Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sodiul ca posibilitate de stocare energie

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
În domeniul energiilor verzi, existe nenumărate propuneri pentru stocarea excesului de energie  - hidrogen, amoniac, hidrocarburi, toate cu plusuri și minusuri.
Dar nu am văzut nicăieri discutată posibilitatea stocării sub formă de sodiu, nu la baterii mă refer. Sodiul se obține prin căldură (se topește sarea) și electricitate, putând fi folosit ulterior în reacția cu apa, aici obținem energie termică și hidrogen care poate fi folosit chiar pe loc pentru generarea de electricitate.
Să fie problemă cu clorul? Nu se poate stoca și reacționa direct cu sodiul pentru a obține căldură? Ar deveni prea periculos?
Nu dați cu parul, sunt "virgin" la chimie.

Edited by benis, 18 March 2019 - 22:04.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 benis, on 18 martie 2019 - 22:04, said:

Nu dați cu parul, sunt "virgin" la chimie.

daca ai fii virgin, ar fii bine, dar esti la nivel de ovul si .. mormoloc.
chestia asta cu stocarea , se loveste intodeauna de pirdalnicul ala de randament. cita energie consumi ca sa obtii sodiul din sare (nu specifici care sare a sodiului) si cita energie obtii din combinarea sodiului cu apa ..iar nu inteleg ce obtii.

dezvolta putin idea. cind am citit titlul, mi s-a dus mintea la reactia exoterma acetatului de sodiu - acele pernute cu lichid si o tablita, care atunci cind o faci sa pocneasca in lichid, acesta precipita cu eliberare de caldura (se gasesc la lidl din cind in cind)

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
probabil se gandea la clorira de sodiu, ca aia e "sarea" prin excelenta. Dar aia se topeste pe la 900 de grade (mi-e lene sa caut acum). Cata caldura iti trebuie sa obtii aceasta temperatura?

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Da, ideea ta cu pernițele e faină (unde găsesc acetat de sodiu, apropo?) doar că avem căldură la o temperatură prea mică (la 50 de grade nu scoți mai mult de 1% randament la generarea de energie electrică, poate ar merge pe Titan faza).

Eu nu știu unde găsesc datele în ceea ce privește cantitatea de energie necesară electrolizei sării (din moment ce vorbeam de clor, era clar vorba de clorură de sodiu), însă avem un input de energie în acest proces (când avem exces de energie) și un output care poate fi obținut în moai multe feluri: reacția directă sodiu- clor - căldură bună, temperatură înaltă, randament bun la generare electrică. Necesită stocarea clorului care e "dat dracului". Sau reacția sodiu apă care este exotermă dar ne dă căldură medie, ne lasă cu hidrogen, clor și hidroxid de sodiu. Toate cu potențial.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Plus ca mai trebuie si curent electric sa faci elecrtoliza topiturii...

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
PS: Putem discuta și de alte săruri însă nu găsesc date referitoare la cantitatea de energie necesară/degajată de aceste procese endo/exotermice.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Se utilizeaza nitrat de sodiu ca agent termic   in centralele solare  cu colectare
Clorura de sodiu e o combinatie foarte stabila , seconsuma extrem de multa energie pt a o descompune

E bine sa copiezi natura , viata,  care are printre cele mai eficiente procese  si majoritatea se bazeaza pe oxidare, deci Oxigenul Hidrogenul si carbonul , de fapt hidrocarburile sunt oferite in special de plantele ce fac eficient conversie la lumina solara

Edited by ciine, 18 March 2019 - 22:44.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 pufonel, on 18 martie 2019 - 22:35, said:

Plus ca mai trebuie si curent electric sa faci elecrtoliza topiturii...
Bifată în subiectul inițial.

 ciine, on 18 martie 2019 - 22:36, said:

Se utilizeaza nitrat de sodiu ca agent termic   in centralele solare  cu colectare
Clorura de sodiu e o combinatie foarte stabila , seconsuma extrem de multa energie pt a o descompune
Eu nu mă refeream să stochezi căldura în sare, ci să o descompui (aici stăm bine, se topește la 320 de grade). Apoi s-ar putea face o reacție între sodiu și azot, care este exotermă și azotul nu este așa un "hazard".

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,043
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.teamliquid.net/staff/monk/Coopguides/Karax/Website_Image3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Mda, sodiu și azot nu reacționează, I guess.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se foloseste sodiul si inca destul de mult.

Era cunoscuta utilitatea lui in acest domeniu din secolul 19 cel putin, de ex. In 20 de mii de leghe sub mari de Jules Verne, submarinul nautilus foloseste pile cu sodiu.

Apoi exista sodiu-sulf care se dezvolta din anii '60 si sunt folosite chiar pt stocare de mare capacitate pt centrale electrice.
Functioneaza la temperatura mare.

Apoi exista acumulatori de energie cu topitura de sodiu si saruri de sodiu, si energia termica este preluata fie cu motoare Stirling cu recuperator de caldura pt randament marit, fie cu motoare cu aburi cu schimbator de caldura, eventual si pompa termica sau sisteme hibride cu mai multe surse de caldura.
Pt pile termionice temperatura nu este suficient de mare, poate doar in sistem hibrid sau cu pompa termica.
Cu peltier au randament mic.

Exista de asemenea si acumulatori cu sodiu, care chiar concureaza tehnologia cu litiu.
Exista si cu potasiu unele, si exista si cu sodiu.
Unele sunt deja folosite, altele sunt in dezvoltare.

Cei cu sodiu au tensiune mai mica, iar numarul de cicluri poate sa fie in f de tehnologie mai mic sau mai mare decat la cele cu litiu, teoretic putand ajunge la mai multe mii de cicluri, insa nu se prea vrea.
Cele cu potasiu sunt mai performante, au tensiune similara cu litiu, capacitate apropiata, si se pot realiza relativ usor a.i. sa reziste si la peste un milion de cicluri de incarcare in care sa pastreze minim 80% din capacitatea initiala, si incarcati de curent destul de mare. Fiind asa de rezistenti se pot incarca si fortat la curent extrem de mare, si nr de cicluri ramane inca mult mai bun decat ce se foloseste uzual.

Edited by loock, 18 March 2019 - 23:25.


#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Nu va mai chinuiti degeaba cu tot felul de idei ce vi se par originale (mama, stai sa vezi ce m-am gandit!). Corporatiile cheltuiesc miliarde de dolari in cercetare pentru un inlocuitor la litiu.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Nu ne chinuim, doar ne destindem.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 benis, on 18 martie 2019 - 22:04, said:

În domeniul energiilor verzi, existe nenumărate propuneri pentru stocarea excesului de energie  - hidrogen, amoniac, hidrocarburi, toate cu plusuri și minusuri.
Dar nu am văzut nicăieri discutată posibilitatea stocării sub formă de sodiu, nu la baterii mă refer. Sodiul se obține prin căldură (se topește sarea) și electricitate, putând fi folosit ulterior în reacția cu apa, aici obținem energie termică și hidrogen care poate fi folosit chiar pe loc pentru generarea de electricitate.
Să fie problemă cu clorul? Nu se poate stoca și reacționa direct cu sodiul pentru a obține căldură? Ar deveni prea periculos?
Nu dați cu parul, sunt "virgin" la chimie.
am eu impresia sau tu chiar încerci să propui un perpetuum mobile?

Edited by DaculScoril0, 19 March 2019 - 08:24.


#15
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
intrebarea e ca in bancul cu uleiul extravirgin.
Daca nu stiti bancul el e acesta:
-Mama , ce inseamna virgin ?
-Cand mama si tata se iubesc foarte mult…si ei vor sa isi arate asta…
-Tata ii da un cadou lui mama?
-Tata face ceva special cu mama…el isi pune ceva in …ce are mama special…si asta o face foarte fericita…si tata devine foarte fericit, iar acolo are loc o explozie…Tata are multe seminte si o cursa incepe intre seminte, care dintre ele ajunge primul in oul mamei…Asta se numeste cand ei fac dragoste…Ei bine , pana cand ei fac asta…se numeste VIRGIN !!! …rasufla usurata mamica.
-OK, mama , am inteles perfect , atunci ce inseamna ulei EXTRA VIRGIN ?

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 XORIAN_L, on 18 martie 2019 - 23:37, said:

Corporatiile cheltuiesc miliarde de dolari in cercetare pentru un inlocuitor la litiu.
pe care nu-l vor găsi pentru că litiul este cel mai electropozitiv element.

De fapt nici nu mai caută nimeni înlocuitor la litiu, cercetarea e în alte direcții, gen geometrie, electroliți mai buni, formule mai stabile, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate