Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SRL fara angajati

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salutare!
Vreau sa prestez servicii foto&video la nunti, totodata vreau sa fiu si in legalitate. Care este forma juridica cea mai avantajoasa dpdv financiar pentru o astfel de activitate? Mi s-a sugerat sa deschid un SRL dat fiind impozitul mic/incasari. Intrebari:
- pot fie eu asociat unic si colegul cameraman sa fie administrator? Astfel incadrati putem sa prestam linistiti? Asta pentru situatia in care vine ANAFul in control la eveniment, si nu numai, si ne gaseste muncind.
- organizat ca SRL fara angajati, cum pot sa scot bani din firma?
Multumesc!

Edited by MosIonRoata, 14 April 2019 - 18:53.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
La nr 2 - dividende

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 MosIonRoata, on 14 aprilie 2019 - 18:53, said:

Salutare!
Vreau sa prestez servicii foto&video la nunti, totodata vreau sa fiu si in legalitate. Care este forma juridica cea mai avantajoasa dpdv financiar pentru o astfel de activitate? Mi s-a sugerat sa deschid un SRL dat fiind impozitul mic/incasari. Intrebari:
- pot fie (1)eu asociat unic si colegul cameraman sa fie administrator? Astfel incadrati putem sa prestam linistiti? Asta pentru situatia in care vine ANAFul in control la eveniment, si nu numai, si ne gaseste

1. Da, se poate


Quote

- organizat ca SRL fara angajati, cum pot sa scot bani din firma?
Prin dividente ... la sfarsit de an, platesti impozitul 5% (parca sa e) .. iar daca ce scoti depaseste 12 salarii minime, platesc si sanatatea (cateva mii de lei)
Sau
Daca e sa o dam pe romaneste, poti scoate si in timpul anului, dar na, depinde de contabil

PS : daca firma nu are angajati , si de la anaf vine unu cu legea in mana, cum demonstrezi ca faci un venit/profit fara angajati ? Posted Image

Edited by Andreysc7, 14 April 2019 - 19:14.


#4
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Poti sa faci profit si fara angajati, ca exemplu pentru situatia lui: face firma contracte de antrepriza cu el si colegul.

Adica subcontractezi :D

Asa exista si firmele alea de garsoniera cu profituri de milioane din contracte cu statul desi n-au nici un angajat :D

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
Si subcontractezi gratis ? aia muncesc gratuit ? Daca da, poate ii anaf-ul pe ei (ca persoane fizice) la intrebari ca lucreaza la negru Posted Image. Sunt multe firme care nu au angajati si cu profit de sute de mii de ron ... chestia e ca OP vrea sa fie in legalitate
Din cate stiu , cand subcontractezi, exista un contract si anumite sume :) , deci ...

Edited by Andreysc7, 14 April 2019 - 19:21.


#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Si cine a spus ca gratis? de unde ai inteles tu ca subcontractezi gratis?
El inteleg ca doreste sa lucreze dar sa nu fie tehnic angajat, eu i-am spus ca e posibil, sa fie freelancer.
Imi e neclar de ce nu vrea sa fie angajat, probabil ceva datorii?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
MosIonRoata, în tot raționamentul tău există o singură problemă: tu, ca asociat, nu poți lucra pentru firmă. Ca să fiți în regulă, e suficient să fiți amândoi administratori și nu are nimeni ce să vă zică. Amicul cameraman dacă e doar administrator fără să aibă și părți sociale în firmă va trebui să aibă salariu.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 projectfp, on 14 aprilie 2019 - 19:24, said:

Si cine a spus ca gratis? de unde ai inteles tu ca subcontractezi gratis?
1) El inteleg ca doreste sa lucreze dar sa nu fie tehnic angajat, eu i-am spus ca e posibil, sa fie freelancer.
2) Imi e neclar de ce nu vrea sa fie angajat, probabil ceva datorii?
1)Freelancer , adica PFA in termeni romanesti
2) Cel mai probabil nu vrea sa plateasca taxele pe salarii si vrea doar sa ia banii din dividente

Quote

Si cine a spus ca gratis? de unde ai inteles tu ca subcontractezi gratis?
daca nu gratis, atunci ai nevoie de factura, iar o persoana care nu are nici un statut, nu poate factura .. cel putin asa stiu eu

Edited by Andreysc7, 14 April 2019 - 19:51.


#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Freelancer nu inseamna PFA.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 projectfp, on 14 aprilie 2019 - 19:58, said:

Freelancer nu inseamna PFA.
dar ce inseamna ? Posted Image lamureste-ne si pe noi,, de obicei poti sa fi freelancer si sa ai pfa, srl, srl-d, etc ... important e sa poti factura / incasa

Edited by Andreysc7, 14 April 2019 - 20:33.


#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Freelancerul e si zilierul... cati zilieri cu PFA ai vazut tu?

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cum poți intra în legalitate într-un stat ce face ilegalități?
Dările sunt la angajator
Eu ca angajat...nu ar trebui să mă doară capul dacă fac două contracte de prestări servicii anual.


#13
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 MosIonRoata, on 14 aprilie 2019 - 18:53, said:

Salutare!
Vreau sa prestez servicii foto&video la nunti, totodata vreau sa fiu si in legalitate. Care este forma juridica cea mai avantajoasa dpdv financiar pentru o astfel de activitate? Mi s-a sugerat sa deschid un SRL dat fiind impozitul mic/incasari. Intrebari:
- pot fie eu asociat unic si colegul cameraman sa fie administrator? Astfel incadrati putem sa prestam linistiti? Asta pentru situatia in care vine ANAFul in control la eveniment, si nu numai, si ne gaseste muncind.
- organizat ca SRL fara angajati, cum pot sa scot bani din firma?
Multumesc!

Dacă ai o masina personala sau un bun mai valoros o poti închiria firmei si asa scoti bani din firma plătind un impozit de vreo 12 %.

#14
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Merge sa faci SRL si sa desfasori activitate economica si fara angajati. In actul constitutiv mentionezi cine detine 100% cota parte din actiunile societatii si cine este administratorul. Bani din firma puteti sa-i luati trimestrial sau anual.

#15
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
In cazul de fata, cred ca nu e un capat de tara sa iti faci tie macar salariu. Poate si colegului. La 1500 RON net mai platesti 1048 la stat. Ai 1% impozit pe venit, si dupa aia ce s-a povestit mai sus cu dividendele. In timpii morti fara nunti poti sa mai faci ceva fotografie de produs, sa tragi poze cu "n" subiecte si sa incerci sa le vinzi ca stock photography eventual sa faci produse cu ele pe site-uri gen Zazzle, samd.

#16
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 Cornel_P, on 01 mai 2019 - 18:53, said:

Dacă ai o masina personala sau un bun mai valoros o poti închiria firmei si asa scoti bani din firma plătind un impozit de vreo 12 %.
Nu mai bine iti platesti atunci dividende ca impozitul e de 5% la ce este sub 1 milion de euro? Daca ei cu filmarile o sa intre la 16% impozit - ceea ce inseamna venituri de peste 1 milion euro ma las de ceea ce fac si ma duc sa lucrez pentru ei Posted Image

#17
myanad

myanad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.05.2008
Salut.pun aici intrebarea ptr ca este subiect asemanator. Poate un SRL cu 2 asociati, unul fiind administrator si detinand 90% din actiuni sa functioneze ca societate cu plata impozitului pe dividente anual de 5%, fara angajati? Este legal?

Edited by myanad, 10 April 2020 - 08:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate