Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nu am citit carti pana acum

  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Salutare,
Am 22 ani si n-am  citit o carte in viața asta.
Mi-a venit mie peste noapte sa ma apuc de citit. Ce-i drept, nici nu mi-a placut cartea si scoala.
Ce imi recomandati?
As vrea o cate de invatat engleza.
Am asa o baza din ce am invatat la scoala, dar nu e mare lucru.
Pana acum am trait cu impresia ca sunt inutile cartile.

Edited by Jon97, 25 February 2019 - 00:10.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
e cam greu sa aprofundezi ceva ce nu stii :))

#3
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
A apărut trailerul „Suge-o, Ramona“, o adaptare în engleză a romanului semnat de comediantul Andrei Ciobanu VIDEO

Citeste mai mult: http://adev.ro/pk18is

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
De apreciat faptul ca scrii mai bine ca multi cititi de pe forumul asta :D.

#5
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 00:09, said:

e cam greu sa aprofundezi ceva ce nu stii :))
Cum nu mi'a placut cartea, nu aveam de unde sa stiu ��

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
citeste si tu una usor de digerat....ceva de jules verne (capitan la 15 ani, 20.000 de leghe sub mari,calatorie spre centrul pamantului) sunt dragute :)...

#7
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
https://forum.softpe...st__p__24263322

#8
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
O carte de învăţat limba engleză? No way...
Sunt tone de lecţii online pe youtube. Înveţi să pronunţi corect, să faci corelaţii etc.
Apoi mergi la un curs. Limba străină se înavaţă cel mai uşor prin conversaţiile moderate de un profesor.

Cărţile sunt pentru suflet. Fiecare din ele îţi dăruieşte o nouă viaţă, te transpui în universul descris acolo. Încearcă, rău nu face, garantat.

Vorba unor prieteni librari: "citind o carte, aprinzi lumina la mansardă".

#9
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

 Jon97, on 25 februarie 2019 - 00:03, said:

Salutare,
Am 22 ani si n-am  citit o carte in viața asta.
Mi-a venit mie peste noapte sa ma apuc de citit.
Ce imi recomandati?

https://www.polirom....ti/-/carte/4634

https://www.polirom....ti/-/carte/4110



#10
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
De veghe în lanul de secară

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Frankenstein, Shelley Mary

Suge-o, Ramona

Edited by cristirg, 25 February 2019 - 02:02.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E cam tarziu la 22 de ani.
Pana la varsta asta, de fapt chiar pana la 13 ani, era bine sa fi citit cel putin 2000 de carti alese cat mai bune si foarte bune.

E si aiurea sa-i recomanzi o carte unui adult care nu a citit niciodata...

"Uimitoarea aventura a misiunii Barsac" e cea mai faina carte scrisa de Jules Verne, poti sa o citesti la orice varsta, si este o carte pe care o recomand pt. deschiderea apetitului pt. citit. Era insa preferabil sa-ti deschida apetitul la 6 ani daca nu mai putin, sau hai 11 ani pt. un copil cu dotare normala.

Pt. invatat engleza exista si manuale Cambridge, Oxford, alte manuale, si desigur exista si romane in original pt. cei foarte hotarati - insa poti avea un soc - mai ales daca nu cunosti binisor engleza, are f. multe expresii si metafore/figuri de stil folosite inclusiv in limbaj tehnic, pe dos fata de franceza - cu toate astea exista exemple paradoxale in care americanii au nimerit totusi mult mai bine chiar asa metaforic (software, hardware, bit, byte, stainless, etc.)
De asemnea engleza americana vine iar cu surprize de la color si pana la gramada de expresii, peste care mai pui si perioada istorca si jargonul epocii si locului...
Se recomanda minim 6 luni de locuit, trait si vorbit in comunitate in care se vorbeste nativ limba de invatat; de altfel sunt firme care cer obligatoriu asta pe langa TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

Edited by loock, 25 February 2019 - 02:35.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
2000 de carti pana la 13 ani :)...realizezi ca asta inseamna o carte/zi timp de 6 ani de zile... :)...bai ce destept esti :)

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Ceva de Sanda Marin ai vrea?

Cum n-ai citit? Nu ai fost la scoala, ai?

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 jimi91, on 25 februarie 2019 - 02:47, said:

2000 de carti pana la 13 ani Posted Image...realizezi ca asta inseamna o carte/zi timp de 6 ani de zile... Posted Image...bai ce destept esti Posted Image

13 - 6 = 7 ani
7 x 365 = 2555 - deci iata si 555 de zile marja pt. cateva carti neterminate in prima zi si pt zile de pauza de citit.

Stiam sa scriu si sa citesc inante sa merg la scoala - unde recunosc ca ma cam plictiseam...
Ma amuzam gasind la bibliografie (cartile recomandate) carti pe care le citisem cum mai multi ani in urma...

Edited by loock, 25 February 2019 - 03:13.


#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YdQUK2kAkg4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca pt. multi e incredibil ca nu ai citit pana la 22 de ani nicio carte, de ce ar fi incredibil ca exista si opusul tau din acest p.d.v. ?

Recunosc insa ca dupa 13 ani am inceput sa citesc mult mai putin, am scazut de la o carte pe zi la mult mai rar de atat.
Insa am multe alte preocupari.

Eu am avut o foame naturala de carti bune, si am avut noroc sa cresc intr-o casa in care am avut biblioteci in toate camerele, si pe holuri, carti bine alese, care acopereau de la antchitatea veche si pana la postmodernism contemporan, si lirica si proza, beletristica de toate felurile si din toate timpurile, din renastere pana in prezent, inclusiv SF de buna calitate, si filozofie, si critica de arta, etc., etc. Am avut lirica de la antica veche, exotica, chineza, orientala, indiana, japoneza, engleza, franceza, americaa, etc. si pana la contemporana - inclusiv romaneasca, Nichita Stanescu si nu numai, insa nu am fost mare fan, dar am citit, am avut si dramaturgie dar iar nu am fost mare fan, insa de la un mare dramaturg - Victor ion Popa, mi-a placut mult romanul Sfarleaza cu fofeaza, in ciuda unor erori tehnice iritante legate de avioane, incepand cu denumirea romanului care nu era vina lui, ( denumirea populara chiar asa este contra-intuitiva pt omul contemporan...) si continuand cu unele aspecte tehnice pe care le-a preluat sau inteles gresit, dar care se pot totusi ignora in beletristica. Insa iar e o carte pe care o citesti cu placere in copilarie, nu stiu cum ar fi asa mai tarziu...
Mi-am cumoparat si singur carti, inca de cand eram copil, si o fac in continuare.
Inclusiv carti tehnice.
Rar am fost nevoit sa caut o carte la biblioteca, dar am facut si asta cand a fost cazul, indiferent in ce colt al Bucurestiului si nu numai al Bucurestiului a fost nevoie sa ajung.

Edited by loock, 25 February 2019 - 04:36.


#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Cred că îți va place și vei înțelege fabula-roman „Ferma Animalelor” de George Orwell.

Este impropriu să spui că nu ai citit nimic până la 22 de ani, de fapt cred că ești un om care are cunoștințe decente despre lume, ai absolvit un liceu, ești probabil în ultimul an de facultate, probabil nu ai fost prieten cu beletristica, dar și pentru asta există un început.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate