Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#865
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View Postkolfleading, on 11 februarie 2022 - 12:08, said:

In cazul acesta, pompa NU FACE FATA sa traga si din puffer si sa impinga debit suficient in bucle. Debitele de 1 - 1.5 L / min sunt cam mici.
Mda, mai ramane sa conving si instalatorul ca asa e. O sa caut prin documentatia Uponor sa vad daca gasesc vreo mentiune.

View Postkolfleading, on 11 februarie 2022 - 12:08, said:

Ar mai trebui o pompa intre puffer si GPA. Daca se pune una suficient de puternica, GPA-ul se poate elimina cu totul.
De la Wilo exista modelul Yonos Pico 25/1-8 care-i destul de puternica.
La asta ma gandeam si eu. Banuiesc ca e ok sa fie una singura pusa pe teava care iese din puffer, inainte sa se bifurce in 2 si sa mearga spre fiecare distribuitor.

Attached Files



#866
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Intreb si eu..ca nu am vazut mai sus: debitmetrele alea sunt setate pe 1-1.5..sau doar atat duce pompa? Poate-s 'inchise' debitmetrele sa nu permite decat 1-15 in functie de circuit. Ai incercat sa le deschizi mai tare?

#867
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Din cate stiu, sunt deschise la maxim. Dar voi re-verifica cand ajung in santier. Banuiesc ca nu am ce sa stric, pur si simplu deschid la maxim spre stanga Posted Image

#868
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Una singura ar trebui sa fie de ajuns...

#869
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View Postalex_now, on 26 ianuarie 2022 - 22:50, said:

Sarind la cu totul alt subiect, trebuie sa aleg vopseaua lavabila. 95% va fi alba, doar 1/2 tavan intr-o baie va fi colorat. Pe lista provizorie am, in ordine:
1. Caparol
2. Lechler
3. Oskar Ceramic
4. Savana
Am ales Lechler. Si rezultatul e unul... prost Posted Image Inca nu stiu daca din cauza vopselei, a amorsei sau a substratului.

S-au dat asa:
---> O mana amorsa incolora de profunzime pe baza de apa Lechler Chreon Microgrip, diluata cu apa 1:4
Pauza 1 zi, facut reparatii/chituiri unde au aparut probleme in urma amorsei
---> Mana 1 de lavabila Lechler Chreon Framaton Seta Comfortline, alba, initial diluata cu 20% apa, ulterior cu 5% pentru ca parea spalacita
Pauza 2 zile (weekend)
---> Mana 2 din aceasi lavabila, nediluata

Problema e ca nu a acoperit suficient de bine. Sunt pete peste tot. Peretii pareau uscati, trecuse cam o saptamana de la gletul de finisaj si incalzirea a mers constant.

Banuiala mea e ca a fost din cauza amorsei, sunt vizibile zonele unde s-a scurs pe pereti si iarasi in zona colturilor unde s-a dat cu trafalet mic, buretos, si deci cu o cantitate mai mare. Pe pereti amorsa nu a prins uniform, erau zone in care s-a udat peretele, si zone mai putin ude. Am doar doua poze de la datul amorsei, am vazut ca nu se da uniform, dar am presupus ca se acopera cu lavabila.

Meseriasii spun ca e proasta vopseaua, ca nu are putere de acoperire.

Attached Files

  • Attached File  00.png   963.14K   12 downloads
  • Attached File  01.png   80.72K   18 downloads
  • Attached File  1.jpg   121.77K   26 downloads
  • Attached File  2.jpg   133.95K   34 downloads
  • Attached File  3.jpg   150.88K   35 downloads
  • Attached File  4.jpg   190.58K   29 downloads
  • Attached File  5.jpg   262.9K   31 downloads
  • Attached File  6.jpg   56.3K   30 downloads
  • Attached File  7.jpg   53.13K   30 downloads
  • Attached File  8.jpg   44.56K   25 downloads
  • Attached File  9.jpg   32.49K   23 downloads
  • Attached File  10.jpg   49.25K   25 downloads


#870
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
O vopsea foarte buna ar fi Hera, dar nu stiu daca o gasesti, poate pe net.

#871
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Au venit si cei de unde am cumparat vopseaua, a analizat si constructorul. Concluzia e ca nu se stie de la ce s-a intamplat :)

Teoriile sunt:
- De la substrat = gletul de nivelare (Siniat Adera Plano) sau de la cel de finisaj (Siniat Adera Liss). Sincer, nu cred, s-ar fi vazut problema dinainte, parea sa fie uscat
- De la amorsa. Am mai dat de test pe un perete liber si pare ca nu absoarbe peretele uniform amorsa, sunt zone care nu se uda. Aici cred si eu ca s-ar putea sa fie problema
- De la vopsea. Vanzatorii au venit si au dat tot pe un perete liber 2 maini si a acoperit. Dar au insistat mult, au trecut de 10 ori cu trafaletul prin fiecare loc. Ceea ce nu e fair :)

Cum paguba e facuta, fiind aproape toata casa (450mp) acoperita cu doua maini cu rezultatul prost, e clar ca trebuie sa mai dau o mana. Intrebarea e daca o mai dau cu aceasi vopsea, pe care eventual pot sa o obtin la un pret foarte bun sau chiar gratis daca vanzatorii isi asuma vina, sau dau cu alta.

Un test pe care vreau sa-l fac - impart un perete de 10mp in doua, in stanga dau cu aceasi vopsea, in dreapta cu alta (ma gandesc la Caparol Indeko Plus sau la Caparol Capa Silan). Daca in stanga nu iese si in dreapta da, e clar ca e vopseaua de vina. Daca nu iese in nicio parte, e grav Posted Image

#872
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Bună ideea cu testatul stânga-dreapta, cu două tipuri de vopsea!

#873
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
ETAPA: TAMPLARIE
  • Tamplarie PVC
    • Salamander Bluevolution 92 Round
    • Feronerie Roto NX
    • Baghete Warm Edge
    • Culoare Stejar Auriu
    • Produsa la Oradea (M...)
    • Structura geam(ext → int): Planistar Sun → Float → Low-E
  • Cost (iunie 2021)
    • 33mp, 21 bucati
    • 10,400 euro
  • Observatii
    • Primele poze sunt de la montaj, urmatoarele de dupa finalizarea exteriorului
    • Am avut dubii cu Planistar Sun vs 4S. Ma bucur c-am mers pe prima varianta. Efectul de oglinda e intr-adevar mai putin pronuntat
    • Calitatea tamplariei nu mi se pare extraordinara, sunt putin dezamagit, mai ales dupa cat de laudat e modelul online. Se vede in ultima poza imbinarea foliei aplicate. Mie-mi da impresia de ieftineala. Vedem cum rezista in timp
    • Pozitie in perete: la ~3cm spre interior de limita exterioara a peretilor. Eu am insistat sa fie cat mai in exterior
    • La montaj - totul pe repede inainte. Am descoperit ulterior multe zgarieturi pe profile, usa de intrare nu se inchide decat daca tragi de ea, etc. Ca de obicei, atitudinea se schimba dupa ce achiti factura.
    • Am lasat usa de terasa nemontata la momentul respectiv in ideea in care puteam folosi "gaura" pentru acces cu materiale. A fost degeaba :) Toamna n-am lucrat, a venit iarna si a trebuit sa improvizez ceva din resturi de polistiren si OSB. Am montat-o recent si pe asta

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   327.25K   62 downloads
  • Attached File  2.jpg   448.14K   67 downloads
  • Attached File  3.jpg   234.64K   60 downloads
  • Attached File  4.jpg   485.39K   58 downloads
  • Attached File  5.jpg   474.62K   56 downloads
  • Attached File  6.jpg   590.82K   50 downloads
  • Attached File  7.jpg   489.02K   56 downloads
  • Attached File  8.jpg   533.9K   54 downloads
  • Attached File  9.jpg   773.45K   50 downloads
  • Attached File  10.jpg   578.81K   44 downloads
  • Attached File  11.jpg   377.16K   53 downloads
  • Attached File  12.jpg   190.39K   55 downloads
  • Attached File  13.jpg   276.51K   54 downloads
  • Attached File  14.jpg   347.9K   53 downloads
  • Attached File  15.jpg   364.53K   56 downloads


#874
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
A, sa nu uit. Ce am gresit vizavi de tamplarie in faza de proiectare:
  • Am facut anumite ferestre prea mici. Pe la inceputurile proiectului, erau mult prea mari. Dupa am cazut cumva in extrema cealalta. Sincer, in afara de bai, n-as mai face nicaieri ferestre cu latimea mai mica de 80cm si inaltimea mai mica de 150cm. Exceptandu-le pe cele verticale si inguste care au farmecul lor
  • N-am luat in considerare spatiul tehnic pentru montaj (spuma). Asa ca, daca am lasat 80cm spatiu, au iesit de fapt ferestre de ~77cm
  • La fel n-am luat in considerare posibilitatea bordarii cu XPS a golului. Deci alti 2-3-5cm adaugati in fiecare parte la gol ca sa ai loc


#875
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
https://forum.softpe...4#entry26965428
https://forum.softpe...st__p__26967139
https://forum.softpe...st__p__24310757

:P
Asta e. La urmatoarea casa o sa stii.
:P

Aaa... stai linistit, dupa doi ani n-o sa mai vezi chestia asta.
Si caaat mai aaaaiiii....

Edited by viotl, 22 February 2022 - 11:55.


#876
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Pai da, mi-am dat si eu seama/am citit pe la altii, dar era deja prea tarziu. Modificarile astea trebuie facute din faza de proiect sau constructie la rosu. Era mai mult un mesaj pentru cei care mai pot inca evita greselile Posted Image

View Postalex_now, on 15 februarie 2022 - 10:56, said:

Un test pe care vreau sa-l fac - impart un perete de 10mp in doua, in stanga dau cu aceasi vopsea, in dreapta cu alta (ma gandesc la Caparol Indeko Plus sau la Caparol Capa Silan). Daca in stanga nu iese si in dreapta da, e clar ca e vopseaua de vina. Daca nu iese in nicio parte, e grav Posted Image
Am facut testul. Caparol (Indeko Plus) a acoperit clar mai bine. Nu perfect, dar sigur o sa iasa daca insista putin cu trafaletul. Nu se vede neaparat in poza, e mai mult de efect Posted Image Caparol e in stanga.

Attached Files


Edited by alex_now, 23 February 2022 - 19:14.


#877
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Incepem sa lucram si la terase.

Am hidroizolat in doua straturi cu Mapei Mapelastic (bicomponent). O solutie cam scumpa - 380 lei setul sac + bidon, am avut nevoie de 5 saci pentru ~45mp in doua straturi.

Urmeaza partea mai complicata cu turnatul de sapa. Ideea e ca am 15cm ca sa ajung la nivelul din interior. Planul era sa-i impart in:
- XPS: 3-5cm
- Sapa de beton armata cu plasa de metal: 4-6cm
- Deck de lemn: restul

La deck inca nu-s hotarat. Mi se pare scump, 60-80 euro/mp pentru pin termotratat cu tot cu structura. Un WPC tot pe acolo se invarte, rezista mai bine in timp, nu trebuie intretinut, dar pare fake si se cam incinge.

Problema e ca nu mi-e clar cum ar trebui sa dau panta. Mai exact, cum sa fac stalpisorii cu panta peste care se trage cu dreptarul apoi la turnare. Treaba e sa indepartez apa de toti cei 3 pereti (A, B, C pe desen), fara sa ramana zone unde se poate strange apa. Dupa capul meu, ceva de genul ca-n schita.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   503.77K   39 downloads
  • Attached File  2.jpg   401.51K   41 downloads
  • Attached File  3.jpg   413.31K   33 downloads
  • Attached File  Pante v1.png   198.1K   34 downloads


#878
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Aveam o greseala in rationament vizavi de pantele de la terasa. Si anume ca ar trebui plecat cu acelasi nivel langa casa. Pentru ca distanta pana la scari variaza (intre 2 si 8m), ar fi insemnat ca la scari am fi ajuns cu diferente mari si ar fi aratat foarte urat.

Asa ca noua varianta e cam asa:
- La scari sa avem 5cm de sapa peste tot
- In dreptul casei o sa avem sapa intre 6 si 9cm. N-o sa fie vizibila diferenta pentru ca o sa fie "rupta" de usa de intrare si de cea de terasa
- Rezulta o panta de 0.5% (4cm pe 8m in cea mai lunga axa). Ideal era 1%, dar inseamna o sapa mult prea groasa.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate