Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Mecanică sau constructii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Cum sa nu-ti placa asa ceva Posted Image Posted Image[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TRjm3FsApOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by carturarulobosit, 05 April 2019 - 16:52.


#56
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Hmm, deci TCM este superior față de inginerie mecanică...?

#57
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Cum stai cu limba germana? Stiind ca acolo industria e puternica.

#58
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Nu am avut contact cu limba germană.Din cate am citit, această specializare nu prea este căutată in România iar industria nu prea exista la noi.Ideea ar fii sa raman in România,eu as  vrea sa lucrez aici in țară...

Edited by RazvanMedicul, 05 April 2019 - 22:06.


#59
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mergi pe inginerie mecanica atunci.

Si de unde prostia asta cu: "Hmm, deci TCM este superior față de inginerie mecanică...?" , scoate-ti ideile astea din cap.  Aaa ca anumite specializari , profesii nu merg asa bine in Romania, nu  e problema, merg in alta parte.

Stiu persoane de la facultatile "de someri" ce o duc super bine, dar nu in Romania. Si au sub 25 de ani. Facultatile facute in Romania.

Tu trebuie sa te gandesti ce iti place, si sa devii cat mai bun pe chestia aia, si sa te diferentiezi de restul.

Edited by qew, 05 April 2019 - 22:25.


#60
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostRazvanMedicul, on 05 aprilie 2019 - 21:57, said:

Nu am avut contact cu limba germană.Din cate am citit, această specializare nu prea este căutată in România iar industria nu prea exista la noi.Ideea ar fii sa raman in România,eu as  vrea sa lucrez aici in țară...
E o lipsa mare de ingineri.

Ideea e ca trebuie sa te atraga si domeniul.Politehnica nu e o facultate pe care o faci doar pentru a avea o diploma(Ex:ASE, Management, etc)
Am avut colegi ce au venit, au vazut cum e si s-au lasat in primele 2 saptamani.

#61
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
M-am interesat si m-am uitat la planul de învățământ si este mult mai interesant ce se face la TCM decât la inginerie mecanică

#62
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
La TCM se poate lucra si pe partea de proiectare sau...? Am văzut că se axează pe tot felul de mașinării(strunguri,masini de producție, etc...).

#63
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostRazvanMedicul, on 07 aprilie 2019 - 18:47, said:

La TCM se poate lucra si pe partea de proiectare sau...? Am văzut că se axează pe tot felul de mașinării(strunguri,masini de producție, etc...).
Normal.Ca sa lucrezi pe strung, masina de gaurit, freza etc nu ai nevoie de facultate.

#64
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Off doamne,vreau sa explic ce vreau eu mai precis sa fac in viitor si daca se poate sa imi spuneti o parere ai un sfat vizavi de facultatea pe care sa o aleg.Vreau să lucrez in domeniul tehnic deoarece mi-ar place sa proiectez.Imi plac foarte mult calculatoarele si partea de hardware(ma descurc si la software(programare(decent))) însă mă interesează si partea de de construcții.Prima opțiune ar fii AC/ETTI iar a doua Constructii.Însă la etti am văzut că se face foarte multă electronică si nu prea vad sa pot lucra în domeniul IT de acolo(poate gresesc).De aceea vreau niste sfaturi si pareri despre aceste facultăți de la cei care studiați sau ati absolvit si mai ales de la cei care au și experiența în aceste domenii.Vreau doar sa citesc mai multe pareri si experiente pentru a le putea pune pe foaie si analiza foarte bine.Vreau doar pareri pentru a putea să îmi dau seama care este mai apropiată de ceea ce imi doresc eu sa fac...

Edited by RazvanMedicul, 07 April 2019 - 22:17.


#65
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.03.2017
Nu am cum sa te ajut cu o parere pentru ca si eu sunt in aceasi situatie, nu pot decide daca vreau la electrica sau la mecanica. Nu cauta pareri pe softpedia, nu o sa gasesti. Incearca sa intrebi studentii sau absolventii, cauta grupuri de studenti / liceeni (robac) si incearca pe acolo.

Din propria experienta iti spun ca pe softpedia nu o sa gasesti raspunsul lq ceea ce cauti.

#66
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

View PostRazvanMedicul, on 07 aprilie 2019 - 22:15, said:

Off doamne,vreau sa explic ce vreau eu mai precis sa fac in viitor si daca se poate sa imi spuneti o parere ai un sfat vizavi de facultatea pe care sa o aleg.Vreau să lucrez in domeniul tehnic deoarece mi-ar place sa proiectez.Imi plac foarte mult calculatoarele si partea de hardware(ma descurc si la software(programare(decent))) însă mă interesează si partea de de construcții.Prima opțiune ar fii AC/ETTI iar a doua Constructii.Însă la etti am văzut că se face foarte multă electronică si nu prea vad sa pot lucra în domeniul IT de acolo(poate gresesc).De aceea vreau niste sfaturi si pareri despre aceste facultăți de la cei care studiați sau ati absolvit si mai ales de la cei care au și experiența în aceste domenii.Vreau doar sa citesc mai multe pareri si experiente pentru a le putea pune pe foaie si analiza foarte bine.Vreau doar pareri pentru a putea să îmi dau seama care este mai apropiată de ceea ce imi doresc eu sa fac...

Iti plac foarte mult calculatoarele, dar nu stii sa alegi intre mecanica si constructii. Esti cam pierdut in spatiu.

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am treminat constructiile.
am lucrat si pe cnc, am si programat cnc.

poti face orice, totul e sa-ti si placa.

p.s. pe urma sa si gasesti locul de munca potrivit.

Edited by arg, 07 April 2019 - 22:49.


#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanMedicul, on 07 aprilie 2019 - 18:47, said:

La TCM se poate lucra si pe partea de proiectare sau...?
Pai cam asta face acel profil, proiectezi si construiesti masini (industriale).

View PostRazvanMedicul, on 07 aprilie 2019 - 22:15, said:

Imi plac foarte mult calculatoarele si partea de hardware(ma descurc si la software(programare(decent))) însă mă interesează si partea de de construcții.
Mai intai trebuie sa rupi pisica in doua si sa alegi una din ele.

View PostRazvanMedicul, on 07 aprilie 2019 - 22:15, said:

Însă la etti am văzut că se face foarte multă electronică si nu prea vad sa pot lucra în domeniul IT de acolo(poate gresesc).
Poti pentru ca nu-ti interzice nimeni iar IT inglobeaza multe. Dar daca zici ca nu vrei electronica, atunci nu poti spune ca-ti place proiectarea hardware la nivelul acesta si atunci poti ramane doar la proiectarea logica a masinilor de calcul iar alegerea e Calculatoare de la AC. Insa unde gasesti la noi de munca asa ceva? Numaram pe doua degete. Ca atare iti ramane zona software ori pentru asta ai si Informatica unde nu te va omora cu acele cursuri ingineresti (electronica, proiectare hardware) pe care oricum nu le vei folosi in viata profesionala. Insa tu alegi, tu tragi cum vrei.

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2019 - 09:39.


#69
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Dau admitere si la UBB însă în caz că nu intru la informatică este ok sa merg si pe matematica-informatică sau...?

#70
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Specializarea mate-info e din domeniul matematica si nu informatica, asta inseamna ca studiezi mult mai multa matematica. Acum tu decizi daca vrei asta, diploma in sine nu te incurca.
Din punctul meu de vedere, as alege Calculatoare/Tehnologia Informatiei in loc de mate-info, macar am mai multa info in poveste.

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2019 - 11:14.


#71
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Am înțeles.ingineria sistemelor si informatica aplicată atunci va fii a doua variantă si calculatoare prima

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Ingineria sistemelor inseamna automatizari industriale. Daca vrei pe zona programarii o cariera, ai de ales (optim) intre Calculatoare/Tehnologia Informatie/Informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2019 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate