Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recuperare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Salut. Imi puteti spune si mie la ce spital de stat poti gasi medici de recuperare medicala in Bucuresti? As vrea sa fac un consult ca sa pot primi planul de tratament. Am fost la reumatologie la Sanador pe baza asigurarii private ca e mult mai comod si mi a recomandat fizioterapie pentru genunchi. Am cautat sa vad unde ar fi mai ieftine procedurile si am gasit la Ortokinetic. Cei de acolo mi au spus ca fac pe baza de bilet de trimitere 10 sedinte a 4 proceduri decondate pe baza biletului, s ar mai plati vreo 35 de lei suplimentar, de aia as vrea sa merg la un spital public, ca sa pot optine bilet pentru asa ceva. Daca ar fi si pe baza de progrmari si mai bine, ca nu cred ca as avea cand pe baza de " primul venit". Ceva suplimentar, daca stau in Bucuresti, dar medicul de familie il am in alt oras, pot lua de acolo trimitere catre recuperare medicala si sa fac in Bucuresti consultulul, n are nicio traba, nu?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cam toate spitalele au sectii de recuperare. Medicul nu-ti poate recomanda? Era unul pe langa Caru cu Bere (nu-i fac reclama Carului...) unde a facut mama recuperare acum vreo 5-6 ani (nu mai stiu cum ii zice, dar e pe langa Carul cu Bere, aproape de Biserica).

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPololica, on 14 martie 2019 - 12:54, said:

Cam toate spitalele au sectii de recuperare. Medicul nu-ti poate recomanda? Era unul pe langa Caru cu Bere (nu-i fac reclama Carului...) unde a facut mama recuperare acum vreo 5-6 ani (nu mai stiu cum ii zice, dar e pe langa Carul cu Bere, aproape de Biserica).

Institutul Naţional de Recuperare Medicină Fizică şi Balneoclimatologie

http://www.inrmfb.ro/

#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Nu iti pot sugera un centru unde sa faci deoarece nu sunt din Bucuresti. Dar iti pot da un sfat. Nu stiu cat de grava a fost accidentarea, dar eu iti recomand sa mergi la un centru de recuperare bun.
Am fost operat in decembrie (ligamente incrucisate + menisc) si am ales sa fac recuperarea la cel mai bun centru din Cluj (privat). Alegerea a fost corecta, deoarece sunt multi oameni care vin acolo dupa ce au fost in alte locuri si au ramas deceptionati, plus ca recuperarea nu le merge bine. Un fost coleg de "suferinta" (coleg de salon - ne-am operat in aceeasi zi) a avut operatie mai usoara decat a mea (doar menisc), iar recuperarea ar fi trebuit sa fie de 3 luni. A facut 2 luni la alt centru, si a venit tot aici unde fac eu, spunand ca este total dezamagit. In teorie, dupa sutura de menisc, dupa 3 luni ar trebui sa fii recuperat complet. El dupa aproape 3 luni luni nici macar nu umbla corect, si musculatura la piciorul operat este vizibil in urma, la coapsa avand 4 cm mai putin decat la piciorul neoperat.
Repet: nu stiu situatia ta, si nu stiu daca a fost ceva grav, dar daca a fost grav si ai posibilitate financiara fa o recuperare cum trebuie, altfel e posibil sa iti fie afectat piciorul toata viata.

#5
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Nu a fost grav, in timp, s a cam deteriorat ligamentul incrucisat la genunchiul stang. Nu e ruptura, pot misca bine picioare, sa alerg, sa sar, doar sa am dureri de genunchi. La dreptul e ceva nai minor. Stiu ca fizioterapia reprezinta acele aparate, deci ma gandesc ca nu conteaza atat de mult in ce clinica iti pui un laser, un curent. Nu stau excelent financiar si de aia voiam la ei ca era cam 25 de lei procedura cu plata si am dat si de oferta cu bilet CNAS

#6
pacientulenglez2019

pacientulenglez2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2019
nu e musai sa fie "de stat", trebuie sa fie in contract cu CASMB. lista furnizorilor e aici
http://www.cnas.ro/c...recuperare.html

pe de alta parte nu recomand situatia "traiesc in bucuresti dar am medicul de familie in alt oras".
la cat de birocratizata e capusa CNAS,  in cazul unei nevoi urgente de a face o operatie s-ar putea sa regreti amarnic alegerea de a-ti pastra medicul "de acasa".

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Capusa, necapusa, nici eu nu recomand sa ai medicul in Ploiesti si sa stai in Popesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate