Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Alegere între SSD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Vă salut!

Am nevoie de sfaturile voastre.
În laptopul actual (HP Elitebook 8470p, cu 8Gb RAM) am un SSD Kingston HyperX Fury de 120Gb care se descurcă excelent dar din păcate,  în acest moment, spațiul de pe el începe să devină insuficient, cu atât mai mult cu cât îl folosesc și la descărcat filme 4K.
Ideea este că vreau să-l înlocuiesc cu ceva, cel puțin asemănător ca performanțe, dacă nu chiar mai bun.

Eu am apucat sa comand ACEST SSD (Kingston UV 500, 240Gb), care pare cam la fel, dar am aflat mai apoi că nu este așa decât la viteza de scriere/citire. Dar flash-ul intern este de tip TLC (deci cel mai ieftin și puțin fiabil) iar că durata de viata e cu foarte mult sub ce am acum.

Mi-a fost recomandat ACEST SSD (WD Green, 480Gb) caare puțin sub viteza de scriere a SSD-ului din laptop, dar are flash de tip SLC și cam tot aceeași durată de viață.
Aș vrea ss anulez rapid comanda Kingstonului, în funcție de ce-mi spuneți și voi.

Așadar, întrebările finale sunt următoarele:
- este OK alegerea?
- recomandați altceva tot în aceeași gamă de preț, adică până în 3 milioane?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
https://www.emag.ro/...1/pd/DX3WNNBBM/

iar chestia cu TLC-ul tine mai mult de folclor decat de realitate.
Intel-ul de mai sus,cu tot TLC-ul lui,da 5 ani garantie.

Edited by adisz, 14 April 2019 - 18:59.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
intel, samsung si cam atat.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@laurstef, daca vrei SSD fiabil cu durata lunga de viata cumpara Samsung sau Intel chiar si cu *chip TLC.
Sunt ele mai scumpe dar ai siguranta zilei de maine



*Samsung si Intel imbunatatesc chipurile ca sa aiba o durata mai mare de viata

#5
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 adisz, on 14 aprilie 2019 - 18:58, said:

https://www.emag.ro/...1/pd/DX3WNNBBM/

iar chestia cu TLC-ul tine mai mult de folclor decat de realitate.
Intel-ul de mai sus,cu tot TLC-ul lui,da 5 ani garantie.

O fi.....nu o fi așa....parcă nu-mi vine să risc cu datele mele.

Și chiar nu știu de ce sunteți atât de sceptici, Kingston si Western Digital, nu sunt chiar A-Data.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Sau chiar si asta:
https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/
Depaseste doar cu 115.600 de RONI bugetul disponibil.

 laurstef, on 14 aprilie 2019 - 19:13, said:

O fi.....nu o fi așa....parcă nu-mi vine să risc cu datele mele.

Și chiar nu știu de ce sunteți atât de sceptici, Kingston si Western Digital, nu sunt chiar A-Data.

Ai impresia ca A-Data este de rahat?

Edited by adisz, 14 April 2019 - 19:15.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Nu mi-as face griji cu mlc, tlc BS, toate rezista destul la utilizare normala.

Ce as face e sa iau unul de 480GB, de la 120 la 240 nu faci nimic.
Sau ia Hdd extern de 2TB daca esti cu 4k, asa umpli repede si 480GB.

Acel WD green sau Patriot de mai sus sau Kingston, toate sunt aprox 300lei, vezi reviews la fiecare, ca nu stiu care e mai rapid.

Edited by sirgoofy, 14 April 2019 - 19:29.


#8
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
SLC-urile sunt foarte scumpe spre al dracului de scumpe. Si sunt de capacitate mica, folosite mai mult in segmentul enterprise.
MLC - uri au devenit rare , plus ca sunt scumpe . La ora actuala folosite din ce in ce mai mult in segmentul enterprise si mai putin in cel pentru utilizatori casnici
TLC - comune, ieftine . Le poti folosi cu incredere , au algoritmi buni pentru uniformizarea uzurii.
QLC - un pic mai scumpe comparatic cu TLC-urile (e foarte noua tehnologia), pe viitor vor inlocui TLC-urile ...

-> cumpara TLC , la o folosire normala nu vei ajunge sa-l uzezi la maxim.
-> daca gasesti MLC (mai vechi , maxim 3-4 ani) , si pretul e bun , cumpara-l !

#9
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 adisz, on 14 aprilie 2019 - 19:15, said:

.............................................................
Ai impresia ca A-Data este de rahat?
Am spus eu că este de rahat? De unde ai scos-o si pe asta?
Este doar o altă marcă/ firmă care produce ȘI, electronice și care incearca (si de multe ori reuseste prin preturile practicate) sa se impuna inaintea gigantilor mult mai vechi in piata, cu nume mai grele si reputatie mai serioasă d.p.d.v al fiabilității si tehnologiilor folosite/ patentate.
Doar că, deocamdată, eu nu mi-as lasa datele din computer pe "mana" lor... Încă nu mi-au câștigat încrederea.
Diferența aceea de preț trebuie sa se simtă undeva...

 vldc, on 14 aprilie 2019 - 19:31, said:

SLC-urile sunt foarte scumpe spre al dracului de scumpe. Si sunt de capacitate mica, folosite mai mult in segmentul enterprise.
MLC - uri au devenit rare , plus ca sunt scumpe . La ora actuala folosite din ce in ce mai mult in segmentul enterprise si mai putin in cel pentru utilizatori casnici
TLC - comune, ieftine . Le poti folosi cu incredere , au algoritmi buni pentru uniformizarea uzurii.
QLC - un pic mai scumpe comparatic cu TLC-urile (e foarte noua tehnologia), pe viitor vor inlocui TLC-urile ...
Păi.....acel WD green are tehnologie SLC. Iar la 291 de lei, 480Gb, chiar mi se pare o oportunitate!

 sirgoofy, on 14 aprilie 2019 - 19:15, said:

Nu mi-as face griji cu mlc, tlc BS, toate rezista destul la utilizare normala.
Nu-mi fac griji, dar daca tot pot cumpara un SLC, la pret bun, de ce sa ratez ocazia?


 sirgoofy, on 14 aprilie 2019 - 19:15, said:

Sau ia Hdd extern de 2TB daca esti cu 4k, asa umpli repede si 480GB.
Pai nu stochez filmele. Le mut, eventual, pe SSD-ul scos din laptop pe care il pun intr-un rack extern pe USB 3.0, le vad pe TV, dupa care le sterg.

Edited by laurstef, 14 April 2019 - 21:40.


#10
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
La cat de ieftin e wd green crezi ca e SLC? E TLC ca toate din aceasta gama de pret
https://www.hardware...gib-ssd-review/

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

 laurstef, on 14 aprilie 2019 - 19:13, said:


O fi.....nu o fi așa....parcă nu-mi vine să risc cu datele mele.

Și chiar nu știu de ce sunteți atât de sceptici, Kingston si Western Digital, nu sunt chiar A-Data.

Problema! Daca tu crezi ca pe SSD si in unitatea proprie, ai siguranta integritatii datelor, nu stii meserie. Nu este o jignire, doar o observatie. Ia-ti spatiu in cloud si uiti de griji.
Vezi cat ofera fiecare producator garantie. Cine garanteaza mai putin, stie de ce o face.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nici tu nu sti meserie de zici cu cloud.
datele importante le pui (si) pe hdd-ul din sertar.

Edited by arg, 14 April 2019 - 22:09.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

 arg, on 14 aprilie 2019 - 22:07, said:

nici tu nu sti meserie de zici cu cloud.
datele importante le pui pe hdd-ul din sertar.

Arg, se intampla ca printre altele, sa ma ocupa de protectia si asigurararea datelor. Am si eu o intrebare: unde crezi ca stau datele din cloud?Ce spui tu este o solutie la fel de buna ca banii de sub saltea...

Edited by YOUR_GOD, 14 April 2019 - 22:10.


#14
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
WD-ul acela este TLC doar cache-ul este SLC. (Eng): https://www.hardware...gib-ssd-review/
Diferenta intre MLC si TLC este la 5 ori in favoarea primului asa ca uneori merita, mai ales la modelele ieftine. Folclor, nefolclor, uzura se manifesta mai repede la cele ieftine mai ales ca s-a mentionat DL de filme, cel mai probabil cu BT. Folositi un hdd pentru asta ca altfel ssd-ul va fi uzat foarte repede. BT foloseste scrieri foarte multe de dimensiune mica in acelasi fisier asa ca ssd-ul va lucra din greu mai ales daca pagina ssd e de 4k si scrierea este de 128 biti in aceeasi zona.
Parerea mea este sa nu renuntati inca la HyperX daca nu are uzura, modelul se bate umar la umar cu modele actuale de la Samsung. (Eng): https://techreport.c...ain-after-1-5pb .

Problema pe piata este ca se incearca ascunderea faptului ca majoritatea modelelor sunt TLC (la descriere unii specifica MLC) pastrand ambiguitatea supra memoriei. Daca urmariti link-ul veti afla un lucru interesant. SSD-urile cand "le-a sunat ceasul" pur si simplu se opresc complet din functionare, nici macar nu mai sunt recunoscute de sistem, adio sistem, adio date. Asa ca recomand sa fie folosit un SSD doar pentru sistem, fara date si stocare. Pentru acestea va recomand sa folositi un hdd usb, macar acela mai poate fi recuperat cumva.

PS: vreau sa-mi cumpar un ssd ieftin pentru un desktop (sata2) si butonez de cateva zile prin review-uri si vanzatori online. Am pus ochii pe un TS128GSSD370S care este MLC si putin mai lent. Dupa un curs rapid in tehnologie asupra slc, mlc si tlc consider ca, pentru a ajunge la anduranta hdd-ului actual de aproape 8 ani (mai are cam un an de viata, maximum, chiar daca smart-ul zice ca e perfect), voi folosi un mlc iar hdd-ul va ramane secundar. Pe ssd nu voi face stocare de date ci doar sistem, ceva jocuri si cam atat, chestii care nu sunt critice. Stocarea este si va fi pe DVD (sau cand tenhnologia imi va permite financiar, blu ray) asa ca metoda pe care o am nu mi-a creat probleme cu "amintirile".
Cloud? big no-no pentru mine.

Edited by The Stressmaker, 14 April 2019 - 22:18.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@yg
pe n hdd-uri intr-un data center.
pisici, oricand un dorel poate face un "update" si perzi toate datele.

Edited by arg, 14 April 2019 - 22:12.


#16
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 neoliviu, on 14 aprilie 2019 - 22:01, said:

La cat de ieftin e wd green crezi ca e SLC? E TLC ca toate din aceasta gama de pret
https://www.hardware...gib-ssd-review/
Dar la ei pe site scrie altceva. (https://www.wd.com/p...tml#WDS480G2G0A)
Check specification sheet link

#17
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004

 laurstef, on 14 aprilie 2019 - 22:13, said:

Dar la ei pe site scrie altceva. (https://www.wd.com/p...tml#WDS480G2G0A)
Check specification sheet link
Ti-a explicat mai sus The Stressmaker, doar cache-ul e slc (128mb in general)

Edited by neoliviu, 14 April 2019 - 22:23.


#18
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 YOUR_GOD, on 14 aprilie 2019 - 22:06, said:

Problema! Daca tu crezi ca pe SSD si in unitatea proprie, ai siguranta integritatii datelor, nu stii meserie. Nu este o jignire, doar o observatie. Ia-ti spatiu in cloud si uiti de griji.
Vezi cat ofera fiecare producator garantie. Cine garanteaza mai putin, stie de ce o face.
Cand zic "siguranta datelor" ma refer la ce tin pe partiția C sau ce descarc temporar pe SSD.
Am si eu atat un cont (ba chiar 2 in Cloud)dar si cateva hdd-uri in sertare....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate