.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, am vazut acum modelul telefonului.
Vezi ca sint altele si mai noi.

#14
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Am vazut, dar pentru navigatie, Facebook si distribuire clipuri Youtube pe Smart TV e suficient asta, sper sa mai tina inca 3 ani cu noul soft. Am facut cateva incercari pana am gasit versiunea buna.

#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpisicuts, on 01 mai 2019 - 11:35, said:

Am vazut, dar pentru navigatie, Facebook si distribuire clipuri Youtube pe Smart TV e suficient asta, sper sa mai tina inca 3 ani cu noul soft. Am facut cateva incercari pana am gasit versiunea buna.
Cu 1GB RAM nu are lag la navigare pe net și Fb? Sunt curios cum merge Fb pe 1gb RAM. Dacă folosești Fb Lite e ok, aplicația normala îți omoară acest telefon.

Edited by Vlad_22, 01 May 2019 - 13:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate