Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Trecere de la DTH la IPTV

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
Buna ziua,

Am pachet complet de la Telekom, televiziunea e DTH (prin antena satelit) iar netul prin fibra optica (L - 1Gbps)

Pot sa trec televiziunea de la DTH la IPTV, ce presupune aceasta si ce avantaje ar fi?
Ma intereseaza in principal daca prin IPTV pot vedea posturile din pachetul de baza pe mai multe televizoare in acelasi timp fara a mai fi necesar cate un receiver pt. fiecare TV..

Multumesc

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Ai nevoie de reciever pt fiecare... daca iti activeaza ei si portul CATV, poti trage de acolo un cablu si vei avea 50 de posturi analogice, si 50 de posturi digitale, fara decodor, pe orice TV.

#3
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

View Postronuquet, on 12 martie 2019 - 23:21, said:

Ai nevoie de reciever pt fiecare... daca iti activeaza ei si portul CATV, poti trage de acolo un cablu si vei avea 50 de posturi analogice, si 50 de posturi digitale, fara decodor, pe orice TV.

ce inseamna "daca imi activeaza ei si portul CATV"? e dupa cum vor, il activeaza, sunt obligati in vreun fel sa-l activeze?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,723
  • Înscris: 14.10.2008
Pe fibra poti avea si serviciul CATV clasic, prin portul CATV al ONT-ului va iesi televiziune buna de bagat direct in televizoare, fara decodor la ele.

Trebuie sa iei serviciul de televiziune prin cablu. Daca ai televizoare mai noi de 2009 vei prinde HD si digital pe ele fara decodor. La IPTV iti trebuie receiver la fel cum ai la DTH Satelit ala.

Oricum si CATV si IPTV vor avea avantajul ca nu se mai intrerup cand se strica vremea. Ti-au pus antena satelit pentru ca pana acum ai avut o infrastructura de genul ADSL care nu permitea televiziunea.

Edited by Neaceasca85, 13 March 2019 - 01:42.


#5
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
Ce vrei tu merge pe DVB-C (folosesti tunerul intergrat al televizorului), nu pe IPTV.

O sa receptionezi insa doar grila din pachetul de baza, pentru extraoptiuni ai nevoie de un card CI+.

#6
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
Si ca sa trec de la satelit la dvb-c/catv clasic daca am deja trasa fibra de la ei pentru internet, trebuie doar sa le solicit lor lucrul asta? Va trebui platit ceva in plus?

#7
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postcosminn, on 13 martie 2019 - 07:01, said:

Si ca sa trec de la satelit la dvb-c/catv clasic daca am deja trasa fibra de la ei pentru internet, trebuie doar sa le solicit lor lucrul asta? Va trebui platit ceva in plus?
Da, trebuie sa suni la relații cu clienții (1234 sau 0800800800).
Nu, vei plati doar abonamentul.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcosminn, on 12 martie 2019 - 23:10, said:

Buna ziua,

Am pachet complet de la Telekom, televiziunea e DTH (prin antena satelit) iar netul prin fibra optica (L - 1Gbps)

Pot sa trec televiziunea de la DTH la IPTV, ce presupune aceasta si ce avantaje ar fi?
Ma intereseaza in principal daca prin IPTV pot vedea posturile din pachetul de baza pe mai multe televizoare in acelasi timp fara a mai fi necesar cate un receiver pt. fiecare TV..

Multumesc

In primul rand trebuie sa ai instalata infrastructura de fibra optica in zona respectiva pentru ca totul va veni in casa/apartament pe fibra (telefon fix, TV, internet).

Televiziunea la Telekom e pe DBV_C, adica televiziune digitala prin cablu, semnalul fiind livrat prin fibra optica.

Iti trebuie cate un echpament de decodare pentru fiecare TV din casa (maxim 4 TV) care poate fi ori decodor HD ori cartela smart CAM-CI+.  Routerul de fibra si primul receiver TV se acorda de Telecom in custodie (se scade chiria lunara pe factura) iar celelalte echipamente costa cca. 1 euro pe luna cu TVA fiecare.

Nu ai cum sa renunti la decodoare pentru ca pachetul TV oricum il platesti .. nu e ca la antena sa bagi cablul direct in TV si sa vezi cateva posturi in functie de cum orientezi antena.

View Postcosminn, on 13 martie 2019 - 07:01, said:

Si ca sa trec de la satelit la dvb-c/catv clasic daca am deja trasa fibra de la ei pentru internet, trebuie doar sa le solicit lor lucrul asta? Va trebui platit ceva in plus?

Platesti abonamentul, se reface tot pachetul de servicii si vei avea televiziune M sau L dupa cum optezi.  Nu stiu cat platesti in prezent dar un pachet cu 3 servicii integrate la Telekom (telefon fix, internet, TV) e cam 80-95 lei adica 15-17 euro.  Cand negociezi sa te asiguri ca routerul de fibra + primul receiver sunt gratuite in pachet, eventual sa negociezi ca al doile echipament de decodare, adica primul smart-cam sa fie cu reducere 50% (daca semnezi pe 24 de luni e posibil sa fie de acord).  E cam 1 euro (TVA inclus) pe luna un smart-cam

Vezi ca telefonul fix trebuie pastrat in pachet ca sa ai parte de un pret competitiv pe pachet.. Altfel iti vor propune un pret cam la fel de mare pentru numai doua servicii (net +TV)

Edited by rosix, 13 March 2019 - 08:43.


#9
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă are un receptor TV cu DVB-C integrat (eventual port CI+) nu scapă de mirificele decodoare/mediabox-uri?

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGif2D, on 13 martie 2019 - 08:44, said:

Dacă are un receptor TV cu DVB-C integrat (eventual port CI+) nu scapă de mirificele decodoare/mediabox-uri?

Nu..Telekom are programele codate pe cablu. Si oricum va achita un pachet in care are N programe... ideea ar fi sa le si vada daca tot le plateste.

Poate scapa de mediabox doar daca cere in loc CI+ adica smart-cam plus cartela... dar o solutie de decodare tot trebuie pentru fiecare televizor.

Edited by rosix, 13 March 2019 - 08:56.


#11
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013

View Postrosix, on 13 martie 2019 - 08:55, said:

Nu..Telekom are programele codate pe cablu.

Ba da. Grila de baza nu e codata.

#12
raduadrianb

raduadrianb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.08.2007
Trimite o cerere la [email protected] in care sa specifici ca doresti trecerea de la DTH la DVB-C sau IPTV, impreuna cu o copie dupa Buletinul titularului de contract.
O sa fii sunat de cineva de la retentie si poti sa ii spui sa iti ofere cate carduri CI sau receptoare doresti, cu chirie 0. Daca vrei IPTV, spune-i operatorului sa iti activeze si portul de CATV analogic, astfel o sa poti receptiona pe mai multe televizoare 51 de programe tv SD, fara a mai avea nevoie de  receptor sau CI suplimentar.
Eu asa am procedat si am 3 carduri CI cu chirie 0.

#13
adriank500

adriank500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.07.2007
Exista vreo metoda prin care sa îmi activeze portul catv și sa păstrez și dth fără sa plătesc nimic suplimentar? Nu am nevoie de ci card pt catv. E de-ajuns ce se prinde la liber.

#14
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Se poate sa ramai cu dth-ul dar platesti probabil 31 de lei pentru serviciul analogic . Suna la 0800 800 800 si vezi ce oferta iti fac ei :)

#15
adriank500

adriank500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.07.2007
Asta stiam deja. Deci nu e nici o rezolvare fără abonament suplimentar. Mersi.

Numărul ala nu mai e valabil.

Edited by adriank500, 12 April 2019 - 19:29.


#16
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Dacă nu mai ești sub perioadă contractuală poți să ceri activarea portului Catv și păstrarea serviciului DTH.  Mai poți să optezi pentru Dvb-C iar în cazul în care ai televizoarele compatibile CI+ , poți să optezi pe modul CI+ în loc de receptor,

#17
NXC

NXC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2018

View Postdic_star79, on 12 aprilie 2019 - 21:41, said:

Dacă nu mai ești sub perioadă contractuală poți să ceri activarea portului Catv și păstrarea serviciului DTH.  Mai poți să optezi pentru Dvb-C iar în cazul în care ai televizoarele compatibile CI+ , poți să optezi pe modul CI+ în loc de receptor,
Mai trebuie adaugat,chiar daca ai televizoare cu port CI+ exista posibilitatea sa nu functioneze modulul CI+
La mine nu a dat mesajul,car spune ca,cardul CI+ nu este compatibil cu TV-ul sau ceva de genul,insa nu am semnal daca instalez Profilul Operatorului (sa fie posturile in lista la fel ca pe DVB-C),la versiunea 1.3 cere asta,am filmat si am trimis dovada viodeo (tehnicieni din zona sunt incapabili,dau vina pe televizoare...) si apoi au trimis echipa sa imi instaleze versiunea mai veche 1.0 si am scanat normal programele TV,se instaleaza in ordine alfabetica sau nu,in functie de televizor.

#18
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,182
  • Înscris: 15.07.2005

View Postcosminn, on 12 martie 2019 - 23:10, said:

Buna ziua,

Am pachet complet de la Telekom, televiziunea e DTH (prin antena satelit) iar netul prin fibra optica (L - 1Gbps)

Pot sa trec televiziunea de la DTH la IPTV, ce presupune aceasta si ce avantaje ar fi?
Ma intereseaza in principal daca prin IPTV pot vedea posturile din pachetul de baza pe mai multe televizoare in acelasi timp fara a mai fi necesar cate un receiver pt. fiecare TV..

Multumesc

vorbeste cu dicstar79!!!! te ajuta sigur!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate