Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Problema intrare apa la ploaie puternica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Am o problema la usa de la balconul din spatele casei. Este orientat spre Nord si ploaia bate intotdeauna dinspre Nord - NordEst.
La ploi puternice si cu vant, pe langa pragul usii, mai exact undeva la imbinarea pragului cu peretele, intra apa. Nu mult, dar, cat sa imi umfle parchetul in niste ani. Am schimbat deja un rand pt ca facuse denivelari.
Problema a fost partial rezolvata vara trecuta cu silicon transparent rezistent la umezeala si UV. Am dat cu silicon tot ce inseamna imbinare intre prag cu gresia exterioara, cat mi-a permis in interior intre perete si tocul usii (a fost rasa tencuiala si data alta) si bagat silicon cat am putut inspre acel colt prin profilul de aluminiu din prag (injectat). Am pus si picurator pe usa, probabil ca si asta a mai ameliorat problema.
Cauza este de la montarea ramei usii. Cand a fost montata, a fost montata cu o inclinatie in acea zona, are o deviatie de 5-7 mm, poate 1 cm.
Usa si rama sunt din lemn stratificat, nu as vrea sa le scot si sa le schimb doar pt atata lucru, dar, este enervant sa vezi tot timpul cum se uda cam 10 cm lungime si 5-7 cm inaltime din peretele de langa toc. In plus, e bataie mare de cap apoi cu glafurile la interior + tencuiala decorativa la exterior si preturile aferente, deloc mici. Nu mai zic de deranj si stres. Problema cea mai mare e ca nu pot identifica strict locul prin care intra, meseriasii care au mai venit si au aruncat un ochi au spus ca pe usa se prelinge si ajunge pe profilul de pe prag si apoi inspre perete. Ce e drept, posibil sa fi fost o ameliorare si cu acel picurator montat pe usa.
Si acum, intrebarea. Cineva mi-a recomandat sa pun o marchiza cu copertina deasupra usii. Mi-ar trebui un 2500 mm lungime pe vreo 900-1000 mm latime ca sa acopar usa si geamul de langa (sa nu arate ca dracu doar deasupra usii).
E o solutie buna ? Va ajuta cu ceva ? Daca reduce cu cel putin 50-70% cantitatea de apa, ar fi ok.
Ideea e ca nu as vrea sa dau 400-500 de lei degeaba pe asa ceva :
https://www.emag.ro/...4/pd/DTNSMVBBM/
https://lajumate.ro/...60-6725426.html

Astept parerile voastre. Daca aveti si alte solutii/variante, sunt deschis si la aceste aspecte.

Edited by Magicwisewolf, 12 March 2019 - 13:22.


#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
usa termopan

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,794
  • Înscris: 13.07.2011
baga o poza sa ne dam seama despre ce vorbesti. Eu zic ca problema trebuie rezolvata de la sursa.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016
Probabil montarea oricarei alte usi, indiferent de material, va rezolva problema. Montata corect. Daca pun termopan si e montat tocul prost, tot problema asta va fi.
Exclus sa fac asemenea deranj momentan.
Ma gandesc ca trebuie sa fie si alte variante, totusi. Solutii minune, ceva.

Edited by Magicwisewolf, 12 March 2019 - 13:31.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMagicwisewolf, on 12 martie 2019 - 13:20, said:

Salut,

Am o problema la usa de la balconul din spatele casei. Este orientat spre Nord si ploaia bate intotdeauna dinspre Nord - NordEst.
La ploi puternice si cu vant, pe langa pragul usii, mai exact undeva la imbinarea pragului cu peretele, intra apa. Nu mult, dar, cat sa imi umfle parchetul in niste ani. Am schimbat deja un rand pt ca facuse denivelari.
Problema a fost partial rezolvata vara trecuta cu silicon transparent rezistent la umezeala si UV. Am dat cu silicon tot ce inseamna imbinare intre prag cu gresia exterioara, cat mi-a permis in interior intre perete si tocul usii (a fost rasa tencuiala si data alta) si bagat silicon cat am putut inspre acel colt prin profilul de aluminiu din prag (injectat). Am pus si picurator pe usa, probabil ca si asta a mai ameliorat problema.
Cauza este de la montarea ramei usii. Cand a fost montata, a fost montata cu o inclinatie in acea zona, are o deviatie de 5-7 mm, poate 1 cm.
Usa si rama sunt din lemn stratificat, nu as vrea sa le scot si sa le schimb doar pt atata lucru, dar, este enervant sa vezi tot timpul cum se uda cam 10 cm lungime si 5-7 cm inaltime din peretele de langa toc. In plus, e bataie mare de cap apoi cu glafurile la interior + tencuiala decorativa la exterior si preturile aferente, deloc mici. Nu mai zic de deranj si stres. Problema cea mai mare e ca nu pot identifica strict locul prin care intra, meseriasii care au mai venit si au aruncat un ochi au spus ca pe usa se prelinge si ajunge pe profilul de pe prag si apoi inspre perete. Ce e drept, posibil sa fi fost o ameliorare si cu acel picurator montat pe usa.
Si acum, intrebarea. Cineva mi-a recomandat sa pun o marchiza cu copertina deasupra usii. Mi-ar trebui un 2500 mm lungime pe vreo 900-1000 mm latime ca sa acopar usa si geamul de langa (sa nu arate ca dracu doar deasupra usii).
E o solutie buna ? Va ajuta cu ceva ? Daca reduce cu cel putin 50-70% cantitatea de apa, ar fi ok.
Ideea e ca nu as vrea sa dau 400-500 de lei degeaba pe asa ceva :
https://www.emag.ro/...4/pd/DTNSMVBBM/
https://lajumate.ro/...60-6725426.html

Astept parerile voastre. Daca aveti si alte solutii/variante, sunt deschis si la aceste aspecte.

Nu ai problema musai la prag.. usa nu este etansa si se scurge pe la imbinari, deci pe toata muchiar de inchidere a usii... Solutia.. ori faci o copertina ca apa sa nu mai bata in usa direct.. ori o usa de termopan cu chedere bune.. care sa nu permita intrarea apei.. Restul sunt solutii de compromis, de pe azi pe maine.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016
Am atasat poze de la interior. Din exterior, nu am ce sa arat, nu se vede nimic. Problema e ca nici din interior nu e f clar cum intra, decat traseul se vede.
Ce luceste in coltul tocului si pe perete e silicon, nu e apa.

View Postrosix, on 12 martie 2019 - 13:33, said:


Nu ai problema musai la prag.. usa nu este etansa si se scurge pe la imbinari, deci pe toata muchiar de inchidere a usii... Solutia.. ori faci o copertina ca apa sa nu mai bata in usa direct.. ori o usa de termopan cu chedere bune.. care sa nu permita intrarea apei.. Restul sunt solutii de compromis, de pe azi pe maine.
Pai asta era ideea, ceva de genul celor din link-uri. Nu vreau sa scot usa si sa pun alta in urmatorii cativa ani, nu are rost. Casa este destul de noua, nu are nici 10 ani, tamplaria are vreo 8-9 ani, deci, relativ noua si ea. Vroiam sa mai cer si alte pareri cu posibile alte solutii sau chiar cu acea copertina, ca sa nu dau banii degeaba pe ea si montaj.
Ms de parere.

Attached Files



#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Carpaceala facuta de la interior, e fix "apa de ploaie".Si mai ales cu silicon, indiferent la ce e rezistent. Pe exterior trebuie intervenit.

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmyshyk, on 12 martie 2019 - 13:40, said:

Carpaceala facuta de la interior, e fix "apa de ploaie".Si mai ales cu silicon, indiferent la ce e rezistent. Pe exterior trebuie intervenit.
Am dat si pe la exterior. Am dat cu silicon la imbinarea intre rama si gresie. E ok acolo, nu intra pic de apa pe acolo, am turnat cativa litri de apa pe gresie in zona tocului si nu intra niciun pic.
Se prelinge cumva de pe usa si intra pe la o imbinare. Problema e ca nu reusesc sa gasesc locul din rama sau prag si traseul exact.
Am urmarit aseara cand ploua torential, nu imi intra printre cheder si prag. Chederul etanseaza bine pe interior.

Am verificat si gaurile de evacuare din profilul din prag, apa iese prin ele. Probabil ca nu iese toata, nu or face fata si posibil sa se duca inspre perete o parte, avand acea inclinatie de 1 cm de care spuneam.

Edited by Magicwisewolf, 12 March 2019 - 13:46.


#9
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
si daca nu usa e vinovata ?

eu suspectez ruperea capilaritatii dintre fundatie placa si perete la cum arata pozele

Edited by Maverick27, 12 March 2019 - 13:56.


#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

Chederul etanseaza bine pe interior.
Degeaba; la exterior trebuie etanșare/ermetizare!

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMaverick27, on 12 martie 2019 - 13:54, said:

si daca nu usa e vinovata ?

eu suspectez ruperea capilaritatii dintre fundatie placa si perete la cum arata pozele
Poti detalia un pic, te rog ? Mai pe intelesul unui om care nu se pricepe la constructii.
Ce ti se pare ca apare in poze si unde sa ma uit, mai exact ?

View Postjobist, on 12 martie 2019 - 13:56, said:

Degeaba; la exterior trebuie etanșare/ermetizare!
Te referi la partea exterioara a usii ? Sau la imbinare gresie - prag ?

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Tot ce este îmbinare/chedere la exterior.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Izbeste o copertina desupra , din schelet finut metalic acoperit cu policarbonat . Apa se prelige pe perete si intra pe unde gaseste loc , nu este obligatoriu sa intre pe la prag - aceleasi probleme si la geamuri, omul blideaza jos dar apa se prelinge de pe perete pe la imbinarea tocului si intra pe sub pervaz . Daca ai observat la izolarea cu polistiren a fatadelor se coboara 1-2 cm cu plasa peste golul degeam tocmai pentru picurator, ca apa sa picure pe glaf nu sa se prelinga pe geam.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016

View Postldpe, on 12 martie 2019 - 15:37, said:

Izbeste o copertina desupra , din schelet finut metalic acoperit cu policarbonat . Apa se prelige pe perete si intra pe unde gaseste loc , nu este obligatoriu sa intre pe la prag - aceleasi probleme si la geamuri, omul blideaza jos dar apa se prelinge de pe perete pe la imbinarea tocului si intra pe sub pervaz . Daca ai observat la izolarea cu polistiren a fatadelor se coboara 1-2 cm cu plasa peste golul degeam tocmai pentru picurator, ca apa sa picure pe glaf nu sa se prelinga pe geam.
Sa inteleg ca imi recomanzi sa pun copertina, nu ar fi degeaba sau bani aruncati. Multumesc.
Ma gandesc si eu ca ar trebui sa aiba un efect destul de bun. Nu ma astept sa rezolve problema de tot, dar, macar sa elimine o mare cantitate de apa ce ajunge altfel pe perete/usa. Ajungand mai putina, riscul sa intre in casa ar trebui sa fie f mic sau chiar redus la zero intrucat problema apare doar la ploi torentiale, cu cantitati mari de apa si vant. La ploi normale, nu am probleme.

Edited by Magicwisewolf, 12 March 2019 - 15:51.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai te deranjeaza doar cantitatea de apa, (macar sa elimine o mare cantitate de apa ce ajunge altfel pe perete/usa.) sau te deranjeaza apa, indiferent cat de putina este? Ca in al doilea caz, nu merge cu carpaceala nici pe exterior. Trebuie facuta o "reparatie"

#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmyshyk, on 12 martie 2019 - 17:35, said:

Pai te deranjeaza doar cantitatea de apa, (macar sa elimine o mare cantitate de apa ce ajunge altfel pe perete/usa.) sau te deranjeaza apa, indiferent cat de putina este? Ca in al doilea caz, nu merge cu carpaceala nici pe exterior. Trebuie facuta o "reparatie"
Apa nu este multa nici in cazul in care nu as pune copertina. E vb de 100-200 ml, poate chiar mai putin. Problema e in timp. O ploaie luna asta, inca 2 peste 3 luni, inca una peste 4 si se aduna, in timp umfand parchetul. Daca cu copertina imi reduce cantitatea de apa la cateva zeci de ml si nu se mai infiltreaza decat f putin, tot e o treaba decat sa schimb usa cu rama cu tot.
E cacarea lumii - mizerie, deranj, bani, stres, bataie de cap, tencuiala, glafuri, vopsea... Asa, daca pun copertina, nu costa mai mult de 500 lei si se monteaza usor si repede si apoi macar stau linistit ca nu mai intra apa ca la inceput. De aia intreb, pt cine stie sau a avut aceeasi problema, daca a observat o ameliorare sau chiar rezolvare in proportie de peste 50-60% a problemei.
In timp, poate gasesc pe un mester sa ii dea de cap si sa rezolve definitiv.
Oricum, zona aia e foarte expusa intemperiilor, am vopsit o data usa pt ca se scorojise vopseaua de la apa de ploaie si soare. Dupa 7 ani, ce e drept...
Uite, jos, la usa de la parter, nu am nici cea mai mica problema. E balconul care are cam 1.2-1.3 m latime si opreste cam toata apa care mi-ar fi batut in usa altfel. De aia ma gandesc ca ar functiona si cu o copertina la etaj. Principiul e acelasi.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Pozele sunt irelevante. Trebuie cu ușa deschisă, poze la partea de jos și cu ușa închisă, poze din exterior. Probabil că e vorba de apa care se prelinge pe ușă și ajunge pe prag, care nu se drenează afară. Pot fi mai multe motive ale problemei, cum ar fi faptul că nu ai găuri de drenaj în prag, sau că nu ai pantă de evacuare la exterior, ori nu ai un lăcrimar la exterior. În principiu, exteriorul trebuie să fie mai jos, ca să aibe unde să se ducă apa.

Edited by Digix, 12 March 2019 - 18:31.


#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDigix, on 12 martie 2019 - 18:30, said:

Pozele sunt irelevante. Trebuie cu ușa deschisă, poze la partea de jos și cu ușa închisă, poze din exterior. Probabil că e vorba de apa care se prelinge pe ușă și ajunge pe prag, care nu se drenează afară. Pot fi mai multe motive ale problemei, cum ar fi faptul că nu ai găuri de drenaj în prag, sau că nu ai pantă de evacuare la exterior, ori nu ai un lăcrimar la exterior. În principiu, exteriorul trebuie să fie mai jos, ca să aibe unde să se ducă apa.
Am lacrimar pe exteriorul usii, am gauri de drenaj pe profilul de pe prag si sunt desfundate. Daca torn apa pe profil, o evacueaza prin gauri, dar, cred ca la ploaie puternica nu fac fata (asta banuiesc).
De prelins sigur se prelinge pe usa, sunt aproape sigur ca de aici e problema, ca nu intra pe la imbinarea pragului de lemn cu gresia de pe balcon, am avut grija sa etansez cu silicon. Am facut test cu cativa litri de apa turnati pe gresie in fata usii, spre prag si nu intra, nu se vede in casa niciun strop.
Desi sunt aproape sigur ca pe usa se prelinge, nu stiu insa cum ajunge in perete, care e traseul si pe unde o ia : pe profil, se scurge pe prag si intra pe acolo (desi nu am vazut nicio gaura in el).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate