Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tenis fete: Bianca Andreescu

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#1
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Wozniacki, Venus Williams, Dominika Cibulkova și acum Muguruza, câștigătoare a două Grand Slam-uri. Să ne oprim un moment și să savurăm acest moment incredibil pentru tine. Felicitări! - i-a spus jurnalistul care a intervievat-o pe Bianca Andreescu pe teren, imediat după câștigarea partidei cu Garbine Muguruza și calificarea în semifinalele Indian Wells 2019. Publicul a izbucnit în urale.
6-0, 6-1 în 52 de minute, bravo ei!

Cine este Bianca Andreescu

Bianca Vanessa Andreescu s-a născut la 16 iunie 2000. A  început tenisul la Pitești, la 6 ani, unde a stat la bunici mai bine de doi ani, pentru ca apoi să își continue antrenamentele în Canada. Părinții ei au plecat în Canada imediat ce tatăl ei a primit o ofertă de lucru de acolo, cum a terminat facultatea.
„Eu m-am născut în Canada, dar am început tenisul în România, pentru că mama mea a avut serviciul acolo. A trebuit să ne mișcăm mai mereu, 6 luni în România, 6 luni aici, cam asta a fost”, a declarat Bianca Andreescu într-un interviu acordat pentru Digi Sport.

Tânăra sportivă a mărturisit că o are ca idol pe Simona Halep.

La rândul ei, mama sa povestea cu doi ani în urmă de ce nu s-a pus niciodată problema ca Bianca Andreescu să reprezinte România. „Nu ne-am gândit la asta. Dacă sunt niște copii talentați, Federația (canadiană - n.r.) le oferă mult sprijin. Canadienii sunt foarte organizați în tot ceea ce fac. De asemenea, Canada este o țară multiculturală, deci toți au venit de undeva"” a spus Maria Andreescu, într-un interviu acordat, în 2017, pentru prosport.ro. „La început, investești ca părinte 100% bani și timp. Dacă un copil se remarcă pentru că este talentat, dacă are rezultate importante și constante, Federația începe să investească foarte mult. Acest sport este foarte scump, costurile se ridică la 250.000 de dolari pe an la acest nivel”, a adăugat aceasta.


E grozav ce a reușit fata asta în 2019, și suntem de-abia în martie.

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Cu tot respectul, fata asta e într-adevăr extraordinară (cel puțin acum, în momentul ăsta), dar ce are de-a face asta cu noi, românii? Aaa, că are părinți și nume românesc? Scuze, dar nu prea cred că avem cu ce ne mândri aici...Posted Image

P.S. Cine știe, poate dacă săpăm destul de adînc, îi vom găsi și lu' Serena vreun stră-stră-stră de pe meleagurile noastre, se știe bine că pe români îi întîlnești peste tot...Posted Image

Edited by crislacor, 14 March 2019 - 09:19.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcrislacor, on 14 martie 2019 - 09:16, said:

Scuze, dar nu prea cred că avem cu ce ne mândri aici...Posted Image
Ce scuze, nu-i problemă. Unii se mândresc din motive de neînțeles pentru alții iar planeta îi rabdă pe toți, și forumul la fel :)

#4
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Nu-i vorba ca ar trebuie sa ne simtim mandri. E vorba despre oameni care au reusit, prin munca, sacrificii si alte privatiuni inerente; la 18 ani sa ajungi in semifinalele unei competitii de top, inseamna ca ai reusit. Un exemplu daca vreti, pentru cei care fac primii pasi in lumea minunata si facinanta in acelasi timp,  a acestui sport.
@althea, te-a sunta taica-su, este? :D

Attached Files



#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ce surpriza placuta. Nu stiu daca am de ce sa fiu mandru, dar ma bucur pentru ea. Oricum, a batut si romance...

View Postalthea, on 14 martie 2019 - 08:25, said:

Tânăra sportivă a mărturisit că o are ca idol pe Simona Halep.


Exact asa mi-am inchipuit, ca a crescut cu poza lui Halep pe perete :)
Pt hateri: si Tarzan avea radacini romanesti, ca sa va tavaliti voi.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bravo parintilor ei si bravo ei! O sa o bata si pe Svitolina si va juca finala!

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postoverseas, on 14 martie 2019 - 09:44, said:

Exact asa mi-am inchipuit, ca a crescut cu poza lui Halep pe perete Posted Image
Tocmai Simona dintre toate, de ce? Că nu e cea mai cea din toate timpurile. Asta o fi însemnând că se simte (și) româncă, bravo ei din nou din partea mea.  

View PostiancuMIC, on 14 martie 2019 - 09:40, said:

@althea, te-a sunta taica-su, este? Posted Image
N-ai fi zis de maică-sa :D
Aș vrea eu să-l pot felicita direct.

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Si eu ma bucur pentru orice roman care reuseste prin munca si talent.
Si ma simt rusinat pentru orice roman care fura, jefuieste si are un comportament jegos.

#9
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,695
  • Înscris: 09.05.2008

View Postalthea, on 14 martie 2019 - 09:50, said:

Tocmai Simona dintre toate, de ce? Că nu e cea mai cea din toate timpurile. Asta o fi însemnând că se simte (și) româncă, bravo ei din nou din partea mea.  
Ba este. Cel putin pana acum.


Am vazut cateva meciuri ale Biancai.
Joaca frumos, deschis, are si statura care-i permite.
Oricum, frumos!
Sa-i uram tot binele din lume si cat mai multe victorii.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu ma uit strict la tenis... chestia ca e romanca si ca noi suntem la fel.. e partea a doua.  Pana la urma, a facut tenis in Canada, nu in arena care sta sa se prabuseasca in parcul cu platani din Cotroceni.

Nu stiu de ce, ma deranjeaza gradinitza de romani cu drapele din tribune care se manifesta zgomotos... ca nu avem niciun merit daca e sa judecam la rece...  ne cam umflam in pene ca sa ne bagam in seama, sa ne vada lumea in tribuna.

Trebuie sa tineti cont de faptul ca astfel de sportivi se reprezinta in primul rand pe sine (ei si cu familia lor investesc in tenis)... o tara poate doar sa-i ajute sau sa le bage bete in roate.
Asa ca, sentimente din astea, de mandrie nationala, gratuite.. nu stiu nene...

Edited by rosix, 14 March 2019 - 10:40.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
sper sa nu reprezinte Romania vreodata
bv ei si familiei pt munca si efortul depus

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Bravo ei, asa cum am admirat alte/alti jucatoare/jucatori de top, e o ascensiune fulminanta pentru ea. Sper sa o tina tot asa. Bravo Bianca, succes in cariera.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Romanasii si ei amarati au destul de rar un motiv sa se simta bine in pielea lor... Sunt atat de putine aceste momente incat exagereaza putin.

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postrosix, on 14 martie 2019 - 10:27, said:

Eu ma uit strict la tenis... chestia ca e romanca si ca noi suntem la fel.. e partea a doua.  Pana la urma, a facut tenis in Canada, nu in arena care sta sa se prabuseasca in parcul cu platani din Cotroceni.

Nu stiu de ce, ma deranjeaza gradinitza de romani cu drapele din tribune care se manifesta zgomotos... ca nu avem niciun merit daca e sa judecam la rece...  ne cam umflam in pene ca sa ne bagam in seama, sa ne vada lumea in tribuna.

Trebuie sa tineti cont de faptul ca astfel de sportivi se reprezinta in primul rand pe sine (ei si cu familia lor investesc in tenis)... o tara poate doar sa-i ajute sau sa le bage bete in roate.
Asa ca, sentimente din astea, de mandrie nationala, gratuite.. nu stiu nene...
Haiosi mai sunteti voi, cum bateti campii cu gradinitza de romani...
Gradinitzele de whatever altceva atunci cand se baga in seama sa fie vazute in tribune sunt ok?

Nu trebuie sa ai / sa iti asumi nici un merit pentru a sta intr-o tribuna si a sustine pe cineva.
Sustii pur si simplu din simpatie (pe o multime de considerente, inclusiv apartenenta nationala), din empatie, din capriciu, din betie...

E nascuta [crescuta si] in Romania. Nu este nici meritul cuiva pentru asta, dar nu este nici vreun pacat ca sa simtiti nevoia de a arunca cu noroi in acest dat. Posted Image

V-ati activat si pe fata asta? Posted Image
Ce probleme aveti!

Edited by BlueKing-69, 14 March 2019 - 11:19.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e nascuta in Romania! :D

#16
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMembruAnonim, on 14 martie 2019 - 11:13, said:

Nu e nascuta in Romania! Posted Image
Asa e, sorry! Posted Image
M-am luat strict dupa elucubratiile isterice pe care le citasem.
Oricum, nici asta nu ne stirbeste din entuziasm   Posted Image

Edited by BlueKing-69, 14 March 2019 - 11:22.


#17
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,695
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBlueKing-69, on 14 martie 2019 - 11:11, said:

V-ati activat si pe fata asta? Posted Image
Ce probleme aveti!
Tre' facut topic separat si pentru Bianca. :)

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar ma-sa si tac-su au inspirat aer romanesc la nastere... Asta le da ceva valoare. Daca au vizitat si campurile energetice universale din Bucegi intelegem de unde vine minunea :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate