Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cantastim, indicat și în stările canceroase, revine în farmacii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
delict

delict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 26.04.2007
Cantastim, indicat și în stările canceroase, revine în farmacii

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E o veste buna.

Nu stiu ptr cancer cum e dar pe mien m-a scos acu vreo 25 de ani din ceva problem de imunitate dupa un tratament indelungat cu antibiotice. Vreo 10 ani dupa ce am facut nici macar raceala nu m-a prins.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea sunt sanse.

https://www.hotnews....anul-acesta.htm

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Numai gura este de Pesedisti, ca sa faci asa ceva trebuie sa respecti standardele europene, pentru asta trebuie baaaaani.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
"Citesc, mă frec un pic la ochi, citesc din nou. După îndelungi convulsii, trecut de la primărie la popa Pripici, de la popă la Prefectură, și de la Prefectură la Minister, Institutul Cantacuzino își anunță resurecția îndelung așteptată. Și nu, nu în producția de vaccinuri. Cercetătorii români vor relansa la apă barjele legendare, numite Polidin și Cantastim.
Într-o lume unde cercetarea științifică presupune studii multi-stadiale, respectarea la literă a protocolului și-a metodologiei, îndeplinirea unor puncte critice de eficacitate și siguranță, excepționalismul românesc comunist a reinventat roata, cam prin anii 60, într-o povestioară care începe cam așa:
Polidin s-a născut din geniul inegalabil al unor cercetători români care s-au folosit pe ei înșiși pe post de subiecți. La început, similar mașinilor de curse, gen Ferrari și Lamborghini, fiolele cu mirabilul produs erau umplute manual. Jumătate de secol mai târziu, zeama imunostimulatoare Made in România concura, parte în parte, și cele mai zdravene vacinuri. Pentru că elitism. Pentru că românii au inventat totul, de la molecula de oxigen din apă până la mini-mașina de tocat carne.
Cu toate acestea, răbufnirea mea matinală n-are deloc a face cu Polidinul, fără doar și poate de acum înainte în orice kit de supraviețuire al soldatului român pe front.
Nu.


Cantastim, o altă minune a ingineriei de sub Carpați, aflu în această dimineață că are drept primă indicație ”stările canceroase” și ”post-canceroase”. Câteva lucruri se desprind din aceste afirmații.
Prima dintre ele că există o comunalitate, de-a lungul celor câteva sute de forme de cancer descrise, pe cât de misterioasă pe-atât de tratabilă cu Cantastim. Ea se numește ”stare canceroasă”. Nu vă îngrijorați, că nu e veșnică. Admițând că nu mori, printre altele și pentru că suplimentezi schema de tratament cu faimosul produs al I. Cantacuzino, vei intra în cealaltă stare, ”post-canceroasă”, unde te descurci tot cu Cantastim. Ce să fie, ce să fie, totuși, acest leac?
Afli din descrierea produsului că este un extract purificat de piocianic (Pseudomonas Aeruginosa), adicătelea o bacterie anaerobă, folosit la inoculări subcutanate (adicătelea sub piele, dar fix fix sub piele, nu mai profund), nu de multe ori, doar între 10 și 23 de înțepături. O bagatelă.
N-are efecte adverse, n-are recomandări ori precauții, parfum, ideal, panaceu și alta nu.
Mai pe românește, devreme ce MAPN n-are de gând să bage bani cu adevărat în producție autentică de farmaceutice care să întărească sistemul de apărare în caz de război biologic, să zicem, sau bioterorism, niște oameni s-au gândit să bage bani în astfel de boarfe care prind moși și babe suspicioși de tot ce e Pharma, căci de import, chimicale, conspirație masonică etc. Fără absolut nicio greață, fără să respecte NICI O prevedere ANMDM referitor la regimul de acreditare al medicamentelor.
M-am dus, de curiozitate, să caut în urmă ”cercetările” care stau în spatele afirmațiilor vehiculate de prospectul Cantastim. Dincolo de studii pre-clinice, n-am putut găsi niciun studiu calibrat, placebo controlat, care să îmi arate că minunea asta la fiolă face ceva. In vitro, varii lucrări publicate doar în reviste românești, pot fi găsite pe parcursul ultimilor 33 de ani. Singura cercetare pe subiecți umani este veche de 23 de ani (Olinescu et al, 1996), pe un lot format din...21 de subiecți adulți, sănătoși.
Băi, 21 de subiecți.
Ar fi de râs dacă n-ar fi de plâns.


În ce țară am ajuns să trăiesc, unde un Institut strategic a devenit fabrică de leacuri băbești și produse relicvă dintr-o eră în care ”academicienii doctor inginer” alergau după codoi pentru o țâră de dioxid de carbon.
Aceeași țară unde ANMDM, CNAS, alte instituții cheie în rețeaua de sănătate a oricărui stat sunt păstorite de diverse duduițe care nici măcar nu pot silabisi cuvinte polisilabice, darămite să le înțeleagă și sensul.
Rușine să vă fie. Polidin și Cantastim nu au ce să caute pe raft, sunt substanțe care nu respectă regulile naționale și internaționale de farmacovigilență. În cel mai bun caz nu au efect activ, deci un fel de apă la plic. În cel mai rău caz sunt substanțe care nu au fost suficient controlate pentru un profil complet de siguranță în folosirea la persoane cu diverse patologii, în care caz sunt un fel de otravă la fiolă."


_____
Sursa:
FB / Gabriel Diaconu

https://www.facebook...161489501680361

_______________

Am citat intreg articolul, pentru cei care nu au FB.

Edited by BlueKing-69, 06 March 2019 - 15:55.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum se lauda cu extractul de orz verde.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am citat intreg articolul, pentru cei care nu au FB.   
Dupa cum am scris mai sus - am folosit asa ceva. Pe partea imunologica m-a ajutat enorm in conditiile in care antibioticele nu-si faceau efectul.
Dar... are si efecte adverse. Mai ales dupa 5-6 injectii incep sa se simta - o stare permanenta de agitatie.

De cancer nu zic nimic. E facut sa creasca imunitatea. Poate ajuta pe partea asta in lupta cu celulele canceroase, dar el direct nu are cum sa ajute.

Si cam toate imunomodulatoarele din lume - indiferent ca sunt facute la noi sau la altii provin din bacterii. In special din cele periculoase.
Eu acum iau Bronhovaxom toamna. Ghici ce conbtine - bacterii uscate si inactivate. Tot felul de streptococi.

Parerea mea e ca ala care a scris pe FB e platit sa scrie asta.

#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Eu doar am pus link catre opinia omului aici (este medic din domeniul psiho). Intamplator citisem articolul si retinusem de Cantastim - necunoscut mie.

Ce am folosit - si la ce face iar referire in articol: Polidin, in copilarie. Ustura / durea al dracu, dar... eficient :)

#9
delict

delict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 26.04.2007
Am gasit pe un forum un comentariu despre Polidin:

Polidinul este o injectie care se face pentru "intarirea sistemului imunitar".
Acest "medicament" contine mai multe millioane de bacterii moarte:
Strep pyogenes, Strep viridans, Neisseria catarrhalis, Diplococcus pneumoniae, E coli, Klebsiella pneumoniae, Strep faecalis, Strep aureus.
Intr-o fiola de 10ml de Polidin sunt 45 de milioane de bacterii patogene din cele numite mai sus.
Cum sa intareasca sistemul imunitar o injectie cu 45 de milioane de bacterii moarte ?
Cum sa intareasca sistemul imunitar o injectie direct in sange cu 9 bacterii diferite, bacterii PATOGENE si care niciodata nu se gasesc la un loc in acelasi timp si cu atat mai putin ajung la un loc direct in sange ?
Cum sa intareasca sistemul imunitar o injectie cu 45 de milioane de bacterii moarte cand aceasta se da mai ales
in caz de boala, atunci cand sistemul imunitar este deja slabit ?
Cat timp ii trebuie organismului unui copil sa elimine aceasta mizerie bacteriala care este introdusa direct in sange intr-o cantitate imensa ?
Pe lunga durata, nici unui pacient nu-i va merge mai bine dupa o astfel de injectie, sau cel putin ii va merge numai aparent bine. Caci simptomele unei boli cronice dispar de indata ce apare o boala noua acuta. Injectia cu polidin
este vazuta de organism ca o boala acuta, ca o amenintare la sanatate si ca urmare la pacient ii vor disparea
pentru ceva timp simptomele vechi. Aceste vor reaparea insa dupa ce organismul a terminat de eliminat toxinele polidinului.
Polidinul este un din lucrurile complet inutile si absolut daunatoare care se fac de foarte mult timp dintr-o rutina morbida si fara judecata.
Dar care pacient stie oare din ce consta acest polidin ?
Pacientii se lasa injectati cu milioane de bacterii patogene in timp ce isi cumpara dezinfectante pentru cateva bacterii inofensive de pe acasa, ca nu cumva sa-i afacteze. Nu este absurd ?
Un alt tratament similar, insa sub forma de pastile, este "medicamentul" Bronho-vaxom, care consta tot dintr-o multime
de microbi patogeni morti. Mare-i gradina lui Dumnezeu in privinta medicinii.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Esti cumva unul din aia contra vaccinarii ?

Ca practic asta inseamna un vaccin. O bacterie periculoasa inactivata ( omorata ) introdusa in organism. Ea nu se va multiplica, fiind moarta, dar sistemul imunitar o va detecta ca fiind straina si va crea anticorpi specifici ptr a o elimina. Cand te infectezi ulterior cu acea bacterie, activa de data asta, sistemul imunitar o va recunoaste imediat si va avea anticorpii deja creati ptr a o ataca inainte sa aibe timp sa se multiplice foarte mult. Deci faci o forma mai usoara a bolii, posibil chiar sa nici nu se manifeste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate