Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce ne place Linux-ul

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

Poll: De ce ne place Linux-ul (43 member(s) have cast votes)

De ce ne place Linux

  1. Fiindca este gratuit (26 votes [60.47%])

    Percentage of vote: 60.47%

  2. Fiindca este UNIX-like (17 votes [39.53%])

    Percentage of vote: 39.53%

Vote Guests cannot vote

#1
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Legat de topicul alaturat, cu popularitatea Linux-ului si in care cred ca s-au spus multe lucruri interesante, cred ca am capata o imagine mai buna asupra chestiunii popularitatii daca am lamurii dilema din poll.

Nu am pus intamplator poll-ul asa, fara a treia optiune sau alte optiuni. Sunt curios intre cele 2 optiuni care e alegerea daca ar fi sa fortam lucrurile.

Stiu ca "costul" e o tema aiurea de luat in discutie dar cred ca tocmai din acest motiv vor apare pareri interesante.

Parerea mea e ca lumea care apreciaza linux-ul o face nu din cauza ca e "free". Spre deosebire de cei carora le e indiferent sistemul de operare atata timp cat e "free" (ma gandesc la tari unde se aduc calculatoare pentru prima oara, Africa, Corea de Nord, Cuba).

Adica cred ca cei care apreciaza sistemul, in marea lor majoritate, nu le pasa prea mult ca e "free". Le pasa mai mult ca e UNIX-like.

#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Cine vrea UNIX, poate să folosească Mac OS, orice BSD, OpenIndiana (Solaris) sau altele.

#3
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Exact.
Acolo vroiam sa ajung.

Poti sa fi si productiv si sa folosesti si "UNIX-like", daca platesti. Exista aceasta optiune.

Este popularitatea legata de gratuitate mai mult decat de productivitate?

Nu-mi dau seama daca din totalul celor care folosesc calculatoare, cei care o fac doresc sa fie gratis mai mult decat sa-si faca o treaba anume cu el?

Edited by Cris007, 28 March 2019 - 08:13.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMr_nobody_, on 28 martie 2019 - 08:07, said:

Cine vrea UNIX, poate să folosească Mac OS, orice BSD, OpenIndiana (Solaris) sau altele.
Eu am inteles ca prin UNIX-like initiatorul se refera la structura, caracteristici, comportament, samd. Unii aleg Linux pentru gratuitate, altii pentru caracteristici, poate altii pentru renumele acestuia/ utilizatorilor acestuia. Sau ce motive ar mai fi, poate combinatii de motive...

#5
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCris007, on 28 martie 2019 - 08:10, said:

Nu-mi dau seama daca din totalul celor care folosesc calculatoare, cei care o fac doresc sa fie gratis mai mult decat sa-si faca o treaba anume cu el?
Eu am o bănuială că utilizatorii mai tehnici sunt atrași de Linux și că nu are vreo legătură cu prețul sau că e similar cu UNIX. Poate că unii sunt atrași și din cauza filosofiei (software liber) și a comunității Linux. Mai sunt și cei care s-au săturat de Windows și caută altceva.

Edited by Mr_nobody_, 28 March 2019 - 08:19.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostCris007, on 28 martie 2019 - 07:59, said:

Parerea mea e ca lumea care apreciaza linux-ul o face nu din cauza ca e "free". Spre deosebire de cei carora le e indiferent sistemul de operare atata timp cat e "free" (ma gandesc la tari unde se aduc calculatoare pentru prima oara, Africa, Corea de Nord, Cuba).

Adica cred ca cei care apreciaza sistemul, in marea lor majoritate, nu le pasa prea mult ca e "free". Le pasa mai mult ca e UNIX-like.

eu as adauga pe lista, pe un loc destul de fruntas, dar dupa gratuitate, faptul ca sunt mai putine sanse de virusare, cel putin in conceptia utilizatorilor, mai bine zis a potentialilor utilizatori.

de cate ori se discuta de virusi si antivirusi, inevitabil apare in schema sintagma: daca vrei sa nu mai ai treaba cu virusii, treci pe linux.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta cu virusii e cu doua taisuri. Linuxul nu are atat de multi pentru ca programatorii nu se agita prea mult sa faca virusi a caror inpact sa fie minor pentru ca nu multi useri folosesc Linuxul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 March 2019 - 08:54.


#8
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 28 martie 2019 - 08:53, said:

Asta cu virusii e cu doua taisuri. Linuxul nu are atat de multi pentru ca programatorii nu se agita prea mult sa faca virusi a caror inpact sa fie minor pentru ca nu multi useri folosesc Linuxul.
Linuxiștii nici nu prea execută programe luate de pe site-uri dubioase.

#9
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
nu ma atrage cu absolut nimic, e un rahat care ruleaza pe fundal in timp ce imi fac treaba pe care trebuie sa o fac.
imi e perfect indiferent daca pe fundalul ala ruleaza linux, windows sau MacOs

in momentul de fata pentru mine Linux e mai convenabil de utilizat fiindca nu ma bazaie cu 100 de update-uri care busesc alte 100 lucruri de fiecare data.
pana si kernelul isi face update on-the-go, ceea ce windows n-a invatat nici dupa 20 de ani (tehnologia e acolo, doar ca pe toti ii doare in sfantul cur).
sunt mai ocupati sa dezvolte features pe care nici dracu' nu le va folosi, ever.

insa recunosc fara nici o problema ca daca windows 10 va deveni vreodata stabil voi reveni la windows (ceea ce e putin probabil datorita politicii lor de a-l livra ca "service")
fiindca spre deosebire de linux, "windows just fucking works with everything 99% of the time"

Edited by takillya, 28 March 2019 - 09:31.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Personal, nu-mi place Linux-ul. Deloc.
E prea multa munca sa-l configurez asa cum vreau eu si sa-mi ruleze programele care le vreau eu. Si in final tot nu e productiv.

Folosesc ? Da. Ptr ca e Free si e bun ptr servere unde un Microsoft server costa cat nu face.

#11
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

View PostCris007, on 28 martie 2019 - 07:59, said:

Nu am pus intamplator poll-ul asa, fara a treia optiune sau alte optiuni. Sunt curios intre cele 2 optiuni care e alegerea daca ar fi sa fortam lucrurile.
Din comentariile facute pana acum este clar ca poll-ul mai trebuie completat cu cel putin doua optiuni:
- Alte motive
- Nu-mi place
pentru ca ideile desprinse din ele nu au nicio legatura cu cele doua optiuni care sunt acum in poll.

PS
Nu poti limita atat de simplist motivatiile si preferintele oamenilor cand se pune in discutie un asemenea subiect.
Eu de exemplu nu am cum sa bifez vreuna dintre cele doua optiuni existente in acest moment ci, mai degraba, as bifa una dintre cele propuse aici.
Si, dupa cate se observa, marea majoritate a comentariilor facute pana acum n-au nicio legatura cu optiunile impuse de tine.

Edited by trai_av, 28 March 2019 - 10:01.


#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Pentru securitate. De la criptare la lipsa convorbirilor cu sediul. Mă lasă rece Cortana și AI (aseară ce am înjurat Windoza care insista să facă ceva setări highDPI fix pt. jocul care rula ).
A, da. Și pentru KDE. Me love KDE.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru ca ambele variante. Plus multitudinea de programe pe care le pot instala direct din magazin (de pe vremea cand Android abia mijea ochii) si fara sa necesite prea multe cautari pe google pentru ele (nu zic de faptul ca majoritatea aplicatiilor uzuale, daca nu chiar toate, sunt out of the box).

#14
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View PostDany_Darke, on 28 martie 2019 - 08:42, said:


eu as adauga pe lista, pe un loc destul de fruntas, dar dupa gratuitate, faptul ca sunt mai putine sanse de virusare, cel putin in conceptia utilizatorilor, mai bine zis a potentialilor utilizatori.

de cate ori se discuta de virusi si antivirusi, inevitabil apare in schema sintagma: daca vrei sa nu mai ai treaba cu virusii, treci pe linux.
Corect, dar cum zicea cineva mai sus, includ asta in conceptul "UNIX-like". Lipsa virusilor vine din modul cum e cladit sistemul de la bun inceput.

Ideea e ca noua ne place mai mult Linux-ul din cauza modului in care e facut ca si sistem de operare, mai mult decat ca e free.
Gratuitatea e intr-adevar un aspect important in discutia despre Linux, dar nu cred ca vorbim despre Linux din cauza ca e gratuit. Mie imi place ca e construit asa cum este, si as si plati daca ar fi cazul pentru experienta "tip UNIX".

Nu prea pricep de ce nu reuseste sa se ridice o distributie platita care sa fie si coerenta, cu drivere la zi, UI consistent, etc. Stiu ca asta "contravine" spiritului Linux intr-un fel, dar nu e ceva care sa iasa din sfera posibilului.

Banuiesc ca trebuie sa fie o companie mare care sa tina spatele pentru un asemenea proiect. Poate ChromeOS sau ceva de genul ar fi un asemenea proiect.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Eu as inlocui "Fiindca este gratuit" cu "securitate" sau "privacy", faptul ca distributiile linux sunt gratuite este o non-problema in Romania, aici pana la Windows 10 s-a piratat masiv Windows-ul si de la Windows 10 poate fi folosit neactivat (cu 2-3 limitari minore) sau se pirateaza in continuare.
Deci atat distributiile Linux cat si Windows-ul sunt gratuite pentru marea masa a utilizatorilor romani.

Edited by LensFlare, 28 March 2019 - 10:28.


#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Doua motive la mine:
- Imi place cum arata Cinnamon pe Mint si-l customizez cum imi trece prin cap, ruland in continuare flawless pe hardware vechi de 8 ani.
- Invat chestii interesante si utile

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru ca in full screen Popcorn-Time imi face flicker enervant pe Windows 10 dupa ce am pus o placa video Nvidia GT 640, o frumusete fanless cu un radiator cat casa, iar in Linux nu se intampla asta :D .

#18
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Am votat "fiindca este gratuit", pentru ca alta optiune mai buna nu am in poll-ul ala. Imi place mai mult linux decat windows pentru ca: este stabil, cam orice program windows are alternative bune in linux, nu ma trezesc cu restarturi peste noapte ca pe windows 10, nu face lucruri asa de capul lui fara sa ma anunte si sa le aprob eu (cazul update-urilor si restart-urilor de pe windows 10), etc. Pe windows 10, daca incepeam sa lucrez ceva si lasam munca neterminata, inchizand doar clapeta laptopului, ca sa pot continua dimineata, am avut de cateva ori surpriza sa nu mai am ce continua, pentru ca si-a facut el un minunat update care nu aducea nimic nou si pierdeam toata munca daca uitam sa salvez proiectul in punctul in care am ajuns. Isi dadea restart de nebun. Am inteles ca nu la toata lumea e problema asta, dar eu am fost unul din norocosii detinatori ai ei.

Incepeam un proiect de prelucrare foto sau video pe care trebuia sa-l predau a doua zi, il duceam aproape spre final, iar dimineata il gaseam disparut ca si-a dat pc restart aiurea. Imi venea sa injur de toti sfintii ca am pierdut cateva ore de munca si trebuie sa incep de la zero, plus sa lucrez rapid pentru ca clientul nu sta dupa mine si problemele mele de genul asta. Dupa cateva "bucurii" de genul, am bagat Ubuntu Mate, am avut 2-3 zile de acomodare cu aplicatiile alternative celor din windows pentru domeniul acesta, m-am obisnuit, iar acum ma simt "acasa", pentru ca am scapat de tot ce ma supara la windows.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate