Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ghid Reziliere Telecom - aprilie 2019 - majorare tarife pentru toate serviciile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
Probabil stiti deja, Telekom Romania a decis sa majoreze tarifele pentru toate serviciile dar si utilizeze cursul EUR/RON existent la ING pentru cumparare (semnificativ mai mare decat cursul EUR/RON de la BNR, utilizat pana acum).

Informarea este urmatoarea:

Astfel, începând cu data de 15 aprilie 2019, vor interveni următoarele modificări ale condițiilor contractuale:
1. Modificări privind prețul serviciilor
În cazul serviciilor fixe achiziționate (Voce, Internet sau TV), prețul pentru fiecare serviciu fix va fi majorat cu 0,42 euro TVA inclus (0,35 euro fără TVA). Dacă beneficiați de un pachet de servicii alcătuit din două sau mai multe servicii fixe, majorarea se va aplica pentru fiecare serviciu fix inclus în pachet. Această majorare se adaugă la prețul serviciului fix/prețul pachetului de servicii calculat în urma aplicării tuturor reducerilor și promoțiilor de care beneficiați conform contractului, prețul final fiind determinat prin însumarea acestora.
În cazul serviciilor mobile achiziționate, prețul pentru fiecare abonament de servicii mobile va fi majorat cu 0,42 euro TVA inclus (0,35 euro fără TVA). Această majorare se adaugă la prețul abonamentului calculat în urma aplicării tuturor reducerilor și promoțiilor de care beneficiați conform contractului, prețul final fiind determinat prin însumarea acestora.
2. Modificări privind facturarea și plata
Facturile se emit în Lei, la ultimul curs de vânzare EUR/RON pentru persoane juridice al ING Bank N.V. Amsterdam – Sucursala București (ING Bank România) din ziua lucrătoare anterioară începutului perioadei de facturare.
Informații actualizate privind cursul de schimb valutar vor fi disponibile pe www.telekom.ro. TKR își rezervă dreptul să modifice cursul de schimb valutar
utilizat, cu informare prealabilă, în cazul în care se află în imposibilitate, din orice motiv, de a continua utilizarea acestuia.
În măsura în care nu sunt modificate expres sau implicit conform punctelor 1 și 2 din prezenta notificare, restul prevederilor contractului nu se modifică.
Dacă nu sunteți de acord cu modificările de mai sus aveți dreptul de a denunța unilateral contractul privind furnizarea serviciilor în termen de 30 de zile de la data primirii prezentei notificări. În caz de denunțare a contractului ca urmare a prezentei notificări, nu veți fi obligat la plata vreunor despăgubiri. Dacă ați achiziționat un Pachet Promoțional, tranșele lunare neplătite aferente terminalului achiziționat devin automat scadente și exigibile.

Denunțarea unilaterală a contractului se poate face prin notificare scrisă, transmisă către Telekom Romania Communications S.A. la sediul din București, Piața Presei Libere nr. 3-5, Clădirea City Gate, Turnul de Nord, Etajele 7-18, sector 1, cod poștal 013702, conform prevederilor contractului.



Atentie mare !!!

Se accepta rezilieri trimise doar prin Posta Romana la adresa mentionata de Telekom. Trebuie sa aveti grija sa completati cererea atasata si la motiv sa completati optiunea: Alt motiv: __doresc denuntarea unilaterala a contractului privind furnizarea serviciilor datorita majorarii tarifelor incepand cu 15 Aprilie___

Documentul se trimite doar cu confirmare de primire, altfel nu este sigur ca vor lua in calcul notificarea de reziliere. Plicul trebuie sa contina si o copie dupa buletin (C.I) a titularului contractului.

Attached Files


Edited by mirabcd, 08 March 2019 - 01:08.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Vor mari toti pana la urma, ce te faci atunci :)

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Ce faci, ce nu faci...e discutabil. Conteaza ca au ocazia unii sa scape de contracte,
ocazie pe care poate n-ar fi avut-o atat de "la indemana" fara magaria astora.

Oricum, asa zisele conditii impuse mai sus de Telekom mi se par aberante si usor
de maturat cu ele pe jos. Nu intru in detalii la ora asta, dar trust me...sunt aberante
rau de tot.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Și pana acum era scris ca doar prin scrisoare se putea rezilia. Însă eu am trimis notificare prin mail de fiecare data și de fiecare data am primit reducerea respectiva.

Oricum am trimis de ieri o notificare scrisa olograf și scanata împreună cu copia CI

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. Va urma din nou un val de rezilieri, cum a fost in 2018 cand au ciuruit grila TV. Au mai aplicat o scumpire si anul trecut in noiembrie, parca, deci scumpiri peste scumpiri, mai ceva ca la mancare.

Niste jegosi !!!

Edited by rosix, 08 March 2019 - 07:03.


#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

 andreic, on 08 martie 2019 - 01:24, said:

Vor mari toti pana la urma, ce te faci atunci Posted Image
Mda, dar numai ca unii sunt mai boschetari ca altii...si scot canale pe banda rulanta...Sa mai si ceri bani in plus pentru chestia asta, deja e tupeu calificat!

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu.. la Telekom s-au petrecut mai multe lucruri laolalta.. toate descurajante pentru client:  in 2018 au jumulti grila de vreo 3 ori si au marit preturile de 1-2 ori spre sfarsitul anului..
Acum din nou, din aprilie...

Nu stiu.. nene...

E jumuleala totala la buzunarul romanului cu corporatiile astea capitaliste.  Mana in buzunar pana la cot.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am de la ei internet si un mobil, nu ma apuc sa reziliez fiindca sunt multumit de servicii. nu e mai verde iarba in alta parte.

#9
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014
se poate face portare? sa nu pierzi nr. de telefon?

sau sa renunti la Tv si internet și sa păstrezi fixul?

Edited by rzv74, 08 March 2019 - 08:46.


#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Sa pastrezi fixul? Sper ca te referi din aparat si ca in 2019 nu mai exista posturi telefonice fix, dischete (nu demachiante) ori net prin dialup.
Sigur ca se poate. Oricum toti au marit sau urmeaza sa o faca. La serviciu am primit instiintare de la Euroweb pentru internet.

#11
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

 rzv74, on 08 martie 2019 - 08:43, said:

se poate face portare? sa nu pierzi nr. de telefon?

sau sa renunti la Tv si internet și sa păstrezi fixul?
Da, eu, rudele si prietenii am trecut cu fixul la RDS prin portare fara nici o greutate. Nu am anuntat nimic la Telekom, doar am mers intr-un centru RDS si am facut acolo cererea. Mi-au dat intai un numar de fix de RDS provizoriu si peste cateva zile m-au anuntat ca portarea s-a facut cu succes si automat am recapatat vechiul numar de fix.

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Scumpirea ca scumpirea, dar magaria mare este la cursul EUR/RON luat de la ING.

#13
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
De la ING - Persoane Juridice, probabil cel de vânzare.
Cum rămâne cu formularea: Moneda oficială în România este [ https://www.bnro.ro/files/d/Monede%20si%20bancnote/RON_001_f.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], iar subdiviziunea acestuia este banul.

#14
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 rosix, on 08 martie 2019 - 07:02, said:

Da.. Va urma din nou un val de rezilieri, cum a fost in 2018 cand au ciuruit grila TV. Au mai aplicat o scumpire si anul trecut in noiembrie, parca, deci scumpiri peste scumpiri, mai ceva ca la mancare.

Niste jegosi !!!


Cu cat se scumpesc serviciile ?

#15
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
0,42€ pentru fiecare serviciu.

Care ar mai fi obiectul de activitate al BNR dacă toți se ascund după €?

Edited by Gif2D, 08 March 2019 - 10:10.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Da.
Azi e 4,8084
https://ing.ro/ing-i...le/curs-valutar
(nus daca a pe pers fizica sau juridica)
Attached File  ing.png   79.29K   64 downloads

#17
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă întorceai săgeata invers, se vedea clar că e pentru Persoane fizice. ;)

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
La "Companii" nu dau de cursul valutar. Tot revine la "pers fizice".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate