Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Canon 550D sau Canon 4000D

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ChickenMeister

ChickenMeister

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.11.2017
Salut!
As vrea sa imi achizitionez un dslr dar problema e ca nu am cine stie ce buget deoarece sunt elev (undeva la 1500 de lei maxim) si nu stiam ce sa aleg dintre un 550D sh sau un 4000D nou de la Canon.
Din cate am vazut camerele sunt aproape similare la specificatii doar ca 550D-ul are mai multe beneficii si are si o constructie mai solida din cate am inteles.
As vrea sa va aud si voua parerile.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Ia nou. Un dslr poate fi riscant sh, iei unul scăpat și cu probleme. Sh iei doar dacă îți dă ok cineva care se pricepe foarte bine. E 1700 parca la altex, cu 2 obiective, ala kit și 75-300

Edited by slai, 14 March 2019 - 19:41.


#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Din păcate te-ai trezit exact în cel mai prost moment posibil să cumperi ceva. Vezi că mai prin vară sunt niscaiva reduceri şi ai black friday tip românesc care durează o săptămână sau o lună prin octombrie-noiembrie.
Canon 4000D e cel mai jenant dSLR existent pe piaţă acum. Se pare că cei de la Canon au făcut în 2008 o supraestimare colosală a camerelor care vor fi vândute în următorii 4 ani şi a produs la senzori pe care i-a refolosit până în 2019 schimbând mai nimic până la apariţia lui Canon 750/760D şi nesemnificativ până la Canon 80D. Minim ce e de considerat în tabăra Canon ar fi Canon 2000D. Dacă iei Canon ai grijă că obiectivul 75-300 mm e de toată jena oricât de ieftin l-ai cumpăra.
Dacă îţi trebuie la vară mai strânge niscaiva bănuţi vreo două luni şi ajunge la un buget de 2000 lei. Vezi de Canon 2000D sau Nikon D3500. Verifică ca obiectivul de kit să aibă IS (Canon) sau VR (Nikon). Poate până în vară scad şi altele în buget (dacă nu se prăbuşeşte leul între timp aşa că ţine economiile în euro sau dolari).

Edited by baloo2009, 15 March 2019 - 01:18.


#4
ChickenMeister

ChickenMeister

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.11.2017
Sa fac asa un update am cumparat acum cateva luni un D3200 de la nikon de pe olx si sunt foarte multumit de el, multumesc celor care au raspuns

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate