Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Asa miroase primavara

  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
@mkscorpion0
Nu interzice nimeni nimic. Insa esti criticat pentru opiniile tale. (cam dur, e drept)
Cealalta parte a taisului libertatii de opinie.
Posted Image

Dar acum, pe bune, tu nu ai inteles reclama, de aia nu-ti place. Sau pur si simplu, nu ti se adreseaza. Pana la urma nu toti oamenii trebuie sa bormasineze pereti. Insa cei carora le place sa bormasineze, teoretic ar trebui sa fie atrasi de reclama. Ei sunt cei care produc sudoarea, nu cei care o cumpara.

Hornbach vrea sa capitalizeze in lupta asta impotriva alienarii skilurilor individuale. Cu timpul noi oamenii vom deveni mai comozi, vom plati pentru toate serviciile si noi nu vom mai sti sa facem nimic. Asta e un fapt. Ceea ce poate opri asta e pura pasiune. Sa muncesti din pasiune, nu din necesitate. Sa-ti faci singur. Horbach anticipeaza lucrul asta si doreste sa fie purtatorul acestui stindard, al culturii DIY. Cultura DYI trezeste nevoia de a te descurca singur, de a-ti imbunatati skillurile, de a accepta senzatii care intre timp au devenit dezgustatoare (negru sub unghie, transpiratie, picioare murdare). Pentru ca munca cu sculele de la Hornbach asta inseamna, munca fizica, transpiratie.

Astia de la Dedeman sau restul, o tot ard pe .. profesionalism. Adica .. daca vrei sa fii ca un profi, cumpara de la Dedeman sau Baumax, etc..
In opinia mea e o reclama prea simplista. Din contra, nu trebuie sa ajungi profesionist daca ti-ai cumparat o Makita. Si nici macar nu trebuie sa faci ceva util cu sculele. La Hornbach era o reclama in care unul sapa o groapa total aiurea, de dragul de a sapa acea groapa.
Pe mine nu ma atrag astfel de reclame pentru ca n-am sa mai devin profesionist in nicio activitate din asta. Eu am alt job. Dar poate ca-mi doresc sa stiu sa fac si eu cate ceva cu mana mea, fara sa fiu nevoit sa apelez la profesionisti.

Cam asta ar fi ideea.

Edited by maccip, 23 March 2019 - 13:36.


#38
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Penibili îs ăia care au creat reclama, mesajul lor subliminal îi că doar primăvara lumea se apucă de lucru în natură. Tipic pentru orășeanul care are un petec de grădină și mai plantează și el o tufă, cu pământ din acela vopsit, luat din mall. Asta-i de râs! :)))

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsandel1, on 23 martie 2019 - 13:38, said:

doar primăvara lumea se apucă de lucru în natură.
Pai... profesionistii se apuca de munca cand e nevoie.
Hobbistii se apuca cand vor ei.
Reclamele de la Baumax, Dedeman &stuff, se adreseaza profesionistilor, cele de la Hornbach hobbistilor.
Tu poate esti profesionist, de aia nu intelegi.

#40
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmaccip, on 23 martie 2019 - 13:35, said:

Cam asta ar fi ideea.

Ideea care prinde dar nu este inteleasa de toata lumea e ca o reclama nu este facuta sa-ti placa ci sa-ti ramana pe hard.

Exemplu, reclama puturoasa aflata in discutie, ramane intiparita, discuti despre ea, Hornbach is the winner! :D

#41
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Pai ti-am spus, mie imi place reclama. Si nu numai astea, ci majoritatea reclamelor lor.
E drept ca nu le-am inteles de la inceput laitmotivul, dar au fost suficiente reclame care puneau vointa ca si unealta cea mai de pret, nu necesitatea.

#42
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

View Postargonaut, on 23 martie 2019 - 13:43, said:

Ideea care prinde dar nu este inteleasa de toata lumea e ca o reclama nu este facuta sa-ti placa ci sa-ti ramana pe hard.
Exemplu, reclama puturoasa aflata in discutie, ramane intiparita, discuti despre ea, Hornbach is the winner! Posted Image
Dar nu-și atinge scopul, cel puțin nu la mine. Eu când văd reclame idioate, evit acele produse pentru că-mi amintesc că m-a enervat reclama.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsandel1, on 23 martie 2019 - 13:49, said:

Dar nu-și atinge scopul, cel puțin nu la mine. Eu când văd reclame idioate, evit acele produse pentru că-mi amintesc că m-a enervat reclama.

Subscriu

#44
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Postsandel1, on 23 martie 2019 - 13:49, said:

Dar nu-și atinge scopul, cel puțin nu la mine. Eu când văd reclame idioate, evit acele produse pentru că-mi amintesc că m-a enervat reclama.

Pai, enumera cateva produse care te-au enervat in reclama asta.
Nu de produse e vorba ... retii numele Hornbach.  Mai incolo, reclama, tema ei ti se va estompa in minte, Hornbach, un nume scurt, nu, sau, cand o sa-l auzi/citesti, o sa ti se para cunoscut de undeva Posted Image

Edited by argonaut, 23 March 2019 - 13:54.


#45
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Nu se pupă teoria cu practica în cazul ăsta. Șmecheria aceea merge când sunt multe produse asemănătoare și nu știi ce să alegi. La magazine de bricolaj nu ține, că nu-s cu zecile.

#46
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Hornbach are reclame cu stil, spre deosebire de Dedeman cu reclame cu Simona Halep de 2 lei jumate. Voi v-ați obișnuit să urmăriți reclame la medicamente, farmacii cu glume seci și să vă curgă balele la reclame cu cazinouri și prezervative după ora 22. Nu așa se face.Posted Image

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 23 martie 2019 - 12:51, said:

Mie imi plac reclamele de la Hornbach.
Se adreseaza oamenilor care cred ca a face ceva este scopul, nu mijlocul.
Ceilalti care nu fac ceva, se multumesc doar cu mirosul, cu cumparatul a ceea ce altii fac.

Hornbach vrea cumparatori care muncesc nu din necesitate ci din pasiune. De ce sa cumperi ceva cand poti sa-ti faci singur din pasiunea de a face?

Toate reclamele de la Hornbach sunt indreptate inspre aceiasi idee. Mie imi plac reclamele de la Hornbach si magazinul in sine, as putea sa locuiesc in Hornbach.
Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image la ce ajuta sa dai cu sapa sau sa muncesti atat fizic, daca pe inteligenta nu esti tare? ca burtosii aia fac efort? asa si? degeaba daca nu sunt si inteligenti sa isi asigure supravietuirea pe termen lung.....un inteligent mai da cu sapa , mai face si miscare dar e si inteligent. aici reclama asta este pur si simplu extremista...de parca ar conta numai muschii...conteaza si ce ai in cap nu doar muschii....buni si aia dar conteaza si ce ai in cap....

#48
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postsandel1, on 23 martie 2019 - 13:49, said:


Dar nu-și atinge scopul, cel puțin nu la mine. Eu când văd reclame idioate, evit acele produse pentru că-mi amintesc că m-a enervat reclama.

Păi nu erai in targhetul lor așa cum nu era nici cel care a subscris postării tale :)

View Postkarax, on 23 martie 2019 - 16:17, said:


Posted Image Posted Image Posted Image la ce ajuta sa dai cu sapa sau sa muncesti atat fizic, daca pe inteligenta nu esti tare? ca burtosii aia fac efort? asa si? degeaba daca nu sunt si inteligenti sa isi asigure supravietuirea pe termen lung.....un inteligent mai da cu sapa , mai face si miscare dar e si inteligent. aici reclama asta este pur si simplu extremista...de parca ar conta numai muschii...conteaza si ce ai in cap nu doar muschii....buni si aia dar conteaza si ce ai in cap....

Bun, bun, asta merită de pus in ramă, îi explică @karax lui @maccip că nu contează mușchii ci inteligența și cum e cu supraviețuirea pe termen lung :D

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 23 martie 2019 - 13:35, said:

@mkscorpion0
Nu interzice nimeni nimic. Insa esti criticat pentru opiniile tale. (cam dur, e drept)
Cealalta parte a taisului libertatii de opinie.
Posted Image

Dar acum, pe bune, tu nu ai inteles reclama, de aia nu-ti place. Sau pur si simplu, nu ti se adreseaza. Pana la urma nu toti oamenii trebuie sa bormasineze pereti. Insa cei carora le place sa bormasineze, teoretic ar trebui sa fie atrasi de reclama. Ei sunt cei care produc sudoarea, nu cei care o cumpara.

Hornbach vrea sa capitalizeze in lupta asta impotriva alienarii skilurilor individuale. Cu timpul noi oamenii vom deveni mai comozi, vom plati pentru toate serviciile si noi nu vom mai sti sa facem nimic. Asta e un fapt. Ceea ce poate opri asta e pura pasiune. Sa muncesti din pasiune, nu din necesitate. Sa-ti faci singur. Horbach anticipeaza lucrul asta si doreste sa fie purtatorul acestui stindard, al culturii DIY. Cultura DYI trezeste nevoia de a te descurca singur, de a-ti imbunatati skillurile, de a accepta senzatii care intre timp au devenit dezgustatoare (negru sub unghie, transpiratie, picioare murdare). Pentru ca munca cu sculele de la Hornbach asta inseamna, munca fizica, transpiratie.

Astia de la Dedeman sau restul, o tot ard pe .. profesionalism. Adica .. daca vrei sa fii ca un profi, cumpara de la Dedeman sau Baumax, etc..
In opinia mea e o reclama prea simplista. Din contra, nu trebuie sa ajungi profesionist daca ti-ai cumparat o Makita. Si nici macar nu trebuie sa faci ceva util cu sculele. La Hornbach era o reclama in care unul sapa o groapa total aiurea, de dragul de a sapa acea groapa.
Pe mine nu ma atrag astfel de reclame pentru ca n-am sa mai devin profesionist in nicio activitate din asta. Eu am alt job. Dar poate ca-mi doresc sa stiu sa fac si eu cate ceva cu mana mea, fara sa fiu nevoit sa apelez la profesionisti.

Cam asta ar fi ideea.
maccip...dar cum ar fi sa te duci la un miner de acum sute de ani cand se muncea practic cu unghiile si sa ii spui ca "munca e buna"? te-ar bate ala probabil plin de manie spunandu-ti "habarn-ai ce viata grea duc".....
una e efortul de placere pe care il faci la fotbal sau sala de forta , fara sa fii nevoit sa dai cu tarnacopul si alta e munca DIN OBLIGATIE ca trebuie sa supravietuiesti....
in rest nu crezi ca atitudinea asta e si umpic increzuta? vrei sa le stii pe toate singur? nimeni n-a reusit niciodata sa le stie pe toate singur. tu vrei sa renunti de tot la orice serviciu? de ce nu te intorci in comuna primitiva atunci? si sa traiesti liber ca pasarea cerului....
asa ii aud si pe cate unii "de ce domne sa apelez la alticineva sa imi instaleze cutare cand eu pot sa o fac gratis?" atunci , i-as zice, ia cursuri intense de gradinarit, reparatii, mecanica , electronica si electrotehnica si etc ....sa vedem poate in 100 de ani sa invete absolut tot ce e necesar ca sa fie mester liber si autonom .....
altfel , de ce e neaparat necesara cunoasterea de skilluri din astea cand robotii pot face totul ? te simti in siguranta pentru ca vei sti ce sa faci in cazul in care trebuie sa supravietuiesti? ghici ce , un robot care te ajuta face lucrurile de n ori mai eficient , repede si iti poate asigura existenta pe extrem de mult timp. deci panica ta, sentimentul asta de insecuritate in ceea ce priveste existenta , nu se justifica. sentimentul tau vine din faptul ca sute de mii de ani omul a luat contact cu materia si a modelat mediul inconjurator. simpla situatie cand totul se face de la o tastatura (pe viitor masinile vor fi controlate direct cu casca pe cap prin intermediul gandurilor) produce confuzie in randul masculilor alfa si ii face sa se simta inutili. si le trezeste instinctele de supravietuire , care de mii de ani astea sunt active.
uite spre exemplu povestea adei lovelace care a ajuns sa fie contestata de tatal ei...un om extrem de extrovertit ...care a contestat-o doar pentru ca ea s-a implicat in crearea de masini automate cu cartele....
https://en.wikipedia...ki/Ada_Lovelace

#50
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postkarax, on 23 martie 2019 - 16:17, said:

Posted Image Posted Image Posted Image la ce ajuta sa dai cu sapa sau sa muncesti atat fizic, daca pe inteligenta nu esti tare? ca burtosii aia fac efort? asa si? degeaba daca nu sunt si inteligenti sa isi asigure supravietuirea pe termen lung.....un inteligent mai da cu sapa , mai face si miscare dar e si inteligent. aici reclama asta este pur si simplu extremista...de parca ar conta numai muschii...conteaza si ce ai in cap nu doar muschii....buni si aia dar conteaza si ce ai in cap....
Posted Image

#51
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
@karaxe, ia sa mi cauți niște roboți de aia de schimbă faianța și gresia in baie că am chef sa schimb peisajul.
Ori pe acumulatori ori pe priză, de care găsești.

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAmaryl, on 23 martie 2019 - 16:50, said:

@karaxe, ia sa mi cauți niște roboți de aia de schimbă faianța și gresia in baie că am chef sa schimb peisajul.
Ori pe acumulatori ori pe priză, de care găsești.
deocamdata nu avem in Romania
dar uite unul in strainatate in constructii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2-VR4IcDhX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a si uite si robotul constructor in pereti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n_sUJtl1V8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Sunt bestiale reclamele de la Hornbach.
Si da, toate sunt in spiritul despre care spunea maccip, cu pasiunea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fHzpp_Si_2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uHIDeFM6tw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s4EeC4D0BbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postech, on 23 martie 2019 - 19:06, said:

Sunt bestiale reclamele de la Hornbach.
Si da, toate sunt in spiritul despre care spunea maccip, cu pasiunea.

Batman, batman  pasiune , e miros de primavaraPosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate