Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Namibia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
A fost cineva in Namibia?
Tocmai mi-am luat niste bilete de avion din Frankfurt in Windhoek pt Iunie, cu doar 333E (dus-intors) de pe skyscanner, de la o agentie online, pret chiar ok, insa am verificat rezervarea ulterior si cu compania aeriana, si este ok. Ma mir, intrucat direct pe site-ul companiei, biletele erau cam 600E dus-intors.
Ma interesa cat de usor se obtine viza, si recomandari/impresii legate de aceasta tara (transport, costuri, activitati, locuri cu cele mai tari peisaje, etc.).
Mersi

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
MAE zice asta pe site

Poate te ajuta (macar sa-ti faci o idee).

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Viza se obtine la fel ca si pentru majoritatea tarilor africane.
Aplici - dai ceva spaga - astepti o saptamana - gata
Vezi ca fara carnet de vaccinari NU intri
Vaccinul de yellow fever e OBLIGATORIU

#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Sa nu te intorci la noi acasa cu West Nile sau malarie. Asta ne mai trebuia acum... Posted Image

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
seful meu merge anual in Namibia la vanatoare. Si din ce spune el, este cel mai avansat stat african, datorita prezentei nemtesti pe teritoriul lor. Exista o comunitate destul de mare de nemti in Namibia.

Daca paresti capitala, dai de peisajul tipic african, cu lipsa de internet, curent, toalete, etc.

Sincer sa fiu o vizita in Windhoek nu este foarte inspirata asta pentru faptul ca este destul de micut si nu exista multe lucruri de vazut; mult mai interesant este sa vizitezi restul tarii, dar este si ceva mai periculos si necesita un ghid. Viza nu ai nevoie decat daca stai mai mult de 3 luni. NU ai nevoie de vaccinul yellow fever, dar iti recomand o vizita la doctorul de familie inainte de plecare pentru siguranta ta.

Edited by business11, 14 March 2019 - 16:34.


#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Asa stiu si eu ca nu e nevoie de certificat pt yellow fever, am citit acum si aici:
http://www.embnamibi...sa-information/
Si ba da, este nevoie de viza

#7
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Nu dai bre nici o spaga la aplicare viza,  hai sa nu exageram, odata ce ai actele in ordine si achiti taxa ...

Mai naspa ca trebuie sa faci un drum in  Viena(ambasada ce deserveste romani) din ce se pare.
Eu am aplicat de fro 3 ori in Paris pt vize tari africane(mult mai rau vazute ca Namibia) - no problem - odata am asteptat 3 zile si am ridicat pasaportul personal, altdata venit pasaportul cu viza prin posta standard (cumperi un plic cu un fel de voucher pt trimiterea dupa ce iese viza, care il lasi la secretariatul ambasadei - se ocupa ei dupa), doar ca a venit greu tare (am prins sarbatorile de iarna , si a durat vreo 2 luni, din ce-mi amintesc)

Ai nevoie de viza, (vezi link-ul lui Pololica la MAE)  nu treci de check -in la aeroport fara viza-     by the way - pt Botswana sau Zambia, scapai de viza ...

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Cica merg trimise actele si prin curier, la Viena.
Chestia e ca se cere si dovada cazarii acolo. Eu de pe acum nu stiu clar unde voi sta, si e clar ca nu voi sta doar intr-un loc. Oare merge sa iau cazare de pe booking cu Anulare gratuita, si ulterior sa anulez si sa iau altceva?

Edited by Talkabout, 14 March 2019 - 16:40.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ah se pare ca Romania nu are tratat cu Namibia, pentru ca Austria are si nu au nevoie de viza.

#10
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View PostTalkabout, on 14 martie 2019 - 16:39, said:

Cica merg trimise actele si prin curier, la Viena.
Chestia e ca se cere si dovada cazarii acolo. Eu de pe acum nu stiu clar unde voi sta, si e clar ca nu voi sta doar intr-un loc. Oare merge sa iau cazare de pe booking cu Anulare gratuita, si ulterior sa anulez si sa iau altceva?

Normal ca merge , dar e mai risky si costa mult mai mult decat 5-10 Euro voucher-plic,  + ai si ocazia unui city-break de o zi doua pt depus actele.
Daca iti mai trebuie o hartie/act/dovada, stii ce face curierul ala? Retur / job done / plua viza, si banii dati.   - Daca esti acolo poti remedia,  trimiti un mail, faci o rezervare etc.

#11
Dark_Lord

Dark_Lord

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2019

View Postbusiness11, on 14 martie 2019 - 16:33, said:

...seful meu merge anual in Namibia la vanatoare. Si din ce spune el, este cel mai avansat stat african...

Ma indoiesc ca este mai avansat ca Kenia sau Africa de Sud...

#12
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View Postbusiness11, on 14 martie 2019 - 16:45, said:

ah se pare ca Romania nu are tratat cu Namibia, pentru ca Austria are si nu au nevoie de viza.

Poti sa traduci , plz ?

Nu stiu ce inseamna avansat ,  e f  relativ.  Totusi tarile din Sud ,  unde albii au mai pus pe picioare infrastructura, scoala, biserici, e destul de OK.(unlike tari musulmane prin Vestul afrcii)
Doar ca e tot Africa, CapeTown poti sa zici ca are aer european/cosmopolit ...

Edited by jakota, 14 March 2019 - 16:52.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cred ca se refera la faptul ca austriecii nu au nevoie de vize, cum suntem noi, romanii.

#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

View PostTalkabout, on 14 martie 2019 - 16:36, said:

Asa stiu si eu ca nu e nevoie de certificat pt yellow fever, am citit acum si aici:
http://www.embnamibi...sa-information/
Si ba da, este nevoie de viza
Posted Image Namibia, o țară de vis, sălbăticie cât cuprinde, absolut orice fel de ''sălbăticie'' , să nu uităm de ''cireșele amare'' de pe glazura demult alterată :
''Siguranţă şi criminalitate
Namibia se confruntă cu un nivel sporit al infracţiunilor stradale, în special în Windhoek, de aceea este recomandat  să aveţi în vedere protecţia bunurilor personale.

Nu utilizaţi taxiuri luate de pe stradă, deoarece un număr semnificativ de astfel de autoturisme a fost implicat în tâlhării.
În cazul deplasării cu autoturisme (în special în Caprivi Strip) este periculos să circulaţi noaptea şi în afara drumurilor circulate, existând riscul de impact cu proiectile neexplodate.
Traficul de droguri este aspru pedepsit.
Atenționări cu privire la riscurile de îmbolnăvire :bye: :priest:
Rabia şi holera sunt boli comune în Namibia, iar malaria este endemică din nordul ţării până la Okahandja, în special în perioada ploioasă, ianuarie-aprilie. Virusul poliomielitei este, de asemenea, un factor de risc, iar zona Windhoek se confruntă cu o recrudescenţa a meningitei. Aproximativ 13,1% din populaţia adultă este afectată de SIDA. Homosexualitatea este tolerată.'' Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 14 March 2019 - 17:28.


#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Exact,  eu cele mai nasoale mizerii la aplicare viza le-am patit in bukale la ghiseu ambasada SA, neaosa cocoana offcourse.
Pe cand in Africa mia fost pusa viza in pasaport vineri seara in parcare pe capota masinii, eram in criza de timp, “telexul cu aprobarea din tara mama venit tarziu dupa ora inchiderii, am fost sunat si inca au stabilit loc de intalnire sa-mi fie aproape. Nici sa nu auda de vreo ‘atentie...

Or fi saraci, dar poti intalni omenie, cum n-ai sa mai gasesti la noi.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDark_Lord, on 14 martie 2019 - 16:47, said:

Ma indoiesc ca este mai avansat ca Kenia sau Africa de Sud...

Kenia? glumesti?

Africa de Sud este cea mai dezvoltata din punct de vedere financiar, pe cealalta parte criminalitatea in Africa de Sud este mult mai ridicata, plus ca rasismul este maxim.
Namibia este locul 2 din punct de vedere financiar, dar criminalitatea este scazuta, tara este mult mai calma. Te intelegi foarte bine pe engleza, ti-am spus sunt foarte multe comunitati nemtesti, gasesti multe produse europene. Dar Namibia nu este o tara turistica (in schimb Capetown-ul este).

#17
Dark_Lord

Dark_Lord

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2019

View Postbusiness11, on 14 martie 2019 - 17:36, said:


Kenia? glumesti?


Nu , nu glumesc.

View Postjakota, on 14 martie 2019 - 16:52, said:

Doar ca e tot Africa,CapeTown poti sa zici ca are aer european/cosmopolit ...

Durban este cel mai "european" oras din Africa de Sud urmat de Pretoria...

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDark_Lord, on 14 martie 2019 - 17:45, said:

Nu , nu glumesc.



Durban este cel mai "european" oras din Africa de Sud urmat de Pretoria...

pai explica-mi de ce este Kenia din punctul tau de vedere locul 1 sau 2 (salariu mediu anual 1700$ / in Namibia vorbim de 6500$)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate