Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#217
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
A fost o tocanita de evenimente amestecata cu o alta tocanita de personaje. Prea multe personaje noi. Han Solo, Luke, negresa pe cal, robotul cu o roata, tipa in costum rosu, Lando Calrissian, generalul nustiucum, toti de umplutura. Actorul care l-a jucat pe Lando a fost jalnic. Cine a avut ideea sa-l cheme la filmari a fost un idiot.

Adam Driver si-a jucat bine rolul la fel si Daisy Ridley.

Coregrafia scenelor de lupta cu sabiile laser a fost ceea ce mi-a placut cel mai mult.

Si nu a fost epic deloc. Iar noi asta am vrut, sa fie epic.

Disney a facut un harcea parcea cu seria asta. Daca va urma inca o serie vom vedea o arma din aia care distruge planete pe un TIE fighter :D

#218
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai filmul trebuia sa fie altul.
Dar a fost stricat de Ultimul Jedi si idiotul de Rian Johnson cu supravegherea lu madam Kathleen Kennedy.

Initial JJ Abrams a trasat ideile ptr toata trilogia si a scris scenariul ptr primul film si drafturile ptr al 2-lea si al 3-lea. Se dorea ceva coerent care sa urmareasca o poveste clara.

Din nu stiu ce motive madam Kathleen care conduce Lucas Film a decis sa fie alt regizor ptr fiecare film.
Si l-a ales pe Rian Johnson ptr al doilea si pe Colin Trevorrow ptr al 3-lea.

Doar ca Rian Johnson a avut propria viziune despre film ( cam traznita ) si a modificat complet scenariul.
Ba in plus, desi mai avea aproape un an pana la lansarea filmului cand a murit Carrie Fischer, nu s-a deranjat sa faca modificari ca sa repare pierderea actritei care in viziunea lui JJ avea un rol major in Rise of Skywalker. El si-a vazut de treaba lui.

In consecinta cei de la Lucas s-au trezit in postura de a fi pierdut si pe Carrie Fischer dar si fanii Star Wars dupa esecul Last Jedi.

Asa ca l-au adus iar pe JJ care a rescris complet scenariul ca sa repare ce a stricat Johnson si sa carpeasca povestea.

Data fiind situatia se poate spune ca i-a reusit binisor, dupa multe incercari si reveniri pe platou.
Are multe probleme, intr-adevar legate de povestile personajelor - care apar din neant si dat fiind ritmul alert al filmului nu apuca sa-si spuna povestea.

Eu vroiam neaparat sa vad Blu-ray-ul si probabil o sa-l comand, ptr ca filmul difera un pic fata de ce a fost pe ecrane - apar ceva secvente noi si un alt final din cate am inteles.

#219
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Pana la urma ca a vrut sa zica Finn? Poate am ratat secventa si nu am vazut destainuirea :D  Am observat ca si el avea inclinatii de Jedi, ma gandesc ca asta vroia sa-i zica.

Am impresia ca au tras foarte multe scene si au incercat sa le adune pe alea care se potriveau cel mai bine.
Ex: faza din desert cand Rey si Kylo se bateau pentru transportorul ala. L-au distrus si gata. Rey a plecat, iar Kylo s-a uitat cum pleaca. Mai tarziu au dat o explicatie intr-o fraza, cum ca el Kylo a batut atata drum, doar ca sa o forteze sa faca ceva.

Personaje cu potential au fost la final minimzate: Hux prezentat ca un biet comandant si executat sumar, la fel cum a fost si Captai Phasma.
Era bine daca se tineau de firul principal al povestii in filmul asta cu mai mult mister si suspans.

#220
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Firul principal al povestii a fost stricat de Johnson.
in mod normal in partea a 3-a trebuia prezentata Leia antrenand-o pe Rey. Asta era povestea principala a filmului.
Au dat cateva secvente folosind resturi filmate de Johnson si nefolosite si o scena in care a jucat fata lui Carrie Fisher, prelucrata digital la fata.

Practic s-a dus toata povestea si a trebuit rescris tot.

Probabil ca si daca meregau pe povestea initiala - daca ar fi putut, si toate filmele ar fi fost regizate de JJ tot ar fi fost ceva probleme.
Sa nu uitam ca The Force Awakens a avut o problema majora de scenariu - practic a fost un fel de reboot cu alti actori la care s-au adaugat cei vechi - povestea a fost copiata la indigo din prima trilogie, cu mici modfiicari.

#221
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 eiffel, on 13 mai 2020 - 08:18, said:

E basm SF. Ce vrei acu ?

nimic. doar ca am remarcat diferenta clara intre star trek si star wars. star trek este clar un film sf, star wars este epopee spatiala sau ceva

#222
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Lasa, ca nici nu Star Trek nu mi-e rusine.

#223
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8UgpggCueHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#224
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Ion_de_la_Raion, on 13 mai 2020 - 23:15, said:

Lasa, ca nici nu Star Trek nu mi-e rusine.

uneori apare spock cu tampenia de abilitate katra sau ceva...insa nu insista pe chestia asta, e despre stiinta filmul

sa te uiti daca poti la star trek deep space nine....e foarte stiintific spre deosebire de star trek the next generation

#225
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm...
https://wegotthiscov...sequel-trilogy/

#226
CaptainBladeRunner

CaptainBladeRunner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2020

 eiffel, on 05 iulie 2020 - 10:11, said:

Ar fi bine !
Si sa fie cu  alte personaje!
Fara mesaje politice  incluse.

Doar entertaining si atat ca in stilul  The Mandalorian.  

Pe mine m-a deprimat rau de tot, nu doar din cauza ca a dat-o prea mult in politica curenta, dar pentru ca a fost slab, cu scenariu prost scris.

#227
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ideea lui se stie deja - scenariile fusesera scrise si predate catre Disney.
Disney a decis sa le ignore.

Practic ar fi o apropiere mai mare de Fortasi de descoperirea ca in spatele ei stau alte fiinte - The Wills.

https://www.polygon....plot-characters

#228
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
SI.. un final modificat de un fan ptr Rise of Skywalker... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iELUFjl16-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceea ce ma duce cu gandul la o promisune facuta de Lucas Film cu ceva timp in urma cum ca pe Blu-Ray va fi o alta versiune de final a filmului - si nu a fost...

#229
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 05 iulie 2020 - 10:11, said:


Ar fi bine sa se apuce de Old Republic. Ce a fost, a fost, asa ramane, nu se mai poate schimba.

#230
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
O chestie interesanta - se vede ca inca dinainte sa faca primul film Lucas avea in cap toata povestea...
Am zis mai sus ca in noua trilogie, scrisa de Lucas apareau niste caractere noi - cele care controlau in realitate forta si care se chemau Whills.

Attached Files


Edited by eiffel, 13 July 2020 - 08:04.


#231
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 eiffel, on 06 iulie 2020 - 07:38, said:

SI.. un final modificat de un fan ptr Rise of Skywalker... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iELUFjl16-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce meseriasi erau Sith-ii, daca atati maestri Jedi au trebuit sa invinga un mosulica Sith rablagit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate