Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Once upon a time in Hollywood

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Cum am banuit. Citesc un articol:

Spoiler

Cu atatea vedete te astepti sa iasa un film tzatza de matza.
Eu cred ca o sa-mi placa.

#20
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Vineri, 16 august, PREMIERA filmului mult asteptat!!!!

IMAX / grand ultra, here I come!!!

#21
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Foarte bun filmul, a meritat fiecare leu!!!

Si daca era 200 lei biletul, tot ma duceam, asa cum am vizionat Dunkirk de 5-6 ori, tot la cinema, ma rog, atunci era pentru efecte si sonorizare...

Dar si aici, replicile bunicele, nu peste tot, melodiile bunicele (aici nu ma pricep si nici nu am vazut toate filmele lui Q.T., doar ala cu Django si Hateful 8, parca), finalul INCREDIBIL, era sala in delir, ma rog, mai mult din rasete, eu din satisfactie pentru acele personaje :lol: . Bine, am ajuns acasa si am urmarit firul narativ pe Wikipedia, am fost surprins, ba chiar citisem din greseala de un anume personaj ca moare, m-am asteptat dar m-am inselat complet.

Merita fiecare leu, mergeti si nu veti regreta.
Eu abia astept sa-l revad, dar nu imediat, zilele viitoare.

#22
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Dezamagire totala, cel mai slab film al lui Tarantino.
Plictiseala pana la final, care a mai salvat ceva.

#23
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Dar partea cand Rick nu-si mai amintea scenele, bai au venit prin invaluire, scuipa din nou din ceasca aia ca sa reia replica, superb :lol: :lol: :lol: !!!

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 Bursul, on 23 mai 2019 - 13:11, said:

Cum am banuit. Citesc un articol:

Spoiler

Cu atatea vedete te astepti sa iasa un film tzatza de matza.
Eu cred ca o sa-mi placa.
Ai apucat sa vezi filmul ?

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nu cred ca o sa-l vad curand.

#26
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
mie mi-a placut mult filmul. are cateva faze epice...

nu vreau sa fac pe interesantu', ca am inteles io filmu'...

dar nu e genul de film la care firul epic conteaza, altceva apreciezi.

love it or hate it.

faza de final, la care toata lumea rade in hohote...desi faza in sine nu este de ras...asta e geniu, frate.

#27
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Film bun, vazut ieri la cinema. Sala plina.

Nici un moment de plictiseala, toata lumea cu ochii la film, nu la telefon, te tine bine.

Filmul asta are actorie de nivel inalt, cum nu vezi la nici un film in ultimii ani (ma refer la toti cei care apar in film). Gesturile, povestea, replicile, costumele, machiajul, scenele, totul e la nivel inalt.

Daca te duci la film pentru "poveste" asa cum se intampla in filmele noi, atunci te duci fix dejeaba la filmul asta. Nu e despre poveste e despre altceva.

Edited by Deenman, 31 August 2019 - 23:08.


#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Mi-a plăcut mult, l-am văzut acu două zile la cinema.
Pe scurt, cum zice și Deenman mai sus, jocul actorilor, costumele, filmarea, scenografia etc. totul e top. Atmosfera și reconstituirea epocii sînt reușite.
Mă așteptam la o densitate mai mare de „dume”, de „faze”, dar nu scrie nicăieri că Tarantino tre să facă la fel toate filmele. (Nici nu le face). Cam asta ar fi singura observație, singura „neîmplinire”, dar care nu m-a marcat negativ deloc. E doar o observație.
Din păcate, filmul e cu atît mai interesant cu cît ești mai familiarizat cu povestea „familiei” Manson, cu istoria și cultura din California anilor 60 și oarecum și cu istoria cinematografiei. Deci filmul cred că e gustat mult mai bine de un american de 50 de ani decît de un român de 22.
De pildă, e un plus să îți dai seama care sînt personajele reale și care imaginare, să înțelegi trimiterile din anumite replici, ironiile din anumite reclame care se aud pe fundal la radio, înțepăturile la adresa filmelor europene din anii 60 cu urmăriri cu Fiaturi sau western, să înțelegi că Steve McQueen, sau chiar Mama Cass (care apare numai vreo 20 de secunde), apar în legătură cu povestea, să te prinzi că unele filme sînt adevărate, și l-au băgat pe DiCaprio în ele etc. Că de fapt cam fiecare detaliu face parte din poveste, duce undeva sau e doar un ornament. Tarantino se joacă cu istoria, ca în Django, sau Inglorious, trimite în trecut personaje imaginare care interacționează cu, și pun bețe în roate unor, personaje reale.
Spoiler


#29
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

 abancor, on 06 septembrie 2019 - 15:17, said:

Mi-a plăcut mult, l-am văzut acu două zile la cinema.
Pe scurt, cum zice și Deenman mai sus, jocul actorilor, costumele, filmarea, scenografia etc. totul e top. Atmosfera și reconstituirea epocii sînt reușite.
Mă așteptam la o densitate mai mare de „dume”, de „faze”, dar nu scrie nicăieri că Tarantino tre să facă la fel toate filmele. (Nici nu le face). Cam asta ar fi singura observație, singura „neîmplinire”, dar care nu m-a marcat negativ deloc. E doar o observație.
Din păcate, filmul e cu atît mai interesant cu cît ești mai familiarizat cu povestea „familiei” Manson, cu istoria și cultura din California anilor 60 și oarecum și cu istoria cinematografiei. Deci filmul cred că e gustat mult mai bine de un american de 50 de ani decît de un român de 22.
De pildă, e un plus să îți dai seama care sînt personajele reale și care imaginare, să înțelegi trimiterile din anumite replici, ironiile din anumite reclame care se aud pe fundal la radio, înțepăturile la adresa filmelor europene din anii 60 cu urmăriri cu Fiaturi sau western, să înțelegi că Steve McQueen, sau chiar Mama Cass (care apare numai vreo 20 de secunde), apar în legătură cu povestea, să te prinzi că unele filme sînt adevărate, și l-au băgat pe DiCaprio în ele etc. Că de fapt cam fiecare detaliu face parte din poveste, duce undeva sau e doar un ornament. Tarantino se joacă cu istoria, ca în Django, sau Inglorious, trimite în trecut personaje imaginare care interacționează cu, și pun bețe în roate unor, personaje reale.
Spoiler

trasa sau nu de par faza cu Bruce Lee...am ras de eram pe jos. este o chestie sa faci asa ceva unei icoane.

#30
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Ar putea primi nominalizari  la Oscar pentru  filmul anului.
Leonardo diCaprio ar mai fi luat inca un Oscar pentru cel mai bun actor daca nu era Joaquin Phoenix cu filmul Joker.
Sau Uncut Gems cu Adam Sandler

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Sincer, nu as fi banuit ca e de al lui Tarantino.

Totul e impecabil la acest film, mai putin scenariul care schimba directia de mai multe ori in 2 ore si 20 de minute suportabile, recunosc.Care a fost ideea? Despre cine era filmul? Despre ce? Era despre un actor falit, un cascador, Manson, o minora, ce? De ce m-am uitat la el?

Nota 6.

#32
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
Băi bun film. Nu e Pulp Fiction dar e un Tarantino subtil.

#33
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Mizu, on 23 noiembrie 2019 - 21:02, said:

Care a fost ideea? Despre cine era filmul? Despre ce? Era despre un actor falit, un cascador, Manson, o minora, ce? De ce m-am uitat la el?
Despre Hollywood-ul anului 1969, nu prea conteaza povestea si personajele, e mai mult un fel de recreere foarte exacta a acelor vremuri si arata cum traiau atunci oamenii, cum se imbracau, ce masini conduceau, ce ascultau la radio, ce vedeau la TV, sunt o droaie de mici detalii reproduse foarte exact: postere pe pereti, ziare, reviste, obiecte decorative, sticle cu bautura, conserve, etc., sunt multe scene in care nu se intampla nimic de fapt, trebuie doar sa admiram acuratetea cu care a fost reprodus trecutul, cel putin cam asta am inteles eu din film...

#34
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 burebista, on 24 noiembrie 2019 - 21:09, said:

Băi bun film. Nu e Pulp Fiction dar e un Tarantino subtil.

+1.

Un stil așa fluid al absurdului și al subtilului, încât m-aș fi uitat încă vreo 2 ore. Și mare șmecher cu Margot, o Sharon Tate parfectă. Trebuie puse multe piese împreună ca să fie înțeles.

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 Aldulescu, on 25 noiembrie 2019 - 09:31, said:

Despre Hollywood-ul anului 1969
Deci e un documentar, dar atunci ce cauta Manson acolo, doar pentru ca isi facea veacul prin Los Angeles? Ca el nu avea nicio treaba cu filmele.

In fine :)

O insiruire frumoasa de scene, presupun ca poate fi numit si asta un film.

#36
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Mizu, on 25 noiembrie 2019 - 16:43, said:

Deci e un documentar, dar atunci ce cauta Manson acolo, doar pentru ca isi facea veacul prin Los Angeles? Ca el nu avea nicio treaba cu filmele.
A ordonat crima actritei Sharon Tate si s-a invartit prin Hollywood in perioada aceea, incercand sa recruteze celebritati, actori si cantareti pentru gruparea lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate