Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Analize femeie +60 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Ce analize trebuie sa faca o femeie de peste 60 de ani? Mai exact este vorba despre mama mea care va implini 64 de ani in vara si care se comporta ca si cum ar muri maine. Eu o ajut financiar si nu stiu daca face asta ca sa ma impresioneze sa ii dau si mai multi bani sau chiar are ceva grav. Desi ii dau suficienti de multi bani zic eu, niciodata nu s-a dus sa isi faca analize din proprie initiativa, gaseste diverse motive, simptomele pe care zice ca le are sunt ba dureri de spate si de picioare cu greutate la mers, ba oboseala si ameteli, intunecare in fata ochilor, stari de lesin, durere stomac, balonare, etc si nu stiu ce sa mai cred. Am intrebat-o daca o programez la analize merge? Si a gasit motiv ca trebuie sa faca curatenie ca vine pastele si poate dupa aia, deci nu stiu ce sa mai cred...
Trebuie sa ma duc eu cu ea dar vreau sa stiu ce analize trebuie sa cer sa i se faca. Ma intereseaza analize care pot depista daca are vreun tip de cancer sau diabet, sau ceva care poate cauza moartea. Banuiesc ca in afara de analizele de sange probabil mai trebuie facute si alte analize. De asemenea va rog sa imi recomandati o clinica de analize serioasa in Bucuresti. Multumesc.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce insisti sa-si faca analize daca doamna se simte ok ?!

#3
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Pai nu se simte ok, imi descrie simptomele de mai sus dar cand e vorba sa mearga la analize gaseste motive sa nu o faca, totusi o sa o conving si trebuie sa stiu ce analize trebuie sa isi faca.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pai spune mai multe despre ea, ca sa stim ce sa ii recomandam: varsta, sex, inaltime, greutate, forma corporala, conditie fizica, stare de sanatate.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Articolul asta te lamureste pe deplin
https://www.doctorul...0-si-60-de-ani/

Sanatate

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalensava, on 29 martie 2019 - 16:00, said:

Banuiesc ca in afara de analizele de sange probabil mai trebuie facute si alte analize. De asemenea va rog sa imi recomandati o clinica de analize serioasa in Bucuresti. Multumesc.
Pai incepi cu cele de sange, vezi la medicul de familie sa-ti dea bilet de trimitere, stie el ce analize sa ceara. Evident, ar fi indicat sa o consulte intai.
Are vreo boala cronica, ia medicatie pentru ceva? In ce forma fizica e?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009

View PostPopaXXX, on 29 martie 2019 - 16:12, said:

Pai spune mai multe despre ea, ca sa stim ce sa ii recomandam: varsta, sex, inaltime, greutate, forma corporala, conditie fizica, stare de sanatate.

tu citesti cu atentie mesajele ? a spus initiatorul ca este vorba despre o FEMEIE, in varsta de aproape 64 de ani :-))).

initiator, tu esti inscris la un medic de familie ? ai incredere in el ? daca da, fa-ti programare si cere-i sfatul, daca mama ta e incapatanata si nu vrea sa mearga nici macar la medicul ei de familie, pentru control si trimitere la analize/investigatii.

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postcorinadaniela, on 29 martie 2019 - 16:17, said:

tu citesti cu atentie mesajele ? a spus initiatorul ca este vorba despre o FEMEIE, in varsta de aproape 64 de ani :-))).
Da, dar nu sunt date suficiente.

#9
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019

View PostPopaXXX, on 29 martie 2019 - 16:12, said:

Pai spune mai multe despre ea, ca sa stim ce sa ii recomandam: varsta, sex, inaltime, greutate, forma corporala, conditie fizica, stare de sanatate.
Am scris in post ca e femeie si ca va implini 64 de ani in vara, are vreo 1.60 inaltime, vreo 65 -70 kg, conditia fizica e sedentara, ca la mai toti oameni de aceasta varsta si pentru ai afla starea de sanatate trebuie sa stiu ce analize trebuie sa isi faca.  Astept raspunsuri serioase daca se poate, daca nu mai bine o las balta.

Edited by alensava, 29 March 2019 - 16:31.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dpmdv nu e bine sa obligi pe cineva sa-si faca analize ! Daca dansa se vaieta de dureri de spate elimina cauza nu efectul , daca o dor picioarele , la fel . Daca e o persoana sedentara , schimba-i programul . Plimbare face , activitati cu altii de varsta ei , are ?
O persoana la varsta inaintata daca nu are activitati incepe sa se autoanalizeze si sa descopere ceva ce de fapt nu este ....
Ca amintesti de bani , banii nu aduc sanatate daca doar ii ai ....

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,095
  • Înscris: 03.07.2008

View PostPopaXXX, on 29 martie 2019 - 16:12, said:

Pai spune mai multe despre ea, ca sa stim ce sa ii recomandam: varsta, sex, inaltime, greutate, forma corporala, conditie fizica, stare de sanatate.

Folosesti apelativul ea pt persoana in cauza si totusi intrebi ce sex are?!?

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalensava, on 29 martie 2019 - 16:20, said:

... conditia fizica e sedentara, ca la mai toti oameni de aceasta varsta
Te inseli , majoritatea sunt activi si ies din casa nu stau la tv si fac de mancare . Schimba-i programul asa cum am scris mai sus , tine-o ocupata cu miscare nu static .

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Cum am zis, sa o duci la medicul de familie pentru a vedea daca trebuie analize/ investigatii tintite pe anumite sisteme/ organe (de ex. radiografie de sold, de genunchi, de coloana lombara, electrocardiograma de efort, spirometrie etc).

E greu de facut recomandari asa, pe nevazute, insa in prima faza incepe cu hemoleucograma, colesterolul, analizele pt glicemie, enzimele hepatice, hormonii tiroidieni, creatinina, sodiul si potasiul seric, ECG, eventual si radiografie toracica.

View Postalensava, on 29 martie 2019 - 16:20, said:

Am scris in post ca a femeie si ca va implini 64 de ani in vara, are vreo 1.60 inaltime, vreo 65 -70 kg, conditia fizica e sedentara,
E pensionara?
64 de ani nu e o varsta prea inaintata, multe persoane au inca o conditie fizica si o stare de sanatate destul de buna.
Soacra-mea (are 61 de ani si lucreaza) e intr-o conditie fizica excelenta, face sport, merge in concedii, se distreaza etc. Dar intr-adevar, are noroc ca e sanatoasa...

Edited by Karhu, 29 March 2019 - 18:32.
typo


#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Alternativa daca vrei sa scapi de drumuri poate fi o rezervare la o clinica privata, de exemplu Sanador, Regina Maria, etc.
Costa pe masura, insa se miscau considerabil mai bine pe vremuri.

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,482
  • Înscris: 16.03.2007
ai descris perfect "parintele parazit". sta agat de tine, nu te lasa in pace. sufera de toate "boalele" dar nu vrea sa mearga la medic, vrea doar sa se vaite din orice.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlaffin, on 29 martie 2019 - 16:37, said:

sta agat de tine, nu te lasa in pace. sufera de toate "boalele" dar nu vrea sa mearga la medic, vrea doar sa se vaite din orice.
Ce descrii tu sunt de fapt manifestari ale sindromului somatoform, care e o conditie medicala destul de dificil de tratat.

@initiator: as mai recomanda si un chestionar pt depresie, daca medicul vostru de familie stie sa-i faca, eu de exemplu folosesc BDI-II. Dupa pensionare, multi pacientii prezinta episoade depresive, mai ales daca nu-s persoane active, cu hobby-uri sau cu alte preocupari.

#17
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostBaxon, on 29 martie 2019 - 16:01, said:

De ce insisti sa-si faca analize daca doamna se simte ok ?!
doarece diabetul este o boala silentioasa fara simptome pana cand loveste.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalensava, on 29 martie 2019 - 16:00, said:

Ce analize trebuie sa faca o femeie de peste 60 de ani? Mai exact este vorba despre mama mea care va implini 64 de ani in vara si care se comporta ca si cum ar muri maine. Eu o ajut financiar si nu stiu daca face asta ca sa ma impresioneze sa ii dau si mai multi bani sau chiar are ceva grav. Desi ii dau suficienti de multi bani zic eu, niciodata nu s-a dus sa isi faca analize din proprie initiativa, gaseste diverse motive, simptomele pe care zice ca le are sunt ba dureri de spate si de picioare cu greutate la mers, ba oboseala si ameteli, intunecare in fata ochilor, stari de lesin, durere stomac, balonare, etc si nu stiu ce sa mai cred. Am intrebat-o daca o programez la analize merge? Si a gasit motiv ca trebuie sa faca curatenie ca vine pastele si poate dupa aia, deci nu stiu ce sa mai cred...
Trebuie sa ma duc eu cu ea dar vreau sa stiu ce analize trebuie sa cer sa i se faca. Ma intereseaza analize care pot depista daca are vreun tip de cancer sau diabet, sau ceva care poate cauza moartea. Banuiesc ca in afara de analizele de sange probabil mai trebuie facute si alte analize. De asemenea va rog sa imi recomandati o clinica de analize serioasa in Bucuresti. Multumesc.

Cum ai ajuns la concluzia :si care se comporta ca si cum ar muri maine?

View PostBubuTastatura, on 29 martie 2019 - 18:49, said:

doarece diabetul este o boala silentioasa fara simptome pana cand loveste.

Se traieste bine mersi zeci de ani cu diabetul in carca.

Edited by adisz, 30 March 2019 - 12:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate