Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Miscarea SPB

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Sunt niste tineri din Rusia care au luat atitudine impotriva soferilor nesimtiti care circula cu masinile pe trotuare.
Filmarile se pot urmari pe canalul lor de youtube
https://www.youtube...._Ri1pvlRsLxsqJQ

Este o nebunie totala acolo. Nici nu am crezut ca exista oameni atat de psihopati care sunt convinsi ca ei au dreptul sa circule pe unde vor. Multi se iau si la bataie.

De astfel de tineri are nevoie lumea. Nu de rezist, metoo sau protestatari care nici nu stiu pentru ce protesteaza. Avem nevoie de tineri care au cojones si iau atitudine ca sa schimbe mentalitati.

Este nevoie de SPB Romania. Dar cine este dispus sa infrunte nesimtitii, si nu doar sa ii barfeasca pe net ?
Eu ma bag daca se baga si altii!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Numai cu politia in zona mai opereaza dupa ce au fost incidente cu unii calcati si impuscati.

Edited by andreic, 14 March 2019 - 00:30.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postandreea82a, on 14 martie 2019 - 00:22, said:

De astfel de tineri are nevoie lumea. Nu de rezist, metoo sau protestatari care nici nu stiu pentru ce protesteaza. Avem nevoie de tineri care au cojones si iau atitudine ca sa schimbe mentalitati.
sigur, de-asta avem nevoie, de imbecili care vandalizeaza masini in loc sa mearga la scoala, si au si impresia ca fac ceva util.

daca vezi ca am facut ceva gresit in trafic, reclama la politie. daca primesc o amenda mi-o asum, o platesc si ma invat minte. da’ daca te prind ca te apropii de masina mea, ca-mi lipsesti stickere pe parbriz, imi rupi stergatoare, imi desumfli roti sau cine mai stie ce idei iti vin, iti rup picioarele. suntem oameni, comunicam cu vorbe - daca te apuci sa vandalizezi, asteapta-te la consecinte.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu mai bine ii reclami si ii dai in judecata pana raman si fara hainele de pe ei? Chestia asta cu "justitia sociala", facuta de tot felul de activisti dupa cum le taie lor capatana, nu-i chiar cea mai normala chestie in democratie. Atata timp cat se ating de proprietatea altuia exista o problema majora.

Daca proteseaza non-invaziv - no problem. E dreptul lor.

Dar, da, Rusia = model. Serios? Sau trollam si noi ca putem?

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postborn2lose, on 14 martie 2019 - 00:48, said:

Dar, da, Rusia = model. Serios? Sau trollam si noi ca putem?

3000 de ruble dupa ce a dat peste un pieton pe trotuar.
45$ si nici vorba de permis luat.

Model de civilizatie.

#6
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
mda abia am deschis subiectul si deja au aparut 2 psihopati care au impresia ca pot sa faca ce vor si sa intre unde au chef cu "proprietatea" lor. Nu draga, nu este ilegal sa lipesti sticker pe o masina pentru ca se poate da jos si nu produce daune masinii. Iar stickerul il primesti numai daca refuzi sa iesi de pe trotuar.

Defapt problema e mult mai adanca. Si anume ca un procent semnificativ sunt psihopati/sociopati/narcisisti care cred ca li se cuvine totul si ca sunt deasupra tuturor. Acesti oameni nici nu ar trebui sa detina permis pentru ca sunt instabili psihic. Pot ucide pe altii daca simt ca le este amenintat egoul

Edited by andreea82a, 14 March 2019 - 01:12.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postandreea82a, on 14 martie 2019 - 01:10, said:

Defapt problema e mult mai adanca. Si anume ca un procent semnificativ sunt psihopati/sociopati/narcisisti care cred ca li se cuvine totul si ca sunt deasupra tuturor.
de acord. nimanui nu i se cuvine dreptul de a lipi stickere pe proprietatea altcuiva, orice ar crede el ca face. vrea sa lipeasca stickere, sa mearga acasa la ma’sa, nu pe masinile altora.

#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postandreea82a, on 14 martie 2019 - 01:10, said:

mda abia am deschis subiectul si deja au aparut 2 psihopati care au impresia ca pot sa faca ce vor si sa intre unde au chef cu "proprietatea" lor. Nu draga, nu este ilegal sa lipesti sticker pe o masina pentru ca se poate da jos si nu produce daune masinii. Iar stickerul il primesti numai daca refuzi sa iesi de pe trotuar.

Aia e legea in RUSIA!
In Rusia ca sa fie ilegal trebuie sa provoci o dauna ireparabila de cel putin 10 000 de ruble, altfel nu se considera ilegalitate :P

In tarile civilizate care nu au nevoie nici de astfel de activisti nici de salbatici rusnaci sunt altfel legile.

#9
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Adica omul intra pe trotuar si pune in pericol viata pietonilor. Eu il opresc stand in fata masinii si ii zic sa se intoarca pe sosea si daca refuza ii lipesc un sticker. Iar voi considerati ca actiunea mea de a lipi acel sticker este mai grava decat actiunea soferului de a pune in pericol vietile oamenilor? Voi sunteti normali la cap?

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postandreea82a, on 14 martie 2019 - 01:19, said:

Adica omul intra pe trotuar si pune in pericol viata pietonilor. Eu il opresc stand in fata masinii si ii zic sa se intoarca pe sosea si daca refuza ii lipesc un sticker. Iar voi considerati ca actiunea mea de a lipi acel sticker este mai grava decat actiunea soferului de a pune in pericol vietile oamenilor? Voi sunteti normali la cap?

Nu, vorbim de cum sunt legile in Rusia.
Datul peste un pieton daca nu necesita 15 zile de spitalizare este o amenda simpla de 45 de dolari peste una identica pentru mersul pe trotuar.
Pentru o paguba de peste 10000 ruble (130$) este dosar pentru distrugere.
Am urmarit si eu clipurile lor si mereu sfarsitul cand vorbesc de amanezi e total anticlimatic.

Asa ca repet, ti-ai gresit tara (daca jegul ala se poate numi tara) pe care sa o dai exemplu.


Uite ca l-am si gasit:

https://youtu.be/57OqRoilXYA?t=260

30 de zile permis suspendat si 25 000 de ruble dupa ce l-a facut pateu pe ala.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 14 March 2019 - 01:31.


#11
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Tocmai de aceea tinerii aceia sunt niste eroi! Infrunta singuri acel jeg de tara, mentalitati bolnave si un sistem corupt si curajul lor trebuie sa fie inspiratie pentru restul lumii. Si rezultatele se vad. De 3 ani de cand activeaza au redus considerabil numarul nesimtitilor. La inceput erau injurati aproape de toti, dar in ultimele filmari se vede cum multi soferi incep sa isi accepte greselile si sa isi ceara scuze. Este o realizare uriasa pe care nici un protest nu o poate face. Violenta si nesimtirea trebuie combatute ferm, cu actiune si prin curaj, nu cu vorbe goale.

Tu defapt ce propui? Sa te lasi umilit in continuare de psihopati?

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
De ce nu exista miscarea asta si in Elvetia, Danemarca, Suedia?
Te-ai gandit ca solutia e alta?

Iar ce au rezolvat..urmareste ultimul film de saptamna asta, au avut ginionul sa se puna in fata cuiva care are taticul prin guvern si a aparut imediat seful politie sa ii ia la intrebari, plus ca soferul nici macar nu a fost retinut.
Deci, repet, ti-ai ales prost exemplu.

#13
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Filmare recenta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UjYovXjqF9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmariti dialogul tanarului Kirill cu seful politiei care incearca sa il induplece sa vina la sectie!
Este practic o confruntare intre un tanar curajos si un sistem corupt.

Este exemplul perfect de urmat de toti oamenii din toata lumea. Asa trebuie tratata o astfel de situatie. Dar cati ati avea curajul sa faceti asta? Cati realizati macar ca aveti posibilitatea/dreptul sa faceti asta, si sa nu aplecati capul la ce va zice un politist corupt?

Majoritatea s-ar fi conformat de frica, ar fi fost dusi la sectie si acolo batuti. Majoritatea nu realizeaza puterea pe care o au filmarile in ziua de azi si accepta sa fie abuzati. Iar de partea cealalta, nu toti abuzatorii realizeaza puterea filmarilor si mai fac greseala de a se lasa filmati comitand abuzuri. Si acela e momentul cand ii putem da afara din sistem.

#14
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Asa mai, si ce a rezolvat curajosul Kiril ?
Soferul e liber, el a luat o capota in bot si petrecerea s-a spart.

Tu chiar crezi ca o mana de adolescenti o sa schimbe chestia aia pe care unii o numesc societate, paradisul maimutelor bete manga Rusia? O sa supere pe cine nu trebuie si iar dispar juma din ei sa faca "stagiul militar" cum au mai patit-o.

Da nu e problema, poti sa incepi si tu miscarea Spb Romania.
Abia astept clipurile...

View Postandreea82a, on 14 martie 2019 - 02:23, said:

Iar de partea cealalta, nu toti abuzatorii realizeaza puterea filmarilor si mai fac greseala de a se lasa filmati comitand abuzuri. Si acela e momentul cand ii putem da afara din sistem.

Las ca te trezesti tu maine dimineata din vis....
Unu e prins cu tablourile si lingourile in cimitir si face bugetul tarii si tu vorbesti de....

Edited by Jammalan-the-Prophet, 14 March 2019 - 02:34.


#15
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Încercați să luați lumină de la tari cu apa caldă , nu de la barbari comuniști / socialiști / marxiști sau alți nenorociți ai vieții .
Mai bine militați pentru o lege aspră , care sa poată fi aplicată .
Uitați de anarhie .

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Activistii aia din Rusia sunt cam agresivi din cate am vazut. Deh....trebuie vizualizari pe youtube..

Aia cu parcatul pe trotuar ramasese ULTIMA problema din Rusia. In rest...nu prea vad elefantul din sufragerie activistii aia..

Edited by mariovrs, 14 March 2019 - 07:07.


#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Daca tu esti cel care parcheaza pe trotuar, evident ca nu-i nici o problema. Incearca sa mergi pe un astfel de trotuar si o sa-ti schimbi opinia.
Daca nu e parcare pe trotuarul ala, nu o lasi acolo, e atat de simplu.

#18
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019

View PostJammalan-the-Prophet, on 14 martie 2019 - 02:19, said:

De ce nu exista miscarea asta si in Elvetia, Danemarca, Suedia?
Te-ai gandit ca solutia e alta?

Acele tari au fost dintotdeauna civilizate. Nu au avut probleme de genul, deci implicit nici solutii pentru ele.

Romania insa este o tara plina de giboni si este nevoie de o miscare SPB.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LocSrtr-YAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observati cum in filmarile lor peste 90% din giboni sunt soferi BMW si in general de masini mari si foarte scumpe.
Astia au impresia ca legile nu li se aplica si ca pot face ce vor pentru ca sunt deasupra celorlalti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate