Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Juridic, Autorizatie Construire - valabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Salut,

Ma poate ajuta cineva cu o dilema?
Am autorizatia de construire emisa in ianuarie 2018, valabilitate 1 an.
Am inceput constructia efectiv in martie 2018.
Durata santier, 2 ani.

Trebuie prelungita autorizatia de construire?

Multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu zic ca da

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cam da

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Nu. Vezi că acolo unde scrie durata autorizației mai scrie și că valabilitatea ei se extinde pe durata executării lucrărilor.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fără autorizație de construire în termen de valabilitate nu poți recepționa clădirea și fără recepție nu o poți intabula.

#6
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am inteles ca autorizatia de constructie este valabila din momentul anuntarii inceperii constructiei la ISC.

#7
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am gasit.

Nu stiu exact constructorul meu cand a anuntat ISC, dar pe 12 martie s-a facut un an de la trasare fundatie...

Attached Files



#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu poti cere la primarie prelungirea autorizatiei de construire cu inca 12 luni, nu scrie si in autorizatie asta?

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Situația e alta decît ai scris inițial - autorizația a expirat alaltăieri. Poți încerca să obții o autorizație pentru terminarea lucrărilor.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Durata autorizatiei de constructie e de un an.
2. Daca in decursul acelui an, te apuci de construit (anunti inceperea lucrarilor), ai la dispozitie 2 ani pentru finalizarea imobilului, in momentul anuntarii inceperii lucrarilor!
3. Nu mai poti prelungi autorizatia, daca a trecut termenul de un an. Trebuia sa incepi demersurile cu minim 30 de zile inainte de exprirare.

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Martie 2018 - Martie 2020. Daca nu reusesti sa intabulezi pana in Martie 2020, vei demara mai devreme prelungirea AC cu inca 1 an, adica pana maxim in Martie 2021.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

1. Durata autorizatiei de constructie e de un an.
...
Corect

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

...
2. Daca in decursul acelui an, te apuci de construit (anunti inceperea lucrarilor), ai la dispozitie 2 ani pentru finalizarea imobilului, in momentul anuntarii inceperii lucrarilor!
...
24 luni sau 36 luni sau cat scrie in autorizatie.

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

...
3. Nu mai poti prelungi autorizatia, daca a trecut termenul de un an. Trebuia sa incepi demersurile cu minim 30 de zile inainte de exprirare.
Am depus cu 15 zile fix inainte de expirarea perioadei anuntate, atat mi-a cerul de la primarie.

#13
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

1. Durata autorizatiei de constructie e de un an.
2. Daca in decursul acelui an, te apuci de construit (anunti inceperea lucrarilor), ai la dispozitie 2 ani pentru finalizarea imobilului, in momentul anuntarii inceperii lucrarilor!
3. Nu mai poti prelungi autorizatia, daca a trecut termenul de un an. Trebuia sa incepi demersurile cu minim 30 de zile inainte de exprirare.

Cam asta stiam si eu, doar ca a intervenit dubiul.
Sunt in interiorul termenului de 2 ani pentru finalizare, dar conform celor scrise in autorizatie, valabilitatea acesteia a expirat.
Si atunci, conform pct 1 si 2 de mai sus, nu sunt in ilegalitate, conform AC... nu mai stiu.
Si mai ales, cum intrunesc conditiile 1 si 2, de ce sa mai am AC valabil la receptie?

Dar cum am pus poza mai sus, se pare ca mie mi-au dat doar 12 luni termen de executie..

Edited by forbs, 14 March 2019 - 13:08.


#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Pe site-ul unei primarii locale am gasit urmatorul pasaj:

Quote

VALABILITATEA AUTORIZAŢIEI DE CONSTRUIRE/DESFIINŢARE

Prin autorizaţia de construire/desfiinţare emitentul stabileşte şi înscrie în formular:
a)termenul de valabilitate al autorizaţiei de construire/desfiinţare;
b)durata de execuţie a lucrărilor.

Valabilitatea autorizaţiei de construire/desfiinţare se constituie din:
a)intervalul de timp, de cel mult 12 luni de la data emiterii, în interiorul căruia
solicitantul este obligat să înceapă lucrările autorizate;
b)în cazul îndeplinirii condiţiei specificate la lit. a), începând cu data anunţată a
începerii lucrărilor, valabilitatea autorizaţiei se extinde pe toată durata de
execuţie a lucrărilor prevăzută prin autorizaţie.

Durata executării lucrărilor, care reprezintă timpul fizic maxim necesar pentru realizarea
efectivă a lucrărilor de construcţii autorizate, se stabileşte de către emitentul autorizaţiei
de construire/desfiinţare, pe baza datelor înscrise în cerere - respectiv în anexa la
aceasta - conform prevederilor documentaţiei tehnice - D.T. pentru autorizarea
executării lucrărilor de construire - D.T.A.C. sau de desfiinţare - D.T.A.D., după caz.

Din asta inteleg ca ai 12 luni in care trebuie anuntata inceperea lucrarilor de construire, data de la care incepe durata efectiva de executie a lucrarilor (cei 2 ani).
Dar asteapta sa-ti confirme asta cineva cine stie mai multe in domeniul asta.

Edited by Hider141, 14 March 2019 - 13:20.


#15
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 Hider141, on 14 martie 2019 - 13:12, said:

Din asta inteleg ca ai 12 luni in care trebuie anuntata inceperea lucrarilor de construire, data de la care incepe durata efectiva de executie a lucrarilor (cei 2 ani).
Dar asteapta sa-ti confirme asta cineva cine stie mai multe in domeniul asta.

Exact asa scrie si in autorizatia noastra de constructie si asa am interpretat si noi.

#16
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Asta scrie in a mea:

Untitled.jpg

Edited by forbs, 14 March 2019 - 13:33.


#17
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Inteleg ca ai la dispozitie 12 luni sa incepi executia si daca anuntul la ISC a fost facut pe 30 martie sa zicem, ai 12 luni din acel moment sa finalizezi constructia. Autorizatia prelungindu-se pana la finalizarea constrcutiei, respectiv 12 luni din 30 martie. Autorizatia noastra e pe 24 de luni din momentul anuntarii la ISC.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Nu ai doi ani de șantier.
Ai un an de valabilitate a autorizației, timp în care trebuie să începi lucrările. După ce ai început lucrările autorizația nu mai contează. Începe să se scurgă termenul de execuție a lucrărilor care la tine e de un an (12 luni).
Dacă ai început pe 12 martie 2018 atunci termenul de execuție s-a sfîrșit pe 12 martie 2019. Cel tîrziu alaltăieri ar fi trebuit să faci recepția la terminarea lucrărilor.
Acum ai nevoie o autorizație de terminare a lucrărilor începute altfel rămîi cu șantierul așa cum e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate