Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

ING īmi cere date suplimentare pentru a procesa un transfer de bani din contul companiei mele din UK īn contul personal din Romānia. Este legal?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Buna seara.

Am o firma in UK, am facut formalitatile si mi-am platit legal un salariu pe care am incercat sa il transfer din contul firmei din UK in contul meu personal din Romania (la ING).
Am folosit TransferWise, banii au plecat din contul de UK, au trecut de TransferWise, dar romanistanezii de la ING nu imi proceseaza incasarea. Mi-au trimis un e-mail prin care imi cer sa le furnizez un document justificativ acestei plati si "numele complet al companiei angajatoare, adresa completa si CUI-ul". In caz contrar, "Conform Conditiilor Generale de Afaceri: 2.6 Neprezentarea/refuzul Clientului de a prezenta documentele justificative si/sau informatiile suplimentare solicitate de catre Banca va putea avea drept consecinta, inclusiv imposibilitatea acesteia de a furniza produse sau servicii noi sau continuarea furnizarii celor deja detinute de catre Client, si chiar incetarea raporturilor Banca – Client."
Este legala treaba asta? Au dreptul sa imi blocheze de cateva zile banii astia si sa imi ceara informatii personale/confidentiale gen fluturas de salariu, unde sunt angajat etc.? Pana la urma ei au primit banii, de ce nu mi-i elibereaza?

Multumesc.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Renunta la ING asa cum au facut alte milioane de romani destepti !

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Hai ma, cum asa ceva... CUM ASA CEVA? Doar Revolut blocheaza banii.

Ok, sa revenim.

Folosirea 3rd party (TW) a fost mereu riscanta pentru ca banca de destinatie nu va avea acces la sursa fondurilor si verificarea legalitatii lor.

Legala? DA!

Treaba asta se intampla mai des sau mai rar. Unii sunt mai paranoici (Revolut) sau au un computer AI prost, altii proceseaza manual.
Daca tu trimiteai prin SWIFT nu aveai problema asta insa aveai costuri mai mari.

Trimite justificarea sumei, altceva nu ai ce sa faci.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Lucrurile astea se intampla din motive de securitate. De exemplu asa e si pe siturile de poker online.

Sunt nasoale cand ti se cer (copie de pe buletin, facturi de utilitati, etc), dar cand nu ti se cere nimic si te trezesti cu contul golit, ai o problema si mai mare si apoi tot tu faci gura ca de ce erau atat de relaxate metodele de verificare.

Edited by Phobos, 14 March 2019 - 20:55.


#5
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,982
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  Da, ei trebuie să respecte legile din Romania și reglementarile privind transferurile de bani proveniți din activiăți dubioase și care nu pot sa fie justificate cu acte legal recunoscute și acceptate! Posted Image

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBaxon, on 14 martie 2019 - 20:50, said:

Renunta la ING asa cum au facut alte milioane de romani destepti !
Nu e o solutie. Pentru unii ING e raiul. Pentru mine nu e, recunosc. Dar daca m-as plia pe profilul lor probabil le-as fi fost client.
La fel cum mai e AlfaBank si altele... fiecare are pachete de servicii si fiecare-si alege banca dupa nevoi. De ex eu nu ma mut la BCR cu contul curent ca aia taxeaza conturile in valuta, la BT le am moca... chiar daca la BT platesc si pentru "Buna Ziua"

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Daca legea cere ca transferurile sa fie verificate, pai atunci le verifica... asta e.

#8
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postandreic, on 14 martie 2019 - 21:01, said:

Daca legea cere ca transferurile sa fie verificate, pai atunci le verifica... asta e.
Deci trebuie schimbata legea. Si pedepsiti corespunzator cei care au conceput-o!

#9
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Nu ma deranjeaza, am documente justificative, dar nu mi se pare OK sa tergiverseze transferul asta cateva zile si sa imi ceara date personale. Pana la urma as putea folosi cardul de UK al firmei la un bancomat romanesc unde sa scot toti banii (cu comision intr-adevar) si cu asta basta. Am conturi la ING de 12 ani, sunt dezamagit.
In plus, ani de zile am transferat sume mari de bani dintr-un cont din afara UE la ING (pur si simplu transferam bani economisiti) si nu s-a sesizat nimeni niciodata.
Daca vreau sa transfer 20000 de euro din Suedia ca asa am chef eu, care ar fi problema? Ce justificare mi-ar trebui? Pur si simplu am un cont acolo si ii transfer intr-un cont din Romania. Justificarea: ca asa vreau eu.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTruthHurts, on 14 martie 2019 - 21:03, said:

Deci trebuie schimbata legea. Si pedepsiti corespunzator cei care au conceput-o!

Chiar deloc. Legea e buna. Valabila in toate tarile normale.

Altfel sponsorizat terorism si spalari de bani direct din conturile bancare. Nu mersi :)

#11
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostLex404, on 14 martie 2019 - 21:04, said:

Chiar deloc. Legea e buna. Valabila in toate tarile normale.

Altfel sponsorizat terorism si spalari de bani direct din conturile bancare. Nu mersi Posted Image
Daca legea e buna, la umatorul antentat terorist aliniati si executoti toti cei care au conceput-o, aprobat-o si sustinut-o!

Aud cam de multa vreme mantra asta cu finantarea terorismului, iar antentatele tot in crestere.. iar libertatile individuale terfelite non stop, prezumtia de nevinovatie inlocuita cu prezumtia de vinovatie, samd... figurile astea nu vor tine la infinit!

Edited by TruthHurts, 14 March 2019 - 21:08.


#12
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Eu te inteleg. Dar poate mai am niste bani intr-un cont din Canada (sa zicem) ca am lucrat acolo acum 10 ani. Am pastrat eu contul ala ca asa am vrut. Nu mai am flutrasi de salariu, nimic, a trecut timpul. Nu mai pot sa transfer banii aia in Romania?
Daca am si card si bag cardul ala canadian la bancomatul ING si scot direct banii nu mai e spalare de bani :)

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDG1984, on 14 martie 2019 - 21:04, said:

Nu ma deranjeaza, am documente justificative, dar nu mi se pare OK sa tergiverseze transferul asta cateva zile si sa imi ceara date personale. Pana la urma as putea folosi cardul de UK al firmei la un bancomat romanesc unde sa scot toti banii (cu comision intr-adevar) si cu asta basta. Am conturi la ING de 12 ani, sunt dezamagit.
In plus, ani de zile am transferat sume mari de bani dintr-un cont din afara UE la ING (pur si simplu transferam bani economisiti) si nu s-a sesizat nimeni niciodata.
Daca vreau sa transfer 20000 de euro din Suedia ca asa am chef eu, care ar fi problema? Ce justificare mi-ar trebui? Pur si simplu am un cont acolo si ii transfer intr-un cont din Romania. Justificarea: ca asa vreau eu.


Ti-am zis, exista niste statistici si niste sume "permise" anual. E la discretia bancii dar "gurile rele"spun ca se invart a echivalentul a 10.000 EUR/ an (practic suma permisa de ANAF fara justificare).

Daca folosesti 3rd party automat esti red flagged... pentru ca ei nu au sursa nici macar contul tau initial.

Daca ai folosi SWIFT atunci transferul este facut cu o notificare SWIFT (un mesaj) catre banca. Acel mesaj contine datele de identificare a contului tau din UK de exemplu.
Banca din Romania va fi multumita daca banii primiti sunt din contul tau din alta tara pentru ca stie ca la randul ei cealalta banca a facut verificarile necesare.

Cand folosesti TW sau alt 3rd party, acel mesaj SWIFT nu exista. Ei primesc un transfer local de la o banca oarecare DIN Romania dintr-un cont care nu e pe numele tau.

View PostDG1984, on 14 martie 2019 - 21:08, said:

Eu te inteleg. Dar poate mai am niste bani intr-un cont din Canada (sa zicem) ca am lucrat acolo acum 10 ani. Am pastrat eu contul ala ca asa am vrut. Nu mai am flutrasi de salariu, nimic, a trecut timpul. Nu mai pot sa transfer banii aia in Romania?
Daca am si card si bag cardul ala canadian la bancomatul ING si scot direct banii nu mai e spalare de bani Posted Image

Vezi ce ti-am explicat.

Daca tu ai bani intr-un cont in Canada si ii trimiti prin SWIFT nu se supara nimeni. Banca canadiana deja a facut verificarile necesare.

Daca ii trimiti prin 3rd party... cum ti-o fi norocul.


Ti-am zis: problema la ING a fost faptul ca au primit o suma de bani de la un cont dubios, nu al tau, pentru care au zero justificare. Pentru ca TW nu poate transmite niciun mesaj in numele tau.

Edited by Lex404, 14 March 2019 - 21:11.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Legile astea sunt impuse tot din occident ca sa se combata racket-ul si traficele. Doar capitalistii isi pot muta banii dintr-un loc in altul cu un clic. Pe aia nu-i mai intreaba nimeni.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ar mai fi situatii prin care se pot hazarda inclusiv la transferuri SWIFT dar nu cred ca e cazul... de obicei daca iti trimiti sume mari de prin Congo/ Niger/ Burkina Faso/ Panama si alte tari cu un trecut/ prezent financiar dubios.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Daca aia care iti proceseaza tie tranzactia nu fac cunoasterea clientelei (si probabil aia de la TransferWise n-o fac), atunci o va face ING. Sorry, dar amenzile pentru nerespectarea normelor KYC/AML sunt prea mari ca se riste. Ce-i drept, documente care sa justifice provenienta banilor...stiam ca la sume peste 10k euro se cer. In mod normal cartea de identitate trebuia sa fie suficienta.

Edited by george_alexandru, 14 March 2019 - 21:17.


#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da, din Nigeria sunt multi printi care fug cu milioanele lor de un dictator. :D

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Simplu, poate fi spălare de bani, sau excrocherie.
Trebuie verificare. La 20k euro inclusiv SRI şi serviciile secrete europene trebuie să verifice la cât terorism e in europa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate