Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Parcare Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Am fost anul trecut si am lasat masina in o parcare cu plata langa Chain Bridge fix in centru si cum era sarbatoare nu se platea.
S-a suparat un localnic pe buna dreptate, pentru ca parcasem pe zona de alimentare a masinilor electrice dar nu stiam ca au si asa ceva.In rest nu au fost probleme.

#20
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Eu de fiecare data am stat in Budapesta la particulari, rezervare facuta pe Booking.com. am selectat optiunea cu parcare gratuita si totul a fost ok. In Budapesta am platit parcare si la supermarket, acolo unde nu am facut cumparaturi sau chiar si cu cumparaturi. E cam nasol in centru, poate sa fie si 15 euro pe zi sau 2,5e ora. Trebuie sa te interesezi, sunt cateva zone unde nu se plateste dar ori sunt locuri limitate, ori departe de obiective. Vezi ca in Viena e si 3e ora, depinde unde mergi. La SCS era gratis acum vreo 2 ani. In orice caz, ambele orase au transportul in comună bine organizat, poti sa.ti pui ceasul dupa orarul lor. Metroul, autobuzul si tramvaiul au un card turistic cu care iesi mai ieftin daca il achizitionezi, altfel o sa dai in 3 zile vreo 30e pe parcari. Vezi ca bucata dintre deva si Lugoj e dezastru. Eu personal merg prin Craiova Dr Turnu Severin si ies pe la Cenad, acolo daca prinzi 5 masini in fata ta, zici ca e aglomerat. La Nadlac am stat 45 de min, claxonam 50 de masini si ungurul ne spunea sa ne calmam, ca nu e hotel acolo...

#21
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Eu mi-am lasat masina vreo 10 zile la Kobanya-Kispest P+R,

https://www.google.c...11!4d19.1441446

E chiar langa linia de metrou M3.

Ai un pdf cu preturi, aici https://www.budapest...054?version=1.0

3500HUF pentru 7 zile.

Nu am vaut probleme de niciun fel.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
nu se intampla nimic cu masina, am lasat-o eu intr-o parcare la un hotel si am uitat trapa deschisa nu s-a intamplat nimic 2 zile. Pe strada nu stiu ca nu am lasat-o, dar duminica ai gratis, in rest pana la 18 sau 20 e cu plata.

#23
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Nego10, on 04 aprilie 2019 - 12:31, said:

Ma bate gandul sa fac un city break in Budapesta luna viitoare. Unde pot parca masina in Budapesta incat sa fie safe? E adevarat ce se spune ca iti gasesti masina zgariata + altele pt ca ai numar de Romania? Traseu Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Deva-Arad-Szeged-Budapesta. Multumesc. Orice sfat e bine venit
Înțeleg că e prima ieșire ...
Eu îți recomand să cauți o cazare cu parcare proprie, unde să lași mașina cât timp stai la Budapesta. Asta pentru că Budapesta nu e nicidecum București și nu poți lăsa mașina unde te taie capul. Chiar și parcarea stradală nu e de recomandat, în primul rând pentru că e limitată la două ore, în al doilea rând pentru că este mult mai scumpă decât un bilet de autobuz sau metrou, ca să te deplasezi. Nu-ți fie teamă, transportul în comun este foarte bine pus la punct, nici nu se compară cu ce e în București.
Ar mai fi de luat în seamă parcările subterane, acolo problema este doar de costuri, că trebuie să lași mașina o zi întreagă, cât vizitezi ce ai de vizitat..
Și apropo de transportul în comun: în Budapesta, autobuzele au culoare separate, pe care mai au dreptul să circule doar taxiurile. Doar când faci la dreapta poți intra pe banda de autobuze. Atenție, au camere de supraveghere și te trezești cu amenda direct acasă, gata înscrisă la fiscul român!
Drum bun și călătorie reușită!
Repet, mai ales că ești la prima ieșire: caută cazare cu parcare; lași mașina acolo, cât stai în Budapesta și te deplasezi cu transportul în comun; te întorci fericit acasă! Posted Image
Chestia asta e valabilă oriunde în țările civilizate. Nu e deloc ca la noi sau la turci!

Edited by stancosty, 04 April 2019 - 16:59.


#24
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Sau la bulgari, sau la greci! Sau poate vreti sa pobestim si de Sudul Italiei? Sa fim seriosi, nu suntem noi cei mai rupti in c*r. Chestia cu taxatul parcarilor e un mijloc de majorare a bugetului local in primul rand. In al doilea rand, incasezi si din transportul in comună. Daca te uiti in tarile care taxeaza parcarile, impozitele sunt de zeci de ori mai mari decat in Romania sau Bulgaria, o sa vezi ca nu dau p.afara de civilizatie. Gunoaie, strazi neasfaltate, trotuare praf, si vorbim de Italia, Franta, Polonia si Spania. Nemtii si austriecii ce mai spala obrazul UE la civilizatie.
Sa platesti impozite exorbitante si taxe peste taxe in anumite tari si sa pută on gara mai rau decat in halta din Cuca Măcăii... eu i.as muta pe politicienii aia cu familii cu tot sa traiasca in locurile pe care ar trebui sa le ingrijeasca.

Sa fim bineintelesi, sunt pro european, sunt pentru taxare consistenta, fiindca altfel nu te poti dezvolta, dar sa vezi ca banii tai se sifoneaza in anumite tari pe acoperirea unor gauri din sanatate, armata sau alte domenii care sunt ca si la noi, gauri negre in economie, mi se pare frustrant. Sa dai 30% din venituri sub forma de impozite si sa miroasa a rahat proaspat in suburbiile galante ale Parisului e cam mult... de.asta si.au schimbat unii garderoba si si.au asortat veste galbene la adidasii Reabok.

Edited by takis, 04 April 2019 - 18:10.


#25
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Da, e prima iesire cu masina, am fost doar cu avionul pana acum. Pai cel mai probabil renunt la ce gasisem prima oara si o caut ceva cu parcare proprie. Oricum nu planuiesc sa folosesc masina acolo, am auzit ca stau cu transportul in comun bine. Vreau doar sa ajung acolo pentru ca e muuuult mai ieftin 160 euro de persoana vs 170 lei de persoana cu masina, bani pe care mai bine ii folosesc pe altceva. Plus ca vrem si o zi in Viena.

Edited by Nego10, 04 April 2019 - 18:54.


#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La hoteluri, moteluri, gasesti pliante, care printre altele, au harti cu zona mai centrala, cu traseele mijloacelor de transport, schema cu statiile de metrou, f usor de folosit. Eu m-am descurcat mult mai fain, decat cu cele de la mine din oras.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,020
  • Înscris: 07.11.2006

 c_marius80, on 04 aprilie 2019 - 12:53, said:

...sincer sa fiu mai mult m-am temut sa nu am neplaceri cu cea inmatriculata in Danemarca (furt) decat cu cea inmatriculata in Romania.

Una era Maybach si cealalta Logan?

#28
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
Am parcat ori pe stradute ori intr-o parcare mare, in apropierea Gradinii Zoo, pe str. Ghe Doja, varianta ungureasca Dozsa Gyorgy. Acolo erau si vreo doua masini pe post de locuinta cu niste oameni la vreo 60 ani, deci era si pazita parcarea aia... :)
Apartamentul a fost in zona, relativ aproape de centru, basca legatura Hop on Hop off.

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 Nego10, on 04 aprilie 2019 - 12:31, said:

Ma bate gandul sa fac un city break in Budapesta luna viitoare. Unde pot parca masina in Budapesta incat sa fie safe? E adevarat ce se spune ca iti gasesti masina zgariata + altele pt ca ai numar de Romania?

Anul trecut am fost cateva zile in budapesta . In timpul in care am stat acolo masina a fost parcata la hotel (15E pe zi , ceva de genu) . Gasesti foarte multe parcari (majoritatea cu plata) , dar nu am avut probleme. Oricum, de pe masina mea a picat lacul in unele parti, probabil au vazut starea in care e masina si au avut mila :lol:

#30
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Pt un city break e perfect trenul. In plus ajungi odihnit, deci economisesti o noapte de cazare daca optezi pt cuseta.

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,964
  • Înscris: 18.12.2007
Perfect e avionul, ajungi imediat si ai timp mai mult sa vizitezi. Daca ai nevoie de masina, se poate inchiria.

#32
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
O sa merg 2 nopti Viena, 1 Bratislava si 2 Budapesta, daca ne-am hotarat la masina. Am mai spus biletul de avion este foarte scump si pe mine nu ma  deranjeaza sa conduc.

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
unde naiba e scump ca cu 100€ de persoana pleci cu rucsacul in spate dus-intors. Cu masina doar benzina te costa 200€ fara sa mai vorbim de vignete si parcari. Compara si tu preturile la Tarom, Austrian si Laudamotion.

#34
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Cele mai ieftine sunt 700Euro pt 4 persoane. Motorina + rovinieta iese 690 lei pentru Buc-Budapesta(957 Ron moto+ rovinieta pt Buc-Viena-Bratislava-Budapesta-Buc). Practic raman peste 500 de euro cu care platesc cazarea. Deci?
PS. Parcarea e gratuita ca am ales cazare cu parcare inclusa.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,964
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca ideea era mai degraba de goana in care o sa fiti pe drum cu copiii :)
Pentru un city break, care la mine inseamna 3-4 zile, mi se pare distanta mare pentru condus+vizitat.

Evident ca tu iei decizia cum faci. Sugestii cred ca ai primit destule si utile. Sa aveti vacanta reusita.

#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
spune-mi si mie te rog data de plecare / intoarcere si cati adulti si cati copii (0-11 / 12-15) avem si iti gasesc eu super preturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate