Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

amplificator statie cb

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Bine v-am gasit , sunt nou intrat pe aici si as dori un sfat de achizitie pt. un amplificator cb ! Rog pareri intre RM KL 200P sau RM KL 203P ! Multumesc !

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ce te astepti sa faca acest amplificator?

#3
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Vreau sa il montez pe un camion intre o statie Premier RS 1000 cu iesire cam de 6 W si o Avanti Forte !

#4
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Si....cu ce te ajuta sa te auzi la 20km, cand tu receptionezi doar de la 10 sau mai putin?
Asta trecand peste aspectul legal al problemei, si anume ca puterea legal admisa in banda de 11m este de 4w.

Edited by calinkgb, 14 April 2019 - 19:52.


#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Poate trece si prin Austria cu amplificatorul lui...daca-l gasesc aia de la politie se trezeste cu o gaura in amplificator si cu una in portofel...

#6
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Ajută foarte mult la un camion , știu ce vorbesc , plus că pt. mine e și un hoby !

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 19:50, said:

Vreau sa il montez pe un camion intre o statie Premier RS 1000 cu iesire cam de 6 W si o Avanti Forte !
Asta ca sa AUZI mai bine , nu?
Ei bine, afla ca nu te ajuta cu NIMIC, amplificatorul este pentru a amplifica ceea ce pleaca de la tine , adica emisia.
Nu-ti face trebuinta.

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 19:59, said:

Ajută foarte mult la un camion , știu ce vorbesc , plus că pt. mine e și un hoby !
pe bune?Posted Image , pai si de ce mai apelezi aici, vrei sa te minciunim?Posted Image

#8
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 19:59, said:

Ajută foarte mult la un camion , știu ce vorbesc , plus că pt. mine e și un hoby !
Daca zici ca e un hoby inseamna ca ai habar despre statii cb, antene si amplificatoare si atunci nu mai vad rostul intrebarii tale. Detalii despre amplificator gasesti sigur pe net, asa ca...spor la cautat.

#9
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 19:59, said:

Ajută foarte mult la un camion , știu ce vorbesc , plus că pt. mine e și un hoby !

Sincer, nu cred ca stii...

#10
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Cunosc foarte bine legislația și Europa sunt șofer de mulți ani , rog dacă sunt cunoscători avizați să-mi răspundă la prima întrebare !

 mishu_bz, on 14 aprilie 2019 - 20:02, said:


Daca zici ca e un hoby inseamna ca ai habar despre statii cb, antene si amplificatoare si atunci nu mai vad rostul intrebarii tale. Detalii despre amplificator gasesti sigur pe net, asa ca...spor la cautat.

Mulțumesc de răspuns ! Mă ajută foarte mult !

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Revin cu intrebarea :
ce asteptari ai cind folosesti amplificatorul?  comparativ fara amplificator?

#12
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Căutam să aflu un răspuns tehnic , de la pasionați și cunoscători, nu contre și legislații ! Atunci haide-ți să interzicem fabricarea lor !

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Tehnic- lucreaza in banda de 27Mhz.
Nu sunt nici contre nici legislatii, este o intrebare de bun simt, ce asteptari ai cind folosesti amplificatorul?
Ms

#14
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019

 XTH, on 14 aprilie 2019 - 20:19, said:

Revin cu intrebarea :
ce asteptari ai cind folosesti amplificatorul?  comparativ fara amplificator?

Emisie cât mai lungă , de recepție am să mă ocup eu să fie bună !

#15
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 VASIMTL24, on 14 aprilie 2019 - 20:19, said:

Atunci haide-ți să interzicem fabricarea lor !
"haideti" nu "haide-ti"...defectul meseriei,inteleg.
Acum,daca tu pui un amplificator de 50W,o sa te auzi de exemplu la 20km,dar daca ala care raspunde nu are amplificator el va emite doar pe 5km,deci tu nu o sa il auzi.Practic strigi ca nebunul,te aud toti de la distanta,dar tu nu auzi pe nimeni.Eu as pune o antena calumea (un Sirio MW4000 de exemplu),calibrata corect.
Dar stiu ce vrei tu...Tu vrei amplificator ca sa "dai" peste toti din banda cand vrei sa spui ceva,ca sa te poti impune.Ori pentru asa ceva nu iti pot da un sfat si sper sa nu iti dea nimeni!
Bafta!

#16
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Hm , o dai la bascalie....
Emisie cit mai lunga nu ti-o asigura amplificatorul, ai nevoie de propagare sa vorbesti la distantele alea mari pe care le auzi uneori , esti in italia si auzi Iasi din Romania.
de receptie te ocupi tu?, ai desccoperit ceva fantastic de imbunatatesti receptia?secret?

Revenind, Kl200 urca emisia la un 70w daca faci o intrare de 8Wreali, daca incerci putere mai mare pe intrare se ineaca in semnal.
Iti trebuie 12v cu ceva putere, un regulator care sa stie macar 15A sa dea, altfel ori rupe sursa , ori diminueaza emisia.
Preamplificarea pe receptie nu este utila, mareste zgomotul de fond si esti nevoit sa reduci semnalul din Sq,
cam atit ...asa...repede.
Cum ai zis ca imbunatatesti receptua???!

#17
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Dacă cineva îl folosește vreau să știu cum se comportă , dacă îsi face treaba !

#18
VASIMTL24

VASIMTL24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2019
Am un 24/12 la 35A legat la tabloul camionului pe o fuzibilă principală de 40 A . Megavatul 4000 nu o folosesc din cauza înălțimii , am stricat vreo 5 prin poduri și crengi , de aceea am recurs la o Avanti forte puțin mai mică ! La recepție nu am inventat eu nimic decât un swr de 1.1 scos pe această antenă cu un cablu Belden h155 confecționat să cadă exact pe 27.225 . Amplificarea pe recepție nu o folosesc oricum , doar că nu e mare diferența de preț între ele alegând așadar cel cu preamplificare ! Nu sunt profesionist nici profesor , sunt amator e un hoby !

Edited by VASIMTL24, 14 April 2019 - 21:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate