Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Sfat achizitonare second buget 6000 euro

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
paul_alex

paul_alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2019
Salutare. Nu prea ma pricep la masini...mi-am luat recent carnetul si ma tot uit pe mobile.de nestiind ce sa aleg.
Ma intereseaza o masina decenta sedan/combi cu >100 hp care sa mearga 2 3 ani fara sa stea prea mult in service. Din ce am citit pana acum, din punct de vedere al fiabilitatii m-as orienta cam asa: accord>avensis>ford mondeo>octavia 2>laguna 3.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpaul_alex, on 14 martie 2019 - 12:01, said:

din punct de vedere al fiabilitatii m-as orienta cam asa: accord>avensis>ford mondeo>octavia 2>laguna 3.

Am corectat eu.
Vrei să o aduci din Germania sau o iei de aici ?
Nu mai bine cauți direct aici pe OLX ?

Din ce oraș ?

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Ti-ai luat recent carnetul si vrei direct clasa medie > 100cp? Ai asa mare nevoie de spatiu? Cred ca o compacta ti s-ar potrivi mai bine.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgeorge_alexandru, on 14 martie 2019 - 12:11, said:

Ti-ai luat recent carnetul si vrei direct clasa medie > 100cp? Ai asa mare nevoie de spatiu? Cred ca o compacta ti s-ar potrivi mai bine.

Dupa ce mi-am luat permisul mi-am luat ceva la 190CP ... daca esti batut in cap iti dai in freza si cu bicicleta. 100CP nu e mult

@paul_alex : daca 6000 e bugetul maxim, cumpara ceva la 4500-5000E si tine banii pentru reparatii. Iti zic din proprie experienta.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Orice compacta - BENZINA - ti se potriveste ca o manusa
Dupa ce se usuca cerneala pe carnetu' ala, mai vezi ...

#6
paul_alex

paul_alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2019
Mersi waterman. Auzisem numa lucruri bune despre laguna 3...�� am nevoie de un sedan si pt drumuri lungi concedii etc. +ca nu o sa o conduc numai eu...de aceea si nevoia de motor mai puternic. Masina adusa din afara clar. Are rost sa iau in calcul seria 3?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu ți-aș recomanda un Mitsubishi Lancer de 1.8 benzină. Asta am luat eu, găsești decent spre bun în zona de preț 6-8 mii de euro. Verificat bine e super ok. Spațioasă, consum normal, nu turbine and shit. Eu sunt super încântat.

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postpaul_alex, on 14 martie 2019 - 12:17, said:

Are rost sa iau in calcul seria 3?
are ... daca la final iti iese socoteala Posted Image

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu m-aș gândi bine cu afară ăsta, doar dacă n-ai un mecanic bun care să vină cu tine sau ai cum face o verificare amănunțită.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Măi ...
Chestia cu afară, e cu dus si intors
Sincer, daca nu ai mai importat gunoaie masini pana acum, mai bine stai inauntru Posted Image

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017

View Postpaul_alex, on 14 martie 2019 - 12:17, said:

Mersi waterman. Auzisem numa lucruri bune despre laguna 3...�� am nevoie de un sedan si pt drumuri lungi concedii etc. +ca nu o sa o conduc numai eu...de aceea si nevoia de motor mai puternic. Masina adusa din afara clar. Are rost sa iau in calcul seria 3?

Seria 3 la banii aia? Nu vrei mai bine o masina mai mica, dar mai noua si cu mai putini km? Exemplu: Focus, Golf, Astra, Civic, Megane, Octavia..toate masini ok pe are le vei gasi intr-o stare mult mai buna la banii aia. Totusi, ai permis de curand, inca n-ai folosit masina atat de mult incat sa realizezi ce ai cu adevarat nevoie. Ca sa nu mai zic ca 100cp pe Focus se simt altfel decat pe 100cp pe Mondeo (zic ipotetic, Mondeo cred ca e de la 150 in sus)

#12
paul_alex

paul_alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2019
Am pe cine sa trimit sa o verifice clar. Chiar si asa te poti frige...ideea e ca nu as vrea sa  imi inghita multi bani dupa ai stiu costurile la consumabile sau eventuale reparatii. Am inteles ca o2 ar sta bine la capitolul asta si seria 3 e la polul opus. Despre accord Toyota nu stiu...

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite aici mașină mișto cu verificare cu tot ce vrei

https://asko.ro/blog...da-accord-2007/

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Un pretenar are Accord de vreo 10 ani, 156 cp parca, km putini gen 100k, schimbat un releu si problema la catalizator zicea.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O masina sta in service doar daca proprietarul nu are grija de ea. Daca vrei sa iei SH masina la 6.000E, primul drum e sa-i faci revizia din bara in bara si s-ar putea sa mai dai (pe service) cam 15-20% sa schimbe tot ce poate fi schimbat (ca masina sa fie, practic, fara bube).

Eu te sfatuiesc sa ai in vedere urmatoarele doua situatii:
  • cumperi o masina noua (te imprumuti de diferenta) si mergi cu ea (faci CASCO pentru buseli, zgarieturi si alte inconveniente)
  • cumperi o masina SH de pana la 4.000E si de restul sigur ca iti vor ajunge sa fie boboc (doar sa nu ai bafta sa iei un cazan care e bun de rabla).
Marca: tu decizi. Eu unul prefer  Dacia (motive de buget la consumabile), dar poti sa cumperi Golf (conteaza mai putin anul, cat starea) intrucat sunt destul de comune pe la noi. Nu-ti recomand sa depasesti 100 de cai, pentru un incepator importat e sa inveti sa strunesti fiarele, nu sa faci curse. Scoala de soferi este, de fapt, un laborator unde inveti modul de functionare a masinii, nu traficul. Ma apropii de 60.000 km si, in continuare, sunt surprins de alti sofer (stiu, nici eu nu sunt sfant, dar incerc sa ma limitez).

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect Pololică.

De 6000 își ia 3 Loganuri să aibă și de piese de rezervă.

#17
paul_alex

paul_alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2019
Imi trebuie un sedan pt ca nu o voi conduce numai eu...sa fie masina de concediu...avem o compacta 1.2 tfsi e puturoasa la drumuri lungi si neincapatoare In 2 3 ani o schimb...aranjati-le voi :) accord >avensis> octavia 2>alte sugestii

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Revenind la oile noastre:

Quote


Autoturism in stare impecabila (tehnic si estetic)
Achizitionat din Romania, unic proprietar
ISTORIC DE SERVICE DOAR LA ASKO
Ultima revizie efectuata in 06.12.2018 la 165.689 km, tot atunci au fost inlocuite placutele de frana fata si discurile de frana fata.
Istoricul masinii poate fi consultat in locatia noastra.
Nu nececesita nicio investitie.
Anvelope de iarna si de vara.
Selectie dotari:
vopsea Dark Mocha Pearl (stare ireprosabila)
faruri xenon
trapa
cruise-control
bluetooth
reglaje electrice (sofer si pasager)
climatizare automata cu 2 zone
incalzire in scaune
senzori de ploaie, lumina si parcare spate
oglinda interioara electrocromata
oglinzi exterioare reglabile, pliabile si incalzite electric
Premium Sound System (magazie de 6 CD-uri)
jante din aliaj
etc
Autoturismul poate fi vizionat in locatia noastra din Soseaua de Centura, in baza unei programari.

Preț 6900.

Nu e la fel de luxoasă ca Loganu dar asta e nu toț poate.


Attached File  IMG_20190226_143258.jpg   167.12K   34 downloadsAttached File  IMG_20190226_143320.jpg   209.26K   25 downloadsAttached File  IMG_20190226_143353.jpg   147.79K   28 downloadsAttached File  IMG_20190226_143407.jpg   183.86K   36 downloadsAttached File  IMG_20190226_143448.jpg   132.75K   40 downloads

Edited by waterman, 14 March 2019 - 12:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate