Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cardul de sanatate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ladywaa

ladywaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2013
Buna seara,

Nu am stiut in ce sectiune sa postez, rog mutati subiectul unde ar fi trebuit.

Am o mica nelamurire. Daca am fost la Medlife (clinica privata) si am facut un set de analize fara sa contactez medicul, implicit fara trimitere, doar pe banii mei din buzunar, apare pe cardul de sanatate faptul ca am facut analize desi nu l-am folosit? Am facut analizele pentru mine,nu imi doresc sa apara in dosarul electronic... Eu cred ca nu apar tinand cont ca nu am folosit cardul... Am citit in mai multe surse si nu mai stiu ce sa cred.

O seara frumoasa!

#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu apare.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu va aparea.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu apare, cardul de sanatate este o semnatura digitala.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ladywaa, dacă ar fi funcțional sistemul, în dosarul electronic ar trebui să apară toate informațiile medicale, indiferent dacă sunt achitate din buzunar sau de casa de asigurări de sănătate, toți furnizorii de servicii având obligația să-l completeze. În realitate, aceasta bază de date este nefuncțională.
Ne spui de ce este important ca rezultatul analizelor să nu apară în dosarul electronic?

#6
ladywaa

ladywaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2013
Fiindca medicul de familie imi este ruda si o sa mearga pe premisa ca am facut analize de capul meu si nu am avut incredere sa il contactez intai pe el. E o problema mai delicata.

Multumesc pentru raspunsuri!

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postladywaa, on 14 aprilie 2019 - 17:02, said:

Buna seara,

Nu am stiut in ce sectiune sa postez, rog mutati subiectul unde ar fi trebuit.

Am o mica nelamurire. Daca am fost la Medlife (clinica privata) si am facut un set de analize fara sa contactez medicul, implicit fara trimitere, doar pe banii mei din buzunar, apare pe cardul de sanatate faptul ca am facut analize desi nu l-am folosit? Am facut analizele pentru mine,nu imi doresc sa apara in dosarul electronic... Eu cred ca nu apar tinand cont ca nu am folosit cardul... Am citit in mai multe surse si nu mai stiu ce sa cred.

Pai daca nu ai dat cardul la clinica privata nu apar, cum sa apara?

View Postladywaa, on 14 aprilie 2019 - 17:44, said:

Fiindca medicul de familie imi este ruda si o sa mearga pe premisa ca am facut analize de capul meu si nu am avut incredere sa il contactez intai pe el. E o problema mai delicata.

Niciun medic nu e atat de tampit... omul poate sa-si faca pe banii lui ce analize vrea.. e mai rau daca nu le face.

Edited by Kres, 14 April 2019 - 17:53.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
adica tu te superi cand barbactu mananca la restaurant?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
laffin, e mai complicat de atât. De exemplu, dacă există riscul să afle bărbatul că ai făcut un avort, e normal să ai temeri, mai ales dacă nu cu el ai rămas însărcinată.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Pai si de unde aflam? Un act, o notificare.

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
In teorie chiar daca nu e cu cardul evidenta ramane in istoricul pacientului.
Deaceea cer CI.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postladywaa, on 14 aprilie 2019 - 17:02, said:

Buna seara,

Nu am stiut in ce sectiune sa postez, rog mutati subiectul unde ar fi trebuit.

Am o mica nelamurire. Daca am fost la Medlife (clinica privata) si am facut un set de analize fara sa contactez medicul, implicit fara trimitere, doar pe banii mei din buzunar, apare pe cardul de sanatate faptul ca am facut analize desi nu l-am folosit? Am facut analizele pentru mine,nu imi doresc sa apara in dosarul electronic... Eu cred ca nu apar tinand cont ca nu am folosit cardul... Am citit in mai multe surse si nu mai stiu ce sa cred.

O seara frumoasa!

Nu, nu va aparea nimic intrucat nu a fost urgenta si nici medicul de familie nu a cerut investigatii. Practic, daca nu a fost initiata o analiza prin card, nu va aparea nimic.

#13
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
Dacă ai plătit integral analizele medicale și nu ai avut bilet de trimitere de la medicul de familie ca să beneficiezi de decontare prin Casa de asigurări de sănătate, nici nu ar fi trebuit sa îți ceară să folosești cardul de sănătate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate