Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema deschidere geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Am o problema cu geamul termopan de la balcon. Cand il deschid normal, se si rabateaza (sper ca m-am exprimat corect).

Click pe poza pentru marire.

Attached File  20190304_202124.jpg   242.11K   210 downloads

Mi l-a mai facut cineva cam acum un an. A tinut pana de curand. A zis ca daca nu mai tine, trebuie schimbat ceva la el si costa vreo 150 lei + manopera. Am vreo sansa sa il reglez singur sa ma mai tina o perioada?

Edited by alexupit, 04 March 2019 - 20:50.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă întrebi, sigur nu poți să-l repari singur.
Apasă sus și închide-l. Apoi doar rabatat. Apoi iar închis și la final doar deschis. Dacă tot "sare" de sus, s-a stricat mecanismul.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pe feronerie scrie Roto?

#4
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
G U (probabil de la Gretsch-Unitas, nu?)

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
In coltul din dreapta-jos cand inchizi geamul nu ai o balama, eventual mascata cu un capac de plastic? La usi, si poate si la unele geamuri ai acolo un surub cu cap de imbus de la care se poate regla pe inaltime fereastra exact pentru situatii ca asta.
Acasa am patit la fel cu usa de la terasa la putin timp dupa ce a fost montata, si dupa un reglaj nu a mai aparut niciodata problema in aproape 13 ani cat a fost folosita inainte sa fie schimbata cu alta mai buna/eficienta termic.

#6
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Scuze ca ma bag peste postul tau. La mine este fix invers. Cand il rabatez, se deschide si normal. Sau aproape normal =)

#7
NiKuLiCiRO

NiKuLiCiRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2014

 alexupit, on 04 martie 2019 - 20:48, said:

Am o problema cu geamul termopan de la balcon. Cand il deschid normal, se si rabateaza (sper ca m-am exprimat corect).

Click pe poza pentru marire.

20190304_202124.jpg

Mi l-a mai facut cineva cam acum un an. A tinut pana de curand. A zis ca daca nu mai tine, trebuie schimbat ceva la el si costa vreo 150 lei + manopera. Am vreo sansa sa il reglez singur sa ma mai tina o perioada?
Cine iti cere 150 de lei plus manopera pe asa ceva vrea sa te jecmaneasca in ultimul hal... trebuie facut un simplu reglaj...

#8
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Poti pune o poza cu balamaua de jos? Cat mai clara si cat mai de aproape posibil

Edited by bogumilandia, 04 March 2019 - 22:08.


#9
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Attached File  20190304_222036.jpg   120.75K   186 downloads

Asa e acum, dupa ce am umblat la ea, conform unei recomandari de mai sus. Acum se deschide normal, dar nu se mai poate rabata. Macar am o optiune noua. :) Banuiesc ca tot e nevoie de un reglaj profesionist. Daca n-ar fi nevoie de schimbat nimic, cum zici, ar fi chiar bine. Daca e cineva pe aici din Pitesti care poate face asta la un pret rezonabil, astept mesaj. Daca nu, caut maine pe olx sau prin oras o firma ceva serioasa si sper sa nu ma jupoaie.

#10
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Acolo in poza e un imbus de 4.invarti de el si faci probe.Deschis/inchis/rabatat.Ar trebui sa existe un punct in care sa mearga toate 3.cate putin cate putin si aia sa gasesti punctul.acum daca nu se mai rabateaza cred ca e putin cam strans.mai slabeste un pic.si tot asa
@kaytar daca nu ma insel la tine ar trebui sa umbli la surubul de sub balama.Poate fi un imbs de 4 sau un tx 15.Ar trebui sa il misti in partea opusa balamalei.gen stanga dreapta.tot asa din aproape in aproape pana reusesti
Spor babaietz.
Daca va descurcati sau nu lasti mesaj aici sa va primim in grupul ''termopanistilor amatori'' Posted Image

#11
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Multumesc pentru raspuns. Nu sunt in tara, dar cand voi avea prima ocazie, o sa incerc ceea ce mi-ai sugerat! ;;)

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
e prost reglat.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postalexupit, on 04 martie 2019 - 22:30, said:

Attachment 20190304_222036.jpg

Asa e acum, dupa ce am umblat la ea, conform unei recomandari de mai sus. Acum se deschide normal, dar nu se mai poate rabata. Macar am o optiune noua. Posted Image Banuiesc ca tot e nevoie de un reglaj profesionist. Daca n-ar fi nevoie de schimbat nimic, cum zici, ar fi chiar bine. Daca e cineva pe aici din Pitesti care poate face asta la un pret rezonabil, astept mesaj. Daca nu, caut maine pe olx sau prin oras o firma ceva serioasa si sper sa nu ma jupoaie.

nu e nevoie de nici-un reglaj profesionist, ci doar sa reglezi fin, din aproape in aproape (rasucesti inbusul putin cate putin), pana nimeresti reglajul care iti asigura si deschiderea normala, si cea rabatabila.
asa am patit si eu cu geamul de la balcon, si am reusit sa rezolv singura, fara prea mare bataie de cap :-).
uite aici un tutorial in care gasesti ceea ce te intereseaza. "apasa" pe bulina albastra din dreapta-sus si afli cum se regleaza deschiderea oscilobatanta.
https://www.reparati...rial.html#harta

#14
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,
Am si eu o problema cu 3 geamuri termopan de dimesiuni mici (de baie).
Probabil, sau sper, ca nu sunt reglajele facute ok, ele sunt puse recent si "problema" or avut o de la inceput.

Cand vreau sa le rabatez, nu raman rabatate la maxim, ci revin inapoi aproximativ jumatate din aceasta cursa sau chiar mai bine.
Deci eu daca trag de maner ele coboara dar cand dau drumul ele revin si unul din ele aproape ca se inchide (poate are un spatiu de vreo doar 2-3 cm intre ramele de sus).
Ceva pare tensionat sau nu imi pot da seama...

Multumesc de pareri
Salut.

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In general cam asta se intampla la geamurile foarte mici.Fereastra e prea “usoara” ca sa tina geamul rabatat mai mult
Sau mai exista posibilitatea sa fie o siguranta de plastic pe foarfeca.Trage un pic mai tare.S-ar putea sa tina

#16
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Se tensionează foarfeca,soluții nu prea sint,in general la ferestrele sub 45 cm au toate aceeași problema

#17
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

10nutz_413x said:

1584376103[/url]' post='26072041']
Cand vreau sa le rabatez, nu raman rabatate la maxim, ci revin inapoi aproximativ jumatate din aceasta cursa sau chiar mai bine.


E ok n-ai ce face, raman asa. Trebuiau goluri de geam mai mari.

Apropo, ce tip de constructie este, casa noua, casa veche, apartament?

Edited by Dorel-Mesterel, 17 March 2020 - 19:49.


#18
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Mersi de raspunsuri!

 Dorel-Mesterel, on 17 martie 2020 - 19:47, said:

E ok n-ai ce face, raman asa. Trebuiau goluri de geam mai mari.

Apropo, ce tip de constructie este, casa noua, casa veche, apartament?

Casa veche, renovata si pus termopane.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate