Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Trotinetistul: o noua categorie de participant la trafic

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
726 replies to this topic

#1
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Dupa automobilist, biciclist, motociclist, iata ca a mai aparut o categorie de conducator de vehicul si anume trotinistul. Daca pentru ceilalti exista reguli clare, trotinistii sunt o categorie aparte pentru care nu se pot aplica vreun fel de reguli de circulatie. Ei incearca sa intre cu trotineta lor peste tot si in general sunt extrem de agresivi si neatenti, creind astfel multe batai de cap automobilistilor, dar si pietonilor.
Ar trebui ca circulatia cu trotineta sa fie reglemebtata nai bine? Poate ar fi utile piste pentru ttrotinisti prin centre comwrciale.

Edited by titispanac, 11 April 2019 - 11:33.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Electrica sau clasica ?

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Trebuie sa facem si benzi speciale pentru trotinete.

Nu de alta, dar sunt prea late strazile, prea late trotuarele, prea incapatoare locurile de parcare, mai trebuie taiate din ele sa facem piste.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe mine ma irita aia cu cu barba si in costum . Nu pot sa-mi imaginez ceva mai ridicol si nemasculin decat un prost cu aere de corporatist care merge la costum si cu servieta diplomat ..pe trotineta .
Mai bine "admir " un cocalar cu geamul coborat si manele la maxim ...dar macar nu-l ploua , decat un corporatist degenerat pe trotineta .

Edited by JurasikMan, 11 April 2019 - 11:40.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Și pentru ei se aplică exact aceleași reguli de la bicicliști.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai curand Trotinetist...
Am vazut si pe trotuare dar mai mult pe drum.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostMarianG, on 11 aprilie 2019 - 11:37, said:

Electrica sau clasica ?

De care o fi.. Am vazut si eu ca se baga peste tot.. riscand sa rupa oglinzile masinilor stationate la semafor..  Parca-s din aia care se dau cu placa si nu le pasa de cei din jur...  Sunt usor de lovit daca nu esti atent cum circuli.. tocmai pentru ca nu prea ii vezi in oglinda cand apar si poti sa iei un pic de volan si sa-i atingi si sa-i faci una cu asfaltul...

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ar trebui sa faca niste cursuri si sa dea si un examen pentru ca fug si cu 50 km /h trotinetele si cu bicicletele electrice si sunt participanți activi la traficul din stradă.

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mie mi se par extrem de nesigure, in sensul in care nu cred ca pot frana eficient, mai ales pe un drum umed sau alunecos sau daca ia o groapa

#10
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Sa ii  claxonez  si pe  astia , ca  pe  biciclistii  /  motociclistii  pe zebra ?

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
merg cu viteza dar frane nu prea. ca au centrul de greutate sus si daca ar fi dotate cu frane eficiente ar cadea in nas.

#12
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Trotinel şi Trotinela.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
e doar o problema de timp pana cand o sa se intample o chestie nasoala in care o sa fie implicati din astia si atunci probabil ca o sa-si puna problema sa-i reglementeze.

#14
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View PostJurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 11:39, said:

merge la costum si cu servieta diplomat ..pe trotineta .
multi merg la costum pe trotineta ... cu ghiozdan in spate .. :lol:

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Indiferent cu ce-i troznesti ..sunt dauna totala .
Pe mine ma distreaza maxim ce pretentii au unii . Noi nu ne putem kk de foame , nu avem nici macar sosele cu dublu sens prin toate orasele ..si vrem banda de bicicleta , banda de trotineta , banda de tricicleta , trotuare pentru pietoni ....in plm , cred ca masinile vor fi interzise cu totul . Nu exista alta solutie decat inlocuirea benzilor de mers pentru masini cu ...diferite suprafete pentru toate minoritatile care revendica drepturi de participare la trafic .

Edited by JurasikMan, 11 April 2019 - 11:52.


#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu mai am o nelămurire cu astia cu bicicleta, trotineta etc.. înțeleg ca in lipsa pistelor sunt îndreptățiți sa mearga pe strada. dar daca merg pe strada nu trebuie să respecte regulile de circulație? au voie legal sa se strecoare printre sau pe langa masini pana langa semafor? nu cumva ar trebui sa rămână acolo unde i a prins culoarea rosie a semaforului ca orice alt vehicul??

#17
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Evident ca nu o sa fie utila o alta pista pentru ''trotinistii'' astia, de ce nu inventam si o pista pentru batrani ca sa nu ne mai impiedicam de ei cand ne grabim sa ajungem intr-un loc, no?! Posted Image

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 11:47, said:

Indiferent cu ce-i troznesti ..sunt dauna totala .
Pe mine ma distreaza maxim ce pretentii au unii . Noi nu ne putem kk de foame , nu avem nici macar sosele cu dublu sens prin toate orasele ..si vrem banda de bicicleta , banda de trotineta , banda de tricicleta , trotuare pentru pietoni ....in plm , cred ca masinile vor fi interzise cu totul . Nu exista alta solutie decat inlocuirea benzilor de mers pentru masini cu ...diferite suprafete pentru toate minoritatile care revendica drepturi de participare la trafic .
Pana la urma orasul este pentru masina sau pentru oameni ?!

Noi nu ne putem kk de foame dar toti mergem cu masina.

Departe de mine trotinelele sau bicicletele dar orasul este foarte neprietenos cu pietonii, cu oamenii care vor sa mearga pe jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate