Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema cu recuperatorii de la CreditExpress

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
Unii dintre antevorbitori au vorbit ca Băsescu. Urât și jalnic sunteți unii, vă luați de om ca și cum e vinovat automat.


Nordicul baftă!

Edited by Trexman, 19 March 2019 - 07:35.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 george_alexandru, on 19 martie 2019 - 07:14, said:

......Simplu fapt ca te bombardeaza cu telefoane si nu merg in instanta pentru executare silita, inseamna ca ceva e putred acolo. ........

nu chiar. e strategia clasica de recuperare a datoriilor: intai trimiti ceva scrisori, apoi incepi sa suni, si abia cand se apropie termenul de prescriptie mergi in instanta. se face asa pentru a limita costurile recuperarii: e ieftin sa trimiti scrisori, e ceva mai scump sa suni (trebuie sa-l platesti pe cel care suna), e si mai scump in instanta (taxa de timbru, onorariu avocat etc).
in principiu sfatul cu prietenul avocat e bun intotdeauna, dar aproape sigur n-o sa ajute in cazul de fata. la ce dobanzi am vazut pe acel site, suma de 12.000 lei pare justificata.

ps: sfatul meu ar fi sa nu platesti nimic fara sa ai o intelegere clara cu ei. daca datoria s-a prescris cumva, plata oricarei parti din ea anuleaza prescriptia si reactiveaza toata datoria (cel putin asa stiu eu). probabil ca merita sa discuti cu ei (eventual fata in fata, nu la telefon) si sa ajungeti impreuna la o intelegere (ei au platit mult sub 12.000 lei pe datorie, deci ar putea fi dispusi sa se multumeasca si cu mai putin). eventual sa stabiliti o esalonare a datoriei (sa o platesti in rate)
ca si idee, e putin probabil sa-ti pierzi apartamentul de la 12.000 lei, daca ai venituri ce pot fi poprite (ex: salariu).

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Trexman, on 19 martie 2019 - 07:27, said:

Unii dintre antevorbitori au vorbit ca Băsescu. Urât și jalnic sunteți unii, vă luați de om ca și cum e vinovat automat.


Nordicul baftă!
"Eu cred ca tu nu ai citit cu lux de amanunt tot ce am scris eu"(cum se citeste cu lux de amanunte?)
Nu nene, nu e vinovat, cum poate fi vinovat cineva care a facut un imprumut si nici n-avea si nici n-are de gand sa-l returneze? Nici pe vremea lui Basescu nu se dadea inapoi mimic.Asta e doar automat, nu si vinovat.

Edited by myshyk, 19 March 2019 - 08:20.


#22
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019
Am citit contractul cu Icredit, nu este specificat absolut nimic legat de gatantarea cu casa mea sau asa mai departe, in plus am revenit cu un telefon la cei de la Credit Express, ei se "milogesc" de mine sa platesc macar 100 de lei in contul lor, doar ca nu garanteaza ca nu vor trimite dosarul la departamentul juridic.

#23
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Tocmai de aceea se milogesc sa platesti macar 100 ron, pentru ca se prelungeste termenul de prescriere a datoriei.
Ideea este ca ar trebui sa-ti asumi ce ai facut si sa achiti datoria. 99% este justificata suma.
Alta data belesti ochii si asta e.  Nu va mai ganditi mereu ca o sa scapati doar asa, blocand un numar de telefon.

#24
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019
Imprumutul initial a fost facut in 2016 la icredit.

#25
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Sunt doua probleme care se bat cap in cap.

Partea legala e simpla, am semnat un contract in care se stipuleazaca am primit niste bani la care plătesc dobanda de, era la noi, 1,5% pe zi cca 500% pe an, astfel ajungi la sume colosale datorate.
Nu e moral dar e legal caci am fost de acord la semnarea contractului.

Acum, marea majoritate a oamenilor nu inteleg ce semneaza si cad in plasă.
Aici este problema.
Zice omul ca a luat o suma mica si cat poate sa datoreze, nu mare lucru crede el, se pare ca se inseala, va ajunge sa datoreze f mult.

Parerea mea e ca suntem lasati carne de tun ptr șmecherii financiari.

Ar trebui protejat omul normal.
A luat 50mil imprumut ptr un an, dobanda dubla sa zicem 200%, ajunge sa dea 150 mil, nu poate sa.i dea, fa,i oprire fa,i ce vrei dar nu astepta 5 ani sa ajunga la 500 mil datoria. E aiurea.

De ex daca facem contract ca returnezi banii peste un an, daca nu a putut da,l la răscumpărari dar nu,l incarca cu 1000% dobanzi..

E aiurea.

#26
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Exact. Se apropie termenul de 3 ani...

Da, dar el a mai fost somat sa plateasca pana acum de nenumarate ori, mai mult ca sigur, sume mult mai mici decat cei 12.000 dar nu s-a ostenit sa le plateasca

Edited by pisty16, 19 March 2019 - 12:12.


#27
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019
Nu este problema ta daca m.am ostenit sau nu sa platesc, pentru ca fiecare isi stie probleme lui.Eu am cerut un sfat aici, cun sa procedez si ce ar trebui sa fac in situatia asta.

#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
eu cred ca depinde de cat a trecut de la data ultimei plati, daca au trecut 3 ani, ai scapat, altfel ar trebui sa suni si sa negociezi macar plata aia de 600+ ceva in plus, in instanta va fi ceva mai scump.
chestia de pe pagina precedenta nu sunt sigur ca se aplica, ar trebui intrebat un avocat.

#29
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019
Am fost acum la un avocat, foarte amabil si cu dorinta de implicare.I.am explicat toata problema, sunat la ei de fata cu avocatul, amenintat si eu la randul meu cu avocatul dupa care ma trezesc cu telefonul inchis in nas de catre ei.Am sunat imediat inapoi, iar cand am explicat numele meu sa caute dosarul, au inceput sa spuna ca nu figurez la ei cu dosar si sa astept putin, dupa aproximativ 20 de minute de stat in telefon, a revenit duduia si imi spune ca nu sunt 12.000, sunt doar 1000 de lei.Se poate inchide topicul, eu am sa ma duc sa ii dau in judecata pentru toata marlania asta si toate amenintarile primite din partea lor.Multumesc celor care si.a pierdut 5 min din viata lor pentru a scrie un sfat aici.

#30
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Asta e viata asta e tara noastra.

Oamenii sunt lasati prada capcanelor financiare.
Trebuie sa citim bine ce semnam, e plin de capcane.

Complicat.

#31
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019
Din pacate da, suntem amenintati pentru niste sume care nici macar nu exista, si primim notificari cu sume false, sume fabuloase pentru imprumuturi minime, dar in realitate sunt mai putini bani fata de ce scriu ei in citatiile trimise.Nu am sa las asta asa, pentru asta nu am sa mai achit cei 1000lei, si am sa inaintez un proces pentru tot ce au facut, pentru ca am inregistrat orice apel cu ei, si am toate citatiile false in care ma ameninta cu executarea silita.

#32
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu sunt suparat ca profita de necunostinta oamenilor, si eu ma simt pacalit. Dar nu am ce face, le,am platit si am scapat. Asta este. Ptr mine nu a meritat sa ma incurc cu avocați.

Asa ar fi trebuit.

Asta este.
Tot inainte si atentie la ce semnam.
Bine a zis cine a zis ca hartia e cea mai puternică.

#33
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017

 silenced, on 19 martie 2019 - 16:26, said:

Tot inainte si atentie la ce semnam.
Bine a zis cine a zis ca hartia e cea mai puternică.

Not everything you sign is legal or legally binding.

E păcat că unii antevorbitori au ținut argumentația cu „nu e vina mea că m-a întărâtat, purta fustă”; așa și cu hârtiile, contractele. În mod normal, uman, se punea problema ca aceste clauze aiurea să nu existe din start, ori noi (eternii avariați la cap) dăm vina pe victime fiindcă nu sunt nici economiști, nici avocați, nici judecători, nici aia, nici ailantă. Și asta doar pentru că iște ticăloși s-au gândit să sperie/intimideze lumea pe o hârtie conținând clauze abuzive.


Q u o  v a d i s

Edited by Trexman, 19 March 2019 - 16:37.


#34
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.03.2012

 _Smiley_, on 19 martie 2019 - 06:37, said:


nu trebuie nici o clauza in contract, riscul asta e implicit.

cere-le celor de la CreditExpress o explicatie detaliata privind cei 12.000 lei, cum s-a ajuns la aceasta suma. in principiu ei n-ar trebui sa poata adauga nimic peste datoria primita de la iCredit.

ps: uite ce am gasit pe site-ul iCredit:

deci dobanda anuala pentru cei 600 lei imprumutati este de 10.764 lei
problema ta e ca ai semnat un astfel de contract cu cei de la iCredit.
Haaaaa, se reinventeaza regulile de creditare! Nu stim ce e DAE!?

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
DAE = dobanda anuala efectiva

#36
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
Nu plăti nimic, nu ajunge la niciun angajament de plata cu ei pt cei 12000 de lei. Recuperatorii au plătit o sumă mult mai mică pt creanta ta si acuma prin mijloacele tipice lor încearcă să te intimideze, hartuiasca etc doar că sa le dai banii. Spune-le ca o sa ii dai in judecata pt hartuire(mai multe detalii ai aici https://www-wall--st...potriva-ta.html )Vezi exact luna (2016 )in care ai încheiat contractul si asteapta sa intervină prescriptia(3 ani tb să treaca).
Dacă în timpul acesta nu ti-au trimis si nu iti vor trimite o somatie de plata de ex de la executor cu confirmare de primire, poti răsufla usurat. In timpul acesta o sa se milogeasca sa le dai si 100 de lei dar lucrul acesta il fac doar ca sa înceapă un nou termen de prescripție nu ca sa te avantajează pe tine.
Ps. Si au am avut probleme cu cei de la Intrum dar pt alta problema si instanta m-a obligat să plătesc o sumă cu mult mai mică decât au cerut ei.

Edited by Necunoscuta22, 20 March 2019 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate