Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
720 replies to this topic

#19
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Ai dreptate, dar lucrurile stau putin altfel.
Stii locatia mea, nu am spatiu asa mult. Pana a ajunge in sera plantele mai trec prin alte etape: germinarea, apoi sub neoane, apoi repicarea in rasadnita, calirea si in final, plantarea.
In sera se mentine o temperatura mult mai buna fata de rasadnita, asta si datorita spatiului mare. Am fost nevoit sa eliberez rasadnita deoarece alte rasaduri au fost repicate acolo. Stii foarte bine ca dupa o numita perioada rasadurile trebuiesc rarite sau spatiate cum zic unii, altfel risca sa creasca balerine. Daca te uiti atent la poze, pentru prima data de cand produc rasaduri, acesta este mai lat decat inalt si asta deoarece am reusit sa controlez temperatura si sa le spatiez, sa nu se atinga intre ele. Lucrul asta se poate numai atunci cand repici la ghivece dar necesita spatiu mare.

Nu mai vorbim de costuri... Tocmai pentru asta mai produc rasaduri, sa-mi scot o parte din cheltuieli. Partea buna este ca am reusit sa-mi selectez clientii, adica i-am pastrat pe aceea care stiu sa aprecieze munca.

La fel si cu legumele care sunt in plus, ajung numai pe masa celor care stiu cum se produc si cu ce costuri, de munca nu mai vorbim.

#20
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
Ok
Poate vin si eu cu o comanda de rasaduri pentru gradina, pentru prietenul de anul trecut.
La mine nu exista aspectele astea, asa ca le pot tine in casa pana fac varsta, sau dezvolta primul buchet, depinde si de vreme.

#21
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Vremea este foarte schimbatoare in aceasta perioada, cu temperaturi negative noaptea si cu maxime spre 15-20 gr. C ziua. Astazi pe zi au fost numai 7.
Ieri am reusit sa dezinfectez bazinul de irigare de 1000 litri si astazi am intins banda de irigare in sera. Cu toate astea, inca irig din vasul de 200 litri ce este amplasat langa cazan si prin care trece o teva PEX pe care circula agentul termic care incalzeste apa undeva la 15-16 gr. C.
Maine este a treia oara cand voi iriga. Despre udarea din bazin, inca mai astept.

Attached Files



#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
De saptamana viitoare se schimba vremea radical, primavara incepe in forta!
;)

#23
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Corsica, dar cum dezinfectezi ditamai tancul?

#24
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Intai l-am curatat mecanic, apoi am pulverizat solutie de Biclosol la interior, am limpezit, iar in final l-am umplut cu apa si l-am hiperclorinat. La final am evacuat la canalizare si am limpezit de cateva ori.

#25
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
felicitari pentru lucrarea ta!!
vreau sa te intreb despre pompa cu care irigi din butoiul de 200 l . ma intereseaza si pe mine . folosesc o pompa submersibila
intr-un bazin de 1000 de l dar as vrea ceva mai usor in exploatare

#26
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Este o pompa de vermorel la 12 VDC, asemanatoare cu aceasta, atat ca a mea este de 60 W si are debit de 5 litri/minut.

#27
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Buna seara domnule Corsica.De ceva timp urmaresc postarile de pe aria agricola .Sa inteleg ca dv folositi diverse substante pt a ajuta plantele in dezvoltarea lor.cind voi fi in trecere prin Baicoi pot sa va fac o vizita?Cu productia mea de leguminoase sint mic pe linga dv.

#28
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Te salut,
Nu stiu ce intelegi tu prin ''diverse substante''.
Pot spune ca folosesc: mranita, Orgevit, macerat de urzica si coada calului, macerat de gainat de pasare, Cropmax, NPK (cu masura), anul asta aplic si Furia, apoi calciu, magneziu, Borocal, etc. Si multa pasiune...

#29
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Da ma referam la calciu si magneziu le dizolvati in apa.Am o rugaminte la dv ;nu mai retin pe ce arie am vazut niste scule cu care lucrati gradina .As vrea sa orecitesc si nu mai dau de ea

#30
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Aici gasesti topicul.

#31
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgeorge48, on 03 martie 2019 - 21:15, said:

Cu productia mea de leguminoase sint mic pe linga dv.
Nu confundati legumele cu leguminoasele.

#32
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Ma felicit ca am avut curajul sa plantez acum 6 zile. Vremea este excelenta, cel putin in perioada de zi, cu toate ca se anunta o racire la mijlocul lunii.
Ce nu imi place totusi este ca folia termica reduce destul de mult lumina in sera, dar pe de alta parte retine caldura. Dupa cum stiti, monitorizez temperatura on-line cu Arduino, dar nu face poate face rapoarte. In schimb, am un Data Logger care face acest lucru la un interval stabilit, in cazul de fata la un minut, pozitionat in partea din spate a serei, cat mai departe de cazan.
Daca va uitati la raportul atasat, observati ca azi noapte am incercat sa mentin o temperatura minima de 12 gr. C, dar am facut o mica greseala, nu am incarcat suficient cazanul, pacalit de prognoza meteo, undeva la -1 gr. C si de fapt au fost -5 gr., iar spre ziua agentul termic a scazut undeva pe la 40 gr. C si nu a facut fata.
Undeva dupa ora 9,15 am desfacut folia termica, erau cca. 21 gr. C si in decurs de 30 minute temperatura in sera a scazut cu 4 gr., dupa care a inceput sa creasca.
Am reusit apoi sa mentin in sera o temperatura intre 23-26 gr. C. Soare sa fie...

Attached Files



#33
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
F frumos
Plantez si eu maine

De curiozitate, ai folosit vreodata soba cu gpl in solar
In caz de urgenta....


#34
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Da. Atasez o poza cu butelia de voiaj, din aprilie 2011 din vechiul solar, cand eram si eu mai mic. Situatie de urgenta, depasita cu bine.

Attached Files



#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Luni dimineata afara a fost bruma...

#36
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
Ai ca am plantat si eu acu.
Dupa socoteala mea cu sistemul de tevi tin vreo 5 grade in plus minim, fata de afara.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate