Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

T-34 (2018)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
o intrebare daca tot se discuta aici de T34. asta a fost renumit pt faptul ca a fost primul cu blindaj inclinat. stie cineva daca treaaba asta a fost intentionata sau asa le-a dat lor la socoteala si ulterior producerii si intrarii in lupta au observat eficienta acestuia? adica pe romaneste din prostie.

#56
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
vazut. placut.
m-au amuzat cgiurile, mai ales acela cu ricoseul din asfalt in burta tancului. nu cred ca mi-ar fi dat prin cap asa ceva.
mi s-au parut cam declamative dialogurile.
nu mi s-a parut logica chestia cu cadavrele din tanc. desigur ca are un loc in economia filmului, chestia cu proiectilele, dar dpdv logic la mine nu a rezonat. daca as fi capturat un tanc si as fi primit ordin sa il trimit undeva, prima mea grija ar fi fost sa il inspectez ca sa fac un raport complet si sa il curat cit de cit. si porma, un nene in virsta care chiar a fost pe front, imi spunea ca atunci cind dadeau de cadavre le cautau repede fie de ceva de mincare fie de obiecte care se puteau vinde sau schimba pe mincare. la nemti poate ca ar fi fost mai mult o chestie de trofee, da tot cred ca cineva ar fi intrat in tanc sa vada ce si cum.
a mai fost un film cu subiectul asta, parca.
si nu sint foarte sigur, da parca citisem pe undeva ca in realitate s-a terminat prost pentru toti.

View Posttehnics, on 04 aprilie 2019 - 09:58, said:

Nu stiu dar cel de pe YT nu este acelasi cu cel din trailer. Poate sunt doua variante. Desi actorul principal pare fi acelasi.
Am mai vazut faza asta la un alt film suedez - Girl with Dragon Tatoo (cartea originala Barbati care urasc femeile - Stieg Larsson). La filmul asta exista si o varianta americana care diferea de cea suedeza. Oricum varianta suedeza a fost mult mai buna.
Uite aici. Varianta suedeza este cea din 2009.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/et6Zr9ZoR9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cred ca americanii au cumparat filmele straine care li s-au parut de succes si au tras variantele lor. imi aduc aminte de citeva filme facute in hong kong si reluate de americani mai tirziu. in special unul, ceva cu o competitie multinationala de batai free style Posted Image in care ala rau omoara un concurent si pretenul mortului il invinge pina la urma in ring. a fost reluat de americani cu van dame in rolul pozitiv si cu eroul pozitiv din honkongonez in rolul negativ la hollywoodieni

Edited by gomez99, 09 April 2019 - 01:01.


#57
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016

View PostFane, on 09 aprilie 2019 - 00:30, said:

o intrebare daca tot se discuta aici de T34. asta a fost renumit pt faptul ca a fost primul cu blindaj inclinat. stie cineva daca treaaba asta a fost intentionata sau asa le-a dat lor la socoteala si ulterior producerii si intrarii in lupta au observat eficienta acestuia? adica pe romaneste din prostie.

A  fost intentionata treaba cu blindaj inclinat....

#58
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postgomez99, on 09 aprilie 2019 - 00:59, said:

vazut. placut.
m-au amuzat cgiurile, mai ales acela cu ricoseul din asfalt in burta tancului. nu cred ca mi-ar fi dat prin cap asa ceva.
mi s-au parut cam declamative dialogurile.
nu mi s-a parut logica chestia cu cadavrele din tanc. desigur ca are un loc in economia filmului, chestia cu proiectilele, dar dpdv logic la mine nu a rezonat. daca as fi capturat un tanc si as fi primit ordin sa il trimit undeva, prima mea grija ar fi fost sa il inspectez ca sa fac un raport complet si sa il curat cit de cit. si porma, un nene in virsta care chiar a fost pe front, imi spunea ca atunci cind dadeau de cadavre le cautau repede fie de ceva de mincare fie de obiecte care se puteau vinde sau schimba pe mincare. la nemti poate ca ar fi fost mai mult o chestie de trofee, da tot cred ca cineva ar fi intrat in tanc sa vada ce si cum.
a mai fost un film cu subiectul asta, parca.
si nu sint foarte sigur, da parca citisem pe undeva ca in realitate s-a terminat prost pentru toti.

Clar ca este doar un scenariu. Realitatea frontului a fost cu totul alta si pentru soldati si pentru civili de asemenea.
Dialogurille mi s-au parut hazlii pe alocuri. Dupa cum am spus mie imi place cum suna limba rusa....

#59
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
L-am vazut si eu in sfarsit...
Si mi-a placut!
Oleaca SF (sudarea la blindajul tancului folosind aparat de sudura shussgas....nici nu stiu daca era inventat pe vremea aia, dar sussgas se foloseste de obicei la table fine, la suduri  "elegante").
Dar bine realizat, imaginile si peisajele superbe...
Evident un happy end  care in realitate nu se putea intampla, pentru ca rusii considerau tradatori pe cei care cadeau prizonieri...
Una peste alta, un film bun, si bine realizat.

#60
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postburebista, on 01 aprilie 2019 - 12:29, said:

Are faze d'alea ca-n Fury cind dadea cerculete Shermanu' lu' Tiger ca-n WoT? Posted Image
Hai ca sa iti si raspund: Nu. Filmul asta e din alt aluat decat Fury (am vazut doar trailerul la Fury..o sa incerc sa vad si filmul). E oricum diferit ca si abordare, efecte, situatie. E ceva ce chiar mi-a placut la filmul asta.

#61
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
OK, atunci poate o sa-l vad si eu vreodata ca faza aia din trailer cu ricoseu sub tanc din pavaj m-a facut sa intreb de cerculete. :D

#62
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Nu seamana cu Fury, dar are si asta niste aberatii...
Au inversat tacticile folosite in razboi...
In realitate, nemtii erau "outnumbered", si luptau din pozitii camuflate, prin ambuscade.Cam cum a luptat T34 in primul sfert al filmului....
Nici faza ca nemtii dadeau un tanc functional pe mana unui echipaj de veterani rusi NU e credibila! Dar nu are nimeni pretentia ca filmul respecta adevarul istoric.
E un film de fictiune, un film surprinzator de bine realizat.
Bravo lor!
Si cu ocazia asta vedem si noi cum aratau unele blindate din WW2 in realitate.
Pentru ca s-au folosit si tancuri reala (panther, T34/76 si T34/85.)

#63
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
T34 este doar un mit si atata tot. In toate conflictele de dupa 1990 toate armatele care au folost tancuri rusesti au sfarsit cu ele prin mormane de fiare fumegande, ori mergand de la premisa ca T34 ar fi fost atat de grozav se presupune ca tancurile fabricate ulterior sa fi fost si mai bune ori asta s-a vazut ca nu erau...
Mie mi se pare(desi inca nu l-am vz) ca este mai mult un film de propaganda.

#64
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

View PostValmont43, on 12 aprilie 2019 - 10:06, said:

T34 este doar un mit si atata tot. In toate conflictele de dupa 1990 toate armatele care au folost tancuri rusesti au sfarsit cu ele prin mormane de fiare fumegande, ori mergand de la premisa ca T34 ar fi fost atat de grozav se presupune ca tancurile fabricate ulterior sa fi fost si mai bune ori asta s-a vazut ca nu erau...
Mie mi se pare(desi inca nu l-am vz) ca este mai mult un film de propaganda.
Nu mi s-a parut de propaganda...hard.
Tancul e depasit 100%...cred(nu ma pricep).
Propaganda poate...ca nemtii erau prosti,curvari etc.
Dar ca rusii erau mai breji...nu se vede mai deloc.
Vezi-l si vei intelege ce-i cu filmul acesta.

Eu zic ca-i comercial.Reusit!

#65
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Vazut acum....f.tare filmul....un singur tanc rusesc doboara o gramada de tancuri germane....apoi incaseaza un proiectil perforant si echipajul scapa miraculos....dupa care acelasi tip de tanc fuge din Germania facand prapad cu tot cei-i sta in cale...Posted Image
Si mie imi plac sf-urile da asta abunda in scene care frizeaza ridicolul, si zice-se ca n-ar fi un film de propaganda...
Mi-a lasat senzatia unui film facut de Mosfilm pe vremea lui Brejnev...

Edited by Valmont43, 13 April 2019 - 14:53.


#66
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
L-am vizionat ei eu pana la urma
A fost misto filmu
Eu l-am privit ca pe un film de actiunea+ceva comedie

#67
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Tankers(2018)

https://www.imdb.com...ref_=fn_al_tt_1
KV-1.

Gagici bataioase si tancuri...dupa moda!

Edited by drgroza, 25 April 2019 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate