Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Persoanele mai mari fizic, traiesc mai mult!

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
UndaMica

UndaMica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.03.2019
Salutari, recent facand niste documentari in regnul animal cum ca animalele cele mai mari traiesc cel mai mult, iar cele mici traiesc cel mai putin totul a mers la metabolism si ritmul cardiac.
De unde rezulta ca persoanele cu un metabolism lent, si un ritm cardiac mai scazut traiesc mai mult decat persoanele slabe cu metabolism rapid , deoarece acest metabolism rapid accelereaza fiecare proces chimic din corp/imbatranirea celulelor mult mai rapid ca unul lent.
In fine, omul fiind animal rezulta lafel, pareri ?

Edited by UndaMica, 11 March 2019 - 15:50.


#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cainii de talie foarte mare au o viata extrem de scurta, cam 7-10 ani pe cand piticii pot trece de 20 asa ca supozitia ta nu e valabilă.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
depinde de viata si de genetica, tataia a avut peste sută si a murit la 90 cumnasu a avut 60 kg si a murit fix cand s a pensionat. dar inclin sa cred ca aia mici trăiesc mai mult de unde si vb,, m8c mic da tare n cric ":))

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Pai tu compari persoanele mari cu animalele mari. N-ar trebui sa compari persoanele mari cu persoanele mai putin mari?

Sile, ai umplut de sange comentariul tau. Incearca si tu sa te exprimi ceva mai bine, ca sa ne intelegem om cu om.

Eu stiam ca persoanele slabe au sanse sa traiasca mai mult decat persoanele cu greutate normala. Cel mai bun exemplu: supravietuitorii lagarelor de concentrare.

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si tu ai umplut de sange concluzia ta... de unde stii ca aia nu au fost inainte persoane mari? pentru că i ai vazut la eliberare numai  piele si os???

Edited by silesax, 14 March 2019 - 20:23.


#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
E irelevant cum erau la intrare. Dar tu i-ai vazut dupa cativa ani, cand si-au revenit?

Am mai citit o data ce ai postat si am cautat concluzia mea. N-am gasit-o.

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai in spiritul topicului nu e irelevant cum erau inainte.. pentru ca initiator se întreabă care trăiesc mai mult? tu ai zis ca slabii ca slabi erau cei din lagare. pai cum pana mea vroiai sa fie cei din lagare? mai mult contează cumvau intrat in lagar decat cum au iesit pentru a face o analiza in ton cu titlul topicului.

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Daca nu te exprimi coerent, eu nu-ti mai raspund.

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ai probleme cu logica. trebuie sa stii cum erau persoanele la intrare in lagar sa poti trage o concluzie.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostUndaMica, on 11 martie 2019 - 15:50, said:

Salutari, recent facand niste documentari in regnul animal cum ca animalele cele mai mari traiesc cel mai mult, iar cele mici traiesc cel mai putin totul a mers la metabolism si ritmul cardiac.
De unde rezulta ca persoanele cu un metabolism lent, si un ritm cardiac mai scazut traiesc mai mult decat persoanele slabe cu metabolism rapid , deoarece acest metabolism rapid accelereaza fiecare proces chimic din corp/imbatranirea celulelor mult mai rapid ca unul lent.

Tu pleci de la o ipoteză corectă, dar tragi o concluzie greșită. Treaba cu "animalele mai mari trăiesc mai mult" se aplică între specii și nu neapărat în cadrul aceleiași specii.
Iar treaba asta e mai degrabă bazată pe evoluție, animalele mari au, în general, mai puțini prădători decât cele mici. De-asta trăiesc mai mult.

Ce spui tu, este fix invers, de fapt, în cadrul aceleiași specii. Animalele (și oamenii), tind să trăiască mai mult când nu au acces ușor la mâncare și când nu se îngrașă. Obezitatea provoacă o tensiune arterială ridicată, inima ta (și restul organelor), trebuie să lucreze mai mult să te țină viu, așa că mori mai repede. E și o glumă, că nu prea vezi bătrâni de 160 kg, dar e și un adevăr în ea.

Genetic, dacă vorbim de diferențe de mărime (dar nu de afecțiuni, gigantism, nanism), în medie, persoanele mai înalte trăiesc mai puțin. Probabil că explicația este similară cu cea din cazul obezității. Un corp mai mare necesită mai multe procese, astfel încât organele sunt mai puțin stresate. Te-ai gândi că organele sunt oarecum la scară cu mărimea corporală, dar asta pare să nu ajute extraordinar de mult.

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu sunt... mare dar nu cred ca voi apuca 60 de ani. Sau sper?

Edited by e_bulu, 19 March 2019 - 20:33.


#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dracu stie

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Posteaza pe forumul asta? Ca poate-mi schimba ideea despre viata.

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreddy12, on 14 martie 2019 - 12:47, said:

Cainii de talie foarte mare au o viata extrem de scurta, cam 7-10 ani pe cand piticii pot trece de 20 asa ca supozitia ta nu e valabilă.
rasa aia gigantica, dog german sau cum se numeste, abia atinge 6 ani. Este comun sa moara la 4-5 ani de batranete.

View PostPuferiu_, on 14 martie 2019 - 20:19, said:

Pai tu compari persoanele mari cu animalele mari. N-ar trebui sa compari persoanele mari cu persoanele mai putin mari?

Sile, ai umplut de sange comentariul tau. Incearca si tu sa te exprimi ceva mai bine, ca sa ne intelegem om cu om.

Eu stiam ca persoanele slabe au sanse sa traiasca mai mult decat persoanele cu greutate normala. Cel mai bun exemplu: supravietuitorii lagarelor de concentrare.
pai si care e logica cu lagarele?  Ca au supravietuit doar ultimii, cei care nu au apucat sa fie exterminati. Doar nu,m-ti imaginezi ca a supravietuit un prizonier din prima sarja , de la inceputul razboiului?  Nu de foame au murit prizonierii din lagare .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate