Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Fumatorii de tigari home made / injectate

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
4937 replies to this topic

#19
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
Parerea mea ca in momentul de fata la noi se gaseste doar tutun prost.am incercat produsul nou de pe tuburi-aparate o mizerie mi a omorat gatu!

#20
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Pai cum crezi ca poti lua un tutun decent macar la pretul ala? E bun sau rau si in functie de cat platesti pe el, ca in mai toate domeniile. Daca un pachet in magazin e 18 lei, e normal sa nu poti obtine ceva apropiat calitativ la 4-5 lei.

#21
Fanares

Fanares

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.03.2017
Nu e vorba de pret bani sa ai si nu ai ce sa ti cumperi de la noi la asta m am referit si vorbes de injectate.stam la coada pe okazi sa vanda unu 2 pungi de tutun bun......

#22
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019
deci am comandat Tigari de Foi Senator White 47,50g - 11,00 Lei
Tuburi Tigari Pall Mall White Multifilter Lungime filtru 17 MM - 8,50 Lei
Aparat Injectat Tutun Angel- 5,00 Lei (e perfect pentru tuburile pall mall de mai sus)

tutunul nu e rau dar inca nu pot spune ca m-am obisnuit cu el..e dubios oarecum eu fiind obisnuit cu marlboro 7 click in fine vroiam sa intreb daca asta ar fi ok Aparat Injectat Tutun Dark Horse DUO reglabil 15 MM si 24 MM - 35,00 Lei sau
Aparat injectat tigari Gizeh Special Tip Duo - reglabil 15 MM, 25 MM - 45,00 Lei
pentru ca daca voi incerca si alte tuburi nu o sa fie bun ala de mai sus la 5 lei din cauza ca nu au aceeasi lungime toate..

si despre tigarile astea la fel vroiam o parere daca a incercat cineva sau daca aveti idee cam cum sunt
Tigari de Foi Handelsgold Vanilla Cigarillos 5 - BLOND - 12,00 Lei (5 tigari nu stiu gramajul) sau
Tigari de Foi Pegasus 55g - 13,00 Lei sau
Tigari de Foi KORONA 45g - new - 8,50 Lei sau
Tigari de foi Piff Puff 48g - 9,50 Lei

si despre tuburi la fel vroiam sa incerc si cateva mentolate dar nu am nici o idee daca sunt ok sau praf as vrea sa incerc astea
Tuburi Tigari Click MCT - 6,20 Lei si
Tuburi Tigari Zen Menthol 100 MM - 8,80 Lei si
Tuburi Tigari Gizeh Mentho Tip - 7,00 Lei

#23
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Aparat manual:
https://www.tuburiap...-mikromatic-duo

Aparat electric:
https://www.jpb.ro/a...matic-ii-hauser

Restul nu merita.

#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Sumbru, on 22 martie 2019 - 10:53, said:


O tigare are cca 3 grame iar vanilla e doar in hartie. Inauntru e burley maruntit.
Piff-Puff contin un mix de tutun maruntit amestecat cu cotoare. Korona are mai putine cotoare.
Pegasus, Senator White si Primus sun cele mai consumabile.

Ca sa "imblanzesti" tutunul, nu-l consuma direct din trabucul desfacut. Desfa-l si lasa-l in cutie cel putin 4-5 zile, mentinut la o umiditate mai crescuta decat asa cum l-ai gasit in trabuc.
Eu folosesc sfertul de mar, cum am zis mai sus, impregnat cu aroma de vanilie. Cand ma apuc de treaba, dupa ce scot din cutie tutunul necesar, completez imediat cu urmatoarea transa in care "sparg" 2 Primus si 1 Pegasua. Din cand in cand inlocuiesc un Pegasus cu Senator White.

#25
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Nu cred ca poate spune cineva ca acesta este tutun prost:
https://www.tuburiap...nator-blue-135g
https://www.tuburiap...tra-Volume-110g
https://www.tuburiap...lume-de-vanzare

DB nu am testat, RED BULL e taiat firicel deci nu ne ajuta la injectat.

Edited by cradu23, 22 March 2019 - 12:23.


#26
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Senator blue e ok, l-am testat mai de mult. Problema e la pret, e cam scump la ce gramaj are. Recent am luat Winston, 350g la 36,70 euro.

#27
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019

 danyel61, on 22 martie 2019 - 11:07, said:

Aparat manual:mikromatic-duo
deja este in WishList dar inca nu am cascaval si cel care l-am luat imi rupe putin din tuburile cu filtru de 24 mm daia speram sa am unul reglabil pana o sa imi iau mikromatic



 argonaut, on 22 martie 2019 - 11:07, said:

Pegasus, Senator White si Primus sun cele mai consumabile.
Deci amesteci 2 pachete primus si 1 pegasus si uneori inlocuiesti pegasus cu senator white.
Si de ce 2 primus ? e mai ok ? si senator white e pe locul 3 la preferintele tale sa inteleg ? In cutia de inghetata cat bagi ? de exemplu imi cumpar 10 pachete ,desfac doar 5 ,sau le pun pe toate si dupa ce injectez un pachet bag iar peste cel vechi deja aromat de la mar si esenta alt pachet ?
tu pui si foita de la tigari o maruntesti si o amesteci cu tutun sau o arunci,eu pana acum am aruncat foitele in care erau invelite tigarile senator white
poate par dubios cu atatea intrebari dar chiar vreau sa ma axez pe injectate xd

Edited by Sumbru, 22 March 2019 - 20:33.


#28
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Sumbru, on 22 martie 2019 - 20:06, said:

Deci amesteci 2 pachete primus si 1 pegasus si uneori inlocuiesti pegasus cu senator white.

Unitatea e trabucul, nu pachetul. Un pachet are prea mult tutun ca sa mentii umiditatea cu un sfert de mar :)
Senator e pe primul loc la calitate insa, la injectat in micro slim, firicelul nu prea merge. Asa, in cantitate mai mica se faramiteaza alaturi de celalalt tutun..
Completezi cutia cu cantitatea pe care o scoti la injectat. Eu injectez cam 2 trabuce/sedinta, approx 40 ultraslim, deci completez ca atare.

#29
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
1. Foita de la tigarile astea de foi o arunci pentru ca este doar hartie.
2. Aromatul dupa nu prea merge. Doar sa ai timp sa injectezi tigarile necesare foarte des. Aroma se duce. Cel mai bine este un tutun de rulat sau de pipa  deja aromat. (ex: https://www.tuburiap...-full-aroma-40g ). Pe asta il poti amesteca cam cu 50g de tutun de care vrei sa folosesti.
3. La injectate ( mai ales daca vrei sa faci mai multe, pentru o saptamana, doua) ai nevoie de umezeala. Cauta o cutie de lemn ( de la table, sah, remi vechi), de metal sau exemplul colegului, de la inghetata. Pune in ea https://www.tuburiap...rice&order=ASC
Se poate fixa usor cu arici, dublu adeziv. Trebuie doar tinut in apa 30 min la cateva luni si e functional vreo 2 ani.
4. Tutunul asta din tigarile de foi ieftine (Korona, Pegasus, Primus, Senator ( nu stiu prea multe despre cel white, am vazut doar ca e facut in Polonia)), din ce am observat, sunt doar resturi de la frunza de tututn plus niste iarba iar eu am gasit si o pana intreaga (porumbel cred).
5. Ultimul dar cel mai important, trebuie sa reusesti sa iei macar acel Mikromatic.

Am incercat sa fac un sumar la experienta mea destul de scurta cu injectatele si sfaturile celor mai vechi de aici.

#30
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

 Sumbru, on 22 martie 2019 - 10:53, said:

...
Aparat Injectat Tutun Dark Horse DUO reglabil 15 MM si 24 MM - 35,00 Lei sau
Aparat injectat tigari Gizeh Special Tip Duo - reglabil 15 MM, 25 MM - 45,00 Lei
pentru ca daca voi incerca si alte tuburi nu o sa fie bun ala de mai sus la 5 lei din cauza ca nu au aceeasi lungime toate..
RAMAI PE APARATUL CARE LAI LUAT. LA LUNGIME MAI MARE PUI MAI MULT TUTUN. PENTRU FILTRE MAI LUNGI, MAI PUTIN TUTUN. DUPA 2-3 LUNI,DACA RAMAI PE INJECTATE,  ITI RECOMAND MIKROMATIC DUO. ARE SI REGLAJ PENTRU DIFERITE TUBURI


Tigari de Foi Handelsgold Vanilla Cigarillos 5 - BLOND - 12,00 Lei (5 tigari nu stiu gramajul)sau. E PACHET MIC. RAP. PRET/CANTITATE, MARE. NU RECOMAND DE UTILIZAT LA INJECTARE. ACESTEA SE FUMEAZA IN FORMATUL ORIGINAL, SA SIMTI AROMA
Tigari de Foi Pegasus 55g - 13,00 Lei sau. MAI TARI SI MAI MULTE GUNOAIE VS SENATOR WHITE. TAIAT FRUNZULITA. RECOMANDAT PRET/CANTITATE PTR. INJECTAT
Tigari de Foi KORONA 45g - new - 8,50 Lei sau TARIE MEDIE; MAI MULTE GUNOAIE VS SENATOR WHITE. TAIAT FRUNZULITA.RECOMANDAT PRET/CANTITATE PTR. INJECTAT
Tigari de foi Piff Puff 48g - 9,50 Lei   TARIE SLABA; MAI MULTE GUNOAIE VS SENATOR WHITE. TAIAT FRUNZULITA. RECOMANDAT PRET/CANTITATE PTR. INJECTAT
IA CATE UNULDIN FIECARE SI COMPARALE. FIECARE CU GUSTURILE LUI


Tuburi Tigari Click MCT - 6,20 Lei si A FUMAT O DATA DE CURIOZITATE, SOTIA. CAND SPARGI BILA PREA CONCENTRATE. GUST INTENS DE EUCALIPT+MENTA
Tuburi Tigari Zen Menthol 100 MM - 8,80 Lei si
Tuburi Tigari Gizeh Mentho Tip - 7,00 Lei
RESTUL DEPINDE DE GUSTUL SI STILUL FIECARUIA. INCEARCA MAI MULTE PANA TE IMPACI CU CEVA ANUME. FIECARE MARCA ARE RETETA PROPRIE LA HARTIE SI FILTRU.
LA O TIGARE TARIA&AROMA CONSTA IN: 40%TUTUNUL, 40%FILTRUL SI 20% HARTIA TUBULUI.
SOTIA UTILIZEAZA, AU SI CARBON IN FILTRU
EU UTILIZEZ. AU HARTIA MULT MAI GROASA, NU SE RUPE LA MULTE APARATE DE INJECTAT. DAR E ASTFEL ADITIVATA INCAT NU TE USTURA PE GAT. AVANTAJE SI DEZAVANTAJE

Totul depinde numaide tine si doar prin teste ajungi la ceea ce-ti place. Si eu cand eram fumator de comert am fumat Rothmans, Monte Carlo, PallMall, Winston,Marlboro, Kent etc. Deoarece, in timp, constatam ca ce fumam atunci, se stricau la calitate

#31
Sumbru

Sumbru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2019

 licurici_pogonici, on 26 martie 2019 - 22:07, said:

Totul depinde numaide tine si doar prin teste ajungi la ceea ce-ti place.

Ms pt reply.
Da si eu folosesc Tuburile Pall Mall White Multifilter,sunt chiar ok.
TAIAT FRUNZULITA. Adica sa o folosesc sa nu o arunc ? cea de la senator white ?

#32
Gygy_dom

Gygy_dom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2016
Salut! A incercat cineva aparatul acesta? Aparat electric injectat tutun - SENATOR Container Slim
Merge cu orice tutun? Ms

Dintr o punga mare  de senator se fac 270 de tigari.daca folosesc acest aparat cu tuburi slim oare cate o sa iasa?

E destul de scump.300ron .merita ?

#33
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

 Sumbru, on 28 martie 2019 - 08:57, said:


Ms pt reply.
....
TAIAT FRUNZULITA. Adica sa o folosesc sa nu o arunc ? cea de la senator white ?
????? taiat frunzulita ma refer la cum e tocat tutunul din interior. La senator eu un amestec de firicel cu marunteala iar la celelate e unfel de "frunzulita" sau ca niste solzi de peste. Coaja e o "hartie" facuta din pulbere presata si amestecata cu aditvi. La trabucul senator white, peste aceasta hartie executata din pulbere, mai este invelit cu un adaos de frunze mari de tutun. Daca vrei tu, poti dezlipi de hartie acele frunze de tutun si apoi dupa uscare, maruntite si injctate. Dar nu recomand sa injectezi si sa fumezi invelisul din pulbere

#34
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

 deloghi, on 29 martie 2019 - 03:44, said:

...
N-am auzit in viata mea de TUTUN TAIAT FRUNZULITA. Poate tutun tocat.
...
Scuze dar asa l-am definit eu pentru a nu-i detalia intreg procesul

#35
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007

 deloghi, on 29 martie 2019 - 03:44, said:

De unde stii ca este "facuta din pulbere presata si amestecata cu aditvi."? Ai gasit undeva scris?
In primul rand daca o lasi 5 minute in soare se sparge ca sticla-daca era hartie nu se intampla acest lucru.
In al doi-lea rand nu prea arde corect-deci nu are aditivi.
In al trei-lea rand nu contine zahar pentru gust-deci nu poate schimba gustul.

In concluzie ce este domne? Afirmatii de genul acesta au mai facut si altii. Daca ii dai foc o sa auzi mici pocnituri si din cand in cand arde cu repeziciune. Deci ce contine?
...
aceasta "hartie" este din 2 straturi:
- cel de suprafata  fabricatdin pulbere (praf) ce cade intr-o tava la masina de tocat sau injectat industrial. Aici nu te gandi la aditivi de ardere  ci aditivi tip liant,  ce se foloseste si la fabricarea hartiei. Pentru legarea pulberei sau a pastei lemnoase
- stratul de interior care este o hartie cerata, in vederea mentinerii umiditatii constante a tutunului din interior.

La uscare, automat devine casanta, deoarece aici avem 2 straturi "lipite" intre ele, cu propietati si dilatatii diferite.
Arde inconstant si cu pocnituri, deoarece... SIGUR la aceste "tigaride foi" engros, pe care le cumparam noi, ei in loc de ceara utilizeaza parafina. Mai ieftina si multmai buna la absortia si mentinerea de apa. Si lumanarea din parfina la fel arde...cu pocnituri
Ei sunt constienti ca noi folosim doar continutul (tutunul), nu si ambalajul
La tigarile de foi "adevarate" se utilizeaza ceara. Trabucele fumabile in forma propie, se imbraca in foaie de tutun

#36
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Ca sa nu mai puneti multe intrebari:

Pegasus

Attached File  Pegasus.jpg   441.84K   267 downloads


Primus

Attached File  Primus.jpg   237.89K   269 downloads


Senator White

Attached File  Senator White.jpg   321.95K   273 downloads

Edited by argonaut, 30 March 2019 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate