Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lac mat pt lemn- de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Aveti vreo recomandare de lac mat pt lemn? As dori un lac mat si care sa nu schimbe culoarea lemnului. Ar fi de lacuit trepte, blatul de bucatarie, blatul mesei de dining, glafurile si un blat de baie. Toate sunt din lemn de stejar stratificat. Sunt o multime de firme si nu stiu care e mai bun.

Edited by puisor, 14 March 2019 - 11:55.


#2
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Savana cu teflon e un lac bun. Sau uleiul de in sicativat, dar de marca buna.

#3
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Eu iti recomand cu tarie uleiul. Ma bazez pe experianta proprie cu treptele, balustrada, politele si ancadramentele din stejar. In cazul in care se zgarie, se slefuieste putin, se uleiaza la loc si reparatia nu se vede in nici un fel. La orice fel de lac lucrurile sunt de 100 de ori mai complicate. Eu am folosit ulei incolor de la Tikkurila si e foarte bun. In 2-3 zile s-a dus si mirosul uleiului. Aspectul capatat de lemn este unul identic cu al lemnului netratat, cu diferenta ca se vor accentua nuantele fibrei.

#4
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 camsonat, on 14 martie 2019 - 12:49, said:

Eu iti recomand cu tarie uleiul. Ma bazez pe experianta proprie cu treptele, balustrada, politele si ancadramentele din stejar. In cazul in care se zgarie, se slefuieste putin, se uleiaza la loc si reparatia nu se vede in nici un fel. La orice fel de lac lucrurile sunt de 100 de ori mai complicate. Eu am folosit ulei incolor de la Tikkurila si e foarte bun. In 2-3 zile s-a dus si mirosul uleiului. Aspectul capatat de lemn este unul identic cu al lemnului netratat, cu diferenta ca se vor accentua nuantele fibrei.
Si treptele au rezistat? De blat si de masa o sa am mai multa grija, dar de trepte e mai greu. O sa iau in considerare si uleiul :)

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ulei pe trepte si parchet este recomandat doar daca esti masochist orientat obiecte.

Oricum, cel de in sicativat, fiert, nu e incolor.
Nefiert nu se usuca - e de mecanica, si oricum e usor galbui.
Simplu fiert se usuca foarte greu, se poate corecta cu agenti de sicativare si diluanti de sicativare, insa oricum este si mai galbui.
Dublu fiert e cel mai frumos, este roscat auriu, uscare semirapida.
Triplu fiert este cel mai sicativ dar si negru-brun...

Exista alte uleiuri incolore, si minerale si organice, pot fi interesante pt unele obiecte de lemn, dar nu pe unde calci, se amprenteaza usor cu praf si e cam cosmar. Nu e imposibil de intretinut, am vazut asa ceva, arata foarte bine daca si lemnul e frumos, am vazut la cineva cu trepte si parchet de merbau, insa merge numai in ciorapi curati pe el, si se tine la toata lumea sa faca la fel...

Pt. trepte si parchet se recomanda lac de trafic industrial, poliuretanic ca sa reziste si la umezeala/sters. I general sunt pe baza de apa - nu trebuie sa te sperie pt dupa uscare lacul poliuretanic devine relativ impermeabil.
Problema e ca inainte de lac in mod normal se da cu grund compatibil, deci tot pe baza de apa daca e si lacul de apa, sau alchidic daca e si lacul alchidic, sau epoxidic daca e si lacul epoxidic, etc., care si transparent prin uscare ( e usor translucid - albicios in forma lichida), chiar daca devine incolor, de obicei inchide tonul lemnului, pare mai afumat, si asta ineaca vizibil si nuantele.

Exista grunduri si lacuri incolore care nu afecteaza usor vizibil nici tonul si nici nuanta lemnului, si care se preteaza pt lemn foarte deschis sau cu un ton si o nuanta foarte rafinata natur, insa sunt foarte scumpe si se gasesc destul de greu, asa ca ma abtin sa le recomand - chit ca eu le consider nu doar foarte utile ci chiar esentiale si obligatorii pt. anumite tonuri si nunate de lemn.
Insa daca recomand chestii care fara voia mea sunt porcos de scumpe, se gasesc destui care sa comenteze negativ chit ca nu am nicio vina...

Edited by loock, 14 March 2019 - 14:33.


#6
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Poti sa imi recomanzi pe privat :)

#7
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Nu mi-a trecut prin cap ca as avea inclinatii masochiste. Nici macar cu obiecte. Avem scara astfel finisata din mai 2018 si ana acum nu a alunecat nimeni. Asta ar putea insemna ceva. Lemnul nu ramane gras sau alunecos dupa uleiere. Parchetul dintr-un dormitor e tot uleiat si periat si e o frumusete.
A fost doar o sugestie.

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 puisor, on 14 martie 2019 - 11:54, said:

Aveti vreo recomandare de lac mat pt lemn? As dori un lac mat si care sa nu schimbe culoarea lemnului. Ar fi de lacuit trepte, blatul de bucatarie, blatul mesei de dining, glafurile si un blat de baie. Toate sunt din lemn de stejar stratificat. Sunt o multime de firme si nu stiu care e mai bun.


Si eu caut asa ceva. Mat, adica.
Pentru exterior, ce-am gasit eu mai mat este o lazura:
https://forum.softpe...tach_id=2146492

O s-o folosesc si la interior, pentru trepte, grinzi si ce mai am eu, pe-acolo; elemente de constructie, adica. In rest, voi folosi ori reteta mea home-made de ceara+ulei pentru lemn, ori - daca intru in crizade timp - o sa-mi cumpar ceva de la Ikea:
https://www.ikea.com...rovement/42948/
https://www.ikea.com...ducts/00046786/
Motivul pentru care-i prefer pe-astia, de mai sus, tine de nuanta lemnului. Prefer sa cumpar de la o mare firma care promoveaza si se bazeaza pe lemn in nuante deschise la culoare; care sa nu bata in roscat, afumat si alte asemenea.

Oricum, nu as recomanda lac pentru blatul de bucatarie si nici chiar pentru masa. Blaturile din lemn le-am tratat, intotdeauna, cu solutia pomenita mai sus sau cu ulei pentru lemn, din comert.

LE: Pentru trepte (cele pe care le am, in prezent) am folosit un "lac", satinat, pe baza de apa. L-am aplicat in doua straturi subtiri, fara grund, fara nimic. Singura "problema" este ca are un pic de luciu; destul de pierdut, de atlfel ...

 loock, on 14 martie 2019 - 14:24, said:

[...]Exista grunduri si lacuri incolore care nu afecteaza usor vizibil nici tonul si nici nuanta lemnului, si care se preteaza pt lemn foarte deschis sau cu un ton si o nuanta foarte rafinata natur, insa sunt foarte scumpe si se gasesc destul de greu, asa ca ma abtin sa le recomand - chit ca eu le consider nu doar foarte utile ci chiar esentiale si obligatorii pt. anumite tonuri si nunate de lemn.
Insa daca recomand chestii care fara voia mea sunt porcos de scumpe, se gasesc destui care sa comenteze negativ chit ca nu am nicio vina...

Eu zic asa le recomanzi, si gata. Daca asta trebuie pentru ca finisajul sa fie acela pe care-l dorim, si initiatoarea & eu ... asta e.
Deci subscriu, si eu, dorintei de obtine lamuriri pe directia: mat & culoarea lemnului.

Edited by DIY, 14 March 2019 - 18:41.


#9
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
De la Golda am gasit lac mat cu 5% luciu doar. Dar m-au deturnat sa incerc cu ulei. Am plecat cu mana goala :(

#10
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Am o masa cu 2 bancute din lemn.
- le-am slefuit cu discul abraziv
- am dat cu lac teflon de la savana
Rezultatul este unul mai mult decat multumitor.

Intrebare: Daca dadeam inainte de lac cu bait, era ceva diferit?

#11
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 ciprianned, on 09 mai 2020 - 13:05, said:

Am o masa cu 2 bancute din lemn.
- le-am slefuit cu discul abraziv
- am dat cu lac teflon de la savana
Rezultatul este unul mai mult decat multumitor.

Intrebare: Daca dadeam inainte de lac cu bait, era ceva diferit?
Baitul e pentru nuantarea culorii finale daca nu vrei natur.

#12
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Nu am dat cu bait. Sunt foarte multumit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate