Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa cofraj termoizolat (ICF) - casa (aproape) pasiva

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
isa1

isa1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.01.2019
Buna!

De ceva vreme studiez sistemul ICF pentru constructia unei case P+1 in Bucuresti (amvic/izodom/isorast/etc. - practic cofraje din polistiren/nanopor si beton turnat in centru). Am compus o lista de argumente pro si contra, insa m-ar interesa si experientele practice mai ales ale beneficiarilor acestui tip de case. Ce recomandari aveti? Ce constructori recomandati in Bucuresti? Cum este sa traiesti intr-o astfel de casa? etc.


AVANTAJE
  • Eficienta energetica, factura mica la incalzire/racire
  • Fara punti termice
  • Cladire ermetica (se instaleaza si HVAC)
  • Fara mucegai, condens
  • U=0.10W/m2K (5cm Neopor + 15cm beton + 25cm Neopor) - standard de casa pasiva (atasat simulare uWert)
  • Durabilitate, rezistenta la cutremur
  • Nu se pierde laptele din beton (liantul de nisip apa ciment) - la o montare buna
  • Timp executie scazut
  • Izolare fonica foarte buna
  • .....
DEZAVANTAJE (?)
  • Receptie semnal telefonie mobila?!
  • Receptie semnal wireless in casa?!
  • Nu se pot face recompartimentari, adaugat geamuri/usi dupa finalizare (nu usor cel putin)
  • Pret?!
  • .....
MITURI
  • Fixare mobila - se poate fixa usor cu dibluri lungi (exemplu:150mm lungime si diametrul 8mm fixat in beton 100mm suporta 150kg)
  • Reactie la foc - neopor tratat REI 120 + tencuiala
  • Apar gauri in beton - doar daca nu se vibreaza betonul, se poate intampla la orice turnare nu doar la ICF
  • ....
Multumesc frumos!

Attached Files


Edited by isa1, 13 April 2019 - 10:49.


#2
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
...gasesti comentarii aici ...
https://forum.softpe...-amvic-in-vest/

#3
isa1

isa1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.01.2019

View Postianos777, on 13 aprilie 2019 - 12:41, said:

...gasesti comentarii aici ...
https://forum.softpe...-amvic-in-vest/

Multumesc frumos, am citit respectivul thread deja, am adunat din el elemente pentru lista pro/con. Ma intereseaza experiente "actualizate" sa zicem Posted Image

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cea mai buna dovada a raportului intre avantaje si dezavantaje il da numarul de constructii de acest fel realizate.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
depinde cum e promovat sistemul. ce dreac, la noi amvic isi facea reclama la otv...

#6
isa1

isa1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.01.2019

View Postcrocko.dilul, on 14 aprilie 2019 - 18:45, said:

Cea mai buna dovada a raportului intre avantaje si dezavantaje il da numarul de constructii de acest fel realizate.

Cred ca nu se poate pune problema asa in acest caz. In Ro intr-adevar tehnologia este noua si nu este folosita des din multe motive, unul fiind ca nu sunt multe firme care ofera o astfel de constructie (altul se referea intr-adevar si la publicitatea facuta cum zicea si laffin) . In alte tari insa este ceva comun; pe site-ul passive house multe constructii sunt facute cu aceasta tehnologie.
La fel nu se poate zice ca performanta unui ferrari sta in cate astfel de masini se vad pe strada, nu se vad multe din cu totul alte motive. :)
Ma intereseaza mai mult sa aflu pareri de la beneficiari sau oameni care au realizat astfel de constructii mai mult decat preconceptii (no offence) Posted Image .

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postisa1, on 15 aprilie 2019 - 09:40, said:

Cred ca nu se poate pune problema asa in acest caz. In Ro intr-adevar tehnologia este noua si nu este folosita des din multe motive,
Nu este noua deloc .
In 2001 am vazut primele constructii de acest tip in Ro.

Edited by motanul13, 15 April 2019 - 14:57.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
s-a discutat o gramada pe aici, dar daca zici ca ai citit tot.. ce sa mai abordam? principala gaselnita era ca nu mai vezi si repari eventualele segregari ale betonului turnat in polistirenul ala, inertia termica mai scazuta, ca izolatia ar trebui sa fie doar la exterior, timpul de evaporare al apei din beton, si alte chestii pe care probabil sunt mai mult in capul nostru decat in realitate... oricum. cu toate ca eu nu mi-as face casa cu asta, am intalnit proprietari cu multi ani de exploatare a casei si sunt multumiti de acest sistem.

Edited by laffin, 15 April 2019 - 22:13.


#9
Izodom

Izodom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2017

 laffin, on 15 aprilie 2019 - 22:12, said:

s-a discutat o gramada pe aici, dar daca zici ca ai citit tot.. ce sa mai abordam? principala gaselnita era ca nu mai vezi si repari eventualele segregari ale betonului turnat in polistirenul ala, inertia termica mai scazuta, ca izolatia ar trebui sa fie doar la exterior, timpul de evaporare al apei din beton, si alte chestii pe care probabil sunt mai mult in capul nostru decat in realitate... oricum. cu toate ca eu nu mi-as face casa cu asta, am intalnit proprietari cu multi ani de exploatare a casei si sunt multumiti de acest sistem.
Apa nu se evapora din beton niciodata, indiferent daca este expus sau nu. Pentru test, preparati beton si inchideti-l ermetic intr-o punga de plastic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2qegAzbrI1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau cautati: Concrete Does Not Dry Out

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
vorbesti prostii. parte din apa reactioneaza cu cimentul, parte se evapora. de aceea cand pui mai multa apa in beton decat este necesar pentru reactie, apa se evapora si ai microfisuri in structura interna a betonului.

prepara tu beton inchis in punga vs beton expus si apoi masoara-le umiditatea.

Edited by laffin, 26 July 2019 - 20:50.


#11
Rubencrl

Rubencrl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2021
Salut, de 6 ani lucrez in UK Anglia, iar de 3 ani lucrez cu sistemul ICF. De asemenea sunt subcontractor si echipa mea, suntem specializati in acest domeniu. Imi vine sa rad ce fel de teorii au unii in legatura de acest sistem de constructii. Eu pot garanta ca la toate proiectele ce le'am construit pana acum, pot da jos toata izolatia si nu se va gasi nici macar un punct de lumina in beton. Daca baietii care construiesc stiu ce fac, mixul betonului este cel corect, se vibreaza la turnare, este imposibil sa se intampine astfel de probleme.


#12
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Sau faci o casa normala izolata cu materialul pentru cofraje.

#13
gheorghiu65

gheorghiu65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2009
Salut. Are dreptate Rubencrl.  Cat despre intarirea betonului se face in functie de diferite criterii tehnice si de temperatura mediului. Cine vrea gaseste usor pe google informatii. Eu anul acesta incep o casa P+1 in Constanta. Sambata merg sa vizitez 2 case in Bucuresti construite cu acest sistem. De aproape 2 ani ma tot documentez in acest scop, site-uri interne si internationale si am observat un pro de 90% iar contra de la multe persoane ori răuvoitoare ori neinformate. Sincer sa fie cred ca si 'open mind ' este un factor important.

Edited by ech, 25 March 2021 - 15:00.
reclama


#14
ClaudiuClaudiu

ClaudiuClaudiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2022
Salut Isa1 ,

Te rog sa-mi spui ce decizie ai luat pana la urma in legatura cu contructia casei in acest sistem?
Si eu sunt interesat de aceasta metoda .
Ai găsit pana la urma ,utilizatori de case ,contruite in acest fel ?
Multumesc

#15
ZahariaValentin

ZahariaValentin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2021

 ClaudiuClaudiu, on 21 iunie 2022 - 17:42, said:

Salut Isa1 ,

Te rog sa-mi spui ce decizie ai luat pana la urma in legatura cu contructia casei in acest sistem?
Si eu sunt interesat de aceasta metoda .
Ai găsit pana la urma ,utilizatori de case ,contruite in acest fel ?
Multumesc
Va fi gata in curând.

Attached Files



#16
gabigrigore

gabigrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2004
Eu stau din 2006 într-o astfel de casă și nu pot avea decât cuvinte de laudă despre ea. Vă stau la dispoziție pentru întrebări punctuale.
Scuzați tomberonul, era înainte de ziua Z (cu cele reciclabile) :)

Attached Files


Edited by gabigrigore, 29 September 2022 - 14:40.


#17
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

 gabigrigore, on 29 septembrie 2022 - 14:34, said:

Eu stau din 2006 într-o astfel de casă și nu pot avea decât cuvinte de laudă despre ea. Vă stau la dispoziție pentru întrebări punctuale.
Scuzați tomberonul, era înainte de ziua Z (cu cele reciclabile) :)
Ce dimensiuni au termocofrajele casei dumneavoastră? Ce consum energetic pentru incalzire aveti anual? Multumesc mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate