Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

de Banat

  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Si dupa ce reguli gramaticale se scrie banat"hian" ?   Vomit.

#128
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Astazi, ca un cetatean civilizat cum imi place sa ma inchipui, strang cateva borcane si nu le bag in tomberon, cu gandul ca le voi duce la "clopotul verde" unde se recicleaza sticlele.
Si ma pun eu sa clatesc sticlele, de mustar, de zacusca, de muraturi, sa fiu "ca nemții" ca asa mi-au povestit nemtii mei ca fac ei acolo la ei in "ghermania".
Si ma duc eu in șlapi, mandru tare, de fapta mea buna ce va urma sa o fac, sa RECICLEZ ce plm. Si cand ajung acolo, sa-mi bag .. borcanele in ..
Ia uite ce gospodari mi-au luat-o inainte. Culmea ca parcarea se golise de numere de "gojira" si "manhattan".
[ https://66.media.tumblr.com/5fe72ebf90bbe9c7cfa03ef4c4c12bfb/tumblr_pqkbjyN3141tmm9d4_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nici nu ma puteam apropia de nenorocitul ala verde sa imi duc si eu borcanele.
Ce arunca banatenii la recipientul de borcane? Imprimante! Alea cu timbru ecologic &shit.
[ https://66.media.tumblr.com/bdc3f05a24f3496028959bc25a25b7be/tumblr_pqkbjy2CHq1tmm9d4_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Azi tot olteanu' e banatean.
Uite, si la reciclarea hainelor care se doneaza, aruncam butoaie si moloz
[ https://66.media.tumblr.com/0ca5a39782c30bcce737dee0d61354a0/tumblr_pqkbjy4Gkb1tmm9d4_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu ocazia pastelor.. dorim si politiei locale multa carne pe masa, ca sunt atat de folositori societatii. Macar sa amendeze pe cei care fac munti de gunoaie la orice colt de strada.

Edited by tfmercedez, 26 April 2019 - 12:06.


#129
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttfmercedez, on 26 aprilie 2019 - 12:06, said:

Astazi, ca un cetatean civilizat cum imi place sa ma inchipui, strang cateva borcane si nu le bag in tomberon, cu gandul ca le voi duce la "clopotul verde" unde se recicleaza sticlele.
Si ma pun eu sa clatesc sticlele, de mustar, de zacusca, de muraturi, sa fiu "ca nemţii" ca asa mi-au povestit nemtii mei ca fac ei acolo la ei in "ghermania".
Da, noi astia "nemtii" le spalam. Mai degraba bag borcanele in masina de spalat vase si ies curate ca lacrima. Motivul e ca borcanele alea stau vreo 4-5 zile in casa pana le duc la tomberon. Daca nu-s spalate incepe sa puta.

#130
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 26 aprilie 2019 - 12:11, said:


Da, noi astia "nemtii" le spalam. Mai degraba bag borcanele in masina de spalat vase si ies curate ca lacrima. Motivul e ca borcanele alea stau vreo 4-5 zile in casa pana le duc la tomberon. Daca nu-s spalate incepe sa puta.
si mi-a mai "esplicat" nemțoaica ca ei sterg conservele cu un servetel de la masa sa nu cumva sa se murdareasca tomberonul. Woa!

Edited by tfmercedez, 26 April 2019 - 12:46.


#131
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Noah, eu nu-s chiar asa de neamt Posted Image Desi nu ma indoiesc ma mai sunt din astia. Oricum imi plac ca majoritatea au reciclarea in sange. Duminica seara tomberoanele cu plastic sunt pline nu mai ai unde sa mai bagi.

Si mai e o chestie. Daca ai ceva mult de aruncat sunt locuri speciale, pui in masina cartoanele, mobila sau ce mai ai de aruncat, si le duci acolo. In Timisoara nu stiu sa existe asa ceva. De aia e plin de cartoane in jurul tomberonului.

Campaniile alea de curatenie primavara - toamna sunt aiurea. Trebuie 2-3 locuri special amenajate unde fiecare sa mearga sa-si arunce lucrurile mari, molozul, etc! La inceput va fi greu, dar in timp oamenii vor invata.

Edited by Bursul, 26 April 2019 - 12:56.


#132
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 26 aprilie 2019 - 12:52, said:

Noah, eu nu-s chiar asa de neamt Posted Image Desi nu ma indoiesc ma mai sunt din astia. Oricum imi plac ca majoritatea au reciclarea in sange. Duminica seara tomberoanele cu plastic sunt pline nu mai ai unde sa mai bagi.

Si mai e o chestie. Daca ai ceva mult de aruncat sunt locuri speciale, pui in masina cartoanele, mobila sau ce mai ai de aruncat, si le duci acolo. In Timisoara nu stiu sa existe asa ceva. De aia e plin de cartoane in jurul tomberonului.

Campaniile alea de curatenie primavara - toamna sunt aiurea. Trebuie 2-3 locuri special amenajate unde fiecare sa mearga sa-si arunce lucrurile mari, molozul, etc! La inceput va fi greu, dar in timp oamenii vor invata.
deci nemtii mei sunt de o zgarcenie si o chibzuinta iesita din comun! Imi povestea cineva, ca pe vremea lu ceasca impuscatu, inainte ca ei sa se tireze din tara in "ghermania", au gasit kkt de soareci sau sobolan in cutia de lapte praf. Au strecurat laptele praf si au dat cacatii la o parte si au consumat laptele praf.  Astia's tot aia care acuma gatesc miel din ce le-a ramas de anu trecut in congelator.

Edited by tfmercedez, 26 April 2019 - 17:49.


#133
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Confirm .O confirma si cursa colegului  de la Interfern Osterich care a dus 25 de tone de fertilizator de la Linz in Germania .Descarcarea era la o ferma agricola si trebuia facuta cu o remorca walking floor .
Din ratiuni necunoscute ( dar banuite, specifice firmelor de hauling de peste tot din lume, care in goana dupa curse nu mai tin cont cateodata de cererea clientului ) colegul Mihai a fost trimis el de catre dispecerul de serviciu acolo .A incarcat din Linz, si a ajuns la ferma germana ghidat ultimii 6 km pe campuri de nevasta fermierului cu jeepul, si treaba s-a facut la o adica .
Ajuns la depozit colegul a zis din prima, problem ! I can,t  do this ! Must bee a walking floor trailer here ! Problem ! Very, very, big problem !
Despre ce probleme vorbea ? Simplu .Camionul era cu remorca basculabila normala .Aia la basculare e ditamai turnul .Nu incapea sub acoperisul ala nicicum .
Remorca walking floor are alt principiu .Cu un perete culisabil hidraulic ea impinge marfa pe pe orizontala si treptat se descarca .
Colegul a incaput in depozit, ca sa-i faca pe plac neamtului, dar in nici un caz nu avea loc sa descarce prin basculare .Neamtul facea fete fete, inutil de altfel, pentru ca germana colegului nostru consta doar in uzuale cuvintele !
Da masina afara si descarca prin oblonul mic cate o cupa in wola neamtului, care o baga in depozit .La final, care final a venit dupa o eternitate, pentru ca a descarca 25 de tone cu o cupa de o tona, nu-i lucru de saga .
Si finalul, care confirma zicerea noastra cu zgarcenia nemtilor, e apoteotic : neamtul incerca sa il faca sa inteleaga pe coleg ca firma Interfern trebuie sa scada din transport motorina lui  de la Wola ! Posted Image

Edited by GingisHan2015, 26 April 2019 - 19:01.


#134
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostGingisHan2015, on 26 aprilie 2019 - 18:58, said:

Si finalul, care confirma zicerea noastra cu zgarcenia nemtilor, e apoteotic : neamtul incerca sa il faca sa inteleaga pe coleg ca firma Interfern trebuie sa scada din transport motorina lui  de la Wola ! Posted Image
Pai si-avea dreptate neamtu'.
Interfernu' trebuia sa trimita remorca de-aia cu podeaua plimbareata, nu bascula.
Asa, i-o facut gaura in buget neamtului, ca el nu avea prevazut sa descarce cu Wola...

#135
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Avea, maestre .Comandase ferm remorca tip walking floor .O parte din tarasenie, aici !  Nu apare discutia de final aici .Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kHgcRTwKE88?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#136
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Germanii plecati din Romania se intorc de multe ori an de an, pentru a se reintalni si a pastra traditiile.
Satul Garana /Wolfsberg, in Muntii Semenic, Banatul montan.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7LX4lz7IELM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#137
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Superbe obiceiuri, faini oameni care ne_au însoțit  în istorie  și cu care românii s-au înțeles foarte bine .

#138
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Deci m-a pus naiba sa imi amintesc de plescavita banateana. De vreo 2 zile tot balesc. Unde se mai manca asa ceva, dar sa fie buna? Cand ma voi intoarce pe mirificele plaiuri banatene o sa dau o raita pe la plescavite.

#139
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Selgros.

#140
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 01 mai 2019 - 19:01, said:

Deci m-a pus naiba sa imi amintesc de plescavita banateana. De vreo 2 zile tot balesc. Unde se mai manca asa ceva, dar sa fie buna? Cand ma voi intoarce pe mirificele plaiuri banatene o sa dau o raita pe la plescavite.
sa iei cu .. smecta.

Oricum, cea mai buna pleskavica o gasesti in Serbia, cu "kaimak" , nu se compara cu ce vand la noi.

#141
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Asa e. Cea mai buna am mancat in Belgrad.

#142
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

View PostBursul, on 11 aprilie 2019 - 09:07, said:

Un alt aspect care ne deosebeste fata de celelalte orase e ca in timp ce in tara tìganii sunt marginalizati, ai nostri stau exact in mijlocul orasului in cele mai selecte cladiri.
Asta nu e un motiv de mandrie. Modul in care au pus mana pe casele din centrul Timisoarei (intimidare, sicanare, amenintari) nu te face sa te gandesti la Timisoara ca un oras in care ti-ai dori sa traiesti.

View PostBursul, on 11 aprilie 2019 - 09:07, said:

Timisoara a fost primul oras iluminat electric din Europa
S-a tot repetat sloganul asta in ultimul an incat toti au ajuns sa o creada fara sa o mai cerceteze

Quote

The first street to be lit by an incandescent lightbulb was Mosley Street, in Newcastle upon Tyne. The street was lit for one night by Joseph Swan's incandescent lamp on 3 February 1879.[12] Consequently, Newcastle has the first city street in the world to be lit by electric lighting.

Nürnberg was the first city in Germany to have electric public lighting on 7th June 1882, followed by Berlin on 20th September 1882 (Potsdamer Platz only).
Timișoara, in present-day Romania, was the first city in the Austrian-Hungarian Monarchy to have electric public lighting on 12 November 1884. 731 lamps were used
https://en.wikipedia...ki/Street_light

Edited by danny, 16 May 2019 - 00:36.


#143
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Deci in orice caz primul din actuala Romanie. Occident, frate...

#144
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Si la pene de curent cred ca tot fruntasi suntem.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate