Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Amazon

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Georget97

Georget97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2019
Buna,am facut o comandă pe Amazon iar între timp m-am mutat dintr-o alta tara. Am cerut sa mi se returneze produsul pt a-mi recupera banii înapoi. Întrebarea pe care o am este: pot muta banii din contul de pe Amazon pe contul bancar, adică pe card?

#2
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 Georget97, on 14 martie 2019 - 13:04, said:

Buna,am facut o comandă pe Amazon iar între timp m-am mutat dintr-o alta tara. Am cerut sa mi se returneze produsul pt a-mi recupera banii înapoi. Întrebarea pe care o am este: pot muta banii din contul de pe Amazon pe contul bancar, adică pe card?

Daca banii au fost returnati sub forma de voucher, nu, raman acolo.

LE: Cand ai cerut returnarea produsului, aveai posibilitatea de a selecta modalitatea prin care sa-ti fie restituiti banii, prin metoda de plata folosita (respectiv card de credit/cont bancar) sau voucher/gift card amazon.

Edited by SilDia, 14 March 2019 - 13:12.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

 Georget97, on 14 martie 2019 - 13:04, said:

Am cerut sa mi se returneze produsul pt a-mi recupera banii înapoi.
ce-ai facut maaaa??!!!   :huh:

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,560
  • Înscris: 15.06.2004
Daca o comanda e anulata banii iti vor fi virati automat in contul din care ai facut plata.
Se vor pierde ceva comisioane.
Daca ai facut anularea dupa ce produsul a fost livrat cel mai probabil vor opri costurile de expeditei din suma.

in functie de caz poate dura si 30 de zile pana primesti banii inapoi.

Exceptie - cea mentionata mai sus - daca ai cerut voucher.

#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,320
  • Înscris: 28.07.2008

 SilDia, on 14 martie 2019 - 13:10, said:

Daca banii au fost returnati sub forma de voucher, nu, raman acolo.

LE: Cand ai cerut returnarea produsului, aveai posibilitatea de a selecta modalitatea prin care sa-ti fie restituiti banii, prin metoda de plata folosita (respectiv card de credit/cont bancar) sau voucher/gift card amazon.


Doar pt produsele vandute de Amazon   sau vandute de vanzatori terti si expediate cu logistica Amazon (FBA)
Pentru produsele Marketplace, vandute si expediate de vanzatori terzi rambursul se face exclusiv pe metoda de plata folosita la achizitionare.

Sunt operator servicii clienti Amazon, raspuns furnizat in timpul serviciului. Nici pe Softpedia nu scap de clienti, credeam ca e spatiul meu out job in timp ce sunt in jobPosted Image M-ati nimerit.

Intrebari?

Nu iti poti muta valoarea soldului de GC pe card!

 eiffel, on 14 martie 2019 - 13:22, said:

Daca o comanda e anulata banii iti vor fi virati automat in contul din care ai facut plata.
Se vor pierde ceva comisioane.
Daca ai facut anularea dupa ce produsul a fost livrat cel mai probabil vor opri costurile de expeditei din suma.

in functie de caz poate dura si 30 de zile pana primesti banii inapoi.

Exceptie - cea mentionata mai sus - daca ai cerut voucher.

Daca ma suna pe mine in a 14-a zi din momentul in care expeditia e in status de intoarcere spre centru de distributie sunt obligat sa ii fac omului ramburs, indiferent pe unde e expeditia aia. Din momentul emiterii rambursului dureaza 2/3 zile sa isi vada banii pe card(timpii bancari) sau 2 ore pt GC

Edited by Atreides7, 14 March 2019 - 13:33.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,560
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pentru produsele Marketplace, vandute si expediate de vanzatori terzi rambursul se face exclusiv pe metoda de plata folosita la achizitionare.
Eh... eu ma feresc de astea...

Quote

Sunt operator servicii clienti Amazon,
Sa vezi PM-uri la greu acum... :D

#7
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@Georget97: sper ca nu le-ai solicitat celor de la Amazon ceva in aceeasi maniera in care ai povestit tu in primul post...

In caz afirmativ, imi pare rau de saracul agent care se va ocupa de solicitarea ta. Daca recitesti postul tau, tu intelegi ce ai scris?!

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,560
  • Înscris: 15.06.2004
Poate se descurca mai bine in engleza...

#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,320
  • Înscris: 28.07.2008

 JustARandomGuy, on 14 martie 2019 - 13:36, said:

@Georget97: sper ca nu le-ai solicitat celor de la Amazon ceva in aceeasi maniera in care ai povestit tu in primul post...

In caz afirmativ, imi pare rau de saracul agent care se va ocupa de solicitarea ta. Daca recitesti postul tau, tu intelegi ce ai scris?!

Crede-ma ca e splendid postul lui in comparatie cu ce mailuri primesc eu ca agent, ex oameni care vor ramburs urgent si cu majuscule, nu iti spun despre ce produs e vorba, un numar de comanda, un detaliu ceva si nici nu raspund la telefoane...

#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010
Eu stau si ma intreb de unde venea produsul asta de omul l-a comandat si intre timp a avut timp sa se mute in alta tara... cu asemenea servicii te astepti de la gearbest sau wish... nu de la amazon...

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,560
  • Înscris: 15.06.2004
Pai poate sa vina din US de ex.
Anul trecut am avut o precomanda la un film pe Amazon US. Din momentul lansarii pana a plecat  au trecut 10 zile. A mai plecat si cu DHL - a ajuns in Romania in 2 zile si a mai stat 2 saptamani in vama, ca asa se misca DHL cand e vorba de pachete dinafara EU.
Precomanda am facut-o cu o luna inainte, dar oricum nu mi-au tras banii din cont decat cand a plecat coletul.

Daca o fi optat ptr posta normala...

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
atunci cand dai return la un product, Amazon te intreaba doriti sa va returnam banii prin aceasi modalitate de plata (card) sau doriti voucher.

#13
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,320
  • Înscris: 28.07.2008

 business11, on 14 martie 2019 - 15:07, said:

atunci cand dai return la un product, Amazon te intreaba doriti sa va returnam banii prin aceasi modalitate de plata (card) sau doriti voucher.

Nu pentru Marketplace

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Georget97, on 14 martie 2019 - 13:04, said:

Buna,am facut o comandă pe Amazon iar între timp m-am mutat dintr-o alta tara. Am cerut sa mi se returneze produsul pt a-mi recupera banii înapoi. Întrebarea pe care o am este: pot muta banii din contul de pe Amazon pe contul bancar, adică pe card?

Te poti exprima in limba romana?
Cum adica te-ai mutat dintr-o alta tara? Ai vrut sa zici intr-o alta tara?
Cum adica ai cerut sa ti se returneze produsul? Produsul il returnezi tu ca e in posesia ta.

#15
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,320
  • Înscris: 28.07.2008
Oamenii se impart in 2 mari categorii:

1. Cei capabili sa extraga informatii complete dintr-un numar insuficient de date.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011

 Atreides7, on 14 martie 2019 - 15:18, said:

Nu pentru Marketplace

in cazul ala primeste banii inapoi pe card, problema este rezolvata.

#17
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 Atreides7, on 14 martie 2019 - 13:29, said:

Intrebari?

Am vorbit si eu acum ceva timp cu o fata pe chat, era din Sibiu.

Intrebarea mea pentru tine: Daca cumpar un voucher de 50 euro si il bag in contul meu, pot sa-l transfer in contul altcuiva, daca nu l-am folosit?

#18
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,320
  • Înscris: 28.07.2008

 SilDia, on 14 martie 2019 - 16:17, said:


Am vorbit si eu acum ceva timp cu o fata pe chat, era din Sibiu.

Intrebarea mea pentru tine: Daca cumpar un voucher de 50 euro si il bag in contul meu, pot sa-l transfer in contul altcuiva, daca nu l-am folosit?

Nu. Cu conditia ca nu l-ai folosit poate fi transferat pe un alt cont la care tot tu esti titular( email sau telefon diferit de primul cont) nu altcineva. Nu o poti face doityourself, contactezi asistenta. Nici eu ca operator nu o pot face , trebuie sa ii pasez problema unui Team Manager.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate