Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Fumatorii de tigari home made / injectate

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
4937 replies to this topic

#37
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019

 argonaut, on 30 martie 2019 - 20:04, said:

Ca sa nu mai puneti multe intrebari:

ce aiurea e Pegasus si Primus

#38
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Este tutun faramitat nu taiat.
Insa, flosind o strecuratoare cu ochiuri mari, poate fi adus la dimensiunea de intrebuintare, fara mari pierderi, asta imediat ce este scos dint trabuc. Vezi pozele mele anterioare. Aroma este naturala de tutun fermentat, netratat, tarie mediu spre tare.

#39
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006

 argonaut, on 30 martie 2019 - 20:04, said:

Ca sa nu mai puneti multe intrebari:
Arata bine Senator White. Cum e ca tarie pana la urma? Din ce apare la DVD Master e slab deci "fas" pentru ce caut eu. Primus si Pegasus nu mi se par fumabile.

Edited by cradu23, 30 March 2019 - 23:10.


#40
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019

 cradu23, on 30 martie 2019 - 23:08, said:

Arata bine Senator White. Cum e ca tarie pana la urma?

Daca folosesti tuburi gaurite/perforate o sa fie mai slab,eu am fumat si cu tuburi normale si sunt tarie medie spre tare (parerea mea)



 Thuraya_123, on 30 martie 2019 - 21:31, said:

Eu rulez tutunul din trabucuri Senator White. E foarte ok. Il fumez semi-fleasca (adica f. umed).

eu am bagat 4 bucati senator white intr-o cutiuta cu un sfert de mar pt 4 zile si e prea umed..adica se fumeaza greu,data viitoare doar 2 zile il tin in cutie

Edited by Sumbru, 30 March 2019 - 23:30.


#41
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Daca e prea umed, desi nu cred ca poti obtine asa ceva cu un sfert de mar, e eventual greu de injectat. De fumat ar trebui sa fie ok. O tigara buna de fumat ar trebui sa stea (sa aiba) la umiditate de 65-70%. Se obtine greu 70% umiditate cu un burete/pasla imbibata cu apa. Recunosc ca nu am incercat cu fructe, dar imi vine greu sa cred ca poti ajunge la 70% umiditate.

#42
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019

 cradu23, on 31 martie 2019 - 00:41, said:

Daca e prea umed, desi nu cred ca poti obtine asa ceva cu un sfert de mar.
nu as avea nici un fel de motiv sa mint,am pus un sfert de mar peste 4 tigari de foi intr-o galetusa de 1kg


 primuministru, on 31 martie 2019 - 08:53, said:

De ce ai rula țigări din tutun de trabucuri ??

pentru ca sunt mai ieftine ?

#43
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
https://www.tuburiap...hite-Volume-90g a incercat cinvea?

#44
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
La mine merge cu gramul :P. Cred că ține de obișnuință faza cu îndesatul țigării.

#45
Medseb

Medseb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2019
Salutare tuturor!
In urma catorva pagini citite, am inteles ca fumatul tigarilor injectate e mai putin costisitor comparativ cu tigarile cumparate la pachet, din magazine.Dilema mea: cu ce pot inlocui Winston-ul gri fie el slim (preferabil dar nu neaparat) sau normal ?Sunt novice in privinta tigarilor facute acasa, asa ca un sfat avizat, m-ar ajuta. detin un aparat manual de injectat, asa ca nu mi-ar mai trebui decat tutunul si tuburile. Tutunul de la noi, sau din Ungaria si din ce magazine?
Multumesc mult cunoscatorilor si spor la ars ;)

#46
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006

 Medseb, on 01 aprilie 2019 - 14:49, said:

Salutare tuturor!
In urma catorva pagini citite, am inteles ca fumatul tigarilor injectate e mai putin costisitor comparativ cu tigarile cumparate la pachet, din magazine.Dilema mea: cu ce pot inlocui Winston-ul gri fie el slim (preferabil dar nu neaparat) sau normal ?Sunt novice in privinta tigarilor facute acasa, asa ca un sfat avizat, m-ar ajuta. detin un aparat manual de injectat, asa ca nu mi-ar mai trebui decat tutunul si tuburile. Tutunul de la noi, sau din Ungaria si din ce magazine?
Multumesc mult cunoscatorilor si spor la ars Posted Image
Pai incepe cu prima pagina si prima postare iar de acolo rasfoieste cat ai rabdare. Apoi incerc/am sa te ajutam cu micile detalii daca putem.

Edited by cradu23, 01 April 2019 - 21:47.


#47
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019
stie cineva daca sunt pe piata tuburi tigari gen cum sunt alea de la parliament sau ceva cu filtrul mai tare nu cum sunt astea normale ft moi

#48
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

 deloghi, on 02 aprilie 2019 - 07:02, said:

Te-am intrebat ceva si vad ca ma iei cu fabrica de cherestea si rumegus de la Letea.
Ai gasit undeva explicat - scris de producator?
Ce banuiesti tu este vax. Ce cade in tava?! Ai taiat in viata ta tutun? Ca sa-l tai il umezesti altfel nu merge, deci nu raman reziduri.
Doar la procesul de trecut prin sita - tutun tocat cand el trebuie bine uscat alfel nu-l poti separa de cotor. Daca prin absurd ramane ceva acela este praf - nisip, pamant.
O sa-ti trimit o punga din acel praf sa vedem daca il poti fuma.
Daca desfac acea hartie de la Primus nu se usuca, nu este casanta si arde diferit. Daca desfac frunza de pe hartia de la Senator este casanta.
In concluzie nu stii nimic.
Cumpara Rothman vandut de magraoni la negru si vei afla ce contine. O sa ramai surprin ca nu este nimic din ce spui.
Te mai las putin sa dai replica apoi iti spun si cum se face acea membrana.
Nu spun banuieli, spun ce mi-a spus un amic, angajat (pe productie) la PM. Producatorul n-o sa posteze procesul lui de productie cu amanuntul. Protectie de retete, procese, etc. Cumpara maine un pachet de Kent, Marlboro, PM sau ce vrei tu..desfalt pe tot tigare cu tigare si ai sa fi surprins, cate cotoare maruntite gasesti inel.
De taiat tutun am avut ocazia cand am luat de la un taran frunze la kg. Stiu cum e cu umezitul si taiatul. Ideea e urmatoarea;
Intr-un vas neacoperit,fara umidificator, pune 1-2-3 frunze curate de tutun uscat sau semiuscat. Lasa-le o luna si ai sa gasesti pe fundul vasului marunteala si praf. Tutunul, ca orice frunza, de la dilatatii-contractii, umidificare-uscare, are tendinta de automaruntire.
Ideea cu foaia de invelis la tigarile de foi sau trabucuri, pe care am scris-o ....maiciteste-o iara si ai sa intelegi...euunul nu recomand de fumat

#49
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 licurici_pogonici, on 02 aprilie 2019 - 21:34, said:

Nu spun banuieli, spun ce mi-a spus un amic, angajat (pe productie) la PM.
Cumpara maine un pachet de Kent, Marlboro, PM sau ce vrei tu..desfalt pe tot tigare cu tigare si ai sa fi surprins, cate cotoare maruntite gasesti inel.
De taiat tutun am avut ocazia cand am luat de la un taran frunze la kg. Stiu cum e cu umezitul si taiatul. Ideea e urmatoarea;
Intr-un vas neacoperit,fara umidificator, pune 1-2-3 frunze curate de tutun uscat sau semiuscat. Lasa-le o luna si ai sa gasesti pe fundul vasului marunteala si praf. Tutunul, ca orice frunza, de la dilatatii-contractii, umidificare-uscare, are tendinta de automaruntire.
In primul rand nu inteleg ce tot ai scris - banuiesc ca de pe telefon.
In secundo, ai auzit de la amici?!
Intr-un vas fara umidificator?! Tu crezi ca asa se pregatesc frunzele pentru taiere?
Concluzie: Esti ok ca persoana care fumeaza rulate sau sortimente, esti membru pe diferite sectiuni de aici totusi, nu mai da sfaturi.
De multe ori esti penibil mai ales ca nu stii sa-ti alegi partenerii de confruntare cum este in cazul meu.
Era mai ok sa taci si sa citesti ce scriu, deoarece nu degeaba te-am luat in vizor din luna februarie. Te-am remarcat in aberatii si sfaturi total aiurea. Cand ai mers pe linia rulatelor te-am crezut dar cand imi spui cum pregatesc unii foile de tutun si prepara tigarile de foi.... aici esti sold out.

Ca sa lamurim subiectul cu acele foite.
Dintr-un kg de frunza uscata se elimina cotorul. Dupa ce ramane doar frunza, cotoarele in medie cantaresc cam 200-250 gr / 1kg.
Ca sa nu se arunce ( zeci de tone ), ele se pun la macerat in apa ordinara si clor. Se baga la malaxor pana devine o pasta omogena de celuloza. Se preseaza pana iese apa apoi se lasa la uscat in calupuri de dimensiuni diferite.
Procesul de tragere in foaie este identic ca la orice fabrica de pregatit reziduri de lemn sau maculatura identic ca la ambalajele de carton sau hartie reciclata.
Nu toate tarile accepta astfel de tigari de foi invelite in hartie din cotoare. Ex Germania cere anumite standarde. De ce? Deoarece peste 60% din nicotina se afla in acele cotoare.
Tigarile vandute de magraoni, aduse din Bulgaria sunt si au in compozitie astfel de reziduri. In procesul de la - nu dau numele, din Sofia mafia bulgara colecteaza aceste reziduri lemnoase si semi lemnoase, le proceseaza daca nu sunt deja procesate apoi brenduite frumos Rothmns, le pun in circulatie. Acele tigari au in compozitie astfel de hartie procesata din cotoare frumos aditivate cu propil si aromatizanti.

Pana acum totul este ok pentru tine? Sa nu mai existe discutii despre ce auzi sau ce ai vazut mai bine mergi pe linia cu rulatele unde cat de cat faci fata. Despre alte discutii...

Edited by deloghi, 03 April 2019 - 07:44.


#50
Medseb

Medseb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2019
Salut pasionatii de fumuri !
Revin dupa ce am citit cateva pagini si inteleg ca pentru a ma apropia de acel Winston Gri din magazine, ar fi indicat sa ma orientez catre:
- Tuburi cu filtru de carbon (ex. : Primus Multifilter),
- Tutun: *Senator White sau Senator Blue;
  *Golden Virginia
  *OHM (avand posibilitatea sa aduc din Ungaria, doar ca nu stiu locatiile unde pot gasi)
  *Winston
- Detin un aparat manual, asadar deocamdata vreau sa incerc experienta tigarilor injectate si p'urma sa trec la investitii mai serioase.

P.S. : Accept orice alta parere .

Multumesc anticipat si sa auzim numai de bine !

#51
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Ohm il gasesti in SUA, sau, cu ceva noroc, pe okazii.

#52
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Din ce-am cumparat acum ceva ani, cand piata era invadata de tutun unguresc (la punga si galetusa), era mai ieftin, dar si destul de naspa, cam iute. Mai bun Senatorul, cu toate ca si asta e facut tot acolo.

#53
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
jegosii au stricat tuburile american aviator, le-au facut cu filtrul alb si carbonul ca la primus 3 boabe aruncate prin filtrul ala nenorocit, deci adio portiunea cu grafit separata ca la benson

#54
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 primuministru, on 31 martie 2019 - 08:53, said:

De ce ai rula țigări din tutun de trabucuri ?? De ce faci asta când există pe piață tutun special de rulat, diverse tipuri și arome, branduri recunoscute, care oferă atât garanția unui mix de tutun de calitate superioara cat și a umiditatii, gustului și aromei unice, la preturi rezonabile?
Sa fumezi rulate din tutun de trabuc e ca și cum ai strânge chiștoace de pe jos și ti-ai face o țigară din restul de tutun rămas.
Măcar de ar fi un trabuc cubanez, de calitate superioara, dar tare mi-e că Senatorul nu s-ar încadra nici macar la "junk" din punctul de vedere al unui fumător de trabucuri.

Cred ca postarea ta la mine se referea, fiindca eu am deschid discutia de tutun Senator White in rulate. Mea culpa, data viitoare nu o s-o mai fac.
Asa ca raspund cu intarziere.

Motivele sunt numeroase:
Unu la mana, am incercat peste 30 de marci de tutun pana acum, atat tutun extra (ex: Golden Virginia, Drum), branduit (ex: Pall Mall, Sopianae facut de BAT), unguresc (Primus, Multifilter, Tilburry), cat si tutun romanesc (unele loturi direct din frunza, netratate). Tutunurile le-am cumparat atat din tari europene (UK, DE, LX, ES, GR, IT), cat si din Moldova (execrabil tutun), Ungaria sau adus pe sub mana. Culmea, tutunul pe care toata lumea il considera extra bun, mie nu mi-a placut, mi s-a parut intotdeauna tare si fara gust.
Tutunul din Senator White il consider asemanator Golden Virginia, mai ales putin aromat cu cherry sau in mod natural (piatra umidificatoare udata cu ceai concentrat de coji de cirese). E o chestiune de gust. Nu am dorinta si nici asteptarea ca unii de fata sa inteleaga acest lucru.

Doi la mana, tu-l consideri junk, eu nu l-as numi asa. Mare parte din pret tine de accize. Tutunul de rulat mai nou este accizat in draci, pe cand trabucurile au accize foarte mici, fiind produse de lux (intelegi tu ideea). O sa te rog sa te uiti care este acciza pe import la o haina de blana si un yacht si sa o compari cu o masina normala Citroen/Seat etc (nu Dacia,Renault sau Ford ca au taxe preferentiale). Luxul are acciza mai mica.
De aceea tutunul Senator White e mai ieftin in varianta trabuc decat in pungulita.
Nu e vorba de pret in primul rand, e varianta cea mai convenabila placerii. Nu am de ce sa fumez tutun extra care nu-mi place, doar fiindca e cotat bine.

Trei la mana, tigarea se fumeaza dupa gust. Eu vreau sa o sudez, altul vrea sa o deguste. Problema fiecaruia. Ca si cafeaua, eu beau o zeama lunga cu lapte, altul bea espresso de un deget.

Nu in ultimul rand, sunt fumator si de pipa de 6-7 ani. Stiu diferenta intre “fumatorii adevarati” si cei “ne-adevarati” si sincer nu exista niciuna. Stiu sa depistez un tutun bun fata de o posirca, iar catalogarea drept tutun extra nu face ca acel tutun sa si fie placut gustului.

Pana la urma suntem pe un forum de tigari “home-made” unde marea majoritate injecteaza tutun din trabucuri. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate