Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
720 replies to this topic

#559
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Nu am plasa la aerisire,  e destul de complicat de montat la acest tip de aerisire din cauza cremalierelor.
Insecte nu prea sunt, am montat și capcane lipicioase de culoare galbena, albastre și negre.
PS: am avut anul trecut și pentru anul ăsta,  tuta absoluta...

#560
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Vă salut,
Zilele următoare se anunță temperaturi apropiate de 0 gr. C în zona mea. În grădină am recoltat tot, însă în seră nu mă îndur să desființez cultura. Cu excepția castraveților,  celelalte încă mai au rod pe ele. Câteva poze de astăzi,  după desființarea culturii voi reveni cu o descriere mai amănunțită a celui mai bun an de când am construit sera.

Attached Files



#561
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Pentru anul viitor ce sortimente de legume veti mai  planta? Ce a confirmat anul asta, ce v-a dezamagit?

#562
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Cum au fost vinetele no-name (par de asa zis tip turcesc) vs Madonna? Am impresia ca Madonna sunt testate cu altoire, le cam lipseste vigoarea, in rest au totusi calitati, inclusiv gust.

#563
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Nu am fost mulțumit,  de fapt soția, ea e gospodina casei, cauza principală că are pea multe semințe. La anul revin la Madonna.
Chiar acum culeg tot din  seră,  diminețile următoare se anunță temperaturi cu minus.

Attached Files



#564
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017

View Postcorsica, on 24 octombrie 2021 - 18:09, said:

Vă salut,
Zilele următoare se anunță temperaturi apropiate de 0 gr. C în zona mea. În grădină am recoltat tot, însă în seră nu mă îndur să desființez cultura. Cu excepția castraveților,  celelalte încă mai au rod pe ele. Câteva poze de astăzi,  după desființarea culturii voi reveni cu o descriere mai amănunțită a celui mai bun an de când am construit sera.

La multi ani!
asteptam in continuare sa ne povestesti si noua cum a fost cel mai bun an agricol al tau........

#565
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
La multi ani si sanatate, voua si culturilor voastre!

Prea multe nu sunt de zis, stiti ca nu imi place sa vorbesc mult.

A fost cel mai bun an al meu in primul rand ca am gasit, in sfarsit, acei hibrizi cu un gust mai deosebit si rezistenti la boli. Am reusit sa inteleg ce inseamna o hranire corespunzatoare a plantei si momentul optim de aplicare, chiar daca a fost cu lingurita. De boli nu imi fac probleme, sera si automatizarea ma ajuta foarte mult.
Principala problema sunt insectele, in special tuta absoluta si musculita alba de sera. Tuta nu am avut anul trecut, iar musculita spre finalul sezonului, dar nu am acordat atentie, doar atunci la defrisare am atacat-o cu arzatorul .

Cateva poze de la ulima recolta, din care am avut aproape pana la Craciun, iar ardei mai am si acum, ultimele doua poze, chiar daca nu mai arata ca la recoltare.

Attached Files



#566
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postcorsica, on 06 ianuarie 2022 - 17:56, said:

La multi ani si sanatate, voua si culturilor voastre!

In un din poze se vad tulpinile de rosii taiate, nu le-ai smuls din cauza musculitei? adica prima faci profilactica cu arzatorul ca sa nu nimereasca musculita in sol, dupa care elimini?

#567
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Metoda a fost descrisa si imprumutata de la colega @Laum.

Astazi defrisez cultura de tomate care a fost invadata, mai mult sau mai putin, de musculita alba. Tai vrejii la cca. 30 cm de sol si ii scot din sera, de fapt din locatie (asta e alta discutie).
Curat perfect solul, nu ramane absolut nimic. A doua zi dimineata, musculitele ramase in sera de strang pe acele cioate de 30 cm si le ard cu arzatorul, nu suna prea frumos dar e cea mai practica metoda.
Scot cioatele din sera, mai fac inca o data curatenie si incep sa car mranita. Mai departe stiti cu totii.

PS: atentie la folie cand va jucati cu arzatorul, intr-una din poze se observa ca primul rand de langa folie a fost defrisat din start.

#568
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@corsica
La mulți ani și sănătate maximă!

#569
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
@corsica
La Multi Ani !!! sanatate si multa harnicie in continuarie!

#570
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Anul asta ce ne recomandati sa cultivam avand in vedere  experienta dvs?

#571
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Nu sunt cel mai in masura sa recomand, sunt alti colegi mult mai experimentati care o pot face, dar va spun ce cultiv eu:

Tomate: soi inima de bou, Country Taste F1, Zuccherino F1 si Summer Sun F1.
Ardei: Kaprima F1, Red Knight F1, Bibic F1, Bihar F1 si Sahem F1
Vinete: Madonna F1
Castraveti: Ekol F1

Trebuie spus ca nu este obligatoriu ca acesti hibrizi sa dea rezultate peste tot, conteaza foarte mult zona in care cultivam, conditiile si modelul solarului, modul de aerisire, irigare, fertilizare, etc.

#572
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Mai tarziu fata de anii trecuti, am plantat cea mai mare parte a rasadurilor.

Attached Files



#573
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Astăzi se împlinesc 3 săptămâni de la plantare și rasuflu ușurat după perioada cu temperaturi nocturne chiar și de -9 gr. C.
Am trecut cu bine, însă am făcut și o mică greșeală, în sensul ca în unele nopți am menținut o temperatură spre 15 gr., ziua nu am putut să ridic mai mult de 20, iar unele răsaduri de tomate s-au alungit. Pentru ardei și plantele mari a fost în regulă,  nu poți sa impaci toate părțile.
Au apărut primele flori la tomate și ardei,  ridichi și salată consum deja, iar peste câteva zile vor apărea primii castraveți.
Mai sunt două nopți cu temperaturi spre 0 gr. și apoi strâng agrilul și folia termică,  plantele suferă de lumină.
Câteva poze de ieri:

Attached Files



#574
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Bravo, dle. Ca`ntotdeauna, o incantare.

#575
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Pai da ..... Ar trebui sa nu-i mai dam like-uri. Tot timpul e perfect. Pana si pamantul ala parca e trecut prin ciur. E descurajant pentru de-astia ca mine cu buruieni pe sub rosii.

#576
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Buna seara.D. Corsica vindeti si rasaduri? Seara buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate