Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#55
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@iladi - in varianta initiala, erau intr-adevar inexistente. in cea noua, exista, dar sincer nu-mi dau seama cat de mari sunt si nici n-am discutat aspectul asta cu arhitectul.

Pe holul dinspre nord va fi un geam in partea de sus, ca si spre strada, dar nu cred ca e acum in schita pus. Referitor la geamul dinspre strada oricum am dubii pentru ca mi se pare ca arata aiurea in bucatarie, nu pot sa mai pun mobila suspendata acolo (si oricum e lumina suficienta, nu mai e nevoie de el). Asa ca ma gandesc sa renunt la el in bucatarie si sa-l pastrez doar la living (tot in partea de sus cum e acum).

Poate nu e clar ca am pus multe randari similare, in v2 am unit cele doua corpuri si am schimbat practic acoperisul, inclusiv streasinile.

#56
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Curios. Initial nu am vazut decat juma din postarea ta. Acum vad numar dublu de poze si 2 pdf-uri, in loc de numai unul.

#57
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, pai am adaugat un mesaj cu varianta initiala cu pdf si 3D-uri, apoi inca un mesaj separat cu aceleasi lucruri la v2. Dar mi le-a unit forumul si probabil a durat ceva asta cu tot cu poze.

In v2 am incercat sa rezolv mai multe probleme: mai putini pereti exteriori, CT-ul mai in centru, etc.

Edited by alex_now, 15 March 2019 - 13:53.


#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
V2 e mai practica, dar V1 e mai interesanta.

La v2 cel mai nasol e ca imediat ce intri in casa dai in usa de la CT.

 alex_now, on 15 martie 2019 - 13:17, said:

am schimbat practic acoperisul, inclusiv streasinile.

Ale mele sunt de vre-un metru si nu am avut zapada pe langa casa toata iarna. Vreo 30+ de cm. A fost uscat complet.

#59
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, e nasol ca intri si dai direct in CT. As putea face o rocada CT - dormitorul de langa, dar tot ai da cu nasul intr-o usa.

O sa vorbesc sa vad cat de mari sunt prinse acum. Ma gandesc ca poate arata ciudat daca sunt prea mari? Ai cumva o poza cu ale tale?

#60
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 alex_now, on 15 martie 2019 - 14:04, said:

Ma gandesc ca poate arata ciudat daca sunt prea mari? Ai cumva o poza cu ale tale?

Cu speranta ca inca vorbim despre streasini Posted Image

Attached File  IMG_20180803_085336.jpg   573.62K   194 downloadsAttached File  IMG_20180803_085707.jpg   566.65K   193 downloads

#61
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, desprea streasini :)) Arata ok, intr-adevar.

#62
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
V3 - după ce se intra in casă ,in fata in acel triunghi amenajată o sera ,cu vedere și din living .
3d urile prea simpliste pentru o casa .

LE : Vrem autostrada !

#63
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@roman_roman - pai am renuntat la acel triunghi dintre corpuri, am unit corpurile. Sau te referi la altceva?

#64
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
As lasă jos doar un dormitor matrimonial ,cu baie și dressing. O baie comuna jos lipita de cea a dormitorului. In acel colt din fața intrării ar fi o sera în stânga înspre living , CT și dressing sub scara. Vederea pe sera ar fi și din holul de la etaj/mansarda.
Sus doua dormitoare cu o baie comuna.
Dacă îți va rezolva cele de mai sus atunci e într-adevăr arhitect. Planuri din astea clasice cu acoperișuri în două ape le fac și cei care nu au studiat 6 ani.

#65
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@roman_roman - pai casa e doar parter, nu vrem cu etaj :)

#66
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Varianta 2 este cea mai economică.
Cere, dacă se poate, să faci fundația cu beton ciclopian. Vei ieși mai ieftin cu mult la beton.

Proiectul arata f bine în rest.
Cu izolația sa nu te joci. Merită orice cm in plus. Pt rapiditate foloseste tub cu spuma in loc de adeziv dacă izolezi cu polistiren.

#67
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Estetic varianta 1 imi place mai tare, dar sunt cam multe sacrificii de dragul aspectului. Toate pot fi tratate corespunzator, daca bugetul si implicarea permit( si la constructie si pe viitor). Daca se justifica, doar tu hotarasti.
In a doua varianta, care e mult mai practica si rezolva problemele v1. aproape ca dispare tot efectul dintre cele doua corpuri, As pastra macar schema de culori de la prima.

#68
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@Alxdava - da, o sa fiu atent cu izolatia, eficienta termica a fost si principalul motiv pentru care am hotarat sa unesc corpurile. Probabil 15-20 de cm de vata la peretii exteriori.

@andbozo - da, era mai interesanta prima varianta, dar, cum ai zis si tu, sacrificam prea mult.

Am mai facut modificari, o sa postez maine noile 3D-uri.

#69
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Ziceam ca am mai facut niste modificari, cele mai importante fiind:
  • Bucatarie. Am renuntat la divan, l-am mutat la living. Din doua motive: avem priveliste mai ok la living si bucataria era mult prea inghesuita. Pentru motivul din urma am renuntat si la insula si am inlocuit-o cu blat pe doi pereti.
  • Fatada cu living-CT-dormitor. Am creat acolo o mini-terasa pentru zilele calduroase de vara, cu iesire direct din living. Si pentru a mai schimba putin cum arata fatada din exterior.
  • Ferestre. Am renuntat la cele din partea de sus dinspre strada. La bucatarie nu se mai puteau pune corpurile suspendate, la living nu mai e nevoie acum ca avem geamul mare de la divan. A ramas doar cea de la camara unde e nevoie pentru ceva lumina/aerisire. Plus alte mici modificari la celelalte ferestre, in principal micsorat suprafata vitrata totala.
Nu am primit inca ultimele 3D-uri, insa le atasez pe cele semi-finale (acum am modificat terasa secundara sa fie dreptunghiulara si cateva ferestre). Si planul care e de actualitate.

Lucruri la care suntem nehotarati:
  • Inaltimea camerelor. Acum au 2.90 cele fara barne si la bucatarie/living sunt 2.75 pana la barne. Nu-mi dau seama daca ar fi ok.
  • Inaltimea parapetului la ferestre. Pe latura cu divan sunt la 40 ca sa inceapa toate ferestrele de la aceasi inaltime ca cea mare de la divan, aici as vrea sa ramana asa. Dar si cele de pe fatadele dinspre sud (dormitor 12mp si dormitor 16.7 mp) sunt tot cu hp 40. Nu-mi dau seama cum ar arata si cat ar fi de practice.
  • Fereastra de la bucatarie are acum 200 cm latime si 125 inaltime. Si pare putin turtita din randari. Trebuie sa plece de la 95 de la nivelul blatului, dar am putea sa o ducem mai in sus (acum merge pana la 220), desi nu s-ar mai alinia cu usa de la terasa si probabil nici cu mobila suspendata.

Attached Files



#70
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Camera de zi nu îmi place cum e compartimentată ,cu fragmentarea care o dă acea debara și cu amplasarea bucătăriei înspre fata casei, de unde se poate lua mai multa lumina naturala pentru un living ,nu bucătărie.
Că design interior și exterior e cu multe clase mai jos fata modelul casei din Arad.
Concluzia e că arhitectul ales de voi duce lipsa de idei creative.

#71
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
@roman_roman: E un efort comun noi-arhitect :) Si mie imi place mai mult casa din Arad, dar (1) noi am avut constrangerea data de forma terenului si (2) acolo s-au investit mai multi bani, mai ales la interior. Noi stam mai mult in bucatarie decat in living, de-aia ne-am si dorit pozitionarea asta. Si ideea cu camara intre ele mi s-a parut buna pentru ca ofera o separare naturala.

#72
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009

 roman_roman, on 25 aprilie 2019 - 08:20, said:

Camera de zi nu îmi place cum e compartimentată ,cu fragmentarea care o dă acea debara și cu amplasarea bucătăriei înspre fata casei, de unde se poate lua mai multa lumina naturala pentru un living ,nu bucătărie.
Că design interior și exterior e cu multe clase mai jos fata modelul casei din Arad.
Concluzia e că arhitectul ales de voi duce lipsa de idei creative.

Și eu as inversa poziția bucătăriei cu al livingului și aș elimina debaraua care ar putea fi mutată în spațiul tehnic. O debara cu mai mult de 2mp nu văd rostul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate