Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Surprins placut de cursuri de horticultura in liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Urmaresc aproape zilnic stirile NovaTV din Fagaras.

Astazi am aflat ceva foarte interesant: cursuri / clase de horticultura la liceu / scoala professionala !

Se pare ca nu vom piered acele traditii vechi iara profesorii vor preda pasiunea altor elevi, generatii dupa generatii.
Daca as avea posibilitatea financiara sa dau timpul inapoi sau sa fiu in doua locauri simultan...nu as avea in dubiu ca as fi coleg cu acei elevi sau mai bine spus,elevul Doamnei Profesoare !!

Par einteresant al doile an,anul de stuiu al pamantului,solului !

Este foarte bine ca mai sunt tineri ce vor sa lucreza pamantul!
Vazusem acu cateva weeks alt liceu din Capitala,se pare,absolvirea clasei mari unde se calificau viitorii mecanici agricoli ce vor mentine motoarele mergand la utilajele Agricole de pe ogoarele tarii !

Frumos,felicitari,un zambet pa fata printre alte mizerii cotidiene debitate de o societate bolnava !

https://youtu.be/B9-TnVQlqKc?t=8m28s


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 martie 2019 - 21:42, said:

Frumos,felicitari,un zambet pa fata printre alte mizerii cotidiene debitate de o societate bolnava !
da, zambesc frumos.
Soietatea bolnava in care traim, este asa datorita celor care tin capul pe umeri doar ca sa nu-i ploua direct in gat.

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 martie 2019 - 21:42, said:

viitorii mecanici agricoli ce vor mentine motoarele mergand la utilajele Agricole de pe ogoarele tarii !
Utilajele agricole moderne, sunt atat de pline de electronica incat "viitorii" mecanici agricoli calificati in liceele, si scolile profesionale raman doar un vis frumos al celor care studiaza jurnalismul in facultatile romanesti.
Cum ai tu impresia ca un june prim, de maxim 18 ani poate dobandi competentele necesare sa bage surubelnita intr-un utilaj care costa 200k ???

Edited by tioopedi, 14 March 2019 - 22:39.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 martie 2019 - 21:42, said:

Se pare ca nu vom piered acele traditii vechi iara profesorii vor preda pasiunea altor elevi, generatii dupa generatii.
Din pacate se pare ca nu vom pierde acele traditii vechi. Ne incapatanam sa ramanem in vechimea epoci de aur piatra, generatie dupa generatie, cu pasiune.

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 martie 2019 - 21:42, said:

Vazusem acu cateva weeks alt liceu din Capitala
Posted Image

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 martie 2019 - 21:42, said:

absolvirea clasei mari unde se calificau viitorii mecanici agricoli ce vor mentine motoarele mergand la utilajele Agricole de pe ogoarele tarii !
Exprimare de comunisst spalat pe creier.
De aia ogoarele tarii sunt pline de maracini.
INAINTE TOVARASI!


Si ce e aia clasa mare?

Edited by Friskey, 14 March 2019 - 23:29.


#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
In invatamantul romanesc este un adevarat cancer.
Sistemul actual nu serveste interesul copiilor.
El trebuie doar sa asigure un loc caldut profesorilor care sunt specializati in domenii complet rupte de cerintele actuale.

#5
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Posttioopedi, on 14 martie 2019 - 22:36, said:

da, zambesc frumos.
Soietatea bolnava in care traim, este asa datorita celor care tin capul pe umeri doar ca sa nu-i ploua direct in gat.

Utilajele agricole moderne, sunt atat de pline de electronica incat "viitorii" mecanici agricoli calificati in liceele, si scolile profesionale raman doar un vis frumos al celor care studiaza jurnalismul in facultatile romanesti.
Cum ai tu impresia ca un june prim, de maxim 18 ani poate dobandi competentele necesare sa bage surubelnita intr-un utilaj care costa 200k ???

Acel documentar ce l-am urmarit,de ce l-am retinut.
Elevii faceau scoala profesionala la Bucuresti dar erau admisi pe baza de examen din diferite locuri din tara.
Faceau teoria la Bucale dar ce m-a impreisonat ,la faza de practica erau trimisi cat mai aproap posibil de de local natal sa lucreze in reprezentanta de firma a celor ce "sponzorisau" elevii sau cursul sau clasa sau anul.
Deci,nu numai teorie dar ce era mai important este ca lucrau cot la cot cu mecanicii ce erau deja pe felie,pa tala,la volanul semanatorii sau tractorului sau altele.
Ca ,acuma,era un fel de reclama mascata,este OK.
Si aici in alta tara se procedeaza la fel...firmele mari vin si isi aleg viitorii angajati inca de pe bancile facultatii.

Bafta

View PostFriskey, on 14 martie 2019 - 23:28, said:

Din pacate se pare ca nu vom pierde acele traditii vechi. Ne incapatanam sa ramanem in vechimea epoci de aur piatra, generatie dupa generatie, cu pasiune.


Posted Image

Exprimare de comunisst spalat pe creier.
De aia ogoarele tarii sunt pline de maracini.
INAINTE TOVARASI!


Si ce e aia clasa mare?


Nu cred ca am fost amandoi la pascut de elefanti.
Daca vrei sa jignesti pe cineva, muta cortul mai la vale.

Eu nu vorbesc/gandesc/scriu bine limba romaneasca,se accepta sau se scuza dar tu sa jignesti online public,de dupa un fcuking keyboard si sa mai scrii gresit romaneste...este o grava eroare a acestei "epoci", prietene !

Fii binecuvantat ! Posted Image

View Posttioopedi, on 14 martie 2019 - 23:35, said:

In invatamantul romanesc este un adevarat cancer.
Sistemul actual nu serveste interesul copiilor.
El trebuie doar sa asigure un loc caldut profesorilor care sunt specializati in domenii complet rupte de cerintele actuale.


Posibil.
Dar cine sunt eu sa analizez sau sa interpretz acele afirmatii ale tale.
Ai mei profesori sun tin alte lumi mai bune si eu,din cand in cand imi mai adu caminte de ei si ma rog si le multumesc pentru trasnferul de mentalitate sanatoasa pe care ni l-au dat mie si,posibil la generatia mea.

Am pus un documentar care mi-a placut.
Acea profesoara a stiut ce spune.
A spus un lucru mare "cand faci ceva ce iubesti sau din placere,nu mai este asa de greu sau imposibil de a lucra cu el"
A spus lucruri teoretice,practice dar si de micro - macro economy agri-business.
A vorbit despe prezent si despre viitor,in conditii,parametri si informatii care depasesc peretii scolii... A reusit sa lege cateva cuvinte,nu ca reprezentantul de soi de frunte al vostru.
Nu este acolo sa tina curul Dumneai cald la un scaun intr-o clasa si sa verifice google si faceborg,ca alte generatii mai tinere is mai absolut ridicole de deconectate de la realitatea zilei decente.

No auma,cat se va tine de capul acelor copii,nimeni nu va sti,nici Profesoara,nici sistemul si nic ibunul Dumnezeu.
M-am rugat de al meu frate sa imi trimita pe autocar fructe facute si crescute in tara.
Pana can dau ajuns l amine,s-au cam stricat un pic.Nu mai sunt asa frumnoase ca alea artificiale din magazin dar erau naturale.
Sa ne rugam fiecare zi ca acei copii sa mearga si sa faca scoala,sa ne lucreza pamantul si animalele si padurile vrzi si frumoase...ca noi ne vom duce poate usor in alta lume dar copiii v(n)ostri vor fi nevoiti sa manance pastile compresate si prelucrate in laboratoalre corporatiilor flamande de numai de profit.Asta in timp ce maracinii cresc usor iar pamanturile posibil sa fie lucrate de un robot cu motor si GPS / AI "platit" la jumatate de norma de corporatii...ale noastre sfinte pamanturi...pierdute.

Multa bafta

Edited by EmeraldCountryHouse, 14 March 2019 - 23:51.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 martie 2019 - 23:44, said:

ale noastre sfinte pamanturi...pierdute.
Nu e nimic sfant...

#7
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
@andrei

Iti respect dreptul la opinie dar nu si continutul ei.

Acuma,o luam iara pe brazda in jos,trecem pe langa elefantii aia ce stau cuminti la pascut,ocolim cortul lui @friskey si stam la o cafea de vorba…

To stiai ca pamantul si corpul uman impart multe caracteristici chimice commune !?

Citeste pe aici:
http://www.google.ie...ZZpAb4Q1QIITygA



#8
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View PostFriskey, on 14 martie 2019 - 23:28, said:

Exprimare de comunisst spalat pe creier.
De aia ogoarele tarii sunt pline de maracini.
INAINTE TOVARASI!

De cand ne-au murit tovarasii, hectarele patriei au fost lăsate pârloagă.
In loc de grau, cresc maracini.

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...iar in scoli,facultativ(sau/si obligatotiu)se face religie.
De ce am face,ceva reguli de circulatie,reguli de prevenire accidente si/sau incendii,reguli practice pt viata de zi cu zi?...

#10
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postgcom61, on 15 martie 2019 - 10:11, said:

...iar in scoli,facultativ(sau/si obligatotiu)se face religie.
De ce am face,ceva reguli de circulatie,reguli de prevenire accidente si/sau incendii,reguli practice pt viata de zi cu zi?...

Nu pot comenta opinia ta pentru ca vin dintr-o familie de crestini,fratele meu este Preot iar sotia lui Profesoara de Religie.
Copiii mei au fost crescuti peste mari si tari in spirit crestin cu toate ca 10 ani de scoala au invatat Religia la scoala ,dar Religia Catolica pentru ca nu se poate invata a nostra stramoseasca.

Opinia ta castiga curaj si teren,practicalitate.
Ceea ce recomanzi tu se intample deja...se scoate lectiile de Religie si se introduce cele de educatie sexuala...se invata ca este sanatos sa ai relatii cur in cur ,sa te saruti in public doua persoan de acelasi sex,ca este bine sa ai doua mame sau doi tati iara cei de asemena sex pot infia copii facuti natural adica prin futute / act sexual intre o penis si o vulva dar ei nu pot accepta si spune public ca este normal...adica,noi suntem abnormali...abnormalul devine noul normal !
Eu,folosing logica ta,cred ca in cativa ani se va face lobby la pedofilie ca sa fie recunoscuta ca o boala si sa acceptam ca unii sa se foloeasca de referenduri... si ma opresc aici.

Citeam pe BizBrasov zilele trecute
Pun link cu sursa originala si copy^paste textul pentru posteritate...
Ii dedic acest link Doamnei (sau Tovarasei) Profesoare de la Liceul mai sus amintit.

Fii binecuvantat si fii un om bun,omul bun este un om fericit.

http://www.bizbrasov...du-te-ba-dracu/


Aceasta este o poveste personală cu implicații generale.
Ieri a plecat unul din puținii oameni pe care-i pot numi prieteni. A plecat din țară. Definitiv. Pentru că-l știu dezinteresat de atenție publică, o să folosesc un pseudonim pentru a povesti despre el: Subotai. După numele strategului, înțeleptului, unul din generalii armatei lui Gingis Han.
Subotai
Subotai este un om atipic pentru România. Este educat, cultivat, educat, principial, educat, devotat, loial, răbdător, altruist, implicat, complex, curios și bun. Un fel de english gentleman, the old school one. Educat la probabil cea mai bună universitate din România, dispus constant să-și pună la dispoziție cunoașterea, capacitățile intelectuale și fizice, timpul și resursa financiară pentru o cauză justă. În ultimii ani le-a pus la dispoziția cauzei schimbării României în bine. El crede în educație, logică, cunoaștere, curiozitate și bun simț.
Prin educație a încercat și cu siguranță a reușit să atingă sute (dacă nu mii) de elevi din Brașov printr-un proiect unic prin părțile noastre, proiect conceput și pus în aplicare de unul singur. Nu a cerșit ajutor, nu s-a ploconit la mai marii cetății pentru a avea beneficii de pe urma proiectului, nu și-a făcut niciun fel de publicitate personală. Un fel de erou tăcut ce se plimbă printre noi, fără ca noi să-l vedem. Un Batman silențios, ce se luptă cu establishment-ul fără de beneficii personale directe. Știu de la Subotai că beneficiul primit era convingerea că face un lucru bun, că face un lucru pozitiv. Că se implică, că este dator să ofere înapoi societății din care făcea parte și în care s-a definit ca om.
Eu l-am cunoscut relativ recent și este unul din puținii care mi-au schimbat radical viața în bine. Prin vorbele lui, prin exemplul personal și prin principiile, valorile pe care le respectă cu sființenie. Îi mulțumesc pentru asta și-i voi rămâne dator, iar datoria voi încerca să o plătesc prin acțiuni care să reliefeze influența lui benefică.
Du-te bă dracu’
Mutăm camera de pe personajul principal spre “mediul înconjurător” și ceea ce vedem în general și repetat este diametral opus. O societate plină de indivizi fără principii, valori, educație sau curiozitate. Nu mai spunem devotament, loialitate față de ceea ce e just, corect, drept. Ceea ce avem acum în față este țara lui “du-te bă dracu”. Țara oamenilor care au inventat zborul, scrisul, roata, canalele energetice inter-universuri, a celor care au inventat apa caldă și au desăvârșit mersul biped, dar au probleme cu principiile, profesionalismul și valorile universale. Sau cu spălatul pe dinți.
În țara asta, Subotai nu prea avea cu ce să se identifice. Nu știu dacă părinții sau educația l-au făcut să o ia “pe arătură” și să se îndepărteze de normalitatea societății în care trăiește, dar comparativ cu cei mai mulți dintre cei pe care-i voi denumi “ceilalți”, era pe contrasens. Ca-n bancul cu nebunul ce merge pe sensul greșit pe autostradă și sună la radio să spună ca sunt mii de nebuni ce merg pe contrasens.
Subotai nu avea cum să-i convingă pe “ceilalți” de greșeala din trafic. Pentru că stilul lui era unul calm, modalitatea fiind educarea, iar educarea asta durează mult și plictisește.
Așa că, de fiecare dată când încerca să-l oprească pe unul să-i explice de eroare primea un “du-te bă dracu” – metaforic, evident. Dacă nu credeți că suntem într-un mers pe contrasens, priviți în jurul vostru. Cine ne sunt liderii politici? Dar cei de unde ne luăm lumina morală sau spirituală sau educația? Păi nu se numesc ei Dragnea, IPS Daniel, Dăncilă sau Vâlcov, Olivia Steer, Mălin Bot?
Nu-s modele pentru tineret Bianca Drăgușanu sau Botezatu? Salam și Alex Velea? Dacă ne ducem mai jos înspre cei 42% dintre analfabeții funcțional, avem și acolo un trend-setter pe numele lui “abi”. Nu știți cine e? Sunteți bătrâni! Dați search pe Youtube “abi – papucii gucci” și o să vedeți acolo valori, principii, țeluri și scopuri în viață. Este un exponent al generației. Nu v-am convins încă de dreptatea mea? PSD a căștigat alegerile în 2016 cu Liviu Dragnea principal vector de imagine. Infractor condamnat definitiv. Generalizez, da, pentru că mă bazez pe date statistice. Știu că nu ne place adevărul, e mai ușor să spunem că ălalalt e nebunul de pe contrasens. Dar…
Oare de ce tot ăia mai educați și mai valoroși pleacă? Medici, IT-ști, inovatori, oameni de artă, doctori cu doctorate luate pe bune. Oare de ce? Căci doar nu vorbim de oameni ce pleacă din nevoia de a căștiga un ban în plus. Nu discutăm de oameni amărâți ce sunt nevoiți să-și părăsească familia și prietenii, pentru a reuși să-i ajute din țări străine. Păi pleacă pentru că, de fiecare dată când au încercat să-i convingă pe “ceilalți” de greșeala contrasensului, primeau diferite răspunsuri ce se traduc cam toate prin “du-te bă dracu”. Mai sunt foarte puțini ca Subotai – comparativ cu numărul “celorlalți” – și aflu din ce în ce mai des că se gândesc și ei să ne părăsească.
Eu am pierdut din proximitate un prieten. Noi toți, un om valoros. Povestea asta e doar o mică dramă personală, căci pentru societate nu e nici primul și nu va fi nici ultimul. Mai avem patru speranțe în următorii doi ani pentru a schimba mersul de pe contrasens. Una la aproximativ șase luni. Se numesc alegeri. Din păcate, de continuăm în ritmul ăsta, cu toții ne vom duce dracu’.

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Posted Image

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 16 martie 2019 - 13:55, said:


Nu pot comenta opinia ta pentru ca vin dintr-o familie de crestini,fratele meu este Preot iar sotia lui Profesoara de Religie.
Copiii mei au fost crescuti peste mari si tari in spirit crestin cu toate ca 10 ani de scoala au invatat Religia la scoala ,dar Religia Catolica pentru ca nu se poate invata a nostra stramoseasca.

Opinia ta castiga curaj si teren,practicalitate.
Ceea ce recomanzi tu se intample deja...se scoate lectiile de Religie si se introduce cele de educatie sexuala...se invata ca este sanatos sa ai relatii cur in cur ,sa te saruti in public doua persoan de acelasi sex,ca este bine sa ai doua mame sau doi tati iara cei de asemena sex pot infia copii facuti natural adica prin futute / act sexual intre o penis si o vulva dar ei nu pot accepta si spune public ca este normal...adica,noi suntem abnormali...abnormalul devine noul normal !
Eu,folosing logica ta,cred ca in cativa ani se va face lobby la pedofilie ca sa fie recunoscuta ca o boala si sa acceptam ca unii sa se foloeasca de referenduri... si....

Desi am apreciat prima ta postare din topic,se pare ca si tu,gandesti exact ca si politicienii...;''spun ca tine si fac ,ca ei''
Cand am afirmat ca in loc de religie(aproape obligatoriu in scoala generala) sa se faca si ceva folositor de care ne lovim(se lovesc cei mici) in viata,m-am gandit doar la chestiuni pur practice si nu teoria chibritului,ca sexul oral e mai sanatos decat sexul normal si...
Asta este o modalitate de a interpreta spusele unui om ,[care are ceva experienta,si cu oameni(?) si cu masini],dupa bunul plac ,astfel incat sa se uite efectiv ideea postata de acesta...
.

#13
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Posttioopedi, on 16 martie 2019 - 14:04, said:

Posted Image

"du-te ba dracu"
Posted Image

@gcom61
nimic personal,doar ce am quoted posted tau.
Nu este un raspuns perosnal,doar ce m-am folosit de ceea ce ai spus tu si este raportat la noul sistem  ce ne inconjoara.
Te rog,acecpta scuze daca am avut intentia de a jigni, normal respect opinia fiecaraui pe un forum public..
Sanatate...

@mod,poti inchide topicul ca se incinge si o luam pe aratura mult in afara subiectului ?
Bafta

Edited by EmeraldCountryHouse, 16 March 2019 - 14:16.


#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Un crestin fruntas, cum poate sa zica asa ceva???
Poate ajungi cu mine-n iad.

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostEmeraldCountryHouse, on 16 martie 2019 - 14:14, said:

...poti inchide topicul ca se incinge si o luam pe aratura...
Pot, da' nu vreau.
Dacă nu ai o linie clară pe care știi că este drumul tău, da, o vei lua pe arătură.
Eu nu te opresc să o faci, îți voi spune doar când ai făcut-o deja.
Perversă treabă, nu?

N-am înțeles defel iritarea domniei tale legată de ce-a scris gcom; chiar îi un lucru simplu și normal ce a spus.
Până la nemurirea sufletului, avem nevoie de copii cu trupuri sănătoase.

N-am înțeles nici de unde până unde faci confuzia între toleranța la boala unor semeni și cireada asta de o scrii:

View PostEmeraldCountryHouse, on 16 martie 2019 - 13:55, said:

...se invata ca este sanatos sa ai relatii cur in cur ,sa te saruti in public doua persoan de acelasi sex,ca este bine sa ai doua mame sau doi tati iara cei de asemena sex pot infia copii facuti natural adica prin futute / act sexual intre o penis si o vulva dar ei nu pot accepta si spune public ca este normal...adica,noi suntem abnormali...abnormalul devine noul normal !...

View PostEmeraldCountryHouse, on 16 martie 2019 - 13:55, said:

...Eu,folosing logica ta,cred ca in cativa ani se va face lobby la pedofilie...
Mda, ăsta-i un exemplu clar de logică de polițist...

Spoiler

Mno, ce să mai zic; ai început bine, până n-ai dat-o în religie chiar părea ceva plăcut ochiului.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Era de asteptat, un entuziast in ale agriculturii in conflict cu omul corporatist care cumpara totul de-a gata si e multumit. Niciodata n-o sa iasa vreo sinergie. Dialogul e sortit esecului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate