Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Google messages (RCS) Digi Mobil

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Și Google Messages are criptare.

#38
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View PostKyKyKyKy, on 11 noiembrie 2019 - 22:45, said:

Și Google Messages are criptare.
E o metoda mai putin sigura/avansata? Asta am gasit eu pe web:

Quote

RCS’s biggest problem is that messages are still not end-to-end encrypted. iMessage, WhatsApp, and Signal are secured in that way, and even Facebook has said it will make all its apps encrypted by default. Google’s chat solution is increasingly looking out of touch — even immoral.
But there is hope on that front as well. The product management director overseeing Android Messages, Sanaz Ahari, assures me that Google recognizes the need for private chat within RCS and is working on it. Here’s her full statement:
We fundamentally believe that communication, especially messaging, is highly personal and users have a right to privacy for their communications. And we’re fully committed to finding a solution for our users.


#39
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Da nu are teoretic prea mare importanță , dar pentru mine care am Xiaomi și Volte este important tocmai pt că RDs nu are SMS pe IMS

#40
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,173
  • Înscris: 07.08.2003

View PostMembruAnonim, on 24 aprilie 2019 - 22:46, said:

Nu te contrazic, se mai intampla din varii motive ca chat-ul sa ''devina'' SMS clasic. Sau, daca are atasament, MMS. Posted Image

Se poate activa din Setari sa nu trimita ca SMS/MMS mesajele chat care nu au fost trimise.

#41
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
S-ar putea ca acum sa mearga RCS fara activare manuala. Am citit ca o noua varianta de Google Services a activat serviciul (nu peste tot). La mine vad ca ramane conectat pe Chat si daca dezinstalez Activity Launcher si resetez Messages. Merita verificat pentru cei interesati, dar care n-au vrut sa se complice cu activarea manuala prin Activity Launcher.

#42
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostKyKyKyKy, on 11 noiembrie 2019 - 22:45, said:

Și Google Messages are criptare.
Doar ca nu este end-to-end. Asta inseamna ca mesajele unei convorbiri intre noi doi (presupunand ca eu am  SIM Digi si tu ai SIM Orange) vor putea fi stocate atat de catre Google, cat si de catre Digi si Orange.

View Postchanyi, on 11 noiembrie 2019 - 22:47, said:

E o metoda mai putin sigura/avansata?
Depinde. Daca nu te intereseaza faptul ca operatorul sau Google iti vor putea citi mesajele, atunci criptarea este sigura in sensul ca Gigel Spionul nu-ti va putea intercepta mesajele in tranzit.

Pe de alta parte, in cazul aplicatiilor cu criptare end-to-end, mesajul nu poate fi citit decat*) de catre cei care fac parte din conversatie. Continutul mesajelor nu va putea fi vazut de catre Google sau de catre operatorul de telefonie sau de catre serverele respectivului serviciu de mesagerie.


*) Desigur daca ai spyware prin telefon, deja nu mai conteaza criptarea...

#43
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Nu mai merge ...gata

#44
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View Postrama, on 18 decembrie 2019 - 12:20, said:

Nu mai merge ...gata
Totul e normal si "Connected" pe Moto G7 Power al meu.

#45
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Am facut update la Ultima versiune și nu mai merge . My bad !

#46
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View Postrama, on 19 decembrie 2019 - 16:38, said:

Am facut update la Ultima versiune și nu mai merge . My bad !
Merge perfect la mine cu Messages 5.4.078 si Carrier Services 32.0.283645144, tocmai ce-am testat. Ultimele versiuni de pe Google Play Store.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am incercat si eu azi pe un Huawei, folosind metoda cu activity launcher.
Cu versiunea din Play Store (5.2.something cred) ajungeam la meniul respectiv, Set RCS Flags, dar dupa apply nu se intampla nimic, nici cu clear data / force stop la carrier services sau/si messages.
Dar, cu setarile ramase, m-am inscris la beta pentru Messages... si .. am primit 5.4.078, in care au aparut si pasii pentru activarea "cheat features" :)
PS: cel putin in 5.4.078 nu mai functioneaza metoda cu activity launcher, trebuie facut downgrade la o versiune mai veche (5.3.075 de ex.) pentru setarile respective.
Am reusit sa activez functia si pe alt Huawei, in care erau doua cartele, Digi si Orange. S-au activat pe rand cumva, in functie de ce cartela era setata pentru datele mobile.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca n-a observat nimeni c-am scris "cheat" in loc de "chat". Era o ora destul de tarzie totusi, scuze.
Sniff-uind putin traficul facut, vad ca se conecteaza la rcs-eu.telephony.goog TCP port 5061. Daca aveti probleme sa verificati sa nu fie blocat prin firewall (?).
Cautand asta pe net am vazut ca mai sunt si alte adrese pentru ACS, ma intrebam asta de cand am vazut trick-ul, avand "us" prin domeniu ma gandeam daca nu exista si unul pentru EU, aparent, exista. Daca aveti probleme cu cel pentru US poate functioneaza cu cel pentru EU Posted Image
Telekom Deutschland:
ACS URL: http://rcs-acs-prod-eu.sandbox.google.com/


Sursa: https://www.reddit.c...s_roll_outs_to/

Edited by MembruAnonim, 04 January 2020 - 12:51.


#49
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Se pare ca am reusit si eu sa activez pe un Huawei, avand versiunea 5.4.078.
Initial, m-am chinut ceva vreme. Dupa ce apasam Apply, in Activity manager, nu se intampla nimic.
Am dezinstalat updateurile, si am revenit la versiunea 4.x
Am bifat Join Beta, am actualizat la versiunea 5.2. am bagat setarile in AM, am facut update la 5.4.078 si a mers fara sa mai fac nimic.

[ https://i.imgur.com/PMoclrW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Este normal sa tot SMS, cand se trimit mesaje prin RCS?

[ https://i.imgur.com/oevg175.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
bombanitorul

bombanitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 28.04.2014
Daca cel care primește nu are RCS atunci se trimite SMS.

#51
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View PostBandit, on 05 ianuarie 2020 - 00:08, said:

P.S. Este normal sa tot SMS, cand se trimit mesaje prin RCS?
Acum tot ce mai ramane sa faci e sa instalezi si familiei si prietenilor, din moment ce nimeni nu o sa se complice sa urmeze pasii respectivi in afara nerzilor ca noi. Eu asta am facut.

Apropo, o data ce activezi, poti dezinstala Activity Launcher si ramane activat chiar si dupa update de Android sau Messages, chiar si daca resetezi aplicatia Messages. Cel putin asa sa intamplat la mine.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu l-am gasit ieri dezactivat, folosesc versiunea 5.3.076.
Dar e posibil sa fie de la faptul ca m-am jucat cam mult cu SIM-urile, activand/dezactivandu-le din alte motive.
A mers reactivat oricum cu activity launcher.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2020 - 12:30.


#53
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Chestia mișto este că pe Samsung cel putin la Voda și Orange merge by default prin RCS. Deci cum o grămadă de oameni au Samsung îți mere prin RCS . In general ideii habar nu au că au așa ceva. Sa vezi ce fata au făcut unii când le-am trimis o poza prin SMS.

#54
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Serios? Asa e la samsung? Eu nu am pe samsung s7 si a8 2018...
N-ai trimis mms?

Edited by khristian78, 08 January 2020 - 07:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate